İnfografik: Rakamlarla Türkiye’nin Video Sitesi İzlesene.com
Video

İnfografik: Rakamlarla Türkiye’nin Video Sitesi İzlesene.com

İnfografik serimize İzlesene.com ile devam ediyoruz. Son comScore raporuna göre Türkiye'nin en çok ziyaret edilen video sitesi olan izlesene.com'un istatistiklerinin bulunduğu bir infografik hazırlanmış.

İnfografiğe göre izlesene.com 2010 yılında 4.442.210 kullanıcıya ulaşmış, aktif kullanıcı sayısının ise 3.409.934 olduğu paylaşılmış. İzlesene.com'daki toplam video sayısı yaklaşık her sene 300 bin artarak 2010 yılın sonunda 861.540'a ulaşmış.

Siteye günde ortalama 3000 video yüklenirken günde 8.500.000 video izleniyor. Şimdiye kadar toplam izlesene.com üzerinden 5.6 milyar video izlenilmiş.

Facebook ile entegrasyonundaki başarısı Webrazzi Summit konuşmacı olan Facebook Uluslararası İş Geliştirme Başkanı Christian Hernandez Gallardo'nun sunumunda da yer bulan izlesene.com'un, her saniye 4 videosu Facebook'ta paylaşılıyormuş.

İzlesene.com'un Facebook sayfasında 771 bin üyesi bulunurken, sitede 480 bin 'like' almış video bulunuyormuş. Emre Aydın'ın Hoşçakal şarkısı için hazırlanmış klibin like sayısı aslında şu anda 511 bine ulaşmış durumda, infografiğin hazırlanmasından üzerinden sadece 1-2 gün geçmesine rağmen 30 bin kişi tarafından daha beğenilmiş. Tüm izlesene.com videolarının toplamda ulaştığı like sayısının ise 4.034.023 olduğunu öğrendik.

2010 yılında izlesene.com üzerinde yapılan reklam kampanyaları toplamda 32 milyonun üzerinde tık almış ve site üzerinde yapılan 70 video reklam kampanyasında videolar 20 milyon tekil izlenme rakamına ulaşılmış.

Birkaç gün önce Kurtlar Vadisi Pusu'nun bölümlerinin bulunduğu Panafilm'in kanalının açıldığını duyduğumuz sitede, 2010 yılında 15 markaya video kanalı açılmış.

Daha detaylı istatikler için aşağıdaki infografiği inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (10)
 1. Bu izlesene.com verilere bakıldığında başarılı gibi dursada ben biraz kullanaıcı sayısını az gördüm Türkiye'nin toplam nüfusuna bakıldığında.

  Benim düşüncem sadece youtube kapalı olduğu için ve PC ile arası pek iyi olmayıp DNS değiştirme bilmeyenlerin uğradığı bir mecra olabilir daha çok.

  Kısacası kullanıcı siteye girdiğinde her yerden bir reklam çıkıyor video açtığınızda reklam çıkıyorsa işleri zor. Bir video izleyecem 10 sn. reklam:)

  1. Ilaçlama Ilaçlama

   Başarılı evet ama kullanıcıyı çok yoruyor. Daha basitleştirilmesi gerekir bence. Youtube gibi bir servis olmasını beklemiyorum elbette ama biraz daha kolay kullanım sağlayacak bir yapıya dönüştürülmesinin yararlı olacağı kanaatindeyim.

 2. ComScore verileri https://webrazzi.com/2010/12/27/comscorea-gore-turkiyenin-kasim-ayindaki-en-populer-siteleri/) ziyaretçilerin sitede ortalama 1.6 Dk geçirdiğini söylüyor fakat infografik 11 dk geçirdiğini belirtiyor. Hangisi doğru acaba?

  1. Site içi ölçümlerde site sahiplerinin daha doğru veriler sağlayabileceğini tahmin ediyorum.

 3. Logosu haric sevdiğim bir site, Logosundaki tek göz beni tiksindiriyor, Logunun iticiliği konusunda bir anket yaparlarsa, yada logosu en çok kopyalanan video sitelerine bir göz atarlarsa demek istediğimi anlayacaklardır sanırım. Son sözüm lütfen logoyu değiştirin :)

 4. Savaş Şahin Savaş Şahin

  İzlesene.com’daki toplam video sayısı yaklaşık her sene 300 bin artarak 2010 yılın sonunda 861.540‘a ulaşmış.

  Siteye günde ortalama 3000 video yüklenirken...

  Bu bir çelişki midir? Yıllık 3.000x365=1.095.000 video eklenmiş olması gerekmez mi?

 5. Fatih Sönmez Fatih Sönmez

  İzlesene reklam politikasında radikal değişikliklere gitmeli bence. Özellikle video önündeki zorunlu izlemek gereken reklamlar hiç hoş değil. Zaten çoğu kullanıcı dailymotion ve youtube'u bilmediğinden/giremediğinden izlesene tercih ediyor.

 6. İbrahim Akarca İbrahim Akarca

  İzlesene youtube'nin kapanmasıyla patlama yapmasına rağmen o şansı çok iyi kullanamadı diye düşünüyorum. Özellikle youtubevari tasarımı ve heryerden fırlayan reklamlar şahsen beni çok rahatsız ediyor.

 7. Ilaclama Ilaclama

  Gerçekten başarılı bir video sitesi ama video başlangıcındaki reklamlar hasta ediyor beni :)

 8. Başarılı evet ama kullanıcıyı çok yoruyor. Daha basitleştirilmesi gerekir bence. Youtube gibi bir servis olmasını beklemiyorum elbette ama biraz daha kolay kullanım sağlayacak bir yapıya dönüştürülmesinin yararlı olacağı kanaatindeyim.