Microsoft'tan Internet Explorer 9 İçin HTML 5 Labs ve Türkçe Reklam Filmi
Web Tarayıcılari

Microsoft'tan Internet Explorer 9 İçin HTML 5 Labs ve Türkçe Reklam Filmi

2 günde 2 milyon kez indirildiği açıklanan Internet Explorer 9 Beta'nın geliştirilmesi devam ediyor. HTML 5 desteği için geliştiricileri davet eden Microsoft, Türkiye'de de yeni bir kampanya ile Internet Explorer 9'un tanıtım çalışmalarına başladı.

Internet Explorer 9'un yeni özellikleri arasında HTML 5 desteği sunması bekleniyordu. Apple'ın başını çektiği açık web standartlarına geçişte, Google ve Mozilla da bu konuda destek göstermişti. Microsoft'da beklenen adımı atarak IE 9 için yazılım geliştiricilere HTML 5'in kapıları açtı.

Çalışmalarını HTML5 Labs altında toplayacak olan Microsoft, burada hem HMTL 5 üzerine deneyimlerini paylaşacak hem de geliştiricilerle IE 9'un kararlı hali için çalışmalar yürütecek.

Mozilla'nın Firefox 4'te Websockets'ten uzaklaşmasının aksine Microsoft HTML5'in bir parçası olan Websockets'i kullanmayı düşünüyor. IE 9'da geliştiricilerin kullanımına açılan diğer katman ise yoğun veri akışını depolamaya yarayan IndexedDB olacak. Microsoft'un HTML 5'e yönelimi Dean Hachamovitch tarafından bir blog yazısında ele alınmış.

Windows 7 için interaktif bir tanıtım kampanyası yapan Microsoft, Internet Explorer 9 için de şimdiden çalışmalara başlamış. Webinguzelligi.com adresindeki kampanya için AjanW7'yi görevlendiren Microsoft, "Eskisi mi Yenisi mi" diye soruyor.

Yorumlar (10)
 1. Mehmet Köse Mehmet Köse

  bu saatten sonra ağzıyla kuş tutsa kullanmam.

 2. Mehmet Karapınar Mehmet Karapınar

  Windows için daha "bayağı" bir reklam sanırım çekilemezdi. Olmamış.

 3. Mert Yılmaz Mert Yılmaz

  Acaba açık kaynak camiası firefoxla rekabeti bir adım öteye götürmeseydi Microsoft ie9 a bu kadar kısa sürede ulşabilir miydi?hiç sanmıyorum...

  Bu yüzden açık kaynaklı ürünleri sevelim,destekleyelim.

 4. forever opera !

 5. Fatih Sönmez Fatih Sönmez

  Bilmiyorum sadece ben mi böyle düşünüyorum. Ama bana hiç sevimli ve başarılı gelmedi. Tamam, yerel olacak, türk insanına hitap edecek ama, microsft gibi bir firmadan daha kaliteli bir reklam beklerdim. Yurdum insanı sadece basit kusurları ön plana çıkaran, ya da en aşağı seviyedeki cilveleşmeleri sunan içeriğe alkış tutmaz.

 6. Bir çok tarayıcı kullandım ama bana kalırsa en iyisi mozilla. Vazgeçmeyide düşünmüyorum.

  Ayrıca IE9 için olan reklam yeni mi çekilmiş yoksa 90'lı yılların süper kahraman filmlerinden bir kısmını almışlar anlamadım:)

  Bu video IE9 içinse baştan kaybetmişler:)Bu kadar saçma bir tanıtım olmaz:(

 7. Kıvanç Erten Kıvanç Erten

  Bu reklamla birşeyden emin oldum. Microsoft sadece IE yi geliştirdiği bölümde değil tanıtım bölümünde de tüm işi stajerlere yaptırıyor.

 8. google chrome nin reklamı daha kısa ve öz güzel bir reklamdı.

 9. Western Western

  Arkadaşlar burda önemli olan reklam değil. Sanki yaptığınız siteleri bu reklam filmi ile önizleyeceksiniz, siteleri gezinme işlemini bu reklam ile yapacakmışsınız gibi yorumlar yapıyorsunuz. Biraz olsun artık teknoloji konuşun. İşi magazin boyutuna taşırmayın. Sonra da çıkıp neden Türkiye'den Facebook çıkmaz diyorsunuz. N** çıkar.

  Kimse HTML5'ten, IE9'un renderinden bahsetmiyor. Tabi bunları bahsetmek için yeterli kabiliyetiniz olmadığını biliyorum. Tek bildiğiniz yok mozilla, yok reklam şöyle olmuş gibi işe yaramayan 5kuruşluk yorumlar.

  1. eee... Biz reklamı konuştuk ama senin bizden bir fakın kalmadı yorumunda hiç özelliklerinden felan bahsetmemişsin:)

   Bana göre IE gözümden düştü o yüzden fazla kurcalamaya gerek yok.

   Ha dersinizki ne kullanıyorsun: Babam Google Chrome, ben mozilla, kardeşim IE kullanıyor:=)