Microsoft’ta Windows Phone 7 ve Tablet Gelişmeleri
Arama
Mobil

Microsoft’ta Windows Phone 7 ve Tablet Gelişmeleri

Microsoft Steve Ballmer

Microsoft Steve BallmerWindows 7’de kullanıcılardan hızlı bir geridönüş alan Microsoft, mobil alanda da yükselmek için çalışmalarını sürdürüyor. Windows Phone 7’li telefonlara gösterilen ilgiden memnun olan Microsoft, tablet bilgisayarlar için de yeni bir Windows sürümü hazırlamayı düşünüyor. Bazı dedikodulara göre ise Microsoft ciddi bir işbirliğinin eşiğinde.

Windows Phone 7’nin Durumu

Windows Phone 7‘yi bir çok yenilikle pazara sunan Microsoft; HTC, LG, Samsung ve Dell‘in öncülük ettiği üreticilerle akıllı telefon pazarında varolmaya devam edeceğini göstermişti. 6 ayda sonunda gelinen son durumu açıklayan yazılım devi, 1,5 milyon Windows Phone 7’li cihazın üreticilerden çıktığını söylüyor.

Piyasada 1,5 milyon Windows Phone 7 kullanıcısı olmasa da Microsoft bu çıkışı açıklamayı uygun görmüş. Analistlerin öngörüsü ise 2011’de 25 milyon Windows Phone 7‘li cihazının satılacağı yönünde. Microsoft bu öngörüyü desteklemek için 2011 planları dahilinde yeni güncellemelerle farklı operatörlere ulaşacaklarını dile getirmiş ama Türkiye’nin durumu halen net değil.

Tabletlere Yeni İşletim Sistemi

Mobil cihazlarda tabletlere de el atmak isteyen Microsoft’un bu alanda ARM ile çalışmaya başladığı da Microsoft tarafındaki gelen sıcak gelişmelerden. Gelen bilgilere göre yeni işletim sistemi ARM işlemci mimarisine uygun olacak ve Microsoft netbooklar için yapmadığını tabletler için yapmış olacak.

Nokia İşbirliği Kapıda mı?

Geçtiğimiz günlerde konuşulan diğer bir gelişme ise Microsoft’a daha büyük bir hız kazandırabilecek cinsten. Çeşitli kaynaklarda yayınlanan Nokia’nın Windows Phone 7 tabanlı cihazlar çıkaracağı haberi, henüz kesinleşmiş olmasa da Google ve Apple için kötü bir haber olarak değerlendirilebilir. Pazar payı kaybeden ancak Symbian’ı geliştirerek kötü gidişe bir dur demek isteyen Nokia’nın kendi evladını yabana atıp atmayacağı ise soru işareti.

Görsel Kaynak: Reuters/Mario Anzuoni

Yorumları GösterYorumlar Gizle (3)
 1. Utku dedi ki:

  Nokia’nın w7 işletim sistemi kullanacağını pek sanmıyorum.
  Eğer kullanırsa da ovistore ‘da paylaştığı uygulamalarla uyumlu
  yaparlarsa güzel olur. Ovistore ‘a ciddi yatırımlar
  yapıyorlar.

 2. ersingenel dedi ki:

  Microsoft Windows Phone Geliştirici Merkezi ödeme
  listesinde maalesef Türkiye yok. Konuyla ilgili Microsoft
  Türkiye’den geri dönüş de olmadı. Yasal yollardan satın almak da
  henüz mümkün değil. Bu bakımdan şimdilik hayal kırıklığı
  yaratıyor.

 3. Muzo dedi ki:

  ARM için Windows yapıyorlar ve duyumlara göre iki sene sonra piyasaya çıkacakmış. Şaka di mi bu? Tabletlere uygun bir interaction getiren yepyeni bir sistem yaratmaktansa, iki sene uğraşıp bildiğin Star Menüyü tablete koyacaklar. Hem de iki sene sonra. Ayakta uyuyolar galiba Redmond’da…

Bir Yorum Yazın