İnfografik: Rakamlarla Türkiye’nin En Büyük Sanal Dünyası Sanalika
Arama
Sanal Dünya

İnfografik: Rakamlarla Türkiye’nin En Büyük Sanal Dünyası Sanalika

Ülkemizden çıkan en önemli oyun projelerinin başında gelen Sanalika hakkında, elimize ulaşan son istatistiki bilgilerden bir infografik hazırladık. Sanalika’nın son geldiği nokta ve büyümesini göstermesi açısından önemli olduğunu düşünüyoruz.

Sanalika‘nın toplam kullanıcı sayısı Kasım 2010 sonunda 9.548.041 kişiye ulaşmış durumda. Üye sayısı artışlarına bakarsak son 10 ay içinde %100 bir artış olduğunu görüyoruz. Kısa süre içinde 10 milyonu bulması beklenen sanal dünya da, 10 milyonuncu avatarı yaratan kişiye özel süprizler yapılacağı bilgisini de bu ara paylaşmış olalım 🙂

Adalar üzerinde kurulan Sanalika dünyasında, 114 adaya ulaşılmış ve 2010 sonunda 753 bin kullanıcı bu adalar üzerinde ev sahibi olmuş. Ev sahibi olunma sayısında da bir önceki yıla göre %100’den fazla bir büyüme söz konusu.

Sanal dünyada kahveci, balıkçı, polis, çiçekçi, dilenci, midyeci gibi oyun içinde sistem tarafından kontrol edilen özel karakterlerin sayısı ise bir önceki yıla göre 6 kat artırılmış. Oyun içinde renk olması açısından bu karakterlerin önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Sanalika’nın gelir kanalı olan sanal ürün satışı istatistiklerinde de ilgi çekici bilgiler var. Sanalika dünyasında satın alınabilen 1355 ürün bulunmakta ve saatte 1150, günde 27500, ayda 825000 parça ürün satılıyor. En çok satan ürünler ise sırasıyla sakız ve şeker, kot pantolon, saç modelleri, oyuncak robot, spor eşyaları, kostüm, televizyon, oyuncak UFO, vantilatör ve ışın kılıcından oluşuyor.

Sanalika‘nın kullanıcı sayılarındaki artış, sanal dünyayı geliştiren Oyun Stüdyosu‘nun çalışan sayısına yansımış. 2008 yılında kurulduğunda 6 kişi olan şirket 2009’da 15, 2010’da ise 45 kişiye ulaşmış.

Diğer istatistikler için infografiği inceleyebilirsiniz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (11)
 1. internethink dedi ki:

  Sanalika isminden dolayı sıcak bulamadığım, yaklaşamadığım bir oyun. İkinci olarak ismi soğuk gelen oyun ise yine gecen günlerde tanıtımını yaptığınız KebabDünyası. Belkide bize pazarlaam dehaları tarafından biçilen rollerin sebebidir. Türkçe içeirkli markalara soğuk yaklaşımımız ama dedim ya tüketmek istemedim acıkcası.

  1. Semin Ozmorali dedi ki:

   “Sanal ülke” konseptinden yola çıkarak Sanalika ismine varılmış. Şu anda İspanya pazarında ve İngilizce konuşan Sanalika Global platformlarında da bu isimden vazgeçemedik. Sanırım bir kez Sanalikalı olunca daha sempatik geliyor kulağa. 🙂

   1. Merhaba ! 11 Yaşındayım ve sanalikada VİP olan üyeliğim süresis uzaklaştırıldı.Nedenini şuan bilmiyorum :(.Ama öğrenirsem bidaha yapmıyacağım.Üyeliğimi açarsanız çok sevinirim.Nicki avakado10 teşekkürler.

 2. ahmt dedi ki:

  rakamlarla Türkiyenin en büyük sanal dünyası sanalika..hiç şaşırmadım.gerçek hayatta yapamadığı şeyleri sanal dünyada yapma olanağı tanınıyor.arkdaş buluyorsun,ev satın alıyorsun,konserlere gidiyorsun vs derken başka bir hayat yaratılıyor.böyle siteler bu kozu kullanıyor.ve dikkatimi çekmiştir reel hayatta
  toplum içersinde sorun yaşamıyan,sosyal olabilen kişilerin büyük çoğunluğunun internet üzerinde oyun oynama yada sanal dünya yaratma çabasının olmaması.bir diğer buna benzer uygulamada popmundo vardı.kısacası:insanlara internette verebileceğin en güzel şey hep hayalinde olan hayatı kurgulama olanağıdır.ve sonrasında bir bakmışız başlık:“İnfografik: Rakamlarla Türkiye’nin En Büyük Sanal Dünyası Sanalika”

 3. Rıza dedi ki:

  Daha önce duymuştum ancak oynamadım. Bu tanıtımdaki görsellerden yola çıkarak da daha çok bayanların ve çocukların oynamak isteyeceği bir oyun gibi duruyor. Bana da halen oyun çekici gelmedi.

 4. eser c. dedi ki:

  Keşke son 1-3 ay içinde siteye giriş yapan kullanıcı sayısınıda ekleseydiniz. Aktif kullanıcı kaç acaba? 9.5 milyon kullanıcı lokal bir girişim için biraz abartılı..

  1. yorumcu dedi ki:

   katılıyorum en az bi kaç milyonu şöle bi bakıp çıkacam diye alınıp bi daha uğramamış olanlardır.

  2. Toprak dedi ki:

   “Enes tarık dikmetaş” gibi küçük kardeşlerimiz hesapları kapatıldıkça yeni hesap aldığından veya muhtemelen birkaç hesap daha bulundurduğundan gerçek rakam 9 milyonun 5 te biri bile değildir.

 5. Barbaros Fendi dedi ki:

  Bayılıyorum grafiklere, ellerinize sağlık.

 6. M.Akif dedi ki:

  Kapanmış.Evet burada da tekrar ediyorum iyi olmuş.Bu yazıda da daha düşünceleri de yaşları kadar küçük olan kardeşlerimizin istismar edilebileceğinizi tekrar anlamış oldum.Dün ve önceki günlerde de duyduğum yorumlar hep aynı.Bir kişide bu iyidir süperdir demedi.Diyen olduysa da sorulara cevap vermediğini gözlemledim.

  1. sıla dedi ki:

   bende 11 yaşındayım ve sanalikayı oynuyacak kadar yaşım büyük görüorum kendimi toprak biz küçük deiliz yani sen ona bakarsan benim 4 yaşındaki kardeşim sanalikada çöp topluor hem bende vıpım 6 tane vıpım var bunları paralı yapıorum ona bakarsan sanalika benim hiç beynimi uyutmadı ve sanalikayı neden kapattılar anlamış deilimm ve acılacakmış sanalika hem toprak bizimle ugraşmada kendine bakkkkk yaşın bizden büyük yaniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Bir Yorum Yazın