TTNET Arama Motoru Mu Geliyor?
Genel

TTNET Arama Motoru Mu Geliyor?

Birkaç gün önce TTNET'in çeşitli alan adları aldığının bilgisine ulaştık. Şirketin arama motoru servisi sunmaya hazırlandığını düşünmemize sebep olan alan adları, ttnetara.com, ttnetarama.comttnetaramamotoru.com, ttnetsearch.com, ttnetsearchengine.com ve bunların .net, .org, .info ve .biz uzantılarıydı.

Henüz konuyla ilgili detaylı bir bilgimiz yok ancak böylesine bir hareketlilik şirketin yakın zamanda TTNET arama motoru lansmanını yapacağının göstergesi olabilir diye düşünüp hızlıca sizlerle bilgimizi paylaşmak istedik.

Eğer TTNET, arama motoru servisi sunacak olursa bunu elbette bir çözüm ortağıyla gerçekleştirecektir. Ancak şirketin bugüne kadar yaptığı işlere baktığımızda çözüm ortaklarıyla çalışmak yerine şirket satın alarak ilerlediğini görüyoruz.

Konunun bundan sonrasında tahmin yürütmek yerine araştırma yapıp size net bilgi vermek istiyorum. O yüzden iplik söküğünün ucunu bırakıp, kristal küreden gördüklerimi paylaşmak yerine, bu kadarlık sıcak bilgiyi sizlerle paylaşıp devamı için araştırmalarımızı devam ettirmemiz gerekecek.

Şu aşamada tek bildiğimiz, TTNET bol miktarda "arama motoru" ve "search engine" odaklı alan adı satın almış durumda. Bunun altından çıkacak işin detaylarını fazla uzun sürmeden öğrenip paylaşabileceğimizi sanıyorum. ;)

Yorumlar (26)
 1. Digital Dünyam Digital Dünyam

  arama motorunu sadece ttnet abonelerine özel kullandırırlar :D

 2. Nedense arkasında büyük güç bulunan Türk projeleri yayına girdiği gün benzer yayın yapan yabancı uyruklu sitelerin engellendiği görmüştük. Bakalım bu sefer benzer bir durum olacak mı?

  Yoksa sırada Google mu var? :))

 3. Hakia.com falan gibi bir şirketimi almış acaba...

 4. Varol Aksoy Varol Aksoy

  Milliyetçi duygularla öyle bir vururlar ki google'ın beline.. Neye uğradığını şaşırır Türk İnternet dünyası..

  Düşünmeden hareket edebilen 0 fonksiyonlu kullanıcılar hiç yabancılık çekmeden iyi bir iş yapıyormuşcasına basarlar bağırlarına TTNET arama motorunu..

  1. Gökhan Gökhan

   Bing'in googlenin beline vurduğu gibi galiba.. Zor şeyler bunlar volkan bey ttneti sevmeyen okadar çok kişi varki böyle birşey istiyorsa ttnet imajını düzeltmeli.

 5. Önce google'u yasaklarlar hemen ardından kendi arama motorlarının reklamını yaparlar...sonra bir süre yoğunluk olur ve sunucuları yeterince cevap veremez sonuçlara da ulaşılamaz olur. Eeee sonra mı nolur... olan Türk halkının boşa giden zaman ve parasına olur.

 6. TTNET arama motoru yapar mı yapmaz mı çok su götürür tabi ama yapsa bile ttnetaramamotoru.com gibi komik bir isim vereceğini düşünemiyorum. Bir marka oluşturup buna yönelik domainler alırlar. Tivibu gibi..

  1. Bence de haklı bir düşünce. Fakat belki de farklı bir marka artık oluşturulmuşdur. Bu domainleri de ihtiyaten almışdır.

  2. Murat Bey,

   "tivibu.com" ysyına girerken "ttnettivibu.com" kayıt edilmiş. TTNet arama moturunun yayına alınacağı zaman yazıda belirtilen alan adları başkaları tarafından kayıt edilmesin diye aldıklarını düşünüyorum.

 7. Kesinlikle bir iş ortağıyla bu işe girerler çünkü diğer türlü ölü yatırım olur.Tahminime göre de bing ile çalışırlar gibi geliyor.

  1. İster bing ile çalışsın ister yahoo ile bu arama motoru çıkmadan önce ölü olarak doğar diye tabir vardır ya işte aynen o olur.

   Neredeyse herkesin başlangıç sayfası Google, google kafa tutmak kolay bir iş değil. Hadi tuttun sırada yahoo var:)

   Ayrıca TTNET, niye böyle birşey çıkartır diye sorarsanız bana: Artık millet ev telefonu kullanmamaya başladı ve kapatıyorlar. Böylede giderse TTNET zayıf kalacak o yüzden internet sektörüne giriyor olabilir ama yanlış yerden başlıyor olabilir:)

 8. Mahmut Çanga Mahmut Çanga

  Yapılacak olan arama motoro Google veya Yahoo tarzında değil. Başka bir alanda o kadar deyim :)

 9. Mehmet Çankaya Mehmet Çankaya

  Türkiyenin en büyük arama motorunu kurduk bizde hazır ve hale calışan bir arama moturuna projesine TTNET gibi çözüm ortaklarıyla çalışmak gurur verir TTNET le beraber geliştirip ve türkiyemiz kazanmış olur.

 10. Gökhan Gökhan

  Merak ettiğim konulardan biri arama motorunun aylık kotası olacakmı.. yada arama motoruna giren arkadaşların aylık abonman ücreti ödemeleri gerekecekmi... bing googlenin üstesinden gelemiyor bakalım ttnet nasıl gelecek. şayet kullanmayı düşünmüyorum.

  1. "şayet kullanmayı düşünmüyorum." değil. Şahsen kullamayı düşünmüyorum. Aslında TTNET böyle yanlış yazanları cümle bozukluklarını düzelten bir düzeltme motoru kursa daha iyi olur.

 11. Hüseyin Hüseyin

  Ttnet kendi işi olanları daha tam yapamazken hizmet konusunda bu kadar zayıf olmasına karşın sırf Türk insanının dava açma fobisinden dolayı sorun yaşamayan bir firma.. Komşumuz Bulgaristan bizim 10 katımız interneti bizim en ucuz kotalı paketimizin yarı fiyatına kullanıyorlar.

  Ttnet dediğiniz gibi şu ana kadar dediginiz gibi birçok işe girdi ama hangisinde başarılı oldu ?

  Gelelim arama motoru konusuna, ne yazık ki üniversite sitelerinin bile kendi iç arama motorlarını yazmak yerine site siteleri içerisinde google custom aramasını kullanan bir ülkede eğer özğün bir çalışma olacaksa inşallah yapılır.

 12. kesin arama motorunu kullanmayada para isterler milletten:D günlük 100 arama 1 tl gibi:D:D

 13. İnterneti gibi olacaksa hiç gerek yok :) zaten böyle bir şey yapması şu dönemde hata olur.

 14. Furkan Tur Furkan Tur

  Açıkcası böyle bir atılımın son derece başarısız olacağını düşünüyorum özelliklede bu işi yapanın TTNET olması bu konudaki kaygılarımı artırıyor

 15. herşeyi outsource yaptıran ttnet gibi bir firmanın bu gibi alanlarda rekabetçi olması mümkün değil

 16. Geçtiğimiz ay geleneksel medyanın web sitelerinde çıkan "geliyoo" komedisinden ve skandalından sonra, TTnet akıllanıp, bu tip alan adlarını başkalarının alma ihtimaline karşılık, ikinci (ya da üçüncü) bir skandala yol açılmasına engel olmak istemiş olabilir.

  Yoksa TTnet, sandığımız kadar aptal bir kuruluş değil.

 17. ttnet arama motoru gelse süper olur elbette bir alternatif lazım yahoo ve bing kullanıcı dostu değil

 18. Böyle bir şey mümkünmü derseniz mümkün derim. ama randıman verirmi vermezzzz

 19. Kadir Kadir

  TTNET arama motoru dunyasına ara.com.tr ile ortaklık yaparak girecektir seklinde ciddi duyumlarımız var....

 20. Duyumlarımıza göre TTNET arama motorunu 2011 sonuna kadar ücretsiz olarak kullanıma açacakmış. Sonrasında ayda 1 tl ödeyerek istediğiniz kadar arama yapabileceksiniz. Eveet Türkiye!

 21. Ttnet Arama Motoru Aldımı açaba ttnetarama.com, ttnetaramamotoru.com, ttnetsearch.com, ttnetsearchengine.com ve bunların .net, .org, .info ve .biz Kapalı Şuanda.