YouTube Yasağı Kalktı Ama Ne Zamana Kadar?
Genel

YouTube Yasağı Kalktı Ama Ne Zamana Kadar?

Birkaç gündür gündemde açıldı, açılacak, açılıyor şeklinde yer alan YouTube haberleri sonunda aydınlığa kavuştu ve 2,5 yıldır erişimi engelli olan YouTube'a Türkiye internet kullanıcıları tekrar ulaşabilir oldu.

Almanya merkezli International Licencing Service isimli şirketin sitede yer alan Atatürk'e hakaret içeren videolarda kullanılan görüntülerin hak sahibi olduğunu bildirmesi ve lisans uyarınca bu videoların YouTube'dan kaldırılmasını talep etmesi üzerine söz konusu videolar siteden kaldırıldı.

Bunun üzerine engellemeye konu olan içeriklerin siteden kaldırıldığı ilgili makamlara bildirildi ve bugüne kadar görmediğimiz türden bir hızla yasak haftasonu olmasına rağmen başlatılan iletişim trafiği ile kaldırıldı.

Bugün erişimi açılmış olan ve sorunsuzca girilebilen YouTube sanıyorum ki bilgisayarların ayrılmaz parçası olan DNS'lerin ve Türkiye trafiği tavan yapmış proxy sitelerinin de pabucunun dama atılmasına sebep olacak.

Peki bu durum ne zamana kadar sürer, YouTube tekrar engellenir mi?

Bu tür engellemeler elbette tekrarlanabilir. Çünkü tedbir amacıyla gerçekleştirilen engellemelere eğer YouTube geri dönüş yapıp yine içeriği kaldırdığını bildirmez ya da içeriği kaldırmamakla ilgili ısrarcı olursa, benzer bir durum tekrar yaşanabilir.

Ama kişisel fikrim bundan sonra bu tür uzun soluklu bir engellemenin söz konusu olmayacağı yönünde.

Neden derseniz, çünkü artık bu işleri öğrendik... Hangi sitenin ne tür içerikler yayınladığı, bu içeriklerin nasıl yayınlandığı, engellemenin teknik detayları gibi konular artık bırakın yasal mercileri, halk tarafından bile biliniyor. Bu yüzden eskiden olduğu aylar hatta yıllar süren bir YouTube engellemesi olmayacaktır. Ama geçtiğimiz günlerde yaşadığımız birkaç gün süren Vimeo engellemesi türünden sorunların tekrarlanabileceğini düşünüyorum. Ama bu konuda da YouTube'un daha doğrusu Google'ın biraz daha hassas olacağını düşünüyorum.

Demek istediğim şudur ki, YouTube sanıyorum bundan sonra Türk makamlarıyla çok daha iletişime açık olacaktır hatta Türkiye'ye özel diğer ülkelerde yaptığı gibi lokal bir çözüme dahi gidebilir. Bu yüzden de olası bir yeniden engellemede ipleri bu sefer daha sıkı tutup, 2,5 yıl önce yaşanan olayı tekrar yaşamak istemeyecektir.

YouTube açıldığına göre girişimcilere de gün doğdu!

Son olarak YouTube'un erişiminin açılmasından dolayı şirketin son derece başarılı çalışan ve neredeyse tüm dünyanın kullandığı API'lerine de ulaşıp, video tabanlı projeleri kolaylıkla hayata geçirebileceğinizi hatırlatmış olayım. Yukarıda bahsettiğim gibi düşük ihtimalle de olsa, kısa sürecek de olsa tekrar bir engelleme olabilir. Ama yine de bu olasılıkları düşünüp imkanlardan uzak kalmaya gerek yok.

Girişimciler bence YouTube API'lerini şimdiden değerlendirmeye başlamalılar ve servisin nimetlerinden faydalanmaya başlamalılar.

Sözü daha fazla uzatmayayım. YouTube artık açık, unuttuğunuz eski dostla tekrar kaynaşabilirsiniz. ;)

Yorumlar (18)
 1. Oğuzhan Başar Oğuzhan Başar

  Youtube'un 2,5 yıl kapalı kalmasının Türkiye'deki faydaları üzerine biraz çalışma yapsak? Zira bir çok türkçe içerik video sitesi yayında ve çok iyi noktalara ulaştılar. aklıma gelen; vidivodo.com izlesene.com timsah.com gibi... acaba trafiklerinde %50 den fazla düşüş olur mu merak ediyorum...

 2. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Cahilligimden soruyorum, Youtube bu videolari neden kaldirmadi ? Hakaret olan bir videoyu neden kaldirmaz ki ? Demokrasinin arkasina mi siginiyor yoksa ? Cok komik geldi bana birilerinin lisansini alarak bu videolari kaldirtmasiyla silinmesi.

  1. Guru Fasulye Guru Fasulye

   konuyla ilgili cozum onerisi http://ff.im/sVV4j

  2. Western Western

   Youtube bu videoları kaldırmaz. Neden? Youtube istenilen videoyu kaldırsa bugün Youtube olamazdı. Çünkü kaldırılmak istenilen sadece o video mu var? Hayır. Binlercesi var. Eğer bir istek üzerine video kaldırılırsa Youtube'a güven kalmazdı. Videoyu kaldırmayacağını vadeden başka bir site daha popüler hale gelirdi. Tabi mesele sadece bundan ibaret değil. Örneğin Youtube'daki en çok izlenilen videolara baktığında 10'dan 9'unun müzik klibi olduğunu görürsün. İnsanlar Yotube'a böyle illegal yoldan videoları izlemek için giriyorlar. Bir de Youtube sanki o videoları kaldırmayarak bir şey mi kaybetti? Hayır. Çok şey kazandı. Tüm gazeteler, medya organları bedava Youtube'ın reklamnını yaptı durdu. Youtube bu kadar reklamı Youtube'u satsa yapamazdı. Şimdi bak bakalım yarın Youtube'a Türkiye'den gönderilen reklamlardan ne kadar kazanacak.

   Bir de hükümet Youtube yasağını daha önceden kaldırabilir miydi? Elbette mümkündü. Ama siyasi olarak düşünürsek mümkün değildi. Neden? 1- "AKP, Atatürk'e hakaret içeren video sitesini kaldırmıyor. Ama şu 'A' sitesini kaldırdı." lafı çıkar, karşılaştırma yapılırdı. 2- "Aaa bak ülkede iktidar hukuku yok sayıyor." lafı çıkardı. 3- "İktidar başörtüsü yasağını kaldırmaya çalışıyor, ama hiç Youtube yasağından bahsettikleri yok, demokratiklik bu mu?" benzer laflar ortaya atılırdı. Aklıma gelmeyen daha onlarcası...

   1. Guru Fasulye Guru Fasulye

    Soz konusu videolari seyretmedim, ama hakaret videolari oldugunu duydum. Bana da hakaret eden bir video olsa ben de sildirmek icin yaptirimda bulunurdum. Bunun mantikli bir geridonusu olamaz.

 3. Ismail Ismail

  youtube yasağının kaldırılması ülkemizde bilişim sektörünün ilerlemesi yolunda bir çok siteye köstek olacağı kesin.şu anda ülkemizde ve dünyada hızla tekelleşme yolunda olan facebook da aynı şekilde bir çok oluşumun önünü kesmekte.bir yandan ellerinde böyle bir gücü buldururken diğer yandan ülkemize 0 vergi veren bu oluşumları devlet düzeyinde bile engelleyemediğimiz ortaya çıkmış oldu sonuç Türkiye 0 - Youtube 1

 4. Teyiden Soruyorum Teyiden Soruyorum

  Youtube'a, zaten ihtiyacı olan kişiler DNS vb araçlarla erişim sağlıyordu. İhtiyacı olmayanlar da doğal olarak Türkçe içerik sitelerini kullanmaya devam edecekler. Youtube yasağının kalkması, Türkiye'de hiç bir etki yaratmayacak.

  1. Clickbankers.com Clickbankers.com

   Youtube'dan bir video yu embed ile sitenize eklediğiniz de ziyaretçilerin kendi bilgisayarlarındaki DNS ayarları yapılmamışsa videoyu izleyemiyordu. İşte basit bir fark bu! Mesele sadece izlemek ise zaten sorun yoktu doğru..

   Tabi bu arada yakında tekrar yasaklanmayacağı garanti edilemeyeceğinden yine Türk sitelerini kullanmaya devam.. Siteye 100 video eklediğinizi ve o videoları barındıran sitenin bir anda yasaklandığını düşünün.. Tam bir kabus..

 5. Youtube, erişimin tekrar engellenmesi için benzer videoları yakında yine yayınlayabilir. Türk kullanıcıların büyük bölümü Youtube yasağından sonra Google DNS servisi kullanmaya başladı. Google bu servisle değerli veriler topluyor (ziyaret edilen siteler, diğer arama motorları kullanımları, sosyal ağ alışkanlıkları gibi liste uzun). Kullanıcıların büyük çoğunluğu zaten DNS servisleri ile Youtube'a erişebiliyordu, Google için bence yasağın kalkması ticari açıdan olumsuz.

 6. Hamdiye Esra Çevik Hamdiye Esra Çevik

  Ben YouTube kapandığı günlerdeki tepkileri çok iyi hatırlıyorum. Herkes nerdeyse ağlıyordu. Ama açılışı maalesef o kadar şaşalı olmadı. Demek ki insanlar sitenin kapanmasından çok yasaklara tepki gösterdiler.

 7. 1 Nisan'a karşı 1 Kasım kara mizahları...

 8. Halit Muslu Halit Muslu

  Şuan youtube'a erişim kapatılmış durumda.

 9. Para Kazanmanın Yolları Para Kazanmanın Yolları

  youtube dünyanın en büyük video paylaşım sitesidir.Birkaç kendini bilmezin yayınladığı videolarla youtubeyi engellemek bence yanlış

 10. Paraakazan.com Paraakazan.com

  sürekli kapancam korkusu ile yaşamak onlar içinde zor olmalı :)

 11. Youtube yasağının kalkması Türkiye için bir gelişmedir.

 12. Youtube sitesinin açılması hepimiz için çok iyi oldu çünkü çok sayıda insan burada ürünlerinin reklamını yapıyor.

 13. Umarım bundan sonra devamlı açık kalır youtube.

 14. Youtube girişimciler için çok büyük bir fırsat bu yüzden kapanmaması gerektiğine inanıyorum.