Facebook + Apple + Microsoft = Google ?
Yatırım

Facebook + Apple + Microsoft = Google ?

Apple Facebook MicrosoftFacebook, sosyal ağ dünyasının tartışmasız hakimi ve bir çokları için sosyal ağ kavramının da kendisi. Apple ise kontrolü elinden bırakmayan CEO'su Steve Jobs ile teknoloji dünyasının en ciddi oyuncularından biri. Son dedikodular Apple'ın Facebook'a yatırım yapacağı yönündeydi ancak bu dedikodular yalanlandı.

Şimdi konunun ayrıntılarına bakalım.

Jobs Zuckerberg Buluşması

Facebook, şu anda 1 milyar dolara yaklaşan yatırımı ile bir çok yatırımcı ve yatırım şirketinin elinde. Bu yatırımcılar arasında 200 milyon dolarlık yatırımıyla Digital Sky Technologies de bulunuyor. Gelen duyumlara göre Facebook'un E serisi yatırımcısı olarak Digital Sky Technologies ve Apple'ın isimleri geçiyor. Haberi sızdıranlar Apple'ın bu yatırım ile iTunes, iLife, Ping ve iWork gibi önemli servislerini Facebook'a entegre edeceğini de paylaşıyor. Bu duyumun farklı kaynaklardan daha önce de dile getirilmiş olması dikkat çekiyor.

Yakın zamanda Steve Jobs'un Mark Zuckerberg ile bir akşam yemeğinde buluşması da işin ciddiyetine delil olarak gösterildi. Ancak ortada Microsoft'un Facebook'un ilk yatırımcılarından olması gibi bir gerçek var ve bu durumda dedikodunun gerçekliği inanılırlığını yitiriyor. 240 milyon dolarla Facebook'un en büyük yatırımcısı olan Microsoft, kısa süre önce bir arama anlaşması ile Facebook'u asla göz ardı etmediğini de  gösterdi. Kısa sürede yayılan dedikoduya Twitter'dan son noktayı koyan ise Facebook Kurumsal İletişim yetkilisi Larry Yu oldu.

Facebook, Apple, Microsoft

Peki Apple gerçekten Facebook'a yatırım yapabilir mi? Apple'ın son çeyrekte 20 milyar dolarlık rekor geliri düşünüldüğünde, finansal açıdan tabi ki bu ihtimal mümkün. Ancak ilk kuruldukları günden bugüne efsanevi PC-MAC rekabetinin tarafları olan Microsoft ve Apple, bugün her ortamda birbirlerine rakip konumda. Dolayısıyla Facebook'un bu iki rakibi aynı masada buluşturabilmesi teknoloji dünyasının en büyük stratejik açılımlarından biri olacaktır.

Apple'ın bir satın alma yapma ihtimali ise Facebook'un 33 milyar dolarlık değeri ve süren yükselişi düşünüldüğünde, çokta yüksek görünmüyor.

Düşmanımın Düşmanı Dostumdur

Tüm bunlara rağmen küçük bir ihtimal daha var. Son zamanlarda bir sosyal ağ projesiyle konuşulan Google, Microsoft ve Apple'ın ortak rakibi konumunda. İnternetin her alanına uzanan Google, Apple tarafında iPhone OS'un, Microsoft tarafında ise Bing'in en büyük rakibi. Bu iki büyük rakibin de resmi bir sosyal ağı bulunmuyor.

İki dev şirketin Google'a karşı böyle bir ortaklık kurma ihtimali küçük olsa da dikkate almaya değer. Şimdi sıra Facebook'un Seri E yatırımcılarını açıklayacağı günü beklemekte.

Görsel Kaynak: Businessinsider

Yorumlar (12)
 1. Cem Yıldız Cem Yıldız

  peki apple'ın kendi sosyal ağını oluşturması gibi bir durum düşünülemez mi?

  sosyal ağlar veya sosyal araçlar konusunda

  MS : facebook, msn live

  google : myspace, blogger

  gibi bir durum var. apple'ın sahip olduğu böyle bir araç yok. bence kendisininkini yapmayı düşünebilir.

  özellikle başta iphone olmak üzere mobile cihaz kullanıcılarını hedef alan bir sosyal ağ yapılanması söz konusu olabilir?

  steve emmiden böyle bir hamle bekliyorum açıkcası.

  1. Webyavuz Webyavuz

   Apple ın mobil cihazlardaki yatırımlarına bakarsak dediğiniz gibi başta iphone olnak üzere diğer mobil cihazlar üzerine bir sosyal ağ geliştirebilir.

   Apple'ın sahip oldugu İTunes, iLife, Ping ve iWork gibi önemli servisleri düşünürsek;bunları facebook a entegre etmesi isabetli bir karar olur.ama bunları yaparsa yanında microsoftu isteyecgını pek zannetmiyorum.

  2. Myspace microsoft un google in degil yalniz

   1. Ahmet Hamdi Ahmet Hamdi

    Myspace Rupert Murdoch'un sahibi olduğu News Corp'un.

   2. Alper R Alper R

    myspace 2sininde değil fox media nın

   3. Kamil Kamil

    Biri bana burada neler döndüğünü açıklayabilir mi ? :D

   4. Fırat Demirel Fırat Demirel

    Evet, Myspace Fox Entertainment Group çatısı altında.

    Sanırım Cem Yıldız'ın söylemek istediği Google'in Myspace ile olan reklam ve arama anlaşmaları. Yeni anlaşmanın yıllık 200M $ seviyesinde olacağı konuşuluyordu.

   5. Cem Yıldız Cem Yıldız

    Myspace için özür dilerim. Fırat Demirelin belirttiği anlaşma ile karıştırdım.

    webyavuz'un bahsettiği facebook entegrasyonları özellikle Ping'in lansmanı ile kısa bir süre de olsa konuşulmuştu. Steve amcanın bu konuda neden geri durduğunu bilemiyorum. kendi sosyal ağını oluşturma hedefinden kelli böyle davranmış olabilir gibime geliyor.

    bir yandan da şöyle bir önyargılar ağı var:

    Apple ile MS ortaklık kurmaz çünkü OS konusunda ciddi rakipler.

    Apple ile Google son dönemlere kadar hep iyi anlaştı fakat Chrome OS geliyor ve MS ile olan rekabet Google da olacak.

    Facebook MS de bu yüzden Apple bulaşmaz.

    Apple'ın Adobe ile yaşadıklarını da düşünürsek ne kadar inatçı olduğunu görebiliriz. Bu durumda Apple'dan beklentim kendi ağını kurması oluyor.

   6. Ahmet Hamdi Ahmet Hamdi

    Myspace, tıpkı Fox Entertainment gibi News Corp çatısı altında. Myspace haricindeki diğerleri de şunlar :

    AskMen.com

    Beliefnet

    DailyBooth

    Fox Audience Network

    Fox Broadcasting Company

    Foxsports.com

    GameSpy

    IGN

    iLike

    MyNetworkTV

    Scout.com

    SpringWidgets

    WhatIfSports.com

    Dow Jones & Company (publisher of The Wall Street Journal)

  3. apple böyle gelip geçici modalara ayak uydurmaya çalışmaz.olsa olsa kendi modasını yaratır.

 2. ınternet ortamında hepsının toplamı bır google etmez.

 3. Taner Yılmaz Taner Yılmaz

  hepsini biryere toplayın appel hisseleri neden düşüşte facebook microsoft google ye başarılar diliyorum