Nokia'nın Gelirleri Beklentileri Aştı, Elop QT ve Meego'dan Umutlu

Dünyanın en büyük telefon üreticisi olmasına rağmen akıllı telefon pazarında sancılar yaşayan Nokia, 3. çeyrek raporlarını beklentilerin üzerinde açıkladı. Microsoft'tan gelen yeni CEO'su Stephen Elop ile stratejik adımlar atmaya hazırlanan şirket, kendini yenileme sürecinde.

Bir çok pazarda lider olan Finli üretici, 10.3 milyar € değerinde satışla geçen yıla göre satışlarını %5 ilerleme kaydetmiş. Geçen yılın aynı döneminde 559 milyon € olan net kar, 529 milyon € olarak açıklanmış. HTC, RIM ve Apple'ın rekor gelirleri göz önüne alındığında, aradaki kayıp Nokia için çok sorun teşkil edecek gibi değil. Son çeyrekte 110.4 milyon cihaz satışı yapan Nokia'nın, Latin Amerika'da 11.6 milyon Kuzey Amerika da ise 3.2 milyon cihaz satmış olması kullanıcı beklentilerinin yüksek olduğu yerlerde Nokia'nın daha fazla çalışması gerektiğini gösteriyor.

Nokia QT MeegoGelirlerini artırmak ve pazar payını yeniden eski seviyesine getirmek için akıllı telefonlarda hızlı adımlar atması gerektiğininin farkında olan Nokia, yeni cihazları için QT platformu ve Linux tabanlı MeeGo için çalışmalarını hızlandırıyor. Nokia Blog'da açıklamalarda bulunan yeni Nokia CEO'su Stephen Elop, Nokia'nın potansiyelinin QT ve Meego ile parlak bir şekilde ortaya konulacağını ifade ediyor. Symbian 3 tabanlı Nokia N8, Nokia'nın son gözdesi olurken bir yandan da Symbian 4 için çalışmaların sürdüğünü biliyoruz.

Hızlı ve etkili bir şekilde kullanıcı taleplerine cevap vermek isteyen şirketin 1800 çalışanıyla yollarını ayırmak istemesi de, giderleri azaltmak ve verimliliği artırmak için atılan bir hamle olarak nitelendiriliyor. Geliştiricilere bir çok alanda destek olan Nokia bu yolla diğer rakiplerine pazarı bırakmamak istiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.