Mac Dünyası Back To The Mac Etkinliğinde Uçuşa Geçti

Mac Dünyası Back To The Mac Etkinliğinde Uçuşa Geçti

Back to the Mac - Steve JobsApple'ın dün düzenlediği Back to the Mac etkinliğinde, Steve Jobs tarafından önemli yenilikler açıklandı. Bir kaç gün önce Android hakkında sert konuşan Steve Jobs, yeni Mac dünyasının sırlarını açıkladığı etkinlikte iOS App Store'dan 7 milyar uygulama indirildiğini söyleyerek bir nevi gövde gösterisi yaptı. Eylül ayından bu yana 1,5 milyar uygulamanın indirildiği göz önüne alınırsa Jobs iPad'in de uygulama tarafında cazip bir seçenek olduğunu göstermiş oluyor.

Mac odaklı etkinlikte öne çıkan başlıklar yeni MacBook Air serisi, Macler için Facetime, iLife11, Mac OS X Lion ve Mac App Store oldu.

Mac OS X Lion:

Dünyanın en gelişmiş işletim sistemi olarak tanıtılan Mac OS X Lion, 8 büyük geliştirme taşıyacak ve 2011 yazında kullanıma sunulacak. Mac App Store ile de güçlenen Lion, daha iyi bir kullanıcı yönetimi sunacak. Henüz kullanıma açılmayan ve Mac için özel hazırlanan Mac App Store ise tam ekran uygulamalarla iOS App Store deneyimini Mac'e yansıtacak.

iLife:

Mac için multimedya merkezi olan iLife'in 2011 sürümü tam ekran görüntülerle yenilenen iPhoto 11, yeni düzenleme seçenekleriyle iMovie 11 ve GarageBand'in yanısıra iWeb and iDVD de tek çatı altında artık daha etkin bir şekilde kullanıma sunacak.

Facetime for Mac:

Apple, iPhone 4'e eklediği ön kamera ile görüntülü aramaya geçmiş ve buna Facetime adını vermişti. Sadece WiFi üzerinden ve sadece iPhone 4 kullanıcıları arasında kullanılabilen teknoloji, şimdi de Mac bilgisayarlara uyarlandı.

Facetime for Mac, iChat'ten ayrı olarak konumlanıyor ve daha basit bir arayüzle Mac adres defterini kullanıyor. E-posta adresi aracılığıyla görüntülü konuşma iki Mac arasında gerçekleşirken, telefon numaraları arandığında iPhone 4'ler ile bağlantı kuruluyor. Mac OS X v10.6.4 Snow Leopard ve daha üst sistemlerin destekleyen  uygulamayı beta olarak indirebilirsiniz.

Yükselen mobil cihaz kavramı ve uygulama dünyasıyla zenginleştirilen yeni Mac dünyası muhtemelen Apple'ın gelirlerini yeni rekorlara taşıyacak.

Yeni MacBook Air serisini görmek için diğer yazımıza göz atabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.