Yeni 11 inçlik MacBook Air Göründü!
Teknoloji

Yeni 11 inçlik MacBook Air Göründü!

Dün gece yapılan Apple organizasyonunda pek çok yenilik duyuruldu. Bunlardan bir tanesi de MacBook Air serisinin yeni versiyonu oldu. Apple'ın iPad sonrası Macbook Air serisini devam ettirip ettirmeyeceği merak ediliyordu. Dünkü etkinlikte yenilenmiş kasası ve 11.6 inçlik versiyonuyla MacBook Air gözler önüne serildi.

En ucuz 999$'lık fiyat etiketi bulunan 11.6 inçlik Macbook Air; 1.4GHz Intel Core 2 Duo işlemci, 2GB RAM, 64GB flash hafıza ve 5 saate kadar şarj ömrüne sahip. 13.3 inç ekrana sahip Macbook Air'in fiyatı ise 1299$'dan başlıyor ve en üst seviye ürün 1599$'dan satılıyor.

Önceki versiyona göre donanım olarak güçlendirilen üründe, hafıza ünitesi olarak iPad ve iPodlarda olduğu gibi flash disk kullanılması ve Core 2 Duo işlemciye sahip olması performans olarak çok daha memnun edici olacaktır. MacBook Air serisinin yazılım güncelleme aracı olarak bir USB bellek sunması ise Apple'ın kompakt diskleri öldürmesi olarak yorumlanıyor.

Benzer bir yenilik de Adobe Flash için var. Yeni seride Flash eklentisi bulunmuyor ve Flash tabanlı içeriklerde bu durum sadece bir uyarı ile ifade ediliyor. Her ne kadar Flash eklentisi Adobe'den indirilebilir olsa da Apple yakında Flash'ı Mac'lerden de kaldıracağının sinyallerini veriyor.

Apple'ın açıkladığı diğer konular MacOS Lion ve Mac App Store, bir anlamda şirketin kişisel bilgisayarların geleceğine bakışını da ortaya koyuyor. Bu bakış açısına göre disklerde taşınan ve bilgisayardan bilgisayar yüklenen programlar yerine, Apple'ın online uygulama dükkanlarından indirilen ve anında kullanılmaya başlanılan uygulamalar tüm cihazlarda kullanılacak yaygın metod olacak.

Yorumlar (3)
  1. Webyavuz Webyavuz

    Apple böylece netbook dünyasına girmiş bulunuyor...ve gelecekle ilgili önemli ipuçları veriyor...

  2. Mustafa Namoğlu Mustafa Namoğlu

    Erişebilirlik sorunlarından dolayı Flash kullanımını minimize etmeye çalışan biri olmama rağmen, Apple'ın bu yaptığı çok da hoş karşılanmayacaktır. Flash'ın gerçekten güçlü olduğu yerler var, olacaktırda. Umarım anti-Flash politikalarını biraz değiştirirler.

  3. Önder Emre Bakirtaş Önder Emre Bakirtaş

    Yeni hâli ve uygun(!) fiyatı albeni sağlıyor MacBook Air'e. Bu teknoloji harikasıyla birlikte tanıtılan Mac App Store uygulaması bana Steam'i hatırlattı.