İndirim Fırsatlarını Toplayan Sitelere Yatırım Tavsiyeleri
E-Ticaret

İndirim Fırsatlarını Toplayan Sitelere Yatırım Tavsiyeleri

Yipit, Vinicius VacantiTek ürün satan fırsat siteleri, özel alışveriş ve grup satın alma derken Türkiye e-ticaret pazarının yeni oyuncuları arasına bu indirimleri toplayan servisler de girmeye başladı. Daha öncede paylaştığımız gibi FırsatBuFırsat'a Yonja Media'nın yatırımı olmuştu. Bu alanda yabancı bir servis olan Yipit'in geçtiğimiz dönemde 1.3 milyon dolar yatırım alması ise gözleri bu alana çevirdi.

Oldukça yoğun bir rekabetin yaşandığı Amerika'da sektörünü takip eden ve bu dinamik sektöre ayak uyduran Yipit'in kurucularından Vinicius Vacanti, stratejilerini ve yatırım almalarının sırrını blogunda paylaştı. Biz de hem Vacanti'nin sırlarını hem de bu Grupanya'nın da yatırımcısı olan Cem Sertoğlu'nun tavsiyelerini sizinle paylaşmak istedik.

Başlangıçta çok şanslı olmadıklarını söyleyen Vacanti, bu sektörde varolmanın temelini kullanıcıları kendine çekmekte görüyor. Servisin ilk zamanlarında kullanıcıları yakalayamadıkları için yatırımcıların kendileriyle ilgilenmediğini ve diğer yatırımcılarla görüşmeyi bırakıp kendi çevrelerinden küçük bir yatırım topladıklarını dile getiren Vacanti, yine de potansiyel yatırımcılarla ilişkiler kurulmasını da öneriyor.

Bir servis prototipini hazırlamanın önemli olduğunu söyleyen Vacanti, Yipit'in günlük fırsatlara odaklandığı zaman da istedikleri ilgiyi yakaladığını aktarıyor. E-posta bilgilendirmesi ile istenen kategorileri istenen sıklıkta kullanıcılarına gönderen Yipit'in genç kurucusu, yeni bir yatırım aradıklarında bu işe hakim olduklarını gösterdiklerini ifade ediyor. 130 civarı fırsat sitesini analiz eden ve en iyi fırsatları sunan Yipit'in API desteği ile kendini besleyen servislerin de çıkmasını amaçlanıyormuş.

Cem Sertoğlu da toplayıcı siteler ve yatırımcıların dezavantajlı bir durumda kalmaması için bu servislerin katma değer üretmesi gerektiğini, fırsat sitelerine tam bağımlı olmaması gerektiğini söylüyor.

"Aggregator'ların kaderinin bir ölçüde fırsat sitelerinin işbirliğine dayalı olması yatırımcıları düşündürebilecek bir faktör."

diyen Sertoğlu, kullanıcılarının tercihlerini öğrenip fırsatları ona göre filtrelenmesini ya da belli bir demografik segmente odaklanıp fırsat sitelerinin hayatının kolaylaştırılmasını tavsiye ediyor.

Bir yatırımcı gözüyle durumu değerlendiren Sertoğlu'nun görüşleri aslında diğer fırsat sitelerinin geri dönüşleriyle de doğrulanıyor. Zira sektörde toplama servislerinin fırsat sitelerine henüz büyük bir trafik/satış yönlendirme yapmadığı biliniyor. Dolayısıyla bu alanda rekabet ortamının oluşması, fırsat sitelerinin elinde olduğu kadar toplama servislerinin verimli bir strateji oluşturmasına da dayanıyor.

FırsatBuFırsat'ın Yonja Media'dan destek alması bu aşamada başarılı görülebilir.
Yorumlar (9)
 1. Sarp Centel Sarp Centel

  Bu alandaki oyunculardan birisi de GrupGuru http://www.grupguru.com).

  Zaten bizim de kattığımız değer fırsatları kategorilere ayırıp, kullanıcıların tercihlerine göre fırsatları filtrelemesini sağlamak

 2. Deniz Deniz

  Guzel bir izlenim!

  Benim anlayamadigim, gunluk firsat sunan sitelerin bu tarz sitelere nasil bir kazanc ortakligi sundugu?

  Avrupa ve Amerika da''affiliate'' sistemi sayesinde bu tarz sitelerin kazanclarina kazanc katan websitesi sahipleri cok iyi bir sekilde odullendiriyor.

  Yipit, disayni ve kullanimi cok karmasik olan bir site de olsa kazanc ortakligi sayesinde cok guzel gelirler elde ediyor.

  Google'da merakimdan 1 saat boyunca aramama ragmen, malesef bu tarz bir yaklasima rastlamadim. GrupGuru ve FirsatOn tarzinda siteler cok guzel is cikartmislar ama benim merak ettigim emeklerinin karsiligini nasil aliyorlar?

  Hali hazirda kullanilan bir sistem var da bizim mi haberimiz yok?

  Saygilar

 3. Barış Özdemir Barış Özdemir

  böyle bir yazıda http://www.grupguru.com 'dan bahsedilmemiş olmaması derin bir eksiklik olmuş. Ayrıca Cem Sertoğlu yaklaşımını da hatalı buluyorum. "Aggregator"ların yatırımcılar desteği ile kendilerini daha iyi bir konuma taşımaları söz konusu olursa, fırsat sitelerinin kaderi "Aggregator"lara bağlı olacaktır.

  1. Deniz Deniz

   Ben farkli dusunuyorum,

   Firsat siteleri olsun yada olmasin, online markalarin aggregator, Google Adsense, Refer a friend, satis ortakligi, sosyal medya ve sayamadigim daha bircok desigik yolu kullanmalarinin tek bir amaci vardir. "daha cok kesime, en uygun yol ile kisa yoldan ulasmak ve yatirimlarinin geri donusumlerini hizlandirmaktir.

   "Firsat siteleri" kaderini kendileri belirler ve istedikleri amaca ulasmak icin cesitli pazarlama araclarini kullanirlar. Bilgi ve hizmetleri bir arada toplayan ve tuketiciye hem para hemde zamanda tasarruf saglayan "aggregator" lar, aslinda bu tarz sitelerin buyume hizina hiz katarlar.

   Ben sahsen benim siteme vs. gunde 1000 kullanici gonderebilme kapesitesi olan bir yapilanmaya tehlike gozuyle degil "firsat" niteliginde bakar ve beraber calisma yollarini ararim.

   Yanlis mi dusunuyorum?

 4. Fatih Dalgıç Fatih Dalgıç

  Yipit'in 130 siteyi izlediğinden bahsedilmiş yazıda. Halbuki batangemiden.com olarak biz tam 253 günlük fırsat sitesini ve süreli kampanyayı takip edip, listeliyoruz. 9 kategori altında üyelerimize e-posta da gönderen bir izleme motoruyuz. Ancak bu makalede yokuz maalesef.

  1. Cemil Cemil

   madem 253 siteyi izliyorsunuz öyleyse neden ben herhangi bir kategorinize tıkladığımda sadece 5-10 tane kampanya görebiliyorum. Şu anda sadece 1 özel alışveriş sitesinde bile daha fazla aktif kampanya var.

   1. Erhan Gebeş Erhan Gebeş

    Cemil beye katılıyorum, batangemiden.com 253 siteyi takip ediyor olabilir bunu bilemem ama burda insanların beklediği fırsatlar üründen çok hizmete dayalı fırsatlar batangemiden.com ise çok geniş yelpazede fırsatları görüntülediği için hizmete dayalı fırsatları takip eden biri olarak benim de beklentilerimi karşılamadı.

   2. Fatih Fatih

    Merhabalar, http://www.batangemiden.com yenilendi. Artık grup fırsatları sunan sitelerin yanında günlük ürünler, markafoni gibi private siteleri ve mağaza kataloglarını da listeliyor.

 5. Kemal Aydın Kemal Aydın

  Bu gibi fırsat toplayıcı siteler arasında Grup Guru'nun yeri önemli. Fakat tercihlere göre sınıflandırma yapan tek servis Grup Guru değil.

  Daha önce burada tanıştığım bir başka servis ise Fırsat Club http://www.firsatclub.com).

  Sürekli takip ettiğim Fırsat Club gerek arayüzündeki güncellemeleri gerekse e-posta servisleriyle oldukça başarılı bir uygulama.

  Ayrıca Aggregator’ların sadece fırsat sitelerine bağlı hayatlarını devam ettireceği fikrine katılmıyorum. Her zaman yeni yaklaşımlar, yeni fikirler çıkacaktır.