etohum Girişim Sermayesi Sahiplerini Arıyor
Genel

etohum Girişim Sermayesi Sahiplerini Arıyor

Türk internet girişimlerini destekleyen etohum, girişimcilere fon desteği sağlama planlarını Ağustos ayında başlayan 2010-2011 dönemi için hayata geçiriyor. etohum Girişim Sermayesi adlı toplam 250.000 TL tutarındaki fon, başarılı görülecek girişim veya girişimlere aktarılacak.

Grup satın alma toplantısı ile yeni sezona başlayan etohum, Şubat ayında seçilecek girişimcileri kampa alarak  onlara destek olacak. Bu süreçte seçilen girişimciler etohum Girişim Sermayesi desteğinden yararlanmak için seçim komitesine kısa sunumlarını yapacaklar. Türk internetinin önde gelen isimleri de girişimlere şirketleşme ve başarıya giden yolda doğrudan destek ve sermaye sağlayacaklar.

etohum Girişim Sermayesi'ne destek olacak isimler ise şunlar:

Gittigidiyor.com kurucuları Burak Divanlıoğlu, Serkan Borançılı, Yemeksepeti.com'un kurucuları Nevzat Aydın ve Melih Ödemiş, Mynet.com kurucusu Emre Kurttepeli, Nokta.com'un kurucuları Tümay Asena ve Burçin Didinedin, Mackolik.com'un kurucuları Erdem Yurdanur ve Tarkan Onar, Uzmantv'in kurucusu Ersan Özer, Markafoni.com'un kurucusu Sina Afra, Reklamz’nin kurucusu Orkun Tekin, Yonja.com’un kurucusu Kerim Baran, Cimri.com’un kurucusu Aydonat Atasever, Youth Republic’in kurucularından Kerim Türe, Inventram danışmanlarından Dr. Haluk Elçi, İnternet sektöründe kariyerini yurtdışında sürdüren Ari Keşişoğlu etohum.com kurucusu Burak Büyükdemir

Yatırım alan girişim veya girişimciler Mart – Haziran 2011 arasında kamuoyuyla paylaşılacak ve seçim ekibi de bireysel olarak projelere ortak olacak. Projelerden biri veya birkaçı etohum yatırımcıları tarafından beğenildiği takdirde, yatırımcılar kişisel olarak da daha fazla sermaye koyabilecekler. Şimdiden yeni sezonda etohum'a katılacak girişimcilere başarılar diliyoruz.

Yorumlar (14)
 1. Onder Eren Onder Eren

  Etohum'u ve Burak Buyukdemir'i tebrik ediyorum. Zamanla da bu fonun, olusturacagi basari hikayelerine paralel olarak, artacagina suphem yok.

 2. Peki begendigim bir proje olursa ben bu fona girebilme imkanım var mı yoksa sadece burada adı geçen kişiler mi oluşturacak bu fonu?

 3. Reyonist Reyonist

  şunu anlamakta insanlar zorluk çekiyor. Sermayesiz asla bir girişim başarılı olamaz. sermayesiz girişim günleri artık geride kaldı. 250 bintl sizce sermayemi /15 ???

  facebook bile milyon dolarlık yatırım almasaydı facebook olurmuydu ??

  1. /dev/mach /dev/mach

   Sanırım ortada iki sorun var ;

   1- Fonu kuranların, kaybetmeyi göze alacak kadar maddi birikime sahip olmaması ( yada risk alamamaları mı desek ?)

   2- Projelerden umutlu olmamaları. Bir şekilde bu zamana kadar destekledikleri projelerden düzgün bir geri dönüş alamadılar, amiyane tabirle paralarını kurtaramadılar ve daha fazla kaybetmek istemiyorlar. Eğer durum buysa yatırım yapılanda değil yatırım yapandadır sorun.

   Mevcut şartlarda eğer etohuma başvuru amacı sadece maddi ise, başvuru yapmak bile pek mantıklı gözükmüyor : Projeniz beyin gücünden başka birşey gerektirmiyorsa ve sizde buna sahipseniz masraflarınız çok da karşılanamayacak bir mebla olmayacaktır ( en azından etohum tarafından verilen miktar sizi kurtarmayacaktır ).

   Etohuma başvurmak ancak beklentiniz maddi değil ise mantıklı : destekleyen isimlere bakarak iş yürütme ve diğer konulardaki deneyimlerden faydalanmak hayatı sizin için biraz da olsa kolaylaştırabilir.

   * Not: Görüşlerim beni bağlamakla beraber, yanlışları varsa ( örn toplam yapılan yatırım ve net geri dönüşler ) düzeltilirse sevinirim.

   1. Reyonist Reyonist

    Bana 2 tane dünya çapında proje söyleyebilirmsiniz ??

    Türkler düşünemiyormu!!! tabiki hayır... Ancak büyük çaplı bir sermaye olmadan herşey havada kalıyor. Biraz gerçekçi yaklaşmak gerek...

   2. /dev/mach /dev/mach

    Sermaye gerektiğinin farkındayım :)

    Fonu maddi tarafını eleştirirken diğer taraftan desteklememin sebebine gelince :

    Yatırım alan girişimlerin görebildiğim kadarı ile 3 tanesi ( balerin.com, yollayolla.com, pabbuc.com ) kurulum aşamasında hakikaten sermaye gerektiren girişimler. Diğerleri yazılım/tasarım geliştiren kişilerin girişimciler olduğunu var sayarsak, maddi bakımdan - biraz sıkıntı çekilsede - karşılanabilecek girişimler.

    Maddi bakımdan değil ama deneyim, aynı hataları tekrarlamama bakımından etohumun faydalı olabileceği kanaatindeyim.

 4. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Bir çok yatırım firması zaten işleyen modellere yatırım yapıyor. büyüme potansiyali olan. baştan başlayanlar için riske girmemek için binbir takla atıyorlar size ve projenize inanmıyorlar. Güzel bir yazı vardı yatırım firmasına youtube fikrini sunsaydınız kabul edilmeyeceğini içeren.

  iş yine size düşüyor.bi şekilde ev araba satın, kredi çekin kendiniz mücadele edin daha iyi.

 5. Hasan Fırtına Hasan Fırtına

  Öncelikle yorumların hepsine saygı duyuyorum ama maalesef meyve veren ağaç hep taşlanıyor! Tebrik destek ve geliştirici mesajları herkes gönderebilecekken eğer şu fon olayını birisi eleştirecekse; en az etohumun türk internet sektörüne ettiği kadar hizmet etmiş olması gerekiyor.

  Sonuçta yılalar önce ne webrazzi vardı ne etohum.Webrazzi ve etohumun sektörde ki yerleri herkesce malum.Bugun 250.000 lira ile başlayan fonun yarın 25.000.000 olmamasının hiçbir nedeni yok.Her başvuran projenin bir facebook olma gibi bir iddaası da yok.Ki çok niş ve küçük meblağlarla çok iyi paralar kazanılacak projeler olabilir.Girişimciliğin maddi ve manevi gereksinimlerinin olduğu gibi,beraber iş yapabilme kültürünün en büyük bir ihtiyaç olduğu kanaatindeyim.Şu jüri üyeleriyle tanışabilmenin bile katılımcıların hayatında yeni penceler açabileceğini savunuyorum.

  Ben çok anlamlı ve çok güzel projelere anlam katacağını düşündüğüm bu fon için Öncelikle Burak Büyükdemir ve tüm destek verenlere teşekkür etmeyi bir borç bilirim.

 6. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  Projenizin tanitimi icin bile olsa etohum olusumunu cok seviyorum. Ornek vermek gerekirse hazirladigim iphone uygulamami ve web projemi insanlara duyuramiyorum. Reklam yapabilecek yeterli kaynaga da sahip degilim. Dogal olarak hakettigi degeri gormuyor. Gunde 10-20 kisinin girdigi sitemin adi duyulsa.. ethohumdan yuksek bir maddi kaynak almasada, merak eden ziyaretciler sayesinde hakettigi basariya ulasacagina eminim.

  Bunun yaninda Burak Buyukdemire cok saygi duyuyorum. Bir kac yil sonra donup arkamiza baktigimizda onun parmaginin oldugu pek cok eser gorebilecegiz.

 7. Yapılan yorumlara bakınca ne diyeceğimi şaşırdım doğrusu, çünkü internette 250.000 TL'nin bile küçümsendiği bir Türkiye haline gelmişiz.

  Biz Tarkan ile Mackolik.com'u kurarken ve yıllar boyunca bu noktaya gelinceye kadar çalışırken neler yaşadığımızı anlatmaya olanak yok, ancak maaş ödeyebilmek için 5000 TL'yi bile bulamayıp karamsarlığa kapıldığımız günler hiç de az değildi. O nedenle yeni başlayan bir proje için 250.000 TL önemli bir paradır.

  Bunun dışında bu parayı verenlerin kim olduğu ise daha önemlidir. Biz 17 kişi eğer bir proje üzerinde hemfikir olup, o projeye ortak oluyorsak, o projeye sadece ve sadece parasal kaynak sağlyacağımız düşünülebilir mi? Çok basit bir örnek, sitelerimizden vereceğimiz reklam desteği belki de sermaye olarak koyacağımız paradan çok daha fazla olacaktır. Ya da yıllardır bu sektörün içinde olan bizlerin tecrübelerinin katacağı değer bu kadar mı önemsiz.

  Bunların da ötesinde, biz 17 kişi, en az bu kadar para vermeyi taahhüt ediyoruz, yani daha fazlasını vermeyeceğiz demiyoruz ki? Yeter ki iyi bir fikirle gelinsin, projeye ve bu projenin sahibine inanalim.

  Bizler 3 kişinin biraraya gelip birşey üretme kültürünün çok az olduğu bir ülkede 17 kişi biraraya gelip birşeyler üretmeye çalışıyorsak, sanırım bunun için yapılacak ilk yorumlar bunlar olmamalıydı.

  Umuyorumki, bizlerin başlattığı bu yöntem, başkalarının da ilgisini çeker ve ülkemizde de başarılı birçok yeni proje ve projelere yatırım yapacak fonlar ortaya çıkar.

  1. /dev/mach /dev/mach

   İşin maddi boyutu =

   Sanırım neden eleştirildiğini anlamak için temel matematiğe geri dönmemiz gerekiyor. Girşim başına 250.000 / 15 = 16.666 Tl , bu 16bin tl ile bir yıl idare edilmek durumunda kalınsa aylık yaklaşık ~1400tl kalıyor elinizde. Masraflarınız aylık 500 tl olsa ( kira,elektrik, muhasebe, mobilya v.s. ) elinizde 900tl kalıyor. Girişimci ekibin 2 kişiden oluştuğunu var sayarsak kişi başına 450Tl düşüyor.

   Yaptığınız yatırımı kişilere değil firmaya, firmanın belli bir yüzdesini ( %40 ? ) alarak yapıyorsunuz.Dolayısı ile yatırım alan girişimci yetki-yönetim olarak kağıt üzerinde baştan kaybetmiş durumda.

   Şimdi siz söyleyin, başvuran kişinin beklentisi maddi ise yaptığınız yatırım bunu karşlıyor mu ? Girişim sahipleri tam zamanlı olarak işlerine yoğunlaştıkları zaman, dışarıdan hiç bir ekstra kaynak kullanmadan, evini arabasını satmadan bir yıl ( hadi 6 ay olsun ) " aç kalmadan " yaşayıp, projelerini bitirebilirler mi ?

   Sanırım temel sorunu anladınız. Kimsenin yaptığı/yapacağı işi bu kadar ucuza satmaya ve başkası için b kadar sıkıntı çekmeye niyeti yok. Etohumdan fon almaktansa kendi başlarına yola koyulmaları daha mantıklı.

   İşin manevi tarafı =

   Bakın, bunu kimsenin eleştirdiği yok. Sizi eleştirenler tecrübelerden faydalanmanın getireceği artıların farkındalar ve yapılan iş için sizi destekliyorlar.

   Özetle, yapılan iş takdir edilmekle beraber, 14 tane firma ( gitti gidiyor, mynet gibi büyükler dahil ) birleşip girişimlere ihtiyaçlarını karşılamayacak bir mebla teklif edince malisef insanın garibine gidiyor.

   1. Öncelikle temel matematiğe dönmeden bu paranın nasıl verileceği konusunu yeniden anlatmak gerekiyor anlaşılan.

    Bu para 15 girişimciye eşit olarak paylaştırılmayacak. Bu fonu oluşturan 17 kişinin ortak kararı ile bir ya da bir kaçına yatırım yapılacak. Paranın tamamını tek bir girişime yatırabileceğimiz gibi, 100 bin TL'sini bir girişime 150.000 TL'sini diğer bir girişime yatırabiliriz. Ama kesin olan birşey var ki 250.000 TL yatıracağız.

    Ayrıca bir konuyu yeniden vurgulamakta yarar görüyorum. Bu 15 projeden herhangi birine ya da birkaçına 17 kişi olarak da, ayrı ayrı da ucu açık bir şekilde yatırım yapabiliriz.

    Bu durumda yaptığınız temel matematik hesabını yeniden yapmanızı tavsiye ederim.

    Firmaya yatırım yaparak mesela %40'ını aldığımızda, girişimci yetki ve yönetim olarak kağıt üstünde neyi kaybetmiş oluyor anlayamadım? Hala %60'ına tek başına sahip olan birisi kendini kaybetmiş hissediyorsa zaten ortaklık yapmasını tavsiye etmediğim gibi böyle birisiyle biz de ortaklık yapamayız. Ortaklıkta paradan daha önemli şeyler vardır, güven gibi. Bu ortaklıkta küçük ortaklar bizler olacağız ve güvenmesi gerekenler bizler olacağız.

    Kendi başına projesini hayata geçirebilecek herkese de başarılar dileriz, etohum projeleri hayata geçirmenin tek yolu değil, Burak Büyükdemir'in de bizim de öyle garip bir iddiamız yok.

 8. Ne hikmetse milletçe inanılmaz idealist ve mükemmelliyetçi insanlarız..

  memleketten bir YouTube veya Facebook çıkarmak yerine daha küçük başlamayı bir türlü beceremediğimiz kanaatindeyim.

  Ben E-Tohum un iyi ve mütevazi bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Bu tür girişimci,proje grupları ileriki zamanlarda daha da artacak ve gelecekte daha iyi modeller göreceğiz.

  Emeği geçen herkese teşekkürler

 9. Atilla Oğuzhan Atilla Oğuzhan

  Burak Büyükdemir'i çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum.Konuda adı geçen yatırımcıların projeye ortak olmas durumunda, verecekleri paradan çok, iş ve tecrübe anlamında katacakları değerin ve verecekleri desteklerin paha biçilemez olduğuna inanıyorum.Kendi adıma söylemek gerekirse, henüz bir girişim ortaya koyamamış olmakla beraber, etohumla tanıştığım andan itibaren içimdeki gizli kalmış girişimcilik tohumunun ortaya çıktığına inanıyorum.Bu bile yeterlidir.Bir şeylerin farkına varmak.