Nokia World 2010'da Nokia'nın Yeni Telefonlarını İnceledik

Nokia World 2010'da Nokia'nın Yeni Telefonlarını İnceledik

Bu sene Londra'da gerçekleştirilen Nokia World 2010 etkinliğindeyim. Bir hayli hareketli başlayan etkinlikte şimdiye kadar 3 yeni telefonunu, uygulama dünyasında yaptığı yenilikleri ve yeni vizyonunu anlatan Nokia, yanlışlarından dönerek ileriye doğru sağlam bir adım atmış gibi görünüyor.

Diğer önemli konulara daha sonra değinebiliriz, şimdi Nokia'nın yeni telefonlarına bir göz atalım.

N8

Aylardan beri Nokia'ın resimleriyle videolarıyla tanıttığı tabir-i carizse yeni amiral gemisini etkinlikte deneme şansı bulduk. Nokia'nın bundan önceki en değerli telefonu olan N97, her ne kadar çok satılmış olsa da istenileni verememişti. Buna rağmen Nokia'nın N8'den umutlu olduğunu söyleyebiliriz.

N97'ye göre zamanının daha ilerisinde olan telefon teknik özellikleriyle de değerini gösteriyor. Sayacak olursak, cihaz 3.5 inç dokunmatik ekrana sahip ve dokunmatik ekranının eskiye göre daha gelişmiş olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak yine de geçişlerde zaman zaman yavaşlamalar sezinlenebiliyor. Ekran kalitesi açısından birazdan detaylarını paylaşacağım kardeşlerinin yanında sönük kalsa da, biri sadece grafik işlemlerine ayrılmış iki işlemcisiyle performansının yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Symbian^3'lü ilk telefon olma özelliği taşıyan N8'in bu ayın sonunda satışa sunulması bekleniyor. Etkinlik alanında %10 indirimli olarak £598'dan satılan telefonun, ülkemizde ise 2000-2500 TL arası bir fiyatla satışa sunulacağını tahmin ediyoruz.

12 megapixel Carl Zeiss optikli kamerasıyla dikkat çeken ürün, 720p HD kayıt yapabiliyor. Koyu ve açık gri renklerinin yanısıra mavi, yeşil ve turuncu gibi canlı renklere de sahip olan telefon renk çeşitliliği açısından Nokia'nın standartlarının biraz dışına çıkıyor.

Dolby Digital ses çıkışına sahip tek telefon olma özelliği taşıyan N8, HDMI çıkışıyla da televizyona bağlanarak bir ev sinema sistemi gibi de kullanılabiliyor. Nokia'nın en önemli ürünü olan N8'in nasıl bir satış başarısı yakalayacağını çok yakında göreceğiz.

C6

Nokia'nın yeni tanıttığı telefonlarından en küçüğü olan C6, daha çok bir genç telefonu imajı veriyor. 8 megapixel kamerası, 720p HD video kayıt özelliği, 3.2 inçlik AMOLED dokunmatik ekranıyla normal bir kullanıcı için gayet yeterli bir telefon. ClearBackDisplay isimli yeni ekran teknolojisinin de kullanıldığı telefonun ekranının, N8'e göre daha net olduğunu söyleyebiliriz. N8 dışında tanıtılan diğer tüm telefonlarda kullanılan CBD teknolojisi, Samsung'un Super Amoled ve Apple'ın RetinaDisplay'ine rakip olarak geliştirilmiş.

Sosyal ağlarla daha bir içli dışlı olan C6'da, Facebook ve Twitter ile direkt iletişim kurarak resim, video ve ileti paylaşabiliyorsunuz. 340 megabaytlık bir dahili hafızasıya sahip olan ürün 32 GB'a kadar microSD hafıza kartını destekliyor.

C7

Nokia'nın bir diğer yeni ürünü olan C7, C6'ya göre biraz daha fazla özelliğe sahip. İki telefon arasında özellik açısında çok büyük fark varmış gibi görünmese de elinize aldığınızda alüminyum kasası ve 0.3 inç kadar daha büyük ekranıyla C7'nin daha kaliteli bir ürün olduğunu anlayabiliyorsunuz. 8 GB dahili hafızaya sahip olan ürün diğer kardeşlerine göre birkaç mm daha ince.

E7

Nokia'nın bu etkinlikte tanıttığı son telefonu olan E7, N8 ile benzer bir tasarıma sahip olsa da daha büyük ve N97'ye benzer kaydırılarak açılan bir Quwerty klavyeye sahip. 4 inçlik dokunmatik AMOLED ekrana sahip olan ürün, Nokia'nın iş dünyasına yönelik olan E serisinin en üst telefonu oldu. 16 GB dahili hafızaya da sahip olan E7, tanıtılan diğer telefonlarda olduğu gibi 8 megapixel kamerasıyla 720p HD video kaydı yapabiliyor.

İş dünyasına yönelik bir telefon olan E7, e-posta için Exchange ve Microsoft Communicator Mobile'ı destekliyor. Yoğun e-posta kullananların büyük zorluk yaşadığı dokunmatik ekranla fiziksel klavyenin başarılı bir şekilde bir araya getirilmiş olduğu telefonun, yeni ürünler arasında en dikkat çekicisi olduğunu söyleyebiliriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.