Uzmanına Direkt Soru Sorun: UzmanSorusu.com
Bilgi Kaynakları

Uzmanına Direkt Soru Sorun: UzmanSorusu.com

Fotokrik ve Jetanket'in yaratıcısı Ozan Hazer'in son girişimi UzmanSorusu.com, IT profesyonellerinin teknik sorularını paylaşabilecekleri ve birbirlerinin sorularına cevap verebilecekleri bir bilgi platformu olarak yayınına başladı.

Uzman Sorusu'nun, dünyadaki örnekleri olarak StackOverFlow ve Experts-Exchange'i sayabiliriz. Uzman Sorusu, IT profesyonellerine yönelik bir soru-cevap sistemi olduğu için soru kategorileri de genelde programlama dilleri ve sunucu yönetimi şeklinde oluyor. Sitenin açılalı iki gün olmasına rağmen hemen hemen tüm kategorilerde sorular girilmiş, en çok sorunun ise PHP programlama diline yönelik olduğunu görüyoruz. Soruyu soran üyenin doğru olarak belirlediği cevabın sahibine belirli bir puanın gittiği sitede, haftanın ve ayın uzmanı gibi ufak bir yarışma da sürdürülüyor.

Zaman içinde Uzman Sorusu kendi konusunda uzman kişilerin yoğun olarak bulunduğu bir platform haline gelirse, hep sözünü ettiğimiz uzman eleman bulma modülü gibi bir yapıyı da içine entegre ederek farklı bir şekilde gelişebilir. Bu anlamda yayın yapan ProjeKurdu'nda yıllardan beri süregelen bir durgunluk halen devam ederken birkaç ay önce açılan Bilisim.ws ise kurgulanmış bir  iş modeli siteye entegre edilmediği için tam olarak istenileni yerine getiremiyor.

Uzman Sorusu, yurtdışında uzun yıllardır hayatını sürdüren ve artık bir bilgi bankası haline gelen sitelere ne zaman rakip olabilir veya olabilir mi bilemiyoruz. Konusunda uzman kişiler ve yeni başlayanların sitede yerlerini almasıyla birlikte site gerçek anlamda değerli bir noktaya gelecektir. Biz de bu süreçte siteyi yakında izlemeye devam edeceğimizi söyleyebiliriz.

Yorumlar (4)
 1. Kategorilendirme ile ilgili ufak bir öneri: Direkt olarak "Ruby on Rails" kategorisi yerine Python ve Django'da yapıldığı gibi "Ruby -> Ruby on Rails" şeklinde bir kategorilendirme yapılabilir.

  Ayrıca, sağ taraftaki bölümde haftanın/ayın/yüzyılın uzmanlarını görmek yerine, etiketleri/kategorileri görmek daha bir hoş olurdu.

  Giriş yaptıktan sonra sitenin ana sayfasına ulaşmak istediğimde ısrarla beni dashboard'a yönlendiriyor. stack overflow'daki gibi bir yapı olmasını beklerdim.

  NOT: Üye olur olmaz niye 2 puan alıyorum? 1 puan da yeterli olurdu benim için :)

  Başarılar dilerim..

 2. Güzel proje aklıma yattı fakat o işi bilen kişinin orada olmasından çok herkesin kendini ispat etmeye çalışacağı ve bu sırada yanlış cevaplarında verileceğini düşünüyorum.En azından ileride...

 3. bu forumlar da olmasa, soru bırakamasak cevap alamasak... eskiden ne yapıyordu insanlar? kütüphaneler en büyük buluşma noktaları mıydı?

 4. http://w3uzman.com/ Web alanında uzmanların platformu olarak kurulan bir soru-cevap portalına denk geldim. Profesyönel bir çalışma gibi duruyor. Gündem edinmenizi tavsiye ederim.