Markalarda Check-in Devri Başlıyor
Lokasyon Bazlı Servisler

Markalarda Check-in Devri Başlıyor

Açıklama: Nurettin Özdoğan, dekatlon buzz sosyal medya ajansı kurucu ortağıdır ve bu yazısı konuk yazar olarak Webrazzi’de yayınlanmıştır.Foursquare, lokasyon bazlı servislerin jenerik markası olma yolunda sağlam adımlar atıyor. Facebook, Twitter şimdi sırada Foursquare mi var derken Foursquare 2milyon üyeyi aştı. Hergün Foursquare üzerinden 1 milyon check-in gerçekleşiyor.Foursquare’i her ne kadar Türkiye’de geek kitle kullansa da akıllı telefon penatrasyonunun artmasıyla burada çok ciddi fırsatlar bulunmakta. Bu fırsatların farkında olan başta GSM şirketleri bu konunun üzerine çalışıyor.Turkcell büyük bir tanıtım kampanyasıyla Gezenzi’yi kullanıcılarına sundu. Kulislerde Gezenzi’nin beklenileni verip vermeyeceği tartışılırken, Vodafone globalde Foursquare ile işbirliği imzaladı. Bu işbirliğinin Türkiye’ye de yakında geleceği tahmin ediliyor.  AVEA’nın ise bu konudaki çalışmaları var mı yok mu kimse bilmiyor. GSM şirketleri bir tarafa farklı sektördeki markaların da Foursquare’i keşfettiğini izlemek oldukça heyecan verici. Türkiye’nin ilk lokasyon bazlı sosyal medya kampanyası BunSquare’i yaparken, sonrasında bu kadar talep edileceğini düşünmemiştik.Önümüzdeki 6 ay içinde Türkiye’den birçok farklı markanın lokasyon bazlı sosyal medya kampanyaları yapacağının müjdesini verirken, sizi bir taraftan küçük bir dünya turu yaptırmak istiyorum.GAP: Sosyal medyayı en iyi kullanan markalardan biri olan GAP, 14 Ağustos günü mağazalarda check-in olanlara %25 indirim verdi. Kampanya o kadar başarılı olduki şirket kampanyayı 22 Ağustos’a kadar uzattı.Dominos Pizza: İngiltere Dominos Pizza, şubelerinde mayor olanlara özel ücretsiz pizza kampanyası yaptı. Sonuç çok çarpıcı, bu kampanya sayesinde Dominos Pizza cirosunu %29 arttırmış.Air New Zealand: Yeni Zelanda’nın havayolu, uçtuğu havalimanlara, Foursquare üzerinden bir kampanya başlattı. Seçtiği havalimanlara mayor olan yolcularını özel Lounge’larında ağırlıyor.Turizm sektörü: Foursquare’ı en etkin kullanabilecek sektörlerin başında Turizm sektörü gelmekte. Dünyanın dört bir yanında 4400 oteli olan InterContinental Grubu check-in olanlara sadakat programını entegre ederek misafirlerine 50 Club puan veriyor. Chicago, Madrid, Indiana, Bucks County gibi şehirlerin Turizm Tanıtım Ofisleri foursquare’de resmi bir sayfa açmakla kalmıyor, bir Seeding ekibi kurarak pozitif tipsler yazdırıyor.

Yorumlar (4)
 1. Güzel yazı çok beğendim, bu arada Nurettin Bey'in, internet sitesi google tarafından saldırgan site olarak lanse ediliyor, dikkatli olsa iyi olur :)

  1. Nurettin Ozdogan Nurettin Ozdogan

   Serkan cok saol.

   Blogumda problemler var en kısa zamanda çözmeyi umut ediyorum.

   Teşekkürler ilgin için.

 2. Nurullah Nurullah

  Yazının ait olduğu kategoriye çok yabancı olmamama rağmen sözlüksüz okuyamadım..

 3. Mehmet Ertekin Mehmet Ertekin

  Genel olarak kampanyaların çok başarılı olduğu bir gerçek. Ancak şunu belirtmek lazım Dominos tarafından açıklanan %29'luk ciro artışı sadece bu kampanya dahilinde değildir. Yapılan açıklamada bu artışın sosyal medya kullanımının etkisi belirtilirken bir etkeninde İngiltere ve Amerika'da açılan yeni şubeler olduğu belirtilmiştir.

  Ama ne olursa olsun yine de kampanyanın etkisi yadsınamaz.

  Ama yazınız oldukça iyi. En azından bizim markalarımız içinde bir ışık olacaktır.