birFİKRİNmiVAR Girişimcilik Yarışmasının Kazananları Açıklandı
Yatırım

birFİKRİNmiVAR Girişimcilik Yarışmasının Kazananları Açıklandı

Türkiye'nin üniversitelerarası girişimcilik yarışması birFİKRİNmiVAR'ın üçüncüsü sonuçlandı. Çeşitli girişim fikirlerinin boy gösterdiği yarışmaya yapılan 3.250 başvuru arasından seçilen ilk 3 derece ve jüri özel ödülü dün sahiplerini buldu.

TOBB'un ana sponsor olduğu, LabX ve Özyeğin Üniversitesi’nin yanısıra Warwick Üniversitesi, GYİAD, Microsoft ve UK Trade and Investment'ın destek verdiği yarışmada yarışmanın birinciliğini "Kolay Ulaşılabilir Yeni Nesil Eğitim Aracı" fikriyle Abdullah Erdoğan kazanırken, "Kirschner Teliyle Küçük Kemik (Parmak Ve El Tarak Kemikleri) Kırıklarına Yönelik Operasyonların Otomatize Edilmesi" projesiyle Çağrı Yüzbaşıoğlu 2.liği,  "Doğru Doktor Doğru Tanı Doğru Tedavi" projesi ile de Mustafa Emre Doğukaya da 3.lüğü kazandı.

Yarışma birincisi Erdoğan 1.000.000 TL değerinde ödülün sahibi olurken, ilk üçe giren iş fikirlerinin sahipleri ise WMG-University of Warwick’ten 45.000 TL ve 30.000 TL değerinde yüksek eğitim bursu ile Microsoft’tan ücretsiz Microsoft BizSpark üyeliği kazandı.

Bu sene Çin’den Amerika’ya kadar dünyanın her kıtasından başvuru alan yarışmanın ödül töreninde LabX Genel Müdürü Fuat Sami, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Genç Yönetici ve İşadamları Derneği (GYİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Eczacıbaşı girişimciliğin önemine vurgu yaptı. Jüri üyelerinin özel ödülüne ise "Dünya Çapında Lüks Moda Markası Yaratmak" amacındaki Mihrican Damba layık görüldü.

Kazanan girişimlerin iş fikirleri kısaca şu şekilde:

Birincilik Ödülü: Abdullah Erdoğan - Kolay Ulaşılabilir Yeni Nesil Eğitim Aracı

Bu iş fikri hem Türk eğitim sistemine büyük katma değer yaratacak ve eğitimcilere dünya standartlarında bir teknolojiye sahip ama düşük maliyetli bir araç ile eğitim vermelerini sağlayacak hem de yerli üretim nedeniyle Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına destek olacaktır.

İkincilik Ödülü: Çağrı Yüzbaşıoğlu - Kirschner Teliyle Küçük Kemik (Parmak Ve El Tarak Kemikleri) Kırıklarına Yönelik Operasyonların Otomatize Edilmesi

Projenin amacı, manuel olarak ve Kirschner teli kullanılarak yapılan operasyonların, yüksek hassasiyetli elektronik kontrollü mekanizmalar yardımıyla yapılmasını mümkün kılmaktır.

Üçünlük Ödülü: Mustafa Emre Doğukaya - Doğru Doktor Doğru Tanı Doğru Tedavi

İş fikrinin amacı mevcut sosyal güvenlik sistemlerinde reçetelerde ve hastane harcamalarında görülen yanlışlıkların veri madenciliği yöntemleriyle belirlenmesi ve denetlenmesidir.

Jüri Özel Ödülü: Mihrican Damba - Dünya Çapında Lüks Moda Markası Yaratmak

Sunulan iş fikrinde, klasik moda anlayışına fark getirecek yeni bir bakış açısıyla çığır açacak tasarımları, görsellik ve sanat çalışmaları ile geliştirerek güncel, yaşayan yeni bir pazar oluşturulacaktır.

Detaylara yakın zamanda yarışma sitesinde ulaşılabilir.

Yorumlar (4)
  1. Neden Neden Neden Neden Neden Neden

    Birinci fikir ile jüri özel ödülü alan fikrin ucu oldukça açık bırakılmış.Öncelikle bu fikirleri hayata geçirirken ne tür yenilikler getirecekler bunu belirtmeleri lazım ki fikirlerine yatırımcı bulabilsinler aksi takdirde yurtdışında kimse bu tür yaparız abi söylemlerine para yatırmaz.Google yaratılırken larry page ile sergey brinin ellerinde bu konuyla ilgili doktora tezleri vardı kolaylıkla yatırımcı buldular ve bugünlere geldiler.Yanlış mı düşünüyorum?

  2. Gerçek anlamda birşeylerin yapılıyor olması gayet güzel.Ve bunun devam ettirilebilmesi de...

  3. Mustafa Namoğlu Mustafa Namoğlu

    İnşallah, bu yatırım ve destekler, girişimciler tarafından doğru ve vizyonlu bir şekilde kullanılır.

  4. Birinciye 1.000.000 TL kazandı diye yazıyor. Eski parayla bir tirilyon yapıyor. Sanırım yanlışlık olmalı. 100.000 olabilir mi?