birFİKRİNmiVAR Girişimcilik Yarışmasının Kazananları Açıklandı

birFİKRİNmiVAR Girişimcilik Yarışmasının Kazananları Açıklandı

Türkiye'nin üniversitelerarası girişimcilik yarışması birFİKRİNmiVAR'ın üçüncüsü sonuçlandı. Çeşitli girişim fikirlerinin boy gösterdiği yarışmaya yapılan 3.250 başvuru arasından seçilen ilk 3 derece ve jüri özel ödülü dün sahiplerini buldu.

TOBB'un ana sponsor olduğu, LabX ve Özyeğin Üniversitesi’nin yanısıra Warwick Üniversitesi, GYİAD, Microsoft ve UK Trade and Investment'ın destek verdiği yarışmada yarışmanın birinciliğini "Kolay Ulaşılabilir Yeni Nesil Eğitim Aracı" fikriyle Abdullah Erdoğan kazanırken, "Kirschner Teliyle Küçük Kemik (Parmak Ve El Tarak Kemikleri) Kırıklarına Yönelik Operasyonların Otomatize Edilmesi" projesiyle Çağrı Yüzbaşıoğlu 2.liği,  "Doğru Doktor Doğru Tanı Doğru Tedavi" projesi ile de Mustafa Emre Doğukaya da 3.lüğü kazandı.

Yarışma birincisi Erdoğan 1.000.000 TL değerinde ödülün sahibi olurken, ilk üçe giren iş fikirlerinin sahipleri ise WMG-University of Warwick’ten 45.000 TL ve 30.000 TL değerinde yüksek eğitim bursu ile Microsoft’tan ücretsiz Microsoft BizSpark üyeliği kazandı.

Bu sene Çin’den Amerika’ya kadar dünyanın her kıtasından başvuru alan yarışmanın ödül töreninde LabX Genel Müdürü Fuat Sami, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Genç Yönetici ve İşadamları Derneği (GYİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Eczacıbaşı girişimciliğin önemine vurgu yaptı. Jüri üyelerinin özel ödülüne ise "Dünya Çapında Lüks Moda Markası Yaratmak" amacındaki Mihrican Damba layık görüldü.

Kazanan girişimlerin iş fikirleri kısaca şu şekilde:

Birincilik Ödülü: Abdullah Erdoğan - Kolay Ulaşılabilir Yeni Nesil Eğitim Aracı

Bu iş fikri hem Türk eğitim sistemine büyük katma değer yaratacak ve eğitimcilere dünya standartlarında bir teknolojiye sahip ama düşük maliyetli bir araç ile eğitim vermelerini sağlayacak hem de yerli üretim nedeniyle Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına destek olacaktır.

İkincilik Ödülü: Çağrı Yüzbaşıoğlu - Kirschner Teliyle Küçük Kemik (Parmak Ve El Tarak Kemikleri) Kırıklarına Yönelik Operasyonların Otomatize Edilmesi

Projenin amacı, manuel olarak ve Kirschner teli kullanılarak yapılan operasyonların, yüksek hassasiyetli elektronik kontrollü mekanizmalar yardımıyla yapılmasını mümkün kılmaktır.

Üçünlük Ödülü: Mustafa Emre Doğukaya - Doğru Doktor Doğru Tanı Doğru Tedavi

İş fikrinin amacı mevcut sosyal güvenlik sistemlerinde reçetelerde ve hastane harcamalarında görülen yanlışlıkların veri madenciliği yöntemleriyle belirlenmesi ve denetlenmesidir.

Jüri Özel Ödülü: Mihrican Damba - Dünya Çapında Lüks Moda Markası Yaratmak

Sunulan iş fikrinde, klasik moda anlayışına fark getirecek yeni bir bakış açısıyla çığır açacak tasarımları, görsellik ve sanat çalışmaları ile geliştirerek güncel, yaşayan yeni bir pazar oluşturulacaktır.

Detaylara yakın zamanda yarışma sitesinde ulaşılabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.