birFİKRİNmiVAR Girişimcilik Yarışması 1.000.000 TL. Değerinde Ödül Dağıtmaya Hazırlanıyor!
Etkinlikler

birFİKRİNmiVAR Girişimcilik Yarışması 1.000.000 TL. Değerinde Ödül Dağıtmaya Hazırlanıyor!

birfikrinmivarBu sene 3. kez gerçekleşecek olan birFİKRİNmiVAR girişimcilik yarışması toplam 1.000.000 TL değerinde ödül dağıtmaya hazırlanıyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ana sponsorluğundaki yarışma, LabX ve Özyeğin Üniversitesi’nin öncülüğünde gerçekleşiyor. Yarışmaya İngiltere'nin önde gelen üniversitelerinden Warwick Üniversitesi, GYİAD, Microsoft ve UK Trade and Investment da destek veriyor.

Geçmiş senelerde gerçekleşen yarışmalarda kazanan fikirlere 2007 yılında 100.000 TL, 2008 yılında ise 300.000 değerinde ödül verilmişti. Bu sene ise birinci fikir LabX melek yatırımcıları aracılığıyla 300.000 TL'ye kadar sermaye desteğinin yanında Warwick Üniversitesi'nden İngiltere'de ofis alanı desteği, Özyeğin Üniversitesi'nden 50.000 TL değerinde yönetici eğitim bursu, Microsoft'tan yazılım lisans desteği, iş seyahat imkanları gibi çeşitli ödüller kazanacak.

Yarışmada dereceye giren 2. ve 3. fikir için de ödüller bulunuyor. Ödüllerle ilgili detayları birFİKRİNmiVAR'ın resmi sitesinden öğrenebilirsiniz.

Bugün Hilton'da gerçekleşecek basın toplantısıyla tanıtımı yapılacak yarışmanın konukları arasında da önemli isimler bulunuyor. TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin, Özyeğin Üniversitesi Rektörü Erhan Yakut, LabX Genel Müdürü Fuat Sami, GYIAD Başkanı Pınar Eczacıbaşı ve Microsoft Genel Müdürü Mustafa Çağan katılacak isimler arasında.

Başvuru süreci başlamış olan yarışmaya fikirlerinizi göndermek isterseniz detayları birFİKRİNmiVAR web sitesinden öğrenebilirsiniz. Ancak bir noktanın altını çizmekte fayda var, yarışmaya sadece yüksek öğrenim gören öğrenciler, lisansüstü ve doktora öğrencileri ile akademisyenler katılabiliyor.

Merak edenler olacaktır diye bir konuyu daha paylaşmakta fayda var. Yarışmaya katılan fikir sahiplerinin fikri mülkiyet hakları jüri üyeleri, yönetim komitesi üyeleri ve iş planı danışmanları tarafından imzalanan gizlilik anlaşması ile korunuyor. Bu konuda da detaylar web sitesinde mevcut.

LabX'i ve Genel Müdürü Fuat Sami'yi yakından tanıyan bir kişi olarak 3. kez gerçekleştirilen yarışmada bugüne kadar çok önemli değerlerin hayata geçirildiğini söyleyebilirim. Daha önce yarışmayı kaznanlardan İlk senenin birincisi ve ikinci senenin birincisiyle ilgili haberleri inceleyebilirsiniz.

Eğer yarışma kriterlerine uyuyor, yani herhangi bir yüksek öğrenim kurumunda öğrenciyseniz, fikrinizi hayata geçirebilmek adına birFİKRİNmiVAR'a başvurunuzu yapmanızı öneririm.

Unutmadan eklemiş olayım, yarışmaya 2007 yılında 750, 2008 yılında ise 952 başvuru yapılmıştı. Bu sene ise aldığım bilgiye göre daha lansmanı yapılmadan gelen başvurular geçmiş senelerin sayılarının fazlasıyla aşılacağını gösteriyormuş.

Yorumlar (16)
 1. Erdem Maraloğlu Erdem Maraloğlu

  Bir yüksek öğrenmim kurumuyla ilişiği olmayan "ipsiz sapsız tayfası" olarak bizler dışarıdan destekliyor olacağız.

 2. katılıyorum erdem'e. biz mezun olduk yaşımız 25 ne oldu şimdi soytarı ipsiz mi olduk. öğrenci olmayınca girişimci olunmuyor mu. yarışma şartlarını KINIYORUM!!!

  1. Guru Fasulye Guru Fasulye

   Unv. okumak gerekiyormus, bu isle alakali her insan gelsin benim unv. okusun, 3.5 ortalama yapabilsin birde dunyanin en yaratici adami olsun, en zeki adami olsun, bu kadar odevin icinden cikip, projenin icinden cikip, birfikrinmivar projesini yapsin bir de birinci olsun elini operim ben onun. Ya da hem yuksek yapsin, hem biyerde cakismak zorunda oldugu icin aksam 11'e kadar her gun calissin, sonra bu projeyi yapsin, sirketini kursun, onunda iki elinden operim. Zor gercekten. Ben bu tur seyleri daha sonra vaktimi ve aklimi tam vererek yapmak isterdim. Herkes ayni deigl bu konuda ama saniyorumki elektronikci ve bilgisayarcilarin fazla vakti olmuyor. Bence projeye yeni mezunlari da almalari lazim idi.

 3. Şu Türkiyede ki akademi fetişizmine bayılıyorum bu arada sucuğum kayseriden adlı projeyle bir arkadaşa yardımcı olacağım muhtemelen derece yaparız.

 4. Ahmet Yetik Ahmet Yetik

  Türkiye 'de gerçekten abartı düzeyde bir akademik fetişizm mevcut. Oysa Amerika 'da Master yapmadan Doktora bile yapma imkanı mevcut. İran 'da ortalama profesör olma yaşı 30 civarında. Biz de ise 50 ...

  İran deyip geçmeyin. Sosyal bilimlerde İran üniversiteleri bizden fersah fersah ileridedir. Dünyanın sayılı üniversitelerine bakarsanız çok sayıda İranlı profesör olduğunu göreceksiniz. Cahil basının saçmasapan palavralarına kulak asmayın; İran halkı da, üniversiteleri de bizi suya götürür susuz getirir.

  Ülkemiz de ki mevcut sistemin eğitim saçmalığına tahammül edemiyorum!

  1. Guru Fasulye Guru Fasulye

   Konu disi olacak biraz,

   1) turkiyede ne kadar research var ? Research derken sayisal bilimler icin diyorum. sozel bilimleri katmiyorum cunki o konularda bilgisizim.

   Research yapmak icin para gerekri, para vermek icin de zihniyet gerekir. Turkiyede ozel universiteler kendi fonlariyla birseyler yapmaya calisiyor, diger normal unv.teler de tubitaktan researchleri icin para aldi aldi alamadi noluyor bilmiyorum. Tubitaktaki bu projelerde genelde amerikadaki amcalarin yaptiklarinin turevleri oluyor ,yani sifirdan birsey yapilamiyor cunki cok para gerekiyir. Tubitak'in keske daha ck parasi olsada ayirabilse.

   Aamerikada ise devlet univ. de cok iyi is yapiyor cunki mezunlari milyarlarca dolar para akitiyor. Bizim mezunlar para aktamaz mi mezun oldugu unv.ye? akitir ama o kadar para kazanamiyorlar ne yazikki..

   2) amerika'da iranli da pakistanli da hindistanli da, cinli de, turk de gorebilirsin. bunun sebebi bizdeki zeki ve caliskanlarin oralara gitmesi.tr'de kalmamasi, kala-ma-masi!

   hayir sen simdi, itu/odtu/bogazici/bilkent/sabancida vs.de okumus, amerikada stanfordda/harvardda doktora yapmis adami oklu bittikten sonra gelip turkiyede 1.300 kusur maasla calistirirsan (devlet univ.sinde doktora yapmis insanlarin maasi, harvardda stanfordda olsun farketmiyor) herhalde adamlar gelmek istemez! Allahtan her sene sacma sapan ozel unv. aciliyor da bu gelmek isteyenler gene az bucuk iyi maaslarla ozel unv.telerde calisabiliyor.

   Sen egitim sacmaligi diyorsun, olay burda bitmiyorki, her sene sanki cok lazimmis gibi egitim fakulteleri aciyorlar!. devlette istatiskik diye birsey yok. yanlis olabilir rakamlar ama 1000 tane sinif ogretmeni mezun oluyor devlet 10 tane aliyor. (rakamlar yanlis ama oran iyi kotu dogru). Devlet planlama yapmiyor. isletme okuyan adam her isi yapar, muhendislik okuyan her isi yapar, ogretmenlik okuyan adam ya ogretmenlik yapar ya da ogretmenlik yapar.

   Kissadan hisse sunu anladim, toplumun aptal kalmasini istoylrar. yoksa kaliteli ogretmen yetistirirler, kaliteli ogretmen daha kaliteli ogrenci yetistirir, ogretmenlik maasini artirirlar, o zaman daha cok akilli adam gider egitim fakultelerine, her akilli bilgisayar muhendisi oldu da noluyor tr'de, su webrazzi'de kac tane super proje okudunuz tr-de yapilan ? Kac tane basari haikayesi okudunuz.

   Dun tesafduf eseri MIT'nin (amerikanin en iyi ünvtelerinden biri) fen bilg. ogretim dersini gordum (egitim fakultesi dersi), cok farkli, uzuldum ne yalan soyleyeyim.

   Bilmiyorum cok mu karamsar oldum ama egitim gercegi boyle tr'de.

   @Arda : Konu disi oldu kusura bakma :)

 5. İkinci seninin birincisinin fikri neymiş? Verilen linkten ben mi öğrenemedim yoksa hala gizli mi?

 6. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Bu sefer gercekten guzel bir organizasyon olmus. Umarim projelerde ayni seviyede olur. Insanlarin fikrine gercekten onem veriyorlar ki gizlilik anlasmasi yapiyorlar. Arkadaslara sunu oneririm, fazla ucmayin. Mesela birinci olan bir arkadas kobay hayvanlari yetistirme çiftligi gibi birsey yapmis anladigim kadariyla. Bunu bir arkadasina ben boyle birsey yapacagim diye anlatsaniz sizle gulup dalga gecerdi herhalde, ya da o ne ya para mi yapar onun yerine bizim orda bir cafe acariz vs vs diyebilir ama dogru hareket edip dogru fizibilite ve dogru adimlar atarak guzel sonuclar elde edebilirsiniz.

 7. Tuğca Eker Tuğca Eker

  16 yaşında biri olarak "Fikir" yarışmalarına yaş sınırı konulmasından nefret ediyorum. Geçen senelerdeki gibi bu senede katılım az olacaktır. ( bu sınır kalkmadığı sürece devam edecek bu... )

 8. Ali Turgut Ali Turgut

  Ahmet YETİK %100 katılıyorum 3 aydır bu yarışmayı bekliyordum acaba önlisans öğrencileride mi katılamıyor?

 9. Cemil Günel Cemil Günel

  "mezuniyetinin üstünden en fazla bir sene geçmiş olan" bir sınırlandırma getirmiş olsalardı gayet iyi olurdu. Bu şekilde yeni mezun olmuş ve iş bulma stresi ile uğraşan ve bir fikri olan insanları mutlu edebilirlerdi. En azından bir şeyle uğraşmasını sağlayabilirlerdi.

  Saygılar.

 10. Aytac Zeren Aytac Zeren

  Arkadaşlar bir kaç Türkiye gerçeğine parmak basmak istiyorum.

  1. Türkiye'de fikir yarışmasının iki amacı olabilir. Çalmak veya kafası çalışanları çekip köleleştirmek. Türkiye'de kimse sizi göklere çıkarmaz.

  2. Türkiye'deki üniversitelerden sadece mezun olunur. Türkiye'de akademisyen olunursada sadece memur olunur.

  3. Kafası çalışan ve memlekete faydası dokunmak isteyen bir üniversite öğrencisi;

  -Birinci sınıfta hayal kırıklığına uğrar.

  -İkinci sınıfta hayallerini unutur.

  -Üçüncü,dördüncü,beşinci ve altıncı sınıftada sınıfta derslerini vermeye çalışır.

  -Mezun olunca hiç bir şey bilmiyordur ve hayatın acımasız yüzüyle karşı karşıya bırakılır.

  4. Türkiye'de herkes birşeyin uzmanı olabilir. Biraz yalan söyleyebiliyorsan, iki üç tane ingilizce kelime karıştırabiliyorsan kelimelerinin arasına. Bir tahtayı yerden kaldırıp, bunu insanlara koca bir inşaatı bitirmiş gibi anlatabiliyorsan Türkiye'de herhangi bir şeyin uzmanı veya bilirkişisi olursun. Diplomaya ihtiyacın yoktur.

  5. Bu memlekette herkes web master dır. Herkes web girişimcisidir. Herkes pazarlamacıdır. Herkes bilgisayar uzmanıdır. Hatta Netron veya BilgeAdam dan sertifika alanlar kendini taşralı patronlara karşı bilgisayar mühendisi olarakta tanıtabilir.

  6. Bu memlekette herkes köşeyi bir an önce dönmek ister. Bunu en fazlada kendinin hak ettiğini düşünür. Binlerce başarı hikayesini ezbere bilir ve hepsinin ortak özelliği olan şans faktörünü kendisinin de yaşayabileceğini düşünerek bunun peşinde koşar. Arada bir de iddaa oynar, bilet alır, sayısal loto oynar. Uğraştığı diğer işler tıpkı bu işler gibi ortak bir amaç içindir.

  7. Bu memlekette okuyan adam kendini patrona ezdirir. Bu memleketin mühendisi aç kalmayayım diye 700 liraya çalışır. Bu memleketin mühendisi sırf diplomasını çalıştırmak için gider odaya kaydolur. Esas yapması gerekenin kafayı çalıştırmak olduğunu her zaman unutur.

  8. Bu memleketin bütün girişimcileri en az bir kere batmıştır.

  9. Bu memleketin batmayan bütün girişimcileride yakın bir zamanda batacaklarının farkında değildir.

  10. Bu memleketin patronları her zaman düşük tahsillidir ve kendinden yüksek tahsillileri çalıştırır.

  Bu liste öyle uzarki en iyisi boşverin.

  Kafanızı yormayın gençler. Ne kadar cevher olursanız olun. Yanlış coğrafyadasınız.

 11. Merak etmeyin, bu yarışma her kategoriden girişimciye açık. Tek şart, grupta bir tane aktif üniversite öğrencisi olması. Geçen sene de (2008-2009 dönemi) bu doğrultuda başvurular kabul ediyorduk. Sanırız web sitemizin Sıkça Sorulan Sorular kısmında bu çok net değildi. Yorumlarınızı birFİKRİNmiVAR? ekibi olarak dikkate aldık. Cok tesekkurler, başarılar dileriz!

  (Yarışma ile ilgili en son gelişmeleri hem web sitemizden hem de FF, FB ve Twitter’dan takip edebilirsiniz.)

  1. Ahmet Koral Ahmet Koral

   Kendi yarışmanızın açığını göstermeniz çok doğru sizi tebrik ediyorum.

  2. Bahadir Bahadir

   E bireysel girişimci okumayan adam sayısı 1 milyonsa kriter alarak aldığınız öğrenci sayısı bunun 1% i bile değildir sanırsam.

   Şimdi illa gidip öss ye mi girelim? Baştan yanlış başlamış bir kere bu.

  3. Mustafa Mustafa

   Bencede çok yanlış bir tutum. Üniversitede olmayan gençler ya da üniversiteyi bitirmiş gençler bireysel olarak başvurmuyorsa bu yarışmanın ne anlamı vardır ki?

   Bence durumun düzeltilmesi gerek, en azından üniversite yerine yaş sınırlaması getirilmesi gerek diye düşünüyorum...

   Bu haliyle gerçekten çok mantıksız...