Türkiye Sansür Yarışının Neresinde?
Sosyal Ağlar

Türkiye Sansür Yarışının Neresinde?

Arkadaşlarınızla iletişim halinde olmak ve bilgi paylaşmak için çağımızın en büyük nimeti olan sosyal ağlar, her zaman her kesimi mutlu edemeyebiliyor. Kişiler için durum kolay, herhangi bir sebepten hoşunuza gitmeyen bir sosyal ağ sitesini tekrar ziyaret etmemek bir çözüm olabilir ama rahatsız olan bir ülke olduğunda işler o kadar da kolay olmuyor.

Bazı ülkeler bu tip sorunları daha demokratik yöntemlerle çözmeyi tercih ederken, bazıları ise yasaklardan medet umuyor. Hatta internetin hızlı gelişimi bazı ülkeler tarafından o kadar ciddi bir tehdit olarak algılanıyor ki, sosyal ağ sitelerine yönelik yasaklar neredeyse bir yarış halini aldı.

Artık bu yarışı daha yakından takip edip, Türkiye'nin ve diğer ülkelerin durumu görmek için bir internet sitesi de var.

The World Social Networking Ban Race (Dünya sosyal ağlar yasaklama yarışı) adlı site Investintech tarafından hazırlanmış ve sosyal ağları farklı sebeplerden ve farklı şekillerde yasaklayan ülkelerin durumunu son derece başarılı bir şekilde gözler önüne seriyor.

Tabi ki sitede sadece yasakla yarışına giren ülkeler yer alıyor. Aralarında ne yazık ki Türkiye'nin de yer aldığı sitede Çin ve pek çok Orta Doğu ülkesinin yanı sıra Brezilya, İngiltere, İtalya, Avustralya ve hatta ABD de yer alıyor. Her ülkenin yasakladığı sosyal ağ sitesi ve yasaklama gerekçeleri de yine bu uygulama üzerinden görülebiliyor.

Yorumlar (9)
 1. Osman Çakmaz Osman Çakmaz

  Türkiye de Youtube a tıklayınca "Mustafa Kalem Ataturk" diye bir yanlışlık fark ettim.

 2. Uğur Aydoğdu Uğur Aydoğdu

  Mustafa Kalem Atatürk yazıyor... Üzücü...

  1. Bu konuyla ilgili olarak sitenin yöneticilerine mail attım. En kısa zamanda gerekli düzeltmeyi yapacaklarını umuyorum.

 3. Baris Gulten Baris Gulten

  Evet ya kalem yazmışlar bence bu site de yasaklanmalı resmen Atatürk'e hakaret. :P

  1. Kısa zamanda burası da yasaklanır o listeye kendilerini de eklerler :)

 4. Fahrettin Fahrettin

  Mustafa Kalem Atatürk nedir !?

  1. Fahrettin Perçin Fahrettin Perçin

   Uyarılar üzerine "Mustafa Kemal Atatürk" olarak değiştirdiler. Değiştirmeselerdi kendilerini de kısa sürede listede bulabilirlerdi :)

 5. Sandrina Sandrina

  Sorry everyone! We have fixed it now.

 6. Isimport Isimport

  İlgili sitedeki haritada Türkiye haritası bilerek veya bilmiyerek yanlış çizilmiş. İstanbul Avrupa Yakası dahil tüm Trakya bölgesi Türkiye haritası dışında bırakılmış.