Türkiye Sansür Yarışının Neresinde?

Arkadaşlarınızla iletişim halinde olmak ve bilgi paylaşmak için çağımızın en büyük nimeti olan sosyal ağlar, her zaman her kesimi mutlu edemeyebiliyor. Kişiler için durum kolay, herhangi bir sebepten hoşunuza gitmeyen bir sosyal ağ sitesini tekrar ziyaret etmemek bir çözüm olabilir ama rahatsız olan bir ülke olduğunda işler o kadar da kolay olmuyor.

Bazı ülkeler bu tip sorunları daha demokratik yöntemlerle çözmeyi tercih ederken, bazıları ise yasaklardan medet umuyor. Hatta internetin hızlı gelişimi bazı ülkeler tarafından o kadar ciddi bir tehdit olarak algılanıyor ki, sosyal ağ sitelerine yönelik yasaklar neredeyse bir yarış halini aldı.

Artık bu yarışı daha yakından takip edip, Türkiye'nin ve diğer ülkelerin durumu görmek için bir internet sitesi de var.

The World Social Networking Ban Race (Dünya sosyal ağlar yasaklama yarışı) adlı site Investintech tarafından hazırlanmış ve sosyal ağları farklı sebeplerden ve farklı şekillerde yasaklayan ülkelerin durumunu son derece başarılı bir şekilde gözler önüne seriyor.

Tabi ki sitede sadece yasakla yarışına giren ülkeler yer alıyor. Aralarında ne yazık ki Türkiye'nin de yer aldığı sitede Çin ve pek çok Orta Doğu ülkesinin yanı sıra Brezilya, İngiltere, İtalya, Avustralya ve hatta ABD de yer alıyor. Her ülkenin yasakladığı sosyal ağ sitesi ve yasaklama gerekçeleri de yine bu uygulama üzerinden görülebiliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.