Sinema.com Artık Yola GencSinema.com Olarak Devam Edecek
Eğlence

Sinema.com Artık Yola GencSinema.com Olarak Devam Edecek

Geçen haftanın sonlarına doğru popüler sinema sitesi Sinema.com'a girenler GencSinema.com'a yönlendiriliyordu. Bugün itibariyle ise Sinema.com'a girenler, sitenin girişinde "Çok Yakında" ibaresiyle karışlaştılar.

Bunun sebebi başlıkta da belirttiğimiz gibi Sinema.com'un artık yoluna GencSinema.com olarak devam edecek olması. Bu değişikliğin sebebi ise aslında Sinema.com alan adını kiralık olarak kullanmakta olan Soda Medya'nın alan adının asıl sahibi YBS Yeni Bilgi İletişim yani Tikle ile sözleşmesinin yenilenmemiş olması.

Tikle sahibi olduğu alan adını kendi geliştireceği yeni bir proje için kullanmak üzere Soda Medya'dan sözleşme bitiminde geri almış. Bu durum karşısında Soda Medya yetkilileri de sahip oldukları ve aslında Şubat ayından beri yayında olan GencSinema.com'u devreye almışlar.

Konunun detayları ve Sinema.com'un zamanında Soda Medya yönetimine geçis hikayesi de aslında oldukça ilginç.

Soda Medya'nın kurucuları Ender Ayna, Özgür Poyrazoğlu ve Soysal Demir aslında Tikle çalışanlarıydılar. Tikle internet işine girmeye karar verip 2002 yılında Yeni Renk isimli içerik işine odaklı iştirakini kurunca üç isim de bu şirkete geçmişti.

2005 yılında Tikle internet işinden çıkıp sadece mobil işlere devam etme kararı alınca üç arkadaş Sinema.com alan adının işletmesini alarak SodaMedya'yı kurdular. O günden bugüne kadar da Sinema.com'u yönettiler, içeriğini oluşturdular ve kullanıcı tabanını geliştirdiler.

Bugün gelinen noktada anlaşma sona ermiş durumda ve biraz da Sinema.com'un sahip olduğu potansiyelin etkisiyle olsa gerek, Tikle yeni bir proje ile Sinema.com'u kullanmaya karar vermiş.

Konuyla ilgili biraz daha araştırma yapınca Tikle'nin Sinema.com ile ilgili planlarına yönelik bazı duyumlar aldık. Kesin olmasa da güvenilir kaynaklardan aldığımız bilgiye göre şirket Sinema.com'u video sitesi olarak yeniden şekillendirmeyi hedefliyormuş.

Şimdi GencSinema.com'un eski trafiği ne olacak diye merak ediyorsanız onunla ilgili de genel birkaç bilgi vereyim.

Aylık 1 Milyon tekil ziyaretçisi bulunan Sinema.com'un trafiğinin %75'i aramalardan geliyordu. Ancak geçiş sürecinde GencSinema.com zaten "Sinema.com" aramasında Google'daki liderliği yakalamış olduğundan en azından bu anahtar kelimeden trafik kaybetmiyor durumda. Zaten Soda Medya yetkililerinden aldığım bilgiye göre ziyaretçilerin büyük bölümü alan adını Google'a yazarak siteye geliyormuş.

Tasarım ve sitenin genel yapısında hiçbir değişiklik yapmadan GencSinema.com'a geçen şirket 2010 sonbaharında sitenin yeni tasarımını yayına almayı planlıyormuş. Yaz aylarında da yeni tasarım testlere açılmış olacakmış.

Kısacası Sinema.com'u arayıp bulamayanlar olursa yeni adresi GencSinema.com. Bakalım servis alan adı değişikliğinden dolayı trafiğinde düşüş hissedecek mi ve Tikle yeni açacağı sitede Google'daki mevcut indekslerin faydasını görebilecek mi?

Yorumlar (11)
 1. Domainleri zaten kiralıyoruz da, bunlar kiracıdan kiralamışlar çok kötü olmuş..

 2. Gençsinema'nın trafiğinin yüksek olacağını sanmıyorum. Zaten sinema.com jenerik bir domain. Eminim sinema.com'un sahibi yine çok fazla trafik alacaktır

 3. /dev/mach /dev/mach

  hayırlı olsun :)

  Anlamadığım neden kullanıcına karşı dürüst olmadıkları ve isim değişikliğinin nedenini açıklamadıkları ?

  http://www.gencsinema.com/makale/1-9044/sinema-com-genclesiyor-gencsinema-com

  "Değişiyoruuuuz, gelişiyorruuuz oleeeyyy gençleşiyoruz ! bu yüzden adımızıda değiştiriyoruz lay lay" tadında bir açıklama yapmışlar ve bunu özgür bir seçimmiş gibi yansıtmışlar, habu ki sizin yazınızdan çıkan bunun bir zorunluluk olduğu.

 4. Onur Değerli Onur Değerli

  İlginç bir hikayesi varmış.

  Ama sanki eski trafiği bir anda yakalayamazlar gibi geliyor.

 5. İlginç herhalde kimsenin duymayacağını sanıp gençleştik gibi bir yol izlediler. Yeni yapılan site iyi olmazsa insanlar yeni domaine doğru yine yönleneceklerdir diye düşünüyorum.

 6. Bence çok bilgilendirici bir yazı olmuş ama görünen o ki Sinema.com alan adının bilinirliğinin yarattığı heyecanla domaine yazık edilecek. Üstelik şimdi dikkatimi çeken bir şey, yazıdaki yakında sayfası değiştirilmiş ve sanki eski sinema.com'un devamı buradaymış anlamına gelen bir yakında sayfası konmuş: "Bugüne kadar sunduğumuz hizmetin 1000 katını, sizlere sunmaya hazırlanıyoruz" hem bozuk Türkçe hem de webrazzi'deki haberle çelişen bir ifade...

 7. Web Guru Web Guru

  Domain çok güzel, umarım hakettiği şekilde projelendirilir. Böylesine hoş domainlerin parking firmalarında heba edilmesi beni hep üzer.

 8. Taci Yalçın Taci Yalçın

  Onu bunu bilmem de; bu olay en çok sinemalar.com'a; yani Nokta grubuna yaradı. Hayırlı olsun. Ayrıca dev/mach'a katılıyorum. Dürüst olsalar daha fazla sempati toplarlar. Mağdur olan kendileri çünkü.

 9. Isimport Isimport

  Kiralık alan adı yola çıkmak yanlış bir karar olmuş. 2007 yılında sinema.com kadar jenerik olmasada başka isimler alınabilirdi.

 10. Sinemarsiv Sinemarsiv

  sinema.com gencsinema.com oluyorda tanıtımı biraz yannış yapmıslar siteden okudugumuz kadarıyla sanki sinema.com sodanında kendi istekleriyle gencsinema.com a geciyolar,ama sizinde verdiginiz bilgiler dogrultusunda işin öle degil bu değisimin zorunlu oldugu anlasılıyor.

  sinema.org da gencsinema.org oluyor :) bu domain Genç Sinema da mı sodaya ait...

  sinema yarısında bir genclesmedir gidiyor hadi hayırlısı bakalım :)

 11. Oguz Kaan C Kilinc Oguz Kaan C Kilinc

  sinema.com, gencsinema.com'a ziyaretçi kaptırmamak için blogwolkanca ile bir şekilde anlaşıp genc.sinema.com bünyesine taşımış...

  ben de blog.wolkanca'daki isim ve alan değişikliğinin nedenini merak etmiştim. blog.wolkanca'yı severim sevmem orası ayrı mesela ama bu tür oyuna alet olmak bence blog.wolkanca'yı arada harcayacak...