Google Arka Planı Özelleşti!
Arama Servisleri

Google Arka Planı Özelleşti!

Google, geçtiğimiz hafta duyurduğu yeni özelliğiyle anasayfasını arkaplanını özelleştirilebilir bir hale getirmişti. İlk önce Amerika'da kullanılmaya başlanan özellik, bugün itibariyle Türkiye'de ve birçok diğer ülkede de kullanıma açıldı. Birkaç gün içerisinde ise tüm dünyada bu özellik aktif hale gelecek.

Özelleştirilebilen arka plana isterseniz bilgisayarınızdan bir resim yükleyebiliyor veya isterseniz Picassa servisinden bir resim atayabiliyorsunuz. Google, kullanımı artırmak için birkaç ressam, heykeltraş ve fotoğrafçıyla çalışarak özel bir resim galerisi hazırlatmış. Şu anda google.com.tr adresine girerseniz bu özel albümden rastgele bir resim, google arkaplanınızı kaplamış olacak tabi ki kendi dilediğiniz resimle değiştirebilirsiniz.

Malesef, geçtiğimiz hafta Youtube'u engellemek için Google IP'lerine konulan yasakların etkisi halen geçmiş değil, bazı kullanıcılar Google'un seçtiği albümden resimleri göremeyebiliyor.

Google'ın bugün Türkiye için yaptığı tek yenilik, özelleştirilebilen arka planı değil. Google'ın uzun süredir kullanılan, Google Alerts servisi de Türkçe olarak hizmete girmiş.

Yorumlar (9)
 1. Serkan Azeri Serkan Azeri

  Google da bing e özenmiş herhalde ama google ı güzel kılan sade ve işlevsel yapısı eski arayüzü daha iyi textbox ve arama butonunu tercih ederim.

 2. Google sadece saçmalamış google ın özelliği sade oluşu google türkiye de var bu ben google ingiltere kullanıyorum varsayılan olarak arkaplan gözükmüyor isterseniz arkaplan seçebiliyorsunuz

 3. sol alttaki resime gelip değiştir dediğimde yanıt çok geç geliyor. gelse bile hiçbir şey gözükmüyor. tekrar nasıl eski haline getirebilirim. google dns kullanıyorum bu arada.

 4. Google ın formal yapısına uymamış, bir arama motorundan çok moda sitesine benzemiş.

 5. Tolga Tütüncüoğlu Tolga Tütüncüoğlu

  Google'ın en kötü hamlelerinden biri bence. Deneysel bir çalışma şeklinde, labs gibi bir yapı ile opsiyonel olarak sunulması mantıklı ama bu şekilde olması makul değil.

  Google'ın caffeine başarısının yanında son aylarda akılda kalanlar (wave, buzz..) genellikle başarısız -veya beklendiği kadar başarılı olamayan- servisler.

 6. Google sadelikten yana olduğu için birçok fonksiyonunu buna göre düzenliyor. Bence arka plan olayı çok güzel olmuş. Biraz düşünürseniz neler yapabileceğinizin frkına varabilirsiniz diye düşünüyorum. Ben hemen kendi yaptığım bir duvar kağıdını koyacağım.

 7. Tolga'ya katılıyorum.

  Google, kendisini diğerlerinden farklı kılan şeyi unutmuş gibi. Millet "Google'dan farklı olalım" derken, Google da: "Hadi biz de Google'dan farklı olalım" der gibi.

  "Lame" derler ya İngilizce'de... öyle.

  Bing hiç değilse bu işi, görsel olarak doğru planlamayla dengeli görünecek bir hale getirmiş. Google'ın yaptığı ise, görsel olarak "damdan düşmüş" vaziyette. Bunu hangi GUI tasarımcısı yaptı bilemiyorum ama, linkleri okunamayan bir Google arama motoru açılış sayfası düşünürseniz, yapılan işin ne kadar ahmakça olduğunu anlayabilirsiniz sanıyorum.

  Ayrıca neden global Google açılış sayfasında böyle bir şey yok? Denemelerini üçüncü dünya ülkelerinin domain'lerinde yapıyorlar herhalde.

  Rezil bir hareket.

  Ama browser'ında incik-boncuk görmeye meraklı genç kızların hoşuna gidebilir bu tabii.

  (Alınan olduysa bu sözlerimden, şimdiden özür dilerim. Ama bence böyle durum).

  Linkleri okuyamıyorum. Buna nasıl neden olabildiler, anlayamıyorum.

 8. Şimdi tekrar baktım, hazır ayarda açık olan geriplan resmi, bu sefer kapalı konuma getirilmiş.

  Dün Google açılış sayfasına arkaplan resmi olmadan Türkiye dahil, Romanya, Bulgaristan, Ukrayna gibi ülkelerin domain'lerinden erişmek mümkün değildi.

  (Global .com'da mümkündü).

  Bugün değişmiş. Ek seçenek olarak sol alt köşede "değiştir" kalmış sadece.

  Allaha çok şükür... bana boşu boşuna browser numaraları yaptırtacaklardı yoksa...

 9. Kampanyalar Kampanyalar

  Google herzamanki gibi kullanıcı dostu görünmeye ve kullanıcısının yüzünde tebessüm oluşturabilmeyi iyi biliyor. Kullanıcısına, katı sistemli ve ulaşılabilirliği zor olan bir site gibi görünmemeyi bence bu şekilde "etkinlik"lerle aşabiliyor. Ne diyelim i love google.