Google Servisleri Engellendi Mi?
Genel

Google Servisleri Engellendi Mi?

Salı gününden beri bazı Google servislerinde erişim sorunları yaşanıyordu. Bizim şirketimizde de özellikle tüm işimizin üzerine kurulu olduğu Google Docs'a erişemiyorduk. Çarşamba ve Perşembe günleri konuyla ilgili bazı sesler yükseldi. TİB'in (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) ISP'lere gönderdiği bir bilgi notu ile Google'a ait bazı IP'lerin "hukuksal sebeplerle" engellenmesini istediği ve bundan dolayı bazı Google servislerine erişim sorunları yaşanabileceği söyleniyordu.

Buradaki hukuksal sebeplerin YouTube engellemesi ile ilgili olduğu da söylendi. Erişiminin engellenmesi istenen IP'lerin ise sadece YouTube IP'leri olduğu konuşuldu.

Anadolu Ajansı konuyla ilgili bir basın bülteni geçti ve haliyle bu bültenden sonra çeşitli online gazete sitelerinde haber daha doğrusu bülten yayınlandı. FriendFeed üzerinde de konuyla ilgili çeşitli mesajlar gönderildi hatta Google'ın Docs, Video, Toolbar, Chrome ile ilgili tüm alt alan adlarının erişiminin engellendiği belirtildi.

Dünyanın önde gelen bloglarından bana e-posta'lar gelmeye başladı. Hepsinin editörleri ve yazarları bu haberin doğru olup olmadığını sordular. Kesin birşey söylemek mümkün değildi çünkü erişim sorunu yaşayıp yaşamadığını sorduğum yaklaşık 10 kişiden hep farklı cevaplar alıyordum. O yüzden hepsine burada yazdıklarımı bildirdim.

Benim durumumu soracak olursanız şu anda hiçbir DNS kullanmadan sadece herzaman olduğu gibi YouTube'a erişemiyorum ve diğer tüm Google siteleri sorunsuz olarak çalışıyor. (Son kontrol: TTNET ADSL - 4 Haziran 2010 saat 08:00)

Hatta dışarıda bazı TTNET WiFi noktalarında da deneme yaptım ve aynı şekilde hiçbir sorunla karşılaşmadım.

Bu konuyu açıklığa kavuşturmak gerekiyor diye düşünüyorum ve konuyu buraya taşıyorum.

Öncelikle eğer okuyucularımız arasında ISP'lerde çalışanlar varsa, ki var biliyorum, bize TİB'in bilgi notunu göndersinler. Çünkü ortada bir bilgi notu döniyor ama gören yok. Eğer gönderen olursa kaynaksız ve isim belirtmeden yayınlıyor olacağız.

Sonrasında lütfen erişim sorunu yaşayanlar ulaşamadıkları siteleri, ISP'lerini ve DNS kullanıp kullanmadıklarını yazsınlar.

Son olarak da okuyucularımız arasında ISP yetkilileri ya da konuyla ilgili devlet yetkilileri varsa bizi lütfen bilgilendirsinler.

Biz Google Türkiye'den konuyla ilgili bilgi istiyoruz, cevap geldiğinde onu da paylaşıyor olacağız.

GÜNCELLEME 1:

Koç.net'in BİRİ ADSL'i tarafından kullanıcılarına gönderilen e-posta:

Değerli Müşterimiz,

3 Haziran 2010 tarihinde Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan firmamıza iletilen karar sebebi ile Google'a ait bazı IP'lere hukuksal nedenlerden dolayı erişim engellenecektir. Erişimi engellenen IP'ler dolayısıyla, Google'in bazı uygulamalarına erişememe ya da yavaşlık yaşanması beklenmektedir. Bu engellemenin muhtemel etkileri içerisinde;

- Google web sitesine erişimde sorun yaşanması, - Reklam vb. analiz verisi için web sitelerinde Google analytics, Google maps gibi Google uygulamalarını kullanan portal veya web sitelerinde erişimlerin yavaşlaması, - Google Toolbar yüklü bilgisayarlarda bazı sitelere yavaş erişme, - Web siteleri dahilinde “google search” kullanan alan adlarına erişimde yavaşlama, - Firmanıza ait Google uygulamalarıyla entegre ya da Google Search' a dayalı bir takım uygulamalarınızın bu erişim kısıtlamasından etkilenmesi, söz konusu olabilecektir.

BiRi adsl'in internet erişim performasından bağımsız şekilde, yaşanacak olası erişememe ve yavaşlık probleminden minimum ölçüde etkilenmeniz için konuyu bilginize sunarız.

Saygılarımızla, BiRi

GÜNCELLEME 2:

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada konunun sadece YouTube'a ait IP'lerin engellenmesi ile ilgili olduğu ve Google servislerinin engellenmesi ile ilgili bir durumun söz konusu olmadığı vurgulandı. Ayrıca, YouTube'a ait IP'lerin üzerine farklı servisleri de dahil eden Google'ın söz konusu servislere erişim konusunda sorumlu olduğu da açıklamada belirtilmiş. Açıklamanın tam metni şu şekildedir:

Basın yayın organlarında hakkında erişim engelleme tedbiri uygulanmamış google gibi bazı alan adları/web siteleri ve hizmetlerinin erişimlerinin engellendiği yönünde yapılan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Tarafımızca tesis edilen işlem, kamuoyunun yoğun gündemini oluşturan İnternet adresleriyle ilgili olmayıp, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesinin 05/05/2008 tarihli ve 2008/402 no’lu kararı gereği erişimi engelli olan, http://www.youtube.com İnternet adresine ilişkin IP adreslerinin güncellemesinden ibarettir.

Sonuç olarak http://www.youtube.com a erişim amacıyla kullanılan ve tarafımızca engelleme tedbiri kapsamında güncellenen IP adreslerinin arkasında farklı şirketlere ait alan adı veya çeşitli hizmetlerin barındırılması bu şirketlerin kendi tercihleri ve sorumluluklarındadır.

Dolayısıyla bu hizmetlerden yararlanan İnternet kullanıcılarının mağduriyetinin çözümü bahse konu hizmetleri sunan şirketlerin elinde bulunmaktadır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

GÜNCELLEME 3:

Google tarafından Webrazzi'ye konuyla ilgili açıklama geldi:

Google uygulamalarına Türkiye’den erişimin engellendiği yönünde haberler aldık. Google’ın servislerine Türkiye’den erişimde yaşanan sıkıntıların, sürmekte olan YouTube erişim yasağıyla bağlantılı olduğu belirlenmiştir. Hizmetlerimizi yeniden işler hale getirmek için çalışmalarımızı hızla devam ettiriyoruz.

GÜNCELLEME 4:

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Twitter hesabından konuyla ilgili 3 önemli mesaj gönderildi. İnternet yasaklarını eleştiren nitelikteki Cumhurbaşkanı seviyesinden yazılan mesajların ne etki yaratacağını merak ediyorum.

"Türkiye'nin Youtube’u yasaklayan, Google’a erişimi engelleyen ülke kategorisinde olmasını tasvip etmem. Bu konuda yasal yollar bulunmalı."

"Türkiye dünya ile bütünleşmiş bir ülke. Bu tür yasaklar dünyayla bütünleşmeyi engeller."

"Üniversitelerin de bilime erişimi bu yollarla olacak. Bu tür yasakları sakıncalı görüyorum."

Yorumlar (89)
 1. bu sabah itibariyle normale döndü herşey . dün ve önceki gün sorun vardı ama şuan itibariyle giderilmiş görülüyor.

  1. biran için girip belgelerimi kurtarabildim nasıl olduğunu anlamıyorum Allah yüzüme baktı sanırım şuan ulaşamıyorum docs a

 2. Ali Bahşişoğlu Ali Bahşişoğlu

  Ne evde(superonline fiber) ne de okulda(ulaknet) DNS kullanmadan ulaşamıyorum 2 gündür.

 3. Onur Değerli Onur Değerli

  Hiç bir şeyin normale döndüğü yok. Ben hala giremiyorum işyerinden. Evde de dnsleri değiştirerek yapabiliyorum ancak ama bunun bir çözüm olduğuna inanmıyorum!

 4. Superonline Fiber internet ve Google DNS (8.8.8.8, 8.8.4.4) kullanınca neredeyse hiçbir önemli Google servisine girilemiyor. Ancak OpenDNS kullanınca açılıyorlar (şimdilik). Bakalım bu durum ne zaman kabak tadı verecek, eyleme dönüşecek.

 5. Ilyas Teker Ilyas Teker

  Google Analytics kullanan sayfaların tam load olmaması nedeniyle Adwords ve Analytics hesaplarını birleştiren kullanıcılar zor durumda kaldı. Nasıl bir zihniyetle bunları yapıyorlar anlamıyorum.

 6. Google'ın birçok uygulamalarına ulaşamıyorum. Hayret birşey ya! Yeter artık! Yasaklayacaklarsa tümden interneti yasaklasınlar, bitsin bu işkence.

  Translate, Docs, Analytics vs şuan hicbirine ulaşamıyorum.

  Google'ın DNS'lerini kullanacağım. Başka çare bırakmadı devletimiz.

 7. Hakan Engin Hakan Engin

  Yaptıkları bu saçma uygulamadan dolayı kim sorumluysa hepsini kınıyoruz. YouTube u engelleyecez diye veya Google Adwords den vergi alamıyoruz diye misilleme yapıp , her türlü google uygulamasını ister istemez engellemesinin nasıl bir mantığı vardır? Kimi cezalandırıyorsunuz siz, google ı mı yoksa türk internet kullanıcılarını ve işletmelerini mi?

  umarım en kısa sürede bu saçma sapan sansür uygulamasından vazgeçerler.

 8. Filmin sonunda Webrazzi ajans haberlerini radyo frekanskarindan mi verecek? Cunku gozuken, demokrasi yalanlariyla sansurcu-gerici bir toplmuma dogru gittigimizdir.

 9. Hakan Deryal Hakan Deryal

  Google DNS ve TTNET DNS ile engellendiği söylenen Google servislerine erişemiyorum.

  Comodo DNS ile Youtube dahil hepsi erişiliyor.

 10. Google Yazılım Google Yazılım

  Telekom İletişim Başkanlığı'nın aldığı bu karar seo danışmanlığı hizmeti verdiğimiz websitelerini etkileyecek gibi görünüyor. Google analytics kullanan sitelerin sayfa açılışlarında yavaşlamalar oluyor. Umarım bu sorun bir an önce giderilir ve sansürsüz bir geleceğe doğru yol alır Türkiye'miz...

 11. Youtube sorununu şu 2 şeyi yaparak düzelttim: TUBITAK DNS'lerini ayarladım: 193.140.100.210, 194.27.222.62 ve Host dosyasındaki ip'leri değiştirdim: 209.85.229.99 www.youtube.com ve 209.85.229.99 youtube.com - http://img84.imageshack.us/img84/239/99d1210043742yettiartik.jpg (via http://ff.im/ljy71)

  1. Sagolasın. Bu yeni IP adresleri ilac gibi geldi zira cidden hasta etmisti beni.

 12. M. Görkem Gülcan M. Görkem Gülcan

  Çözüm ortağı olarak çalıştığımız ISP ile konuştum fakat böyle bir bilgilendirme olmadığını belirtti DNS sorunu olduğunu belirtti. TIB ise konuyla ilgili olarak telefon yolu ile bilgilendirme yapmıyor. Gün içerisinde yazılı talep olması halinde bilgilendirme yapabileceklerini belirttiler.

 13. tam 2 gündür Analytics , FeedBurner , Google Translate gibi servislere ajansta tamamen hizmet dışı durumda hatta Analytics kullandığmız işlerde web sitesini tamamen kasmaya neden olmakta ve gozlemlerime göre bu sorunu sadece biz değil bir çok kişi yaşamaktadır

 14. Melih Bayram Dede Melih Bayram Dede

  Google’ın yasağı delmek için kendisine ait IP’leri YouTube’da da kullanması üzerine bu tablo ortaya çıktı. Google’ın bu taktik değişikliği üzerine, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, YouTube’un kullandigi Google’a ait bazi IP’leri engellemeye başladı. Sonuçta, YouTube’un yerine Google’ın yasaklanması gibi bir durum ortaya çıktı.

  1. Mehmet A. Mehmet A.

   kesinlikle sorun devam ediyor !!!

 15. Hamza Şamlıoğlu Hamza Şamlıoğlu

  Google Analizlerime baktığımda son 3 günde %50 fark eden düşüş var. İnternet sayfam son 3 günde kapanmadı veya başka bir sorun da yok. Fakat istatistikler %50 düştü. Sebebi başka ne olabilir?

  1. Kullanıcılarımızdan gelen yavaş açılma, hiç açılmama şikayetleri sonrası zargan.com'da kullandığımız Analytics hizmetini kaldırdık...

 16. Huseyin Huseyin

  Televizyonlara çıkıp demokrasi, özgürlük diye bağırıp çağırırlar, öbür taraftan internet kullanma özgürlüğünü gasp ederler.

 17. Mtekden Mtekden

  Cep telefonum google'in android sistemi uzerinden calismakta. Su anda tum internet yavasladi ve pek cok temel sayilabilecek program da kullanilmiyor.

  1. Android işletim sistemli cep telefonumdan google ile senkronize iptal oldu. artık gmail market ve takvim uygulamalarım çalışmıyor. Buna sebep olanları kınıyorum.

 18. Hamza Şamlıoğlu Hamza Şamlıoğlu

  Youtube kapatılsın diyen dava açanlarda suç..! Bu firmaları listeleyip tek tek protesto etmek gerekiyor. TİB ne yapsın 10larca dava var Youtube kapalı olduğu halde kapatılsın diyen...

  1. Koray Gülpınar Koray Gülpınar

   sorun davayı açan da değil, yasayı düzenleyenlerde

 19. Ersin Bozkurt Ersin Bozkurt

  Şu an sorun devam ediyor.Video.google.com,docs.google.com gibi bazı servislere erişemiyorum..Sitemden Analytics kodunu kaldırdım.Google'nın ana sayfasına girerken bile sayfa yüklenme sorunu birazcık yaşanıyor.Yakında webmasterlerin geçim kaynağı adsense bile engellenirse şaşırmayın bu çağdışı ZİHNİYETLE..Acilen Google'nın yada siteleri engelleyenlerin bu sorunu düzeltmesi gerekiyor..

 20. google.com, google.com.tr ve gmail kapanmasın da, diğerleri kısa süreliğine tolere edilebilir.

 21. Ben Smile ADSL ile Google Translate, Docs, vs. gibi servislere erisemiyorum!

 22. Serkan Binici Serkan Binici

  Kesinlikle sorun devam ediyor. Ben de Analytics uygulamasını kaldırdım...

 23. Kampüsten herhangi bir ayar yapmadan erişebildiğim youtube kapalı, ayrıca docs ve code gibi google servislerine ulaşamıyorum.

  1. şirket'de muhasebe için kullandığımız ve şu anda çok lazım olan docs.google.com servisine ulaşamıyorum, bir çözüm bulabilen var mı ?

 24. FriendFeed'de paylaşılan birçok DNS denedim. Bugün itibariyle Youtube, FeedBurner, Analytics vb. bazı Google servislerine erişemiyorum. Biz bir şekilde erişiriz, ancak DNS nedir bilmeyen internet kullanıcıları ne yapacak merak ediyorum? Analytics kullandığım birçok sitemde sayfa yükleme sorunu yaşayacak bu kişiler. Girmekle bitmiyor yani, giremeyenler olduğu için yine zararda oluyoruz biz. "erişimime erişmesene!" diyorum TİB'e sadece.

 25. Bazı servislere sadece subdomain ile ulaşılamıyor. http://adsense.google.com ile girilmiyorken http://www.google.com/adsense adresi ile girilebilmesi ilginç.

 26. Google DNS leri kullanıyorum. Bazı Google servisleri açılmıyor (Google Map, Translate..).

 27. Murat Üçüncü Murat Üçüncü

  Tüm yönettiğim sitelerdeki analytics kodlarını kaldırdım. siteleri yüklenemez hale getirdi çünkü. bu arada alternatif bir alalitik tool'u arıyorum. webrazzi'den de bu alanda bir yazı bekliyorum. yerli, yabancı, google analytics'e alternatif analytics toolları üzerine. çok faydalı olur bu süreçte.

 28. Bu arada Webrazzi deki Adsense reklamlari da etkilenmiss...

  Buna kim DUR diyecek!!? Internet kullanicilarin Webrazzi gibi bloglarin onculugunde bir protesto duzenlemesini tavsiye ederim.. TIB e ve bu yasalara karsi!!

  Turkiyede internette is yapmak isteyen girisimcilerin yolunu kesen bu gerici zihniyete artik DUR demek gerek!! YETER BE!!!

 29. Gmail Chat'da problem yasiyorum!!

 30. Ben anlamıyorum nasıl bir ülkede yaşıyoruz.21.Yüzyılın buluşu internet'te kullandığım ne kadar site varsa ya mahkeme kararından kapalı ya da erişim engeli takılmış durumda.Allah webhost,adsense üzerinden iş yapan Türk insanına sabır versin.

 31. Kıvanç Akdeniz Kıvanç Akdeniz

  Gmail de giderse sonu çok kötü olur.

 32. Bilgehan Bilgehan

  Google chart apisini kullanan yazılımlar da güme gitti, http://chart.apis.google.com/ de açılmıyor :(

 33. Cahit Çerçioğlu Cahit Çerçioğlu

  Bravo. Bunu yapanlar "Bunu ben yaptım" yazılı bir t-shirt'ü hakediyor.

  Google ne yaparsa yapsın( ne kadar suçlu olursa olsun ), bu aklı her kim verdiyse t-shirt kazandı. Herhalde bir "ENTER" a basıp, hemen kahve almaya / sigara içmeye gidiyorlar. Yaptım oldu! Öyle ben teknolojiyi takip ediyorum demeyle, konferanslara katılmayla internete/teknolojiye destek vermiyorsunuz (vermiyorsunuz / you are not supporting / GAP THE MIND ): "Google işte.. arama yapılamaz en fazla" diye düşünen kişilerin derhal bulundukları yerden istifa etmeleri gerekir. Sevin ya da sevmeyin, Türkiye'den proje çıkartılabilmesi için, hem teknolojiden yararlanmak hem de maliyetten kurtarabilmek için, Amazon, Google vb. servisleri kullanan çeşitli TÜRK projeler var. Sizin n'olacak yahu! diyerek kapattığınız servisler dolayısıyla, Türkiye'ye para getiren/getirebilecek pek çok servis/proje devre dışı kalıyor. Ya bırakın işgal ettiğiniz pozisyonu, ya da okula gidin öğrenin, öğrenmenin yaşı olmaz, utanmayın.

  Google App Engine kullanan projem içerisinde de sıkıntı yaşıyorum. Sonucu söylüyorum. Yurt dışından VPN kullanmaya başlıyor ve tüm internetimi oranın üzerinden çıkacak şekilde ayarlıyorum. Tüm bu olan olaylar ise Türkiye'nin herhangi bir proje içerisine alınmasını da riske sokuyor.

  Bu sebeple, yurt dışında yer alan ve gelir modeline dahil olabilecek pek çok hizmeti planlama aşamasında üzerine bir çarpı koyarak süslemek zorunda kalıyorum.

  Bravo!

  Bu yazıyı tesadüfen gören ve bu işten sorumlu olanlar ise utanmalı. Yazıklar olsun size. Bırakın o koltuğu!

 34. Guru Fasulye Guru Fasulye

  open source developerlarin cok kullandigi bir site http://code.google.com/ sitesi de acilmiyor.. gidip gelmeler oluyor. (ulak net ve superonline hatti uzerindeyim, default dns ayarlari mevcut)

 35. Gökhan Özbal Gökhan Özbal

  Bu; Türk insanına, Türk internet kullanıcılarına, söz konusu servisleri kullanarak proje üreten, araştıran, ve daha birçok ihtiyacını karşılayan bizlere, Türk vatandaşlarına saygısızlıktır, vurdumduymazlıktır, boşvermişliktir.

  Hiçbir şart ve şekilde GEREKÇE BELİRMEKSİZİN sanki keyfe keder gibi yapılan bu kapatma ve yasaklamalar kendi bindiği dalı kesmek, bizleri umursamamak, önemsememek olur.

  "Yeter artık bu ülkede yaşamak istemiyorum" diyen gençler, insanlar görüyorum etrafımda...

  İşte bu zihniyetin eseri bunlar...

 36. Hakan Cezayirli Hakan Cezayirli

  Artık DNS'ler, ara yazılımlar kullanmak bile sansüre çare olmuyor. Artık günlük çözümlere yönelmek yerine bu sansür rezilliğine bir çare üretmek lazım. Tepkisizliğimizin sonuçları bu. Ne yazık ki. Umarım blogger, gmail gibi servisler çeşitli yardımcı yazılımlar tarafından açılamayacak şekilde yasaklanır. Binlerce internet kullanıcısının "bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın" zihniyetini terk etmesi lazım.

  1. Bence butun bunlari Protesto'ya cevirebilmek icin, TIB'in Facebook'u kapatmasi gerekecek... Ancak o zaman birileri sokaklarda cikip bir gosteri veya bir protesto yapar!!!

   ACILEN belli kisilerin bu isin uzerinde durup organize olup seslerini duyurmalari gerekir!!

   Turkiye'deki internet sektorune buyuk bir darbedir bu! Bu arada, sahsen ben Google taraftari degilim fakat ozgurce bilgiye ulasmanin kisitlanmasi bir insanlik sucudur!!

 37. Mevlana Mevlana

  dns ayarlarını değiştirsem de otomatik de bıraksam birçok servise ulaşamıyorum. (ttnet adsl)

  1. Arkadaşlar bunu hepiniz deneyin http://kamil.us/wp-content/uploads/yasaklanan-google-servisleri.jpg adresindeki yada;

   Yerel Ağ Bağlantısı Özellikleri

   İnternet İletişim Kuralları (TCP/IP) Özellikler kısmından

   Yerel DNS Suucusu:156.154.70.22

   Diğer DNS Sunucusu:156.154.71.22

   bende oluyor, umarım işinize yarar.

   1. Bu Comodo Dns nin güvenliği hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum.

 38. Ilyas Teker Ilyas Teker

  Analytics'te sayım sorunu yaşayanlar geçici olarak sorunu çözmek için, analytics kodunda yer alan http://www kısmını https://ssl şeklinde değiştirebilir.

  ssl.google-analytics.com un IP adresleri henüz Türk mahkemelerinden nasibini almamış.

  Örnek kullanım için: http://pastebin.com/V9GdwhVS

  Kaynak: http://ff.im/lsuNW

 39. Yok Öyle Bi Şey Yok Öyle Bi Şey

  firefox un vekil sunucusuna http://go.navige.com/ yazarak her yere erişebilmek mümkün.

  ama biz niye böyle şeylerle uğraşıyoruz orası da ayrı bi mevzu.

  1. google translate'e giremiyorum go navige yi kullansam bile!! www.google.com/translate

 40. Koşullar buyken, bilişim sektörümüze dışarıdan yatırım almamız mümkün olmayacaktır.

  Yatırım olmadığında da ne oluyor, hepimiz iyi biliyoruz.

 41. Cahit Çerçioğlu Cahit Çerçioğlu

  Bu kararı veren kişinin kamera karşısına çıkıp, bir Steve Ballmer edasıyla gerine gerine sırıta sırıta ben yaptım demesini bekliyorum, t-shirtünü gömleğini sırılsıklam tere bulayana kadar.

  Sonra da benim yüzümden diyip kollarını açmasını ve ağlamasını istiyorum, sonra da şaka yaptım diyip tekrar gülmesini istiyorum.

  Pıt diye bu şekilde bir kapatma, "iyi niyet" taşıyanlar tarafından yapılmamalıdır. Google yasaklanmayı sonradan farketmiş, eğer iyi niyetli bir durum olsaydı bu Google'a iletilir ve olay gerçekleşmeden önce Google'ın bu konuda bir şeyler yapması beklenirdi. Türkiye'de kaç tane blog'un kapatılması için önceden uyarı geldiğini şahsen biliyorum.

  Söz konusu açıklamayı talihsiz ve yetersiz buluyorum.

 42. Selim Şumlu Selim Şumlu

  Biraz önce Google'ın PR ajansından tarafımıza ulaşan kısa basın açıklaması:

  "Google uygulamalarına Türkiye’den erişimin engellendiği yönünde haberler aldık. Google’ın servislerine Türkiye’den erişimde yaşanan sıkıntıların, sürmekte olan YouTube erişim yasağıyla bağlantılı olduğu belirlenmiştir. Hizmetlerimizi yeniden işler hale getirmek için çalışmalarımızı hızla devam ettiriyoruz."

  1. umarız en kısa sürede hallederler :/

 43. Son 1-2 gündür ziyaretçi sayısının neden neredeyse %50 azaldığı anlaşıldı.

 44. Taha Gözütok Taha Gözütok

  http://www.tccb.gov.tr/cumhurbaskaninerede/ yalnız değiliz a dostlar! Cumhurbaşkanlığı da "yavaşlamadan yahut tamamen erişimin aksamasından" nasibini almış(!) Vah, tüh.

 45. Gürsel Gürel Gürsel Gürel

  Google servisleri ile etkileşimli çalışan web sitemiz ya açılmıyor ya da geç açılıyor. Kısacası bu olay google servislerinden bazılarını kendi içinde barındıran siteler için çok büyük sorun oluşturdu. Bu yasağın temel sebebi reklamlardan pay alamayan devletin üzeri örtülü bir oyunu. Halbuki içinde bir yığın porno içerik barındıran Facebook'un yasaklanması daha öncelikli olmalı idi. Bu hükümet çok yanar döner !!!

 46. Hayatımız Google olmuş meğer, Peki ya google tüm sistemlerini kapatsaydı web dünyası nasıl bi yer olurdu acaba ? Sadece web dünyası da değil fiziksel dünyamız da yıkılırdı galiba. Yasakçı zihniyetten adam olmaz. Artık bazı şeyleri yenilemeleri gerekiyor...

 47. Hakan Ertürk Hakan Ertürk

  dünyanın en büyük firması türkiye'de yasaklanıyor hiç bir kanal kayda değer bir haber bile yapımıyor. haber alma araştırma arama özgürlüğümüz elimizden alınıyor. sözde özgürlükçü hükümet bu konulara gelince vurdum duymaz, görmez, kör oluyor. Parti kapatmaya gelince sonuna kadar direniyor. referandum diyor.

  evet artık google'ın ipleri de engellendi. youtube gibi bir bir engelleniyor. İranı ve çini geçiyoruz. avrupaya yanaşan özgürlükten bahseden bir ülkenin hükümeti bu meselelere gelince neden susuyor. neden yasalrını düzenleyemiyor ve neden suçu başkasında arıyor.

  Öyle bir ülkeyiz ki isteyen istediği büyüklükte siteyi komik bir daha ile kapatabiliyor. ee burdan fayda sağlayan yerel yayıncılar da cabası. lütfen bu konuda haber yapınız. Sessiz kalmayınız. Meydanlarda avaz avaz bağıranlar gelsin şimdi de bağırsınlar. Filistin için ortalığı toz duman edenler biraz da kendi ülkeri için birşeyler yapsınlar.

 48. OpenDNS kullanırken Google Docs ve Google Translate'e giremiyordum (YouTube işi zaten çoktan sıktı). Şimdi ComodoDNS in 156.154.70.22 ve 156.154.71.22 DNS adresleriyle Google Translate kullanabiliyorum ama Google Docs'taki dosyalarıma hala ulaşamıyorum.

  Bu çeşit bir maduriyetin telafi edilmesi için dava etmemiz gereken merci kimdir bilen var mı?

 49. Bursaproje Bursaproje

  google translate kapanmış, yakında google adwords u de kapatırlarsa web tasarımcıların işi zorlaşır. hatta google ı kapatsınlar seo felan klamsın.

 50. Google nin dokumanlarına yani kendi dokumanlarıma ulaşamıyorum. Tercüme bölümüde 10 defada 1 tane zor açılıyor,google sites bölümünde sorun var,.Düzeldi diyenlerede selam düzelen birşey yok arkadaşlar 10-20 defa dene yakalıyorsun ,ha ya eski günlerdeki gibi oldu nostalji teşekkürler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu .Yakışır ................

 51. Yalçın Yalçın

  merhabalar,

  gerçektende google size bir açıklama yaptı mı? inanın her kafadan bir ses çıkıyor, insan neye inanacağını şaşırıyor. birde sizin tahmininiz bu sorunun, feedburner, analytics ve adsense olayını çözmeleri ne kadar sürer..

 52. özellikle Google Analytics kullanılan sayfaların açılması çok yavaş gerçekleşiyordu. ki artık neredeyse her sitede Analytics kodu var. ayrıca Analytics ziyaretçi sayısını tam performans sayamıyordu. hala aynı mı emin değilim.

 53. Muhammet Ünal Muhammet Ünal

  Google youtube yasağını bile bile neden youtube ip'lerini bu servislerde kullanmış buda ayrı bi konu, sanırım bir etki bekliyorlar, onlarda bişey yapamamanın çaresizliğiyle bu şekilde bir yöntem uyguladıklarını düşünmeye başladım.

  Türkiyede bu tip engellemeleri yapıyorlar yüzüm kızarıyor. Çin diyoruz iran diyoruz ama Türkiye onları geçti malesef ayıp ya! Bu nasıl bir mantalitedir.

 54. Kampüs altyapımız üzerinden maps ve youtube erişimi (yasaklı dönemde herhangi bir ayar değişikliğine gitmeden erişebiliyorduk, şu an da aynı vaziyette) mevcut. docs ve translate servislerinde hala kesinti var.

  Düşünüyorum da, amazon.com üzerinden sipariş verdiğim kitaplara devletimiz vergi alamıyor, elleri alışmışken bu sitelere erişimi de durdurmaları yakın olabilir mi ?

  Eğer dert vergiyse, yeri yurdu belli olan, "nakit öderseniz %10 düşeriz" deyip sıra kasa fişine gelince yan çizen işletmelerden başlayabilirler tahsilata.

 55. Kenan C Kenan C

  Biz gelişemiyecek miyiz? Yasakçı zihniyetlerin önemli koltuklarımıza oturamiyacaklari gunleri gorebilecek miyiz? Bu nasil iş ya onu yasakla bunu yasakla... bu işin sonu yok mu?

  Hükümet midir, ulaştırma bakanlığı mıdır her kimse bunun sorumlusu artık yeter yani. Bu hükümete oy vermiş biri olarak bu yasakların önünü almamasını kiniyorum. Toptan çekin internetin fişini size ne gerek internet diyin biz de haddimizi bilelim olsun bitsin.

  OpenDNS mi kullansam, o yok onu kullanınca su servise girilmiyor oburunu deneyim onda şu servis yok. Bizi düşürdükleri duruma bakar misiniz. Oturduğumuz yerden küfür etmekten başka bir sey gelmiyor elimizden. İletişim özgürlüğümüz beyzadelerin keyiflerine kaldi.

 56. Nevit Dilmen Nevit Dilmen

  Kampanya basit http://bit.ly/TelekomunikasyonKurumu bu adrese girin Youtube neden yasak? diye sorun. Bunu duyurun! Günde 1000 kişi sorarsa belki yasakçılıktan vazgeçerler.

 57. bugun gozlemleirmize göre google durumu duzeltmiş tum servislere sorunsuz ulamaktayız sonunda ajansta normal çalışma duzenimize donduk

  1. Murat Akdaş Murat Akdaş

   gece geç saatlerde ve sabah erken saatlerde herşey normal gibi görünüyor ama sürekli benim gibi google hizmetleriyle çalışanların farkedeceği gibi sorun gidip geliyor ve bu yazıyı yazdığım sıralarda google ana sayfası bile normalden çok daha ağır ve bazen site bulunamadı hataları geliyor. Google maps, adwords, adsense, çeviri, docs, analytcs, video gibi bir çok servisini kullanıyorum ayrıca google servislerini kullanan sitelerede ya erişemiyorum yada çok ağır açılıyor. Yurtdışından hat çektiricem yeter artık.

   1. şuanda Google Analytics dışında tüm servisler aktif herhangi bir sorun yok bizde gözüküyor sanırım google urkiyede yasakanan iplerini etkilenen servisleren geri çekmeye başladı

 58. Taha Gözütok Taha Gözütok

  Az evvel Binali Yıldırım açıklama yaptı. Özetle "Teknik kısmını bilmiyorum ama, vergi ödemiyorlardı zaten." dedi. Hala şoktayım. Vergi ödemiyorsa mali yaptırım uygulayın, bunca insanı mağdur etmek niye.. Google DNS kullanıyorum ve servislere hala erişemiyorum. Yahşi Batı'da boşa değil "You ride camels, don't you?" sorusu. Batı bizi doğunun doğusu görüyor diye milyon dolarlar harcanıp tanıtımlar yapmaya gelince, şöyle gelişmişiz, böyle ilerideyiz, turizm bizden sorulur, cennetin maddesel hali, hede hödö diye çırpınıyor tanıtım ajansı. Ama iş yasağa, engele, kısıtlamaya gelince bahanede sınır yok. Pek politik bir yorum oldu lakin pek dolduk pek.. Yorumu bitirirken ekşisözlük alt kısmındaki metni kopyalamadan edemeyeceğim...

  ...devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler.

 59. Googleci Googleci

  Bakın herşeyimiz google a bağlı.

  Burada gördüğüm kadarı ile vergi vermeyenlerin sesi avaz avaz çıkıyor google taraftarı oluyorlar.

  ben vergi veriyosam reklam için ödediğim paradan google da vergi verecek. yada vergiyi kaldıracaklar..

  vergi vermek istemiyorsa gogle o zaman vergi verdiği ülkesi amerikada yayın yapacak..

  herşeyin bi çözümü var..

  1. Iki Yazar Iki Yazar

   Picasa'da kullanılmaz durumda sitedeki hiçbir resim görünmüyor.

 60. Gökhan Gökhan

  Arkadaşlar ben bugün bişey farkettim ben open dns kullanıyodum ve sizin gibi sorunlar yaşıyodum son 1-2 gün içerisinde düşünüp dururken sorunun open dns'den kaynaklanabileceğini düşündüm ve dns adresini tekrardan otomatiğe aldım. Sayfayı yeniledim doğal olarak youtube'a giremedim ancak google diğer servislerinde herhangi bir problem yaşamadım denemenizi tavsiye ediyorum ve webrazzinin bu konu hakkında açıklama yazısı yazmasını rica ediyorum çünkü domaine sahip olan blogger blogları ciddi sıkıntılar yaşıyor open dns kullanan birisi bloglara giremezken dns adresini otomatik alan kişi rahatlıkla bloglara ve google servislerine girebiliyor.

  Kolay gelsin.

 61. Engellemek kelimesi çok niteliksiz kalıyor bence bu durum için. şöyleki; birisi size küfür ederken siz kulaklarınızı tıkıyorusunuz ama bu o kişinin size küfür ettiği gerçeğini değiştirmiyor. yani bu bir çözüm yolu değildir zaten bilinçli çoğu kullanıcı bu tip engelleri proxy ler vasıtasıyla aşmaktadırlar. Web Developerlar için en çok sıkıntı google maps api hizmetinin de mantıksızca engellenmiş olmasıdır. Sorunu başka plotdormlarda daha akılcı çözümlerde yoluna gitmek daha mantıklı diye düşünüyorum.

 62. Orcun Ozer Orcun Ozer

  Hiç bir şeyin düzeldiği yok. Bu yasakla web sitesinde google maps ile kroki bulunduran tüm sitelerdeki krokilerde çalışmaz oldu. Yaptigim hiç bir sitedeki google maps kodu calismiyor. Nasil bir iş bu, böyle saçmalik mi olur?

 63. picasaweb.google.com 'ada erişemiyor madurum.

 64. Abdullah Stephen Eyles Abdullah Stephen Eyles

  Birkaç gündur Google Maps'daki haritalar gelmiyor, Sadece 'ana sayfası' görebilirim. Translate'e hiç ulaşamıyorum...

  Çalıştım şirketten Docs'e erişim iş saatleri içinde zaten engellendiği için onun hakkında bilgim yoktur.

  İnşallah bir daha saçma yasağa takılmadık, sadece geçici bir durum. Gün geçtikçe Çin'e benzetmeye çalışyorlar herhalde. Youtube yasağı sadece bir kişi yada toplum'un yaptığı birşey - pire için battanyeyi yakmaktan ibaret...

  1. Abdullah Stephen Eyles Abdullah Stephen Eyles

   Aslında bunu yazdıktan sonra vergi olayı öğrenmişim... Ama onu da anlayamadım:

   Amazon.com'un Türkiye'de ofisi var mı? sattığı ürünlerden para kazanıyor, Türkiye'ye satıyor, vergi veriyor mu? Diğer siteler? Hotmail? Yahoo? liste yapmak imkansiz...

   Eğer sadece Türkiye'de vergi veren siteleri görebileceğiz ise ozaman internet'in girmesinde hiç faydası kalmayacaktır - nasılsa gidip bakkaldan almak daha kolay olacak - "eski günler"... :-|

 65. Doğan Yilmaz Doğan Yilmaz

  Google Servislerinin yasaklanma sebebi:

  -Türkiyede sadece çalışma ofisleri var.

  -Türkiyeden Reklam gelirleri yüksek fakat;

  --Reklam gelirlerini direk olarak yurt dışına aktarıorlar

  --Elde ettikleri gelirlerden vergi ödemiyorlar.

  --Devletimiz haklı olarak Türkiye Cumhuriyeti'nden kazandığı paralardan vergi ödemesini talep ediyor.

  --Google firması vergi ödemeyi kabul etmiyor.

  --Yasaklamanın sebebi budur...

  -Youtube vs. başka bir sebebi yoktur..

  Bu benim Kişisel Görüşümdür..

  1. Sayın Doğan Yımaz,

   Yorumları yukarıdan aşağıya kadar sabırla okudum ancak işin ticari yönüne atıf yapan doyurucu bir mesaj bulamadım. Mesajınız özelinden, genele hitab etmek istedim.

   Google çalışanı değilim, sadece adaleti gözeten sade bir vatandaşım :)

   İfade ettiğiniz mevzuları madde madde ele alalım isterseniz.

   - Google'ın bazı ülkelerde çalışma (irtibat ofisi) dahi bulunmuyor. Kaldı ki; ticari mevzuatımıza göre Türkiye'de irtibat ofisi bulunan firmalar burada vergi ödeyecek diye bir kanun ve yönetmelik bulunmuyor. Adı üzerinde irtibat ofisi.

   - Google firmasının reklam gelirleri tüm ülkelerde yüksek.

   - Google, ürünleri sanal ortamda bulunan ve ABD borsasında işlem gören bir firmadır. Vergisini ABD maliye bakanlığına ödemektedir. Servislerinin sorunsuz çalışması ve hizmet genişliği prensibiyle çeşitli ülkelerde veri merkezleri ve irtibat ofislerinin olduğu biliniyor.

   - Halihazırda Türkiye'de irtibat ofisi bulunan binlerce yabancı firmada Türkiye'den kazandığı gelirlerini kayıtlı olduğu ülkeye transfer ediyor. Aksi halde vergi kaçakçısı konumuna düşer.

   - Google firması hizmetinin büyük bir bölümünü ABD üzerinden sağlayan bir ABD firmasıdır. Elde ettiği gelirlerin vergisini de orada ödüyor.

   - Burada bir parantez açmak istiyorum. Biz Türkiye olarak çeşitli ülkelerden ithalat yapıyoruz. Araba, makine, kimyasallar, kağıt vs. Türkiye'ye mal satan yüzbinlerce firmadan bazılarının de Türkiye de irtibat ofisi dahi bulunmuyor. Şimdi, bizim maliyenin "-Türkiye'de ofis açın. Sizden vergi alalım." demesi akla mantığa sığar mı sizce?

   Türkiye'ye ihracat yapıyorsun o zaman burada vergi ödeyeceksin! anlamına gelmekte söylenenler.

   Gucci Türkiye'ye ayakkabı satıyor o zaman burada ofis açsın vergi ödesin :)

   - Benim kişisel görüşüme göre Google firması davasında sonuna kadar haklıdır. Sanırım yukarıda yer alan ifadeler konunun mali boyutunu yeteri kadar aydınlatmıştır.

   - Son olarak; yasakların insan hak ve özgürlüklerini engellediğini düşünüyorum. Şu anda muassır medeniyet olarak adlandırılan ülkelerin gelişmelerini kültürlerindeki eleştiriye tahammül ve öz eleştiri çatısında şekillendiğini düşünüyorum. Geçen gün gazetede okuduğum bir sanatçının ifadesini hatırlatarak bitirmek istiyorum. "- Yasaklar şapşallaştırır."

   Saygılarımla,

 66. Analytics te bir çok site sahibi sıkıntı çekiyordu siteler tam anlamıyla açılmıyordu zaten.

  1. Yazılım Yazılım

   google servilerinin hepsi çalışıyorum şuanda sizde hala problem devam ediyomu

 67. Mesut Hamarat Mesut Hamarat

  Bence ne google boyle bişeye izin verir nede dünya bu riski alır :)

 68. Classy Model Classy Model

  Bir çok site yasaklanmakda ama unutulmamalıki internetde her zaman bir çare vede alternatif bulunmakda.Google de yasaklı sitelere giriş yazarak bulabilirsiniz..

 69. Serapcim Serapcim

  bi cok site yasaklanmis benimkide nasil duzelcek bilmiyorum

 70. Fehriye Fehriye

  Çoğu site yasaklanmış nasıl düzelecek bakalım

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri