Google Servisleri Engellendi Mi?

Salı gününden beri bazı Google servislerinde erişim sorunları yaşanıyordu. Bizim şirketimizde de özellikle tüm işimizin üzerine kurulu olduğu Google Docs'a erişemiyorduk. Çarşamba ve Perşembe günleri konuyla ilgili bazı sesler yükseldi. TİB'in (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) ISP'lere gönderdiği bir bilgi notu ile Google'a ait bazı IP'lerin "hukuksal sebeplerle" engellenmesini istediği ve bundan dolayı bazı Google servislerine erişim sorunları yaşanabileceği söyleniyordu.

Buradaki hukuksal sebeplerin YouTube engellemesi ile ilgili olduğu da söylendi. Erişiminin engellenmesi istenen IP'lerin ise sadece YouTube IP'leri olduğu konuşuldu.

Anadolu Ajansı konuyla ilgili bir basın bülteni geçti ve haliyle bu bültenden sonra çeşitli online gazete sitelerinde haber daha doğrusu bülten yayınlandı. FriendFeed üzerinde de konuyla ilgili çeşitli mesajlar gönderildi hatta Google'ın Docs, Video, Toolbar, Chrome ile ilgili tüm alt alan adlarının erişiminin engellendiği belirtildi.

Dünyanın önde gelen bloglarından bana e-posta'lar gelmeye başladı. Hepsinin editörleri ve yazarları bu haberin doğru olup olmadığını sordular. Kesin birşey söylemek mümkün değildi çünkü erişim sorunu yaşayıp yaşamadığını sorduğum yaklaşık 10 kişiden hep farklı cevaplar alıyordum. O yüzden hepsine burada yazdıklarımı bildirdim.

Benim durumumu soracak olursanız şu anda hiçbir DNS kullanmadan sadece herzaman olduğu gibi YouTube'a erişemiyorum ve diğer tüm Google siteleri sorunsuz olarak çalışıyor. (Son kontrol: TTNET ADSL - 4 Haziran 2010 saat 08:00)

Hatta dışarıda bazı TTNET WiFi noktalarında da deneme yaptım ve aynı şekilde hiçbir sorunla karşılaşmadım.

Bu konuyu açıklığa kavuşturmak gerekiyor diye düşünüyorum ve konuyu buraya taşıyorum.

Öncelikle eğer okuyucularımız arasında ISP'lerde çalışanlar varsa, ki var biliyorum, bize TİB'in bilgi notunu göndersinler. Çünkü ortada bir bilgi notu döniyor ama gören yok. Eğer gönderen olursa kaynaksız ve isim belirtmeden yayınlıyor olacağız.

Sonrasında lütfen erişim sorunu yaşayanlar ulaşamadıkları siteleri, ISP'lerini ve DNS kullanıp kullanmadıklarını yazsınlar.

Son olarak da okuyucularımız arasında ISP yetkilileri ya da konuyla ilgili devlet yetkilileri varsa bizi lütfen bilgilendirsinler.

Biz Google Türkiye'den konuyla ilgili bilgi istiyoruz, cevap geldiğinde onu da paylaşıyor olacağız.

GÜNCELLEME 1:

Koç.net'in BİRİ ADSL'i tarafından kullanıcılarına gönderilen e-posta:

Değerli Müşterimiz,

3 Haziran 2010 tarihinde Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan firmamıza iletilen karar sebebi ile Google'a ait bazı IP'lere hukuksal nedenlerden dolayı erişim engellenecektir. Erişimi engellenen IP'ler dolayısıyla, Google'in bazı uygulamalarına erişememe ya da yavaşlık yaşanması beklenmektedir. Bu engellemenin muhtemel etkileri içerisinde;

- Google web sitesine erişimde sorun yaşanması, - Reklam vb. analiz verisi için web sitelerinde Google analytics, Google maps gibi Google uygulamalarını kullanan portal veya web sitelerinde erişimlerin yavaşlaması, - Google Toolbar yüklü bilgisayarlarda bazı sitelere yavaş erişme, - Web siteleri dahilinde “google search” kullanan alan adlarına erişimde yavaşlama, - Firmanıza ait Google uygulamalarıyla entegre ya da Google Search' a dayalı bir takım uygulamalarınızın bu erişim kısıtlamasından etkilenmesi, söz konusu olabilecektir.

BiRi adsl'in internet erişim performasından bağımsız şekilde, yaşanacak olası erişememe ve yavaşlık probleminden minimum ölçüde etkilenmeniz için konuyu bilginize sunarız.

Saygılarımızla, BiRi

GÜNCELLEME 2:

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada konunun sadece YouTube'a ait IP'lerin engellenmesi ile ilgili olduğu ve Google servislerinin engellenmesi ile ilgili bir durumun söz konusu olmadığı vurgulandı. Ayrıca, YouTube'a ait IP'lerin üzerine farklı servisleri de dahil eden Google'ın söz konusu servislere erişim konusunda sorumlu olduğu da açıklamada belirtilmiş. Açıklamanın tam metni şu şekildedir:

Basın yayın organlarında hakkında erişim engelleme tedbiri uygulanmamış google gibi bazı alan adları/web siteleri ve hizmetlerinin erişimlerinin engellendiği yönünde yapılan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Tarafımızca tesis edilen işlem, kamuoyunun yoğun gündemini oluşturan İnternet adresleriyle ilgili olmayıp, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesinin 05/05/2008 tarihli ve 2008/402 no’lu kararı gereği erişimi engelli olan, http://www.youtube.com İnternet adresine ilişkin IP adreslerinin güncellemesinden ibarettir.

Sonuç olarak http://www.youtube.com a erişim amacıyla kullanılan ve tarafımızca engelleme tedbiri kapsamında güncellenen IP adreslerinin arkasında farklı şirketlere ait alan adı veya çeşitli hizmetlerin barındırılması bu şirketlerin kendi tercihleri ve sorumluluklarındadır.

Dolayısıyla bu hizmetlerden yararlanan İnternet kullanıcılarının mağduriyetinin çözümü bahse konu hizmetleri sunan şirketlerin elinde bulunmaktadır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

GÜNCELLEME 3:

Google tarafından Webrazzi'ye konuyla ilgili açıklama geldi:

Google uygulamalarına Türkiye’den erişimin engellendiği yönünde haberler aldık. Google’ın servislerine Türkiye’den erişimde yaşanan sıkıntıların, sürmekte olan YouTube erişim yasağıyla bağlantılı olduğu belirlenmiştir. Hizmetlerimizi yeniden işler hale getirmek için çalışmalarımızı hızla devam ettiriyoruz.

GÜNCELLEME 4:

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Twitter hesabından konuyla ilgili 3 önemli mesaj gönderildi. İnternet yasaklarını eleştiren nitelikteki Cumhurbaşkanı seviyesinden yazılan mesajların ne etki yaratacağını merak ediyorum.

"Türkiye'nin Youtube’u yasaklayan, Google’a erişimi engelleyen ülke kategorisinde olmasını tasvip etmem. Bu konuda yasal yollar bulunmalı."

"Türkiye dünya ile bütünleşmiş bir ülke. Bu tür yasaklar dünyayla bütünleşmeyi engeller."

"Üniversitelerin de bilime erişimi bu yollarla olacak. Bu tür yasakları sakıncalı görüyorum."

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.