Gezenzi'nin Oryantasyon Filmi Bulundu
Eğlence

Gezenzi'nin Oryantasyon Filmi Bulundu

Turkcell'in lokasyon bazlı mobil iz bırakma servisi Gezenzi'nin ilk reklam filmi daha doğrusu Gezenzi Oryantasyon filmi internette boy gösterdi. Geçtiğimiz haftalarda sona eren fenomen televizyon dizisi Lost'ta, Dharma çalışanlarının çektiği oryantasyon filmlerini tema alan reklam, bizim çok hoşumuza gitti. Lost'taki oryantasyon filmlerinde Dr. Pierre Chang'ı canlandıran oyuncu François Chau, reklam filminin çekimleri için geçtiğimiz hafta Türkiye'ye gelmiş ve haber geleneksel basında da yer almıştı.

Şimdi lafı daha fazla uzatmadan oryantasyon filmine geçelim...

Daha önce Webrazzi'de de zaman zaman yer verdiğimiz Google reklamları gibi Türk internet projelerinin de reklam filmlerinin çekilmesi, hatta böyle profesyonel oyuncuların reklamlarda yer alması, bizi Türk internetinin geleceği konusunda daha da umutlandırıyor. Bakalım daha başka oryantasyon filmi ortaya çıkacak mı.

Yorumlar (10)
 1. Gökçen Karan Gökçen Karan

  Çok güzel olmuş. Elbette bu tip videoları izleyince bütçe konusu aklına geliyor insanın. Demek ki o oyuncuyu kiralayacak bütçe çıkmış Turkcell'den. Bu tip videolar hatta çok daha iyileri de çekilebilir elbette ama sorun müşterilerin internet videosunun sadece handycam ile çekilen birşey demek olmadığını, işin öyküsü, yaratıcılık olmaz ise ortaya birşey çıkmayacağını ve bunun da bir bütçesi olması gerektiğini anlamaları gerekiyor.

  Bu yüzden Turkcell gibi bütçeyi istediğinde istediği oranlarda harcayabilen bir şirketin bu tip bir girişim yapması sektörün genelini ne yazık ki yansıtmıyor. Geçenlerde karşı karşıya geldiğimiz, uluslararası bir marka'nın istediği viral projesinde bütçe sorun değil proje güzel olsun söylemi ile hem çok güzel ve etkili proje isteyip ama bu işe 2 bin lira ayırabiliriz diyen yerli müşteri için çıkacak iş elbette aynı olmayacak diye düşünüyorum.

  1. Bu konularda korkak olmamak gerekli sanırım. Bu videonun maliyeti bence çok da fazla değildir. zaten para eden genelde videonun çekimi değil yayınlanması tarafı. Bu video viral sanırım. Bu durumda maaliyeti bir çok tv/radyo reklamı ya da gazete sayfasına basılan anlamsız reklamlardan çok daha ucuzdur. Maliyeti ne olabilir ki?

   1. Gökçen Karan Gökçen Karan

    Oyuncu'nun Türkiye geliş-gidiş bileti, Türkiye'de kalış konaklama masrafları sizce ne kadar dır?

    Cem bey son zamanlarda hiç viral proje bütçesi verdiniz mi bir ajansa? Fİyatlar (en azından bizim verdiklerimizden yola çıkarak) gerçekten o kadar düşük seviyelerdeki, müşteriler birşeyler istiyor OK ama buna mümkün ise hiç para harcamak istemiyorlar gibi gözüküyor.

    Gittigidiyor kızında bütçe creative'e, yayıma gitmiştir diye düşünüyorum mesela, oyuncu kızımızın o kadar yüksek bir ücret aldığını düşünmüyorum. Ama bu video'da oyuncunun ciddi bir rakam aldığını düşünüyorum. Siz Lost'da oynasaydınız ve Türkiye 'den bir viral için teklif gelseydi hayrına gideyim yapayım dermiydiniz ?

 2. çok iyi yapmışlar be, var mı ötesi :) bayıldım

 3. Hızır Seven Hızır Seven

  Düşünenleri tebrik ediyorum. eminim ki Cem Yılmaz'ın Türk Telekom reklamlarından daha düşük bir bütçesi vardır. Bu reklamın üretim maliyeti tabi ki bedava değildir hatta Türkiye'de çekilen standart reklamlara oranla iyi bir paraya da mal olmuştur belki, ama Cem'in de yorumunda dediği gibi yayınlanması çok çok daha fazla bir meblağ tutacaktır. Yine de Gökçen'in dediğine de katılmamak mümkün değil, her şeyi istiyorum, bu iş için 2 bin lira bütçem var diyen o kadar çok firma var ki..

 4. Gökhan Gökhan

  Ben pek beyenmedim.Sıradan bir reklam olmuş. İlgi çekici gelmedi.

 5. Barbaros Fendi Barbaros Fendi

  Video güzel olmuş. Diğer gezensi videosunu gördüyseniz bütçe/para/fiyat bunların çok düşündürücü olmadığını farkedeceksiniz.

  Turkcell'in bunları servis, girişim vs. amaçla yaptığını düşünmüyorum. Reklam yapacak yeni bir şey olsun yeter. Şubo ve im'in durumu belli. Onlara harcanan reklam bütçesi ile küçük bir holding kurabilirdik her birimiz.

  Bu viral şubo'nun reklamlarını da hatırlattı.

  Tüm bunlar değilde, bir de gezensi.com'u alsalar ve gezenzi.com'a yönlendirseler 10 $'a ne kadar fayda sağlamış olurlar acaba :)

  1. Gökçen Karan Gökçen Karan

   Katılıyorum. Eğer Turkcell Şubuo'ya harcadığı parayı bir kenara koysa ve bunu girişimciler ile ortak projelerde paylaşıyorum deseydi herhalde hala o paradan yeni projeler çıkıyor olurdu. İnanılmaz rakamlar harcanmıştı hatırlıyorum.

   1. Barbaros Fendi Barbaros Fendi

    "Yıllık reklam bütçemiz şu kadar, bunu bir şekilde harcamalıyız" mantığı ile bu kadar boş beleşe para harcanmasını çok zekice (?!#) buluyorum.

    Gökçen Karan'ın söylediği, kapısına kepenk vurulan creaworld'ü hatırlattı. Bu bütçelerle girişimciler için bir ortam oluşturulsa ve hepsinde Turkcell adı geçse veya reklamı yapılsa, inanıyorum ki, aynı reklam faydası sağlanır ve vatana millete daha hayırlı bir ekonomi kazandırılmış olur.

    Hee, bu fikir medya ajansları ve medya şirketleri için hiçte sevimli gelmeyecektir, buna da hak veriyorum. O reklam vermesin, parayı ekonomiye katsın, bu reklam vermesin parayı ekonomiye katsın nereye kadar gider bu iş? Ünlü enkırmenlerin, köşe yazarlarının yıllık trilyonları aşan giderleri nasıl karşılanacak sonra?

    Ben bilmem!

 6. Dogan Tuncer Dogan Tuncer

  Sonunda Namaste demeliydi. Good day de neymiş :)