Facebook Yahoo'yu Kurtarabilir mi?
Yenilikler

Facebook Yahoo'yu Kurtarabilir mi?

Yahoo zor günler geçiriyor. Uzun zamandır borsa haberlerinde Yahoo'nun adı yanında hep aşağıyı gösteren kırmızı bir okla beraber geçer oldu. Hatta internette, zararı ifade eden bu kırmızı okun artık Yahoo'nun logosunun bir parçası olduğu esprileri bile yapıldı.

Microsoft'un Yahoo'yu satın almak için hisse başına 33 dolar önermesi ve Jerry Yang'ın reddetmesinin üzerinden 2 yıl geçti. Yahoo'nun hisseleri şu sıralar 15 dolarlar seviyesinde dolaşıyor.

Yahoo bu karanlık tabloyu tersine çevirmek için hızlı esen sosyal medya rüzgarını arkasını almaya karar verdi. Yayınladığı basın bülteni ile Facebook'u Yahoo'nun pek çok servisine entegre ettiğini duyurdu. Yahoo, Facebook açılımı ile kullanıcıları için artık daha sosyal ve daha cazip bir platform olmayı umuyor.

Bundan sonra artık aralarında Yahoo News, Yahoo Finance, Yahoo Sports, Yahoo TV, Yahoo Movies ve Flickr'ın da bulunduğu Yahoo'ya ait 15'ten fazla serviste Facebook'un izleri çok belirgin bir şekilde fark edilmeye başlanacak.

Artık kullanıcılar Facebook hesapları ile Yahoo servisleri üzerinde ilgilerini çeken içerikleri kolaylıkla beğenebilecek ve Facebook'ta paylaşabilecekler. Ayrıca Yahoo kullanıcıları, Facebook arkadaşlarının son aktivitelerini Yahoo hesabını kullanarak takip edebilecekler. Bunun dışında Flickr'a yüklenen resimler çok daha kolay bir şekilde Facebook üzerinde paylaşılabilecek.

Yahoo, Profiles servisini Match.com altyapısına geçirdikten sonra servisi, Pulse adıyla yeniden açtı. Kullanıcılarına kendi sosyal ağ servisi üzerinden daha fazla paylaşım imkanı sunan Yahoo, Pulse ile Facebook profilimizi de eşleştirerek Facebook'taki haber feedimizi Pulse içinde görüntülenebilmesini sağlamış.

Peki sizce bu yenilikler ve özelikle de Facebook açılımı, Yahoo'yu kurtarabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorumlar (6)
 1. Taha Gözütok Taha Gözütok

  Yahoo, kullanıcıyı kendi içeriğine hapsetmeye devam eden bir portal modunda ilerlediği sürece yanındaki aşağı yönlü kırmızı okla anılmaya mahkum. Zamanında içeriği kullanıcının seçmesi özgürlüğünü sunmayı başarmadığı için -ki kastım oraya favori bir linkini ekle, buraya bir içerik kutusu ekle değildir- hala can çekişiyor ve onu ne facebook ne twitter ne de diğer sosyal paylaşım kolaylıkları bu süreçte kurtarabilir. Her ne kadar yöneticilerinin biraz olsun aklı başına gelmiş görüntüsü oluşsa da bu veya benzer bir hamleyi yıllar önce yapmalıydı. Kaçırdığı kullanıcılarını tekrar kazanabilmesi zor görünüyor.

 2. Yahoo Dünyayı sadece amerikadan ibaret görmekten vazgeçince ancak o zaman olabilir.İnternete ilk başladığım zamanlardan beri sempatiyle baktıgım ve stabil olarak bir çok servisinden yararlandığım Yahooun facebook atağı kısa vadede belki bir şeyler katabilir.Ama orta ve uzun vadede Dünyaya marinal bir değer kazandırmazsa kaybettiği kullanıcıları kaybedecek kırmızı çizgiyle tanınması pekde zaman almayacaktır.

 3. /dev/mach /dev/mach

  Yahoo "arama moturu" olmaktan vazgeçip "portal" olmaya heveslendiğinde, işin arama kısmını önemsiz olarak görmeye başladığında zaten savaşı kaybetmişti. Bugün istediği kadar çırpınsın, aynı zihniyet ve hantallıkla işi çok zor.

 4. Bir suru iste cirak olacagina, bir iste usta ol demisler. Portal devri kapaniyor. Yine iyi dayandi Yahoo. Turkiye'de ne Turk.net'ler ne Superonline'lar kaldi o sasali zamanlardan. Bu dusus Mynet gibi belli bir kullanici kitlesi kalinca sabitlenir ancak.

 5. Serkan Altuntaş Serkan Altuntaş

  Yahoo!'nun eski günlerdeki gibi güçlü olabilmesi için aslında sadece zamana ihtiyacı var. Çünkü şuan zaten Yahoo! Developer Network ile gayet ciddi şekilde üçüncü parti geliştiricileri yanında tutuyor.

  Facebook hamlesinden neler bekliyor bilemiyorum ancak Twitter gibi elinden gelen her şeyi API yoluyla geliştiricilere açarsa daha doğrusu açmaya devam ederse daha da güçleneceği ortada. Tek ihtiyacı olan biraz zaman ve arkasına bu süre içinde alması mümkün olan üçüncü parti geliştiricilerin rüzgarı.

 6. Medyum Medyum

  Yahoo, Google gibi büyük bir dev olmaktan ziyade güncel bir haber sitesi olmayı tercih etti. Oysa Yahoo bir zamanların en popüler arama motorlarının başında geliyor. Ayrıca Yahoo kendi dizin sitesinden sattığı linkler sayesinde para kazanmıştı bi aralar. Şimdilerde ise Dmoz gibi büyük dizinler çıkınca Yahoo'nun bu link sattığı dizininin forsuda indi... Facebook gerçekten dünyaya açılan sosyal paylaşım sitelerinin en başında geliyor. Artık millet facebookla yatıyor facebookla kalmıyor. Biz medyumların bilene facebook sayfaları var. Allah sonumuzu hayır etsin...