Türkiye'de Genişbant Kullanım Rakamları (2010 - 1.Çeyrek)

Türkiye'de Genişbant Kullanım Rakamları (2010 - 1.Çeyrek)

Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu 2010 yılı 1. çeyrek rakamlarını, dün resmi sitesinden yayınladı. Geçtiğimiz sene aynı döneme göre %21'in üzerinde büyüyen genişbant pazarının, bu büyümesi hepimiz adına çok sevindirici bir gelişme. İnternet girişimlerinin büyümesinde önemli payı olan genişbant internet kullanımının hızla artması, yeni girişimciler için ekstra motivasyon, yatırımcılar için de başarılı bir önkoşul olarak görülebilir.

Raporda dikkatimizi çeken en önemli gelişme fiber internetin ve geçtiğimiz sene 3G'nin devreye girmesi ile mobil internetin katettiği mesafeler oldu. Toplam genişbant abone sayısı 7.5 milyona yaklaşırken, bunun 640 bininin Jet, Vınn ve Vodem'lerden oluşması mobil genişbanta olan ilgiyi açıkca gösteriyor.

Avrupa Birliği ülkeleriyle kıyaslandığında, en çok gelişme kaydetmesi gereken pazar, kablo internet gözükürken ülkemizde penetrasyonunun beklenen düzeyde olmadığını görmek mümkün. TTNet'ten sonra en büyük internet servis sağlayıcı konusunda bir bilgi yok. Fakat benim tahminim, Türkiye'nin abone sayısı açısından en büyük ikinci veya üçüncü internet servis sağlayıcısı bir mobil operatör olabilir.

Sitede ayrıca Türk Telekom'un "Her Eve İnternet" tarifesinin onaylandığı bilgisini de görmek bize ilerleyen dönemde Türkiye'de genişbant kullanımının daha da yaygınlaşacağına dair ipuçları veriyor.

Türkiye'deki Facebook rakamları, live rakamları derken genişbantın da yayılmasının en çok internet girişimcileri için altın yılların başlayacağına dair hepimizi umutlandıracak gibi gözüküyor.

BTK'nın sitesinden daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.