Reklam9: Site Sahipleri İçin Yeni Bir Reklam Ağı
Yeni Girişimler

Reklam9: Site Sahipleri İçin Yeni Bir Reklam Ağı

Dijital reklam pastasına yeni dahil olan Reklam9, 3 aydır beta aşamasında hizmet veriyor. Reklamveren ile reklam yayıncılarını tek çatı altında buluşturmayı amaçlayan servis, Açıkİnovasyon.com gibi Sanayi Bakanlığı Ar-Ge teşviki ile desteklenen girişimlerden bir diğeri.

Sistem her site için tık başı ya da gösterim ücretlerini otomatik olarak belirliyor. Yani yayıncı sisteme kayıt olduğunda tık başına ya da 1000 gösterim başı alacağı ücret sistem tarafından belirleniyor. Geliştirilen algoritmanın yanında sistemde süre bazlı reklam verme şansı da bulunmakta. Buna göre yayıncı bir siteden, istenilen sürede gösterim saati satın alınabiliyor. Bu süre kullanıcıların sitede geçirdikleri toplam zaman üzerinden hesaplanıyor.

Comet teknolojisi ve Google Web Toolkit'ten faydalanılan altyapıda, lokasyon belirleme ile yerel reklam yayını da yapılabiliyor. Geçersiz tıklama ve görüntülemeler için gerekli algoritmaların geliştirildiğini öğrendiğimiz sistemin, ne kadar başarılı olduğunu açıkçası merak ediyoruz.

Fikir ve altyapı olarak iyi görünen projenin arayüz anlamında ise biraz daha geliştirilmeye ihtiyacı var. Site sahiplerinin de bireysel düzeyde gelir elde edebileceği reklam ağının, yayıncı sayısının artmasına paralel olarak gelişmesini ve sektöre destek olmasını umuyoruz.

Yorumlar (27)
 1. Murat Üçüncü Murat Üçüncü

  reklamlarını kullanıyorum sitemde ve memnunum açıkçası.

 2. Reklam9.com kimdir? Sitelerinde şirket ismi ve telefon numaraları bulunmamaktadır.

 3. Murat Üçüncü Murat Üçüncü

  mail ile supportları çok iyi. mail atınca hemen cevap geliyor, telefon veriyorlar ama maille support vermeyi terchi ettiklerini söylüyorlar.

  iletişimde adres falan var.

  1. Sayın Murat Üçüncü,

   Sitenizin siyasisozluk.com olduğu isminizin üstüne tıklayarak anlayabiliyorum. siyasisozluk.com ile reklam9.com alan adı kayıtları birbirini tutuyor. Yani 2 alan adı da Ahmet Karaoğlan adına. Bunu da http://www.ahmetkaraoglan.com/ internet sitesinde görebiliyoruz. Bu durumda siz reklam9 ile çalışmıyorsunuz. Bizzat berabersiniz.

   Sitede halen neden şirket adının yazmadığını anlamıyorum. Ticari bir iş yapılıyorsa firma adının belirtilmesi zorunludur. Hele ki 2009 yılı Sanayi Bakanlığı Ar-Ge teşviki ile desteklenmiş ise.

   1. Ahmet Karaoglan Ahmet Karaoglan

    Hakan Bey merhaba,

    yaptığınız detaylı araştırma ve emeğiniz ve de skeptic olmanız nedeniyle ve sistemi size tanıtabilmemiz adına, reklam veren olarak sisteme kaydolur ve bize e mail atarsanız, size 10 TL lik reklam verme kuponu vermek istiyoruz.

   2. Moshimoshi Moshimoshi

    Ahmet Karaoğlan Beyin önerisine açıkca "rüşvet" deniyor halk arasında.

 4. Yayın hayatlarında başarılar dilerim.Umarım kısa sürede geliştirirler kendilerini...

 5. Ahmet Erdem Ahmet Erdem

  Sanırım sobelendiniz. :)

 6. Ahmet Erdem Ahmet Erdem

  Ek olarak Ahmet Karaoğlan web sitesinde "İnternet siteleri ve internet reklamcılığı ile de amatör olarak ilgilenmekteyiz." cümlesini kullanmış. Bu işle amatör olarak ilgilenen birinin nasıl başarılı olacağıda ayrı bir tartışma konusu...

  NOT : Webrazzi bu mesajımı onaylacak mı bunu da merak ediyorum.

 7. Ahmet Karaoglan Ahmet Karaoglan

  Öncelikle webrazzi'ye yayınlarından dolayı teşekkür ediyorum.

  forum vb. ortamlarda site ile ilgili soru geldiğinde, arkadaşlar yorumlar yazıyorlar. o nedenle gelen yorumları bir "sobelenmek" olarak değerlendirmekten ziyade, arkadaşlarımızın bilgilendirme amaçlı bir yorumu olarak değerlendirmenizi isteriz.

  reklam9 ile ilgili hakkımızda sayfasında yer alan iletişim bilgileri mevcuttur.

  firma ismi vb. konularda ise, diğer bazı mecralarda da eleştri aldık, bu konuda gerekli eklemeleri yapacağız. firmaya olan güven konusunda bu kesinlikle gerekli.

  biz home office olarak çalışan bir ekibiz.

  son 9 aydır, yoğun bir şekilde sistemi geliştirmek için meşguldük. şu an tanıtım aşamasına geçmiş bulunuyoruz. bu nedenle gerekli kurumsal yapılanmayı da en kısa zamanda gerçekleştiriyor olacağız(yapı kredi bankası sanal pos kullanıyoruz, firmayız).

  sosyal medya, forumlar, teknoloji blogları gibi tüm yayın organlarını takip edip, oralardan gelen sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.

  gerek reklamverenlerden, gerekse yayıncılardan gelen her e-postayı değerlendiriyoruz, sistemde gelen talep ve şikayetler doğrultusunda sürekli iyileştirmeler yapıyoruz.

  buradan da, eleştirilerinizi almakla mutlu oluruz.

  1. /dev/mach /dev/mach

   "murat üçüncü" adlı ( gerçek olmayan ? ) kullanıcının yorumu ve ilgili domainlerin whois çıktılarının aynı olmasından yola çıkarak :

   Yaptığınızın tam karşılığı şark kurnazlığı. Umarım iş yaptığınızın, özellikle "güvene dayalı" bir iş yaptığınızın farkına varırsınız.

   Eğer yorumu yapan arkadaş gerçekten firmanızın çalışanı ise yapmanız gereken iki şey var :

   1- Yorumlarınızda sitenin size ait olduğunu belirtmeniz lazım.Kabaca bir örnek : " Relam9 networku altında bulunan siyasisozluk.com'da çalışmamızın bir örneğini bulabilirsiniz. "

   2- Çalışanlarınızı eğitin, eğitemeyeceklerinizi de en başından işe almayın! Zira çiçeği burnunda firmanıza zarar veriyorlar.

   Şu dakikadan sonra hiç bir aklı başında webrazzi okuyucusunun size ve firmanıza güvenip bir şans tanıyacağını sanmam.

   1. hocam sen de hak ettin galiba 10 TL'lik kuponu bu yorumla. takdir ettim.

   2. /dev/mach /dev/mach

    :) açıkcası, nedir ne değildir anlayana kadar bir süre bu tekliften faydalanmaya niyetim yok malisef.

 8. Ahmet Karaoglan Ahmet Karaoglan

  Webrazzi takipçilerinin sistemi test etmek adına, reklam veren olarak kaydolan ve bize e-mail atan herkesin bakiyesine ücretsiz olarak belli bir miktar kredi yüklemek istiyoruz. Eğer Reklam Alan olarak kaydolmuşsanız, Aynı kullanıcı adı ve şifre ile Reklam Veren olarak da login olabilirsiniz.

 9. Murat Karanlık Murat Karanlık

  Yayıncı olarak reklam9.com 'u denemekteyim. Size mail atarak firma adres ve telefon numaranızı vermenizin size güven sağlayacağını bildirende sanırım ilk kişiyim, öncellikle bu platformda Murat Üçüncü isimli şahısın yani sizin "elamanınız" olduğu öngörülen kişinin yapmış olduğu bu davranış oldukça amatörce, bu tür hareketler sizi zedeler.

  Anlamaktayım ki hızla büyümek istiyorsunuz, fakat hızla büyümek bu tür kurnazca oyunlardan daha çok güven gerektiren bir unsudur.

  Örneğin websitenizi kullanan bir yayıncıyım çok kısa bir süre sonra ödeme limitini doldurup ödeme isteyeceğim siz ödemelerinizi düzenli olarak yaparsanız zaten ben gelir bu platforma sitenizle ilgili olumlu yorum yaparım, bunu okuyan kullanıcı sitenizi dener ve zamanla güven sağladıkça büyüme sürecine girersiniz.

  Bu tür amatörce davranışınız yayıncınız olarak beni bile olumsuz yorumlara sürüklüyor, "büyüme" kavramını ve evrelerini düzgün olarak gerçekleştirip, hızla büyüyerek Türkiye webmaster piyasasını geliştirmenizi umuyorum.

 10. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  Sitemi 2 defa eklemeye çalıştım.

  sitenin bana ait olduğunu doğrulatmak için 04jp8nxumvcyqp0dwdn5.html adında bir dosya yarattıp atmamı iste ki bu linkten ulaşılabilirsiniz...

  http://www.eniyi5.net/04jp8nxumvcyqp0dwdn5.html

  ancak dosyayı görmedi ve siteyi onaylayamadı :(

  3. kere denediğimde düzgün çalışmasını bekliyor olacağım. şimdilik bu hakkımı pas geçiyorum.

  1. Ali Kara Ali Kara

   dosyanın içerisine reklam9 yazmanız gerekiyor, bu noktaya dikkat etmiş miydiniz?

   1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

    Evet Ali Bey eğer verdiğim linke tıklayıp denemiş olsaydınız reklam9 yazdığını görebilirdiniz.

    Reklam9 dan mail atarak, meta tag yöntemini denememi rica ettiler. Destek konusunda gerçekten hızlılar ancak meta tagı ile de doğrulama işlemi başarısız oldu.

    (www.eniyi5.net kod içerisinde meta tagı görebilirsiniz)

    İhtiyaç duyduğum kullanmak istediğim bir sistem. Umarım bugün sıkıntıyı düzeltebilirler?

   2. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

    sitemde dns ile ilgili bir sıkıntı var gibi görünüyor. canadadan veya türkiyeden çeşitli noktalardan yaptığım denemelerde sıkın yok ancak turkcell 3g ile bağlanmaya çalıştığımda açılmıyor. reklam9 ekibinin zamanını aldığım için özür dilerim. henüz test edemedim ancak ilk fırsatta siteme ekleyeceğim bir hizmet olduğu kesin.

 11. Ahmet Karaoglan Ahmet Karaoglan

  Sitenin ve kendimizin işleyişi konusunda bir açıklama yapmak gerekiyor galiba.

  Öncelikle güvenilirlik konusunda yakında "success stories" şeklinde bir bölüm açmayı, ve orada sistem hakkında bilgi alınabilecek referansları yayınlamayı düşünüyoruz.

  Ayrıca en büyük reklam verenlerimizle iletişime geçtik, onlardan burada objektif görüşlerini belirtmelerini istedik.

  Gelelim en çok eleştri aldığımız konuya (gönül isterdi ki sistemin işleyişi ile ilgili sorular ağırlıkta olaydı)

  murat üçüncü adlı yorumcu; Webrazzi'de reklam9 yayını çıktığı anda ani bir refleks veren bir arkadaşımızdır. Bu konuda kendisini eleştiremiyorum, çünkü,

  siyasi sözlük, bilkentkampüs vb kendi yayın ağımızda yer alan ve alan adı şahsıma kayıtlı sitelerin, Reklam9 projesi ile direk ilgisi yoktur. O sitelerin webmasterları ayrıdır, ve sitenin işleyişini, reklam kodlarını, moderasyonunu onlar yönetmektedirler. Kaldı ki, öyle olmasa bile (ki öyle) burada asıl sorgulanması gerekenler:

  1- biz güvenilir bir fima mıyız, ödemelerimizi zamanında yapabilecek miyiz,

  2- reklam verenlere ne tür farklılıklar sunuyoruz,

  3- internet reklamcılığı konusunda, Ar-Ge'sel ne tür yenilikler getirdik, bunlar sektörün ihtiyaç duyduğu yenilikler midir,

  4- reklam ajanslarına ne tür çözümler sunmaktayız,

  5- kurumsal ad server çözümleri üretecek miyiz, düşünüyor muyuz,

  6- comet nedir, ne yapar. süre ile reklam vermek ne anlama gelir,

  7- GWT nedir, Türkiye'de neden yaygın değildir. Bu sistemi nasıl olur da GWT üzerine inşa ettik,

  8- hem genel, hem yerel reklam ağı olma iddiası nereden gelmektedir, neye güvenerek bunu söyleyebiliyoruz,

  9- tek sunucu ile günde 1 milyardan fazla reklam gösterimi yapabilen bir sistem nasıl kurduk,

  10- sanayi bakanlığı teknogirişim ar-ge projeleri yavaş yavaş piyasaya çıkmaya başladı, teknogirişim sermayesi sahi nedir, nasıl yararlanabilirim

  ?

  gibi konular olması gerekir diye düşünüyorum.

  1. Valla ben deneme amaçlı kaydolduğum sitenin arayüzünden tutunda çalışanlarına kadar herşeyi fazla antipatik ve güvenden uzak buldum, kusura bakmayın :S

  2. /dev/mach /dev/mach

   Referanslar bölümü ve reklam verenlerin görüşlerini yayınlamak mevcut durumda güzel bir fikir.

   Ama malisef çalışanınızın yaptığı yorumun, bizim için dünyanın sonu olmasada sizin için sorun olduğunu anlamanız ve çalışanınızı ve firmanızın itibarını korumak adına gerektiğinde kendinizide eleştirebilmeniz gerekiyor.

   Müşerilerinizin karşısına bir proje olarak değil, firma olarak kurumsal kimliğinizle çıkıyorsunuz."Ama sözlük başka bir projeydi" malisef bir bahane/özür sayılmıyor. Şu duruma ürününü laf oyunları ile satmaya çalışan sözde esnaftan farkınız kalmıyor.

   "Sorulması gerekenler aslen şu şu olmalıydı" demişsiniz. Hayır, bunlar başkaları tarafından sorulması gereken değil , sizin yorumlarınızda, blogunuzda bahsetmeniz / cevaplamanız gereken sorular. Kaldı ki "projenize" ilgi duyan birisinin ilk soracağı "Bu firma güvenilir midir ?" sorusunu yazıya yapılan ilk yorumla cevaplamış ve başka soru sorulmasına fırsat bırakmamışsınız. İlk adımda tökezlediğinizden insanların diğer konularda sorular sormaması normaldir.

   ( "Bak bi comet var ne iş yapar bilirmisin ? Gwt ? Ha ? Söyle bakalım ?" diye sorma ihitmalinize karşılık : saydığınız tüm teknolojileri kullanıp geliştirebilecek durumdayım, webrazzi okuyucularının bir çoğunun aynı yeterlilikte olduğunu, sizin söylemenize gerek kalmadan "anahtar kelimeleri" duymalarıyla arka planda ne gibi bir yapı kurduğunuzu anlayabilecek kapasitede olduklarını düşünüyorum. Teknik olmayan sorulara ise, ancak siz cevap verebilirsiniz.)

   Toparlamak gerekirse : Sizin deyiminizle "ani bir refkels" sonucu gelen eleştirileri karşılamak adına, bana göre , yapmanız gereken hata yaptığınızda kabul etmeniz, kısa zaman içerisinde sitenizde bir blog açıp yukarıya yazdığınız 10 tane soruyu ilk önce tek bir makalede ardından teker teker açıklamanız,"gerçek hayattan" referanslar sunmanız gerekmektedir. Siteniz ile ilgilenmek ve potansiyen müşterileriniz ile iletişim kanallarını arttıtıp işiniz hakkında bilgi vermek,forumlarda vakit harcamaktan çok daha hayırlıdır. Ve lütfen sitenize "FİRMA ÜNVANINIZI" ekleyin !!!!

   ---

   dip not: unutmadan, yapılan eleştiriler belki firaz fazla olsada kimsenin size özel bir garezi bulunmamaktadır. emin olun başarılı olmanız en azından webrazzi takipçilerini sevindirecektir.

   1. Ahmet Karaoglan Ahmet Karaoglan

    merhaba,

    yapılan eleştriler bizi memnun ediyor kesinlikle. öncelikle teşekkür ediyorum.

    bu haftasonu bir deployment yapıp eksikleri gideriyor olacağız.

    ayrıca network'e olan ilgi ve geri dönüşler beklediğimizden daha iyi seviyelerde.

    webrazzi'ye ve site sahiplerine teşekkür ediyorum.

 12. Kaan Özer Kaan Özer

  Reklam9'u test ettim. Henüz yolun çok başında olduklarının farkındalar evet.

  Düşünün;

  web tasarım hizmeti veren bir firmasınız ya da freelance da olsa web sayfanızda bu işleri yaptığınıza dair bilgiler mevcut.

  Reklam9'u kullanmak için hamle yapıyorsunuz,

  ayarları tamamladıktan sonra yayınlıyorsunuz, aa! o da ne? 29 TL'ye alan adı, hosting ve site dahil tam paket satışı yapan absürd birkaç yerin reklamı çıkıyor.

  Altyapının o kadar çok geliştirilmeye ihtiyacı var ki, bunu anlatmakla bitiremem.

  Başarılar diliyorum şimdiden.

 13. kısa bir aradan sonra tekrar yayına başladık.

 14. Pastadan pay almak istiyorsanız, insanlara güven vermek zorundasınız. Kurnazlık yaparak kimse kazanamayacak artık. İnsanlar bilinçlendiler. Dürüst olanlar ayakta kalacaklar sadece. İyi çalışmalar.

 15. :) Ahmet hoca foya ortaya çıktıktan sonraki tüm süreçte saçmalamış.Yazık...