Reklam9: Site Sahipleri İçin Yeni Bir Reklam Ağı

Reklam9: Site Sahipleri İçin Yeni Bir Reklam Ağı

Dijital reklam pastasına yeni dahil olan Reklam9, 3 aydır beta aşamasında hizmet veriyor. Reklamveren ile reklam yayıncılarını tek çatı altında buluşturmayı amaçlayan servis, Açıkİnovasyon.com gibi Sanayi Bakanlığı Ar-Ge teşviki ile desteklenen girişimlerden bir diğeri.

Sistem her site için tık başı ya da gösterim ücretlerini otomatik olarak belirliyor. Yani yayıncı sisteme kayıt olduğunda tık başına ya da 1000 gösterim başı alacağı ücret sistem tarafından belirleniyor. Geliştirilen algoritmanın yanında sistemde süre bazlı reklam verme şansı da bulunmakta. Buna göre yayıncı bir siteden, istenilen sürede gösterim saati satın alınabiliyor. Bu süre kullanıcıların sitede geçirdikleri toplam zaman üzerinden hesaplanıyor.

Comet teknolojisi ve Google Web Toolkit'ten faydalanılan altyapıda, lokasyon belirleme ile yerel reklam yayını da yapılabiliyor. Geçersiz tıklama ve görüntülemeler için gerekli algoritmaların geliştirildiğini öğrendiğimiz sistemin, ne kadar başarılı olduğunu açıkçası merak ediyoruz.

Fikir ve altyapı olarak iyi görünen projenin arayüz anlamında ise biraz daha geliştirilmeye ihtiyacı var. Site sahiplerinin de bireysel düzeyde gelir elde edebileceği reklam ağının, yayıncı sayısının artmasına paralel olarak gelişmesini ve sektöre destek olmasını umuyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.