Açık İnovasyon İle İnovatif Fikirler Hayat Buluyor
Kurumsal Web 2.0

Açık İnovasyon İle İnovatif Fikirler Hayat Buluyor

Tekno Girişim Sermayesi Desteği ile yola çıkan Açıkİnovasyon.com, 1 Şubat'ta açık beta olarak yayına başlayan inovatif fikir platformu. Projenin konsepti, herhangi bir marka ya da şirketin birinci elden yapılan çağrılarına bireysel inovatif tekliflerin sunulmasına dayanıyor.

Açık İnovasyonu, değer sağlayan yenilikçi fikirlerin geniş bir çevreden alınması olarak tanımlayabiliriz. Dünyanın önemli markalarının yanında bugün birçok şirkette açık inovasyon fikriyle tüm personelin fikirlerine değer veriliyor. Açık İnovasyon da daha geniş bir açılımla inovatif fikir paylaşımını ve karşılığının verilmesini hedefliyor.

Servisin detaylarına geçmeden önce Tekno Girişim Sermayesi Desteği'nden kısaca bahsedelim. Türkiye'de teknoloji ve ar-ge projelerine Kosgeb tarafından sağlanan ve istifade edilebilecek önemli yardımlar var. Kosgeb bugüne kadar teknolojik yenilik içeren projelere destek verse de bir süre önce hizmet sektörünün de destek kapsamına alınması çalışmaları yapılıyordu. Yeni girişimlerin desteklenmesi amacıyla çıkarılan Tekno Girişim Sermayesi Desteği de Sanayi Bakanlığının son yıllarda verdiği ve web projelerini de kapsayan desteklerden biri.

Şirketler tarafından talep edilen inovasyon, Fikir Çağrıları, Proje Çağrıları ve Ortak Akıl Çağrıları olarak 3 başlık altında yayınlanıyor ve beğenilen fikirler çeşitli şekillerde ödüllendiriliyor. Ülkemizde eksikliğini yaşadığımız inovasyona yardımcı olabilecek projenin yöneticisi Yakup Sezer ve ekibi inovatif fikirlerin daha iyi geliştirilmesi ve fikir mülkiyet haklarının korunması yönünde de çalışmalara başlamış.

Şu anda Teknosa, T-Box, Collezione gibi önemli markalarla 15 şirketin inovasyon aradığı platform Mart ayı sonunda 25-30 şirkete hizmet vermeye hazırlanıyor. Eğer fikirlerinize güveniyorsanız platforma üye olarak inovasyon arayanlara hem gelen talepler üzerinden hem de direkt olarak fikir gönderebilirsiniz.

Yorumlar (12)
 1. /dev/mach /dev/mach

  Güzel, sonunda birileri açık innovasyon fikrini uygulamaya geçirmeyi akıl edebildi :)

  Universiteler ile işbirliği yapıp, öğrencileri işin iine katarlarsa daha da güzel olacaktır.

  Tam olarak uymasada, uni ile nasıl iş birliği yapılır konusunda sadece fikir vermesi açısından :

  Uni Erlangen'de "It & E-Business" adlı derste benzer bir yöntem, proje çalışması olarak yapılıyor son 3 senedir ( başlangıcından tam emin değilim, 3 seneden fazla olabilir ).

  Öğnek olarak 3 farklı kategori içinde ( Fitness & Spor, Boş Vakit, Uni Yaşamı ), öğrenciler beşerli gruplar halinde o kategoride yer alan , kendilerince sorun teşkil eden bir konuyu çözmek için proje geliştiriyorlar . İkinci aşamada, geliştirilen proje diğer gruplar tarafından oylanıyor ( iyi-kötü ). Üçüncü aşamada her öğrenci 20 farklı proje için bir 15 soruluk bir anketi dolduruyor ( sorular, "proje iyi tanımlanmış mı?", "sorun ve çözüm gerçeköi mi ?", "pazar da proje iş yapar mı" v.s. v.s. gibi. ).

  Motivasyon amaçlı, her öğrenciye yıl sonunda sınav notuna katılmak üzere 25 puan ve her kategoride ilk 3 öğrenciye çeşitli ödüller sunuluyor.

  Sonuç ? Bu yıl için 265 proje, 22.257 oy...

  Almancası olan ve detayları merak edenler için;

  http://www.wi1.uni-erlangen.de/fileadmin/user_upload/Wi1/student_platform/ws0809/ITEB/2009-20-28_Projektarbeit.pdf

  http://www.wi1.uni-erlangen.de/fileadmin/user_upload/Wi1/student_platform/ws0809/ITEB/2010-02-10_Klausurvorbereitung.pdf

  1. Yakup Sezer Yakup Sezer

   Değerli yorumlarınız için teşekkür ediyorum. Değerlendirmelerinizi şöyle cevap vereyim. Şu anda 5 üniversite ile stratejik iş birliği anlaşması imzalamış durumdayız. Yakında 4 tanesi daha platforma katılacak. Üniversitelerin sektörler iletişim kurması ve iş dünyasına direkt sonuçlar üretmesi açısından üniversiteler bizim için önemli. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor.

   Bahsettiğiniz örnek etkili bir Crowdsourcing örneği. Bu konuda daha nice örnekler var. Ortak Akıl Çağrıları ile benzer uygulamaları web üzerinden yürütebilmekteyiz.

 2. Hamdi Girgin Hamdi Girgin

  Yurtdışındaki www.innocentive.com , www.yourencore.com, www.pgconnectdevelop.com gibi sitelerden esinlenilmiş olsa gerek. Başarılı olur umarım.

  1. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

   Tabii ki, yurtdışında örneği vardır. Bütün ressamlar aynı renkleri kullanır, hep manzara ve kadın resmi yaparlar. Ancak sonuç hep aynı olmaz.

   Bu siteleri yazmanızdan sizin ne kadar kültürlü olduğunuzu anlıyoruz.

   Başarılı olursunuz, umarım.

  2. Yakup Sezer Yakup Sezer

   Bu platformalar başlangıç noktasında bizlere önemli bir ilham kaynağı oldu açıkcası ama modelin geliştirilmesi ve üretilmesi aşamalarında kendi içimizde bu işi daha iyi nasıl sunabiliriz diye önemli çalışmalar yaptık. Sonuç olarak çok farklı bir konsept üretildi. Sosyal ağ, çağrı türleri vb. bir çok farklı ve yenilikçi yönü olduğunu söyleyebiliriz. Güzel temennilerinizi için teşekkür ediyorum.

 3. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

  Teknogirişim Sermayesi Desteği, Kosgeb tarafından verilmemektedir. Tarım hakkında bir fikir için Tarım Bakanlığı'na başvurursunuz. Bütün fikirler, Sanayi Bakanlığı tarafından yönetilen süreç sonucunda değerlendirilir. Desteği, ilgili Bakanlık sağlar.

  Bu sene ben de başvurdum. "İnternet portalı olduğu için" reddedildiğini bildirdiler. Ama görüyorum ki, açıkinovasyon bu ödülü almış. Her zamanki gibi, devlet büyüklerimin "vardır bir bildikleri".

  Fikirleri ve girişimleri kesinlikle destekliyorum. Ancak sıradan bir tüketici olarak değerlendirdiğimde, niş fikirlerin %99 yaşamayacağı kanısındayım.

  Niş fikirler, küçük esnaf gibiler. Kadrosu dar, kendini geçindirir. Mahalleliye hitap ediyor. Semtin merkezinde de ucuzcu AVM var. Bazı müşteriler markette bulamadığı sohbet için, bazıları da acil ihtiyaçlar için uğruyor.

  Kendi projelerimi de düşünürken, aynı sorunlarla karşılaştığım için bir çözüm önerim de var.

  Bence, bütün ülkelerden yerel ortaklar bulunmalı. Bu ortaklar ile her ülke sürece dahil edilmeli. Site, alan adı ülkeye göre özelleştirilmeli. Bir talep geldiğinde; önce ingilizceye arkasından da yerel ortaklar tarafından yerel dillere çevrilmeli. "Türkiye'deki bir firmanın şöyle bir inovasyona ihtiyacı var" gibi bir durum oluşmalı. Cevapların -belki- bir filtre ile temizlendikten sonra, ingilizceye çevrilmesi için ise uygun bir yol bulunmalı. Sonuçta tüm masrafları, tüm dünyadan inovasyon fikirleri isteyen firma ödemeli.

  Bu sayede, yerelleşerek globalleşme sonucu tüm dünyanın domine edilebileceğini düşünüyorum.

  Ben gene düşünüyorum. Durayım burada.

  1. Yakup Sezer Yakup Sezer

   Volkan Bey, internet projelerinin desteklenmediği ile ilgili olarak bizim bir bilgimiz yok. Eğer gerçekten yenilikçi bir yazılım üretebilirseniz ve bunun ülkeye katkılarını iyi anlatabilirseniz destek kapsamına alınabilirsiniz. Sadece biz değil farklı internet projeleri daha vardı geçen sene desteklenen kapsamında. Yurt dışına açılma konusunda gerekli hazırlıkları yaptık, Avrupa İşletmeler Ağı ile yurtdışına açılmak ve burada bahsettiğiniz uygulamaları gerçekleştirmek mümkün. Platformun biraz daha büyümesini bekliyoruz açıkcası.

 4. Kesinlikle gelecek vaat eden bi siStem kısa sürede başarılı olcağına inanıyorum.Ödüllerin hediye çeki vs.. gibi şeyler yerine daha somut yada nakit para olması katılımı arttıracaktır.

  1. Haydar Yalçin Haydar Yalçin

   Gelecek vaat eden bir site olduğu konusunda haklısınız. Dün sitenin kurucularından biri olan Yakup beyle görüşme fırsatım oldu. Üye sayısı geçen kısa süreye rağmen benim beklediğimden çok daha fazla ve yıllık hedefleri olan sayıya da ulaşacaklar gibi görünüyor ki bu sayı gerçekten yüksek. Ayrıca çok kısa süre içerisinde de nakit para ödüllü çağrıların yayınlanmaya başlayacağının müjdesini aldığım bilgiler ışığında verebilirim ve sistem bu şekilde işlemeye devam edecek.

  2. Yakup Sezer Yakup Sezer

   Şirketler için çağrı yayınlamak gerçekten çok zor bir konu. Yakında paltforma üye olan şirketlerimizden bazıları, nakdi ödüller içeren inovasyon çağrıları yayınlanacak. Takip edebilirsiniz. Güzel temennilerinizi için teşekkür ediyorum.

 5. Iş Fikirleri Iş Fikirleri

  Siteyi görünce hemen inceledim. Böyle girişimlerin olması güzel. Fakat ben çok fazla bir etki yaratacağını sanmıyorum.

  Bana göre nedenleri ise şöyle:

  1- Öncelikler verilen ödülün hediye çeki olması. İnsanları pek motive edeceğini düşünmüyorum. Eğer hediye çeki veriyorsanız fikirlerini iletecek kitleyi daraltıyorsunuz. Örneğin bebek ürünleri ile bir hediye çeki. O fikri verecek olan insanın önce bir bebeğinin olması gerekiyor. Daha sonra sizin sorununuz için önceden kafa yormuş olması veya kafa yorabilecek bir profilinin olması gerekiyor. Takdir edersiniz ki çok fazla insan nasıl inovatif bir fikir bulabilirim diye düşünmüyor. Bu nedenle o şirket için inovatif bir fikir ortaya çıkarmak belli profildeki dar bir kitleye kalıyor.

  2- Bir insanın inovatif bir fikir bulabilmesi için öncelikle o sektör hakkında bilgi sahibi olmalı. Yapılabilir bir fikir olması adına sektörün gerçeklerini ve dinamiğini bilmeli. Burada da bir iş fikri veya inovatif fikir nasıl olmalı gibi klasik sorular ortaya çıkıyor. Yani kısacası aklıma bir fikir geldi diyerek oraya yazmak şirket için pek getirisi olmayan birşey.

  3- Peki insanları iyi bir ödül ile motive ettiniz, katılım çok olacak ama bunalrın arasından sadece bir kişi seçilecek ve diğerleri hiç birşey alamayacak. Bir insan 3-4 defa fikir belirttikten sonra eğer hiçbir sonuca ulaşamazsa onu iyi bir ödülle motive etmek zaten çok çok zor olacaktır. Kullanıcı şöyle der: " 3-4 defa fikir yazdım kafa yordum ama hiç birşey kazanamadım, bunla mı uğraşıcam".

  3- Zaten insanlar fikirlerine kendi değer biçer, biçtikleri değer de olsa da olmasa da. Onun için ödül de bu dengeyi tutturmakta zordur. Firma bir banka ve firma sorunu için 500 TL ödül veriyor ama kullanıcımızın da çok iyi bir fikri vardır, doğru veya yanlış ama kullanıcıya göre çok iyi. Kullanıcı şöyle der: " Benim fikrim süper, bu fikir karşısında koskoca banka 500 TL mi veriyor, fikrim en az 5.000 eder."

  4- Ve kullanıcı eğer bir fikir verecekse o ürünü en az bir kere kullanmış olmalıdır bana göre-daha iyi fikir verebilmesi açısından- Çünkğü firmann ürün yapısını ve karakterini bilmelidir.

  Ve daha bir kaç olumsuzluk daha- Üye çok olabilir ama katılım ne kadar olur?,nitelikli fikir sayısı nedir? vs.

  Bu işin ilk yorumdaki arkadaşın da belirttiği gibi öğrencilerle olması en doğrusu ve en geçerli olanı budur. Öğrenciye yeterki notu fazla verin :)

  1. Yakup Sezer Yakup Sezer

   Aksine biz çok büyük bir etki yaratacağını düşünüyoruz. İnternette geçirilen zamanı bir katma değere dönüştürmek imkanı veren ve bunu oldukça yapılandırılmış bir model ile sunan birkaç model var. Açıkinovasyon.com’da bunlardan birisi.

   C1: Verilen ödüller sadece hediye çekinden ibaret olmayacak, yakında nakit ödüller içeren çağrılar da yayınlanacak. Çok genele hitap eden çağrılar olacağı gibi, çok dar kitlelere hitap eden çağrılarda olacak ( Proje Çağrıları).Bir kişinin her çağrı için fikir üretmesi elbette düşünülemez.

   C2: Üyelerimiz üye olurken çalıştıkları sektörleri yada ilgilendikleri iş alanlarını sisteme kaydetmek zorunda ve yayınlanan çağrılar da belirli segmentteki kitlelere özel olarak yayınlanacak. Sonuçta süreçi şirketler yönettiği için istedikleri segmentleri seçebiliyorlar.

   C3: Sadece bir kişi seçilmeyebilir, 3 de olabilir 4 de olabilir. Bu şirketlerin tercihine bırakıldı. Kafa yoran emek sarfeden üyelerimizi arka planda aktivitelerine göre sınıflandırıyoruz ve şirketten ödül alamasa bile bizden teselli ödüllere alacaklar.

   C4: Haklısınız fakat direkt ürünlere yönelik çözümler talep edilmiyor. Yeri gelir o ürünü ancak kullananlar fikir gönderebilir yeri gelir gözlemleriniz, birikimleriniz, tecrübeleriniz fikir göndermek için size yeter. Üyelik ve katılım beklediğimiz rakamların çok çok üzerinde.

   Uçu açık öneri sistemlerinde yani freeformat toplanan önerilerde verim 3000 de 1 dir. Bizim modelimizde bu oran %100 de 5’lere kadar çıkabiliyor. Çünkü çağrı yayınlıyoruz, ödül veriyoruz ve insanları sınırlandırılmış alanlarla ilgili bir şeyler üretmeye teşvik ediyoruz.

   Sokaktaki her bir bireyin kullandığı ya da tükettiği ürün ve hizmetlerle ilgili yenilikçi fikirlerinin olabileceğini düşünüyoruz. Bunun için öğrencilerle birlikte, iş dünyasının profesyonelleri, akademisyenler, girişimciler… önemli bir kitleyi yenilikçi fikirler ve projeler geliştirmek üzere şirketlerle buluşturuyoruz.

   Değerlendirmeleriniz için teşekkürler.