Farmville, Foursquare ve Spam E-Postaların Ortak Noktası Ne?

Farmville, Foursquare ve Spam E-Postaların Ortak Noktası Ne?

İlk bakışta üçünün çok da bir alakası yokmuş gibi görünüyor. Ama üçü birden aynı listede buluştular. Üstelik listeyi hazırlayan, dünyanın en saygın yayınlarından biri olarak kabul edilen Time Dergisi. Liste ise, dünyanın gelmiş geçmiş en kötü 50 icadı

Time Dergisi bu listede gelmiş geçmiş en kötü, en tehlikeli veya en aptalca icatları sıralıyor. Listede paralı umumi tuvaletlerden, Ford Pinto'ya, plastik poşetlerden, Betamax'a kadar pek çok farklı icad yer alıyor. Bizim özellikle ilgimizi çeken ise teknoloji ve internet ile ilgili olanları…

Görünüşe göre listeyi hazırlayan Time muhabiri oyunlar konusunda biraz hassas. Bir dönemin çılgınlığı Tamogaçi'leri de yerden yere vurmuş, Nintendo'nun Virtual Boy'unu da. Ama asıl darbeyi dünyayı ele geçireceğini iddia ettiğimiz Farmville'e saklamış. Oyun bile denemeyecek Farmville'i ABD'lilerin %10'unun her gün girdiğini ve bunun yol açtığı iş gücü kaybından dolayı eleştirmiş.

İstenmeyen e-postaları (spam mail) da listeye dahil eden Time'ın hışmından Microsoft Bob ve Office'in yardım karakteri Clippy de nasibini almış. Bir dönem gerçekten de pek çoğumuzun yaşam isteğini azaltan pop up reklamlar da bu listede yerini bulmuş.

Fakat beni en çok şaşırtan listede Foursquare'in yer alması oldu. Time muhabiri Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda kişisel bilgilerin haddinden fazla paylaşılmasına paralel olarak değerlendirdiği Foursquare için "narsist bir neslin faydalanacağı bir araç" yorumunu yapmış. 2009'da ortaya çıkan Foursquare'in sadece 1 milyon kullanıcısı olmasını da, Facebook'un 500 milyon kullanıcısı ile karşılaştırmaktan geri kalmamış.

Bu yorum Time Dergisi'nin lokasyon odaklı uygulamaları pek sevmemesinden mi, yoksa yeni nesil eğilimleri biraz fazla geleneksel bir çerçeveden değerlendirme alışkanlığından mı kaynaklanıyor bilemiyorum. Yine de biraz boş vaktiniz varsa büyük kısmı mizahi bir dille ele alınmış en kötü 50 icat listesine bir göz atmanızı tavsiye ederim. :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.