Facebook Yeni Gizlilik Ayarlarını Duyurdu
Yenilikler

Facebook Yeni Gizlilik Ayarlarını Duyurdu

Facebook son dönemlerde özellikle internetin tamamına yönelik gerçekleştirdiği açılımla gizlilik endişesi duyan kullanıcıların tepkisini çekmeye başlamıştı. Şirket tarafından bugün gerçekleştirilen basın toplantısında konuyla ilgili gerçekleştirilen bir dizi düzenleme duyuruldu.

Gizlilik konusundaki sıkıntılara çare bulacağı umulan bu yeni düzenlemeler öncelikle çok daha kolay bir arayüz ile sadeleştirilmiş gizlilik ayarlarını beraberinde getirdi.

Yapılan değişiklikler sonucunda, "Önerilen" gizlilik ayarları ile kullanıcılarını daha açık olmaya yönlendirmeye çalışan Facebook, "Herkes", "Arkadaşlarımın arkadaşları" ve "Sadece Arkadaşlarım" şeklinde kategorilendirilmiş hazır seçimler de sunuyor.

Facebook'un tüm internete açılımı ve web siteleri ile çok daha yoğun entegrasyonu sonucu başlattığı "kişiselleştirme" hareketine de katılmak istemeyen kullanıcılar, bu yeni gizlilik ayarları ile kolaylıkla "beni benimle bırak" dercesine sistemlerin dışında kalabiliyorlar.

Kullanıcıların arkadaş listeleri ve beğendikleri sayfalar gibi bilgilerin paylaşımını da kullanıcının kontrolüne veren Facebook, bu tür temel bilgileri tek bir çatı altında kontrol etme imkanı sundu. Ama yine Facebook bu temel bilgilerin herkese açık olmasını öneriyor. :)

Facebook uygulamalarının kişisel bilgilerine ulaşmasından tedirginlik duyan kullanıcılar için de bir dizi ayarı devreye alan şirket, bu konuda tüm platformdan çıkma imkanı sunarak, kullanıcıların kafasında bu konuda hiçbir soru işareti kalmamasını sağlamış oldu.

Dileyen kullanıcılar platform uygulamalarını olduğu gibi kapatarak Facebook içinde kendi hallerinde arkadaşlarıyla mutlu mesut bir yaşam sürebiliyor olacaklar.

Facebook'un blogundan Mark Zuckerberg imzalı yapılan açıklamada eğer bu gizlilik düzenlemelerinden memnun kalınırsa şirketin hiçbir değişiklik yapmadan bu yapıyı uzun süre devam ettireceği bildiriliyor. Yani, bu şu demek oluyor: "Bundan sonra yapacağımız işlerde size stres yaratmayacağız, ne ayarladıysanız öyle olacak."

Facebook'un bu düzenlemeleri kullanıcıları ne kadar mutlu edecek bilemiyoruz. Ancak oldukça basitleştirilmiş bu yeni gizlilik ayarlarını halen doğru şekilde kullanamayıp, kendi kendisini yakacak milyonlarca kullanıcı olduğuna eminim.

Uzun lafın kısası, bana sorarsanız ömür biter ama Facebook'un kullanıcıları ile gizlilik tartışması bitmez...

Yorumlar (7)
 1. Hüseyin Ersoy Sanal Hüseyin Ersoy Sanal

  Problem Facebook kadar kullanıcıların okumaksızın gerçekleştirdiği ayarlardan kaynaklandığı düşünürsek gizlilik sorunsalının devam edeceği kesin gibi gözüküyor.

 2. Facebook'un gizlilik ihlalindeki ısrarını anlayamıyorum.

 3. yahu bende anlamadım grup kurdum bir başkası grubumdaki insanlar grubumdaki videoları paylaşamıyor gizlilik diyor yapmadığım şey kalmadı ama olmıyor düzelmiyor nasıl yapacaz anlamadım yahu.

 4. Deniz Öner Deniz Öner

  Lütfen güvenlik kontrolünü tamamla. diye bir sayfa geliyor . Onay kodu gelmesi lazım telefonuma ama mesaj gelmiyor. Kaç defa denediğim halde onay kodu mesajı gelmedi. Ne yapmam gerek ?

  1. Orhan Koçak Orhan Koçak

   bende senin gibiyim düzeldimi nasıl oldu kardeşim kusura bakma

   1. aynı sorun bendede var düzeldi mi bu yav ?

 5. iyi hoşta bu gizlilik ayarlarındaki engelleme listelerini nereye koydunuz engelledigim kişileri bulamıyom bu nasıl iş