Facebook'un Kişisel Bilgilere Yaklaşımı Tepki Almaya Devam Ediyor
Genel

Facebook'un Kişisel Bilgilere Yaklaşımı Tepki Almaya Devam Ediyor

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'in profil bilgilerinin açıklığını savunduğu açıklamalarına karşı kullanıcılar, bu politika karşıtı kampanyalar ortaya çıkartıyor. Geçen hafta içinde yabancı bloglarda da yer bulan QuitFacebookDay organizasyonu, Facebook kullanıcılarını 31 Mayıs'ta hep beraber sitedeki hesaplarını silmeye çağırıyor.

Son dönemde Facebook'un kişisel bilginizin özel olduğuna saygı duymadığı ve internete hakim olmaya çalıştığı dile getirilen kampanyada, şimdilik 4485 kullanıcı profilini silmeyi taahhüt etmiş. Organizasyonun Facebook Hayran sayfasında ise 2400 civarında kullanıcı bulunuyor. 31 Mayıs'a yaklaşıldıkça bu sayının artacağını tahmin ediyorum.

Bugün haberini aldığımız bir başka Facebook servisi ise ReclaimPrivacy.org. Siteye girdiğinizde hemen karşınıza 3 adımda nasıl Facebook hesabınızın gizlilik ayarlarını tarayabileceği anlatılıyor. Kişisel bilgilerinizin kimler tarafından görülüp görülmediğini hızlıca görüntüleyebiliyorsunuz.

İlk olarak sitenin ortasında yer alan Scan For Privacy bağlantısını yer imlerinize eklemeniz gerekiyor. Daha sonrasında Facebook hesabınıza giriş yapıyor ve yer imlerinize eklediğiniz Scan For Privacy bağlantısına tıklıyorsunuz. Javascript kodu çalışarak Facebook hesabınızın gizilik ayarlarını kontrol ediyor ve size 5 maddelik bir rapor sunuyor.

Açık kaynaklı bir proje olan ReclaimPrivacy'nin kodlarını github'taki alanlarında inceleyebilir ve geliştirilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Facebook'un kullanıcı verisinin gizliliği konusunda yaptığı açıklamalar, pek çok kullanıcıyı olduğu gibi zaman zaman bizi de rahatsız ediyor. F8'de açıklanan Sosyal Eklentilerin çok kullanışlı ve becerikli olduğunu görsek de, verinin kontrolü konusundaki detayların arka planda bırakılmış olması can sıkıcı.

Örnek verecek olursak, yayınlanmasının üzerinden daha 1 ay bile geçmemiş olan Like düğmeleri yerli blogların pek çoğunda hızlıca yerini aldı. Ancak blog sahiplerinin büyük bölümü like yapılan her içeriğin Facebook'ta bir sayfa haline geldiğinin ve bloglara eklenecek birkaç satırlık kod ile oluşan içerik sayfasının yöneticisi olunabileceğinin farkında değil.

Sitenizin Facebook'taki yansıması olan bu içeriklerin zaman içinde Facebook’un Sosyal Grafik (Social Graph) yapısı içinde kendisine nesne olarak yer bulacağı oluşumda, dış içerikler bu sayede Facebook ekosistemine dahil olacak. İçerik sahipleri en azından bu ekosistemde yer alacak içeriklerde düzenleme yapma hakkına sahip olmalı. Aksi takdirde Facebook kendisini tüm bu içeriğin hakimi olarak görebilecektir.

Yorumlar (9)
 1. Gokhan Toka Gokhan Toka

  reclaimprivacy.com değil, doğrusu org olacak

  1. Teşekkürler Gökhan, dikkatimizden kaçmış düzelttik.

 2. QuitFacebookDay-in yakaladığı üye sayısı oldukca başarısız. Çok fazla olacağına da açıkcası ihtimal vermiyorum. "Devede kulak" bile değil. Gün boyunca bu sayıda daha fazla insan özel durumları nedeniyle hesapları kapatyordur. Bu sayıdan bir kaç kere daha fazla insan ise yeni üye oluyordur.

 3. www.google.com'da `dele` yazar yazmaz `delete facebook account` diye auto complete yapiyor :)

 4. facebook ilk kurulduğu amacından uzun bir süredir sapmış durumda zaten. yani artık kimsenin facebook'u eski arkadaşlarını bulmak için kullandığını sanmıyorum. herkes oyun oynamak, video izlemek ve yeni arkadaş edinmek için kullanıyor. bu nedenle artık profil bilgiler bölümünü gözden geçirip, facebook'un yeni kullanım şeklinde göre düzenlemeleri gerekiyor.

 5. Cem Vatandas Cem Vatandas

  Bu tür işler her zaman daha fazla populerlik kazandırmıştır.

 6. Facebook son zamanlarda yani 1 senedir falan kişiselliğe verdiği önemi daha çok kâr amacı gütme düşüncesini artırmakla devam etti ve ediyorda.Fakat şu da var bu tür gruplaşmalarla dikkatleri çeken bazı gruplarda potansiyellerini artırmak istiyor da olabilirler.

  1. Hanifi Hanifi

   m.akif kardeşim ben tam anlamıyorum bilgisayardan sana bişe danışacam kusura bakmaçok önemli oda bir sevdiğim insan benim faceme kendi facemobilindona ben facemobilden ulaşabilirmiyim numarası çıkarmıacaben mesej atıyordu konuşuyorduk .şimdi ona ulaşamıyorum.

 7. ABD'de CBS'in yayınladığı prime time dizilerinden Criminal Minds'ın bu haftaki bölümünde (The Internet is Forever) social networklerde gezdiği için öldürülen insanlar konu ediliyor. Hatta, dizide yakın zamanda social network'lerde privacy ayarlarının değiştirildiği ve yaptığınız herşeyin doğrudan başkaları tarafından görülebildiği anlatılmış. Doğrudan Facebook'u kastettikleri çok belli.

  Bir özet şurada var:

  http://www.associatedcontent.com/article/3020994/criminal_minds_episode_explores_how.html?cat=4

  ABD'de Facebook hakkında negatif bir dalga büyüyor. Olur da Oprah falan da Facebook hakkında negatif bir ferman yayınlarsa Facebook kendini bir anda "tehlikeli olduğu düşünülen" bir yer olarak bulacak.