MoreClick'in Araştırmasına Göre Türkiye'de Google AdWords Kullanımı %61 Seviyesinde

MoreClick'in Araştırmasına Göre Türkiye'de Google AdWords Kullanımı %61 Seviyesinde

Google AdWords ajanslarından MoreClick tarafından yapılan bir araştırma Türkiye'de internet reklamcılığı ve özellikle AdWords kullanımı hakkında genel bilgileri içeriyor. 312 katılımcı ile gerçekleştirilen araştırmada katılımcıların 132'si çalıştıkları şirkette reklam tarafında söz sahibi olduklarını belirtmişler.

Şirketin blogunda da yayınlanan anket sonuçlarına göre reklam tarafında söz sahibi katılımcıların %61'i bugüne kadar Google AdWords kullanarak reklam vermiş ve %30'u da vermemiş olmasına rağmen düşünüyor. Reklam verenlerin %93'ü verdikleri reklamdan verim aldıklarını belirtmişler.

Google AdWords'e reklam veren firmaların %75'i reklamlarını kendilerinin yönettiklerini belirtirken, %14'lük kısım profesyonel bir ajansla çalışarak reklam yönetimini gerçekleştirmişler.

İnternet üzerinden reklam verenlerin %65'i Google AdWords haricinde de farklı kanallardan da reklam verirken, kalan kesimin %28'i de bunu düşünebileceklerini belirtmişler.

Anketin reklam bütçeleri ile ilgili kesimi de aslında potansiyelin uzun kuyrukta olduğunu gösterir nitelikte. Ankete katılanların %29'u 300 TL'ye kadar reklam verirken, %21'i 1000 - 5000 TL arasında bütçeler harcadıklarını belirtmişler.

Anket sonuçlarında dikkatimi çeken bir nokta da şu oldu;

Katılımcıların %69'u Google aramalarında karşılarına çıkan reklamlardan rahatsız olmazken, %56'sı web sitelerinde gördükleri reklamların kendilerini rahatsız ettiğini belirtmişler.

Yapılan anket ile ilgili detaylara ve eğer isterseniz şirket tarafından hazırlanan aşağıda da paylaştığımız rapor dökümanına MoreClick'in blogundan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.