WordPress'in Yaratıcısı Türkiye'de!
Etkinlikler

WordPress'in Yaratıcısı Türkiye'de!

Matt Mullenweg WordCamp TürkiyeTüm dünyada yapılan, WordPress kullanıcıları ve geliştiricilerini bir araya getiren WordCamp konferansı 29 Mayıs cumartesi günü Bersay İletişim Enstitüsü'nde yapılacak ve yaratıcısı Matt Mullenweg'i konuk edecek!

Matt Mullenweg aslında sadece Wordpress'in yaratıcısı değil aynı zamanda Gravatar'ın da sahibi. Konferansda WordPress dışında girişimcilik ile ilgili de birçok görüş belirteceğini düşündüğümüz Mullenweg ile ilgili tek kötü haber konferans için kontejanın dolu olduğu.

Mullenweg kendi blogunda Türkiye ile ilgili tavsiyeler aldı ve dün akşam itibariyle İstanbul sokaklarında dolaşıyor! Mullenweg'in gelişi ile ilgili ilginç bir anektod Wordpress.com'un engellenmesinin ardından ülkemizi Çin'e benzetmesi ve üzüntülerini dile getirmesiydi. İmajımızı biraz da olsun düzeltmiş olmak bizler adına sevindirici.

Ülkemizde bu tip etkinliklerin yapılmasının Türkiye'nin global internet arenasında söz sahibi olması açısından çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Matt Mullenweg'in gelmesi için çabalayanlardan biri olan Oğuz Serdar'ın da konuyla ilgili görüşleri de şu şekilde:

Bloglamanın öneminin her geçen gün arttığı ve WordPress'in en iyi bloglama yazılımı olarak kabul gördüğü bir ortamda, yaratıcısının ülkemize çeşitli temaslarda bulunmak, sektörü tanımak ve WordCamp gibi lokal bir organizasyona katılmak için geliyor olması önemli bir olay. Hazırlık süreci boyunca gerek Automattic çalışanları, gerek şirketin CEO'su olan Matt Mullenweg oldukça sıcak yaklaşımlar sergilediler ve bu noktada temennimiz WordCamp gibi organizasyonların geleneksel hale gelmesidir.

Konferensa katılamayanlar için Webrazzi olarak sizlere bir fayda sunduk. WordCampTurkiye twitter'ı takip ederseniz ve konferans sırasında sorular sorarsınız sorularınız Mullenweg'e ulaştırılacak ve cevaplanmaya çalışılacak.

Bir not daha düşelim, önümüzdeki yıllarda da WordCamp'in devam edeceğini öğrendik. O yüzden Facebook ve twitter sayfalarını takip etmenizi öneririz.

Yorumlar (10)
 1. Peki cevapları nasıl ulaştıracaklar?

 2. Ilyas Teker Ilyas Teker

  Etkinlik çok güzelmiş birde sınavlarıma denk gelmeseydi çok daha güzel olacaktı.

 3. Matt'i severim gelsin tabi.. Kısa bir süre sonra gravatar ile ilgili bir tavsiyem olacak kendisine..

 4. Gökhan Gökhan

  Bloglamanın öneminin artmasıyla birlikte içerik oluşturmak konusunda yardımcı ipuçları kaleme almak farz oldu. Zira blog açıp da ne yazacağını, nasıl yazacağını bilemeyen çok kullanıcı var.. Bu arada Matt!in ana sayfasındaki özgün baskı niteliği taşıyan temaya bayıldım. Gitarlı bir versiyonunu yapmayı düşünebilirim... :-)

 5. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

  @Melek, WordCamp bittikten sonra ayrı bir yazı daha yayınlayacağız. Cevapları orada bulabilirsin.

 6. Cevapları etkinlik sırasında ben Friendfeed'den duyururum arkadaşlar.

  Friendfeed: http://friendfeed.com/ekimkaya

  Twitter: ekimnazimkaya

 7. Gravatar Mullenweg'ın girişimi değil yanlış hatırlamıyorsam Github'ın kurucusundan satın aldılar http://techcrunch.com/2007/10/17/automattic-acquires-gravatar/

 8. Wordpress'in yorum bölümünde ısrarla Gravatar hizmetini kullanmak istemesinin asıl nedenini de anlamış olduk.

 9. Oğuz Serdar Oğuz Serdar

  Matt'in yanı sıra Tim Ferriss de WordCamp Türkiye konuşmacıları arasında yer alacak.

  Konuşmacıların tam listesi: ttp://bit.ly/c77PW0

  Program: http://bit.ly/bBXCXt