1. Startup Weekend İstanbul Gerçekleştirildi

1. Startup Weekend İstanbul Gerçekleştirildi

Startup Weekend'in İstanbul'daki ilk organizasyonu geçtiğimiz Pazar günü, Microsoft Türkiye ve Özyeğin Üniversitesinin sporsorluklarıyla gerçekleşti. Microsoft Türkiye'nin Levent'teki ofisinde gerçekleşen etkinlik, 54 saatte bir fikri startup haline getirmek üzerine kurulu.

200 kişinin katıldığı etkinlikte 40 fikir içerisinden 13 fikir ilk turu geçerek 54 saatlik maratonda fikirlerini geliştirip jürinin karşısında sunma fırsatını yakaladı. Finale kalan fikirler arasında neredeyse tamamen çalışan sistemler olduğu gibi sadece fikir aşamasında olanlar da vardı. Yarışmanın kazananları ise şu şekilde oldu.

Yarışmanın kazananı Telcomen, Metin Zavrak ve Arif Bilici'nin projesi. Servis bireysel ve kurumsal abonelerin telekom masraflarını azaltmak için müşteriye özel bir analiz ve danışmanlık hizmeti sunuyor. Bireysel kullanıcıların dijital faturalarını siteye yüklemesinin ardından faturayı analiz eden sistem, kullanıcıya en uygun operatör ve tarife bilgisini veriyor. Şirketler için daha geniş hizmetler sunmayı düşünen proje sahipleri, şirketlerin tüm telekom masraflarını birkaç aylık sürelerle analiz ederek en uygun çözümleri sunmayı planlıyor. Önümüzdeki günlerde servisin son kullanıcıya ulaştırılacağının süprizini de vermiş olalım.

Yarışmanın en kalabalık ve canlı ekiplerinden birini oluşturan Bullpass, en iyi tasarım ödülünün sahibi oldu. Ortak kullanım alanlarındaki bilgisayarların güvenlik sorunlarına dikkat çeken proje, sadece bir SMS ile klavyeye el sürmeden internet hesaplarımıza kolay erişim sağlamak üzerine kurgulanmış.

Üyesi olduğunuz web sitelerini kullanıcı adınız ve şifreniz ile birlikte kaydettiğiniz sisteme, SMS ile giriş yaparak üyesi olduğunuz web sitelerini güvenli bir şekilde gezinebiliyorsunuz. Şu anda private beta sürecinde olan projenin bir fikirden çok kullanıma hazır bir sistem olması açısından dikkat çekici olduğunu söyleyebiliriz.

En etkileyici sunum ödülünü kazanan LezizEller.net ise internet üzerinden ev yemekleri sipariş etmemizi sağlayan bir proje.

Kazananların dışında birçok güzel projenin de bulunduğu etkinlikte, benim ilgimi çeken diğer projeleri ise şu şekilde sıralayabiliriz: Kimola, Koleksiyonerim, Inploid, Markadaş, Mekan Kralı.

Etkinliğe katılan ve Startup Weekend etkinliğinin tüm dünyada gerçekleştirilmesini sağlayan Clint Nelsen kazananların sunulmasının ardından etkinliğin İstanbul'da yılda iki defa yapılmasını düşündüklerini paylaştı. Startup Weekend etkinliğinin genel sponsoru olan Microsoft'un ise bu konudaki görüşünün son derece pozitif olduğunu söylebilirim.

Startup Weekend gibi etkinliklerin ülkemizde girişimcilerin gelişimi ve öne çıkmaları için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum ve bir sonraki organizasyon için takipte kalmanızı öneriyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.