Google Birinci Çeyrekte Gelirlerini %23 Artırdı
Arama
Genel

Google Birinci Çeyrekte Gelirlerini %23 Artırdı

Google, 2010’un ilk çeyreğine dair finansal durum raporunu yayınladı. Rapora göre Google, 1 Ocak 2010 – 31 Mart 2010 tarihleri arasındaki dönemde $6.77  milyar gelir elde etmiş. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre gelirini %23 artıran Google, analistlerin tahminlerinin üzerinde bir yükseliş yakalamış.

Google kendisinin sahip olduğu sitelerden $4.44 milyar gelir elde ederek toplam gelirinin %66’sını buradan sağlıyor. Geri kalan %30’luk bölümünü ise Google Adsense kullanan reklam ağındaki sitelerden elde etmiş. Geçen yılın aynı dönemine göre Adsense’teki tık başına ödemeler (Paid Clicks) %15 artarken, tıklama maliyetlerinin de (Cost-per-click) %7 yükseldiğine raporda yer verilmiş.

Rapordaki ilginç noktalardan biri ise Google’ın toplam gelirlerinin %53’ünü yani $3.58 milyarını, ABD dışındaki ülkelerden kazanıyor olması. Sadece İngiltere’den $842 milyon yani toplam gelirinin %13’ünü kazanıması ise dikkat çekici.

Net karı bu çeyrekte $1.96 milyara ulaşan Google, geçtiğimiz yılın aynı döneminde $1.46 milyar net gelir elde etmişti. Google’ın kasasında 31 Mart 2010 itibariyle $26.5 milyar bulunuyor. Aynı dönem sonuna göre ise Google’da 20621 personel çalışıyor.

İnternet devi Google için yılın ilk çeyreği, özellikle Nexus One’ın çıkışıyla önemli gelişmelere sahne oldu. Nexus One pek çoklarının beğenisini kazansa da satışlarının beklenildiği gibi iyi gitmediği biliniyor. Şirket bir taraftan mobil dünyada kendine yer edinmeye çalışırken, diğer taraftan da Aardvark, reMail, Picnik ve DocVerse gibi önemli servisleri satın alarak gücüne güç katmaya devam ediyor.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (10)
 1. Google; parayı Amerika ve İngiltere’den kazanıyor.Google’nin gelirlerinin yüzde 60’ını oluşturuyor, bu iki ülke:)

 2. Fırat dedi ki:

  Abicim esas merak edileni yazmamışlar Türiyeden kazandıkları nerde bu adamların:)

 3. ali özen dedi ki:

  Google’ın maliyetlerindeki artışın beklenenden çok fazla olması Google konusunda yatırımcıları rahatsız etti. Bugün şirket hisseleri %7 değer kaybetti. Bir google hisse sahibi olarak ben de zarar gördüm. Uzmanlar, konferans görüşmesinde google yetkililerinin tam 16 kere yatırım kelimesini kullanmasına dikkat çekiyorlar. Yani Google büyümek için yeni alanlar arıyor.

 4. Ali dedi ki:

  Google’u google yapan adwordstur.

 5. Amy dedi ki:

  Google; parayı Amerika ve İngiltere’den kazanıyor.Google’nin gelirlerinin yüzde 60’ını oluşturuyor, bu iki ülke:)

 6. ilyas teker dedi ki:

  Adwords, Google’ın ürettiği en zeki reklam teknolojisi. Halen nimetlerini yiyor, yiyecekte..

 7. yaşar dedi ki:

  3 ayda 2 milyar dolar net kar eden başka bir şirket varmı acaba aklınıza gelen?

 8. Michelle dedi ki:

  3 ayda 2 milyar dolar net kar eden başka bir şirket varmı acaba aklınıza gelen?

 9. tesettür giyim dedi ki:

  Gerçekten çok büyük çok ciddi rakamlar helal olsun

Bir Yorum Yazın