Google Birinci Çeyrekte Gelirlerini %23 Artırdı
Genel

Google Birinci Çeyrekte Gelirlerini %23 Artırdı

Google, 2010'un ilk çeyreğine dair finansal durum raporunu yayınladı. Rapora göre Google, 1 Ocak 2010 - 31 Mart 2010 tarihleri arasındaki dönemde $6.77  milyar gelir elde etmiş. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre gelirini %23 artıran Google, analistlerin tahminlerinin üzerinde bir yükseliş yakalamış.

Google kendisinin sahip olduğu sitelerden $4.44 milyar gelir elde ederek toplam gelirinin %66'sını buradan sağlıyor. Geri kalan %30'luk bölümünü ise Google Adsense kullanan reklam ağındaki sitelerden elde etmiş. Geçen yılın aynı dönemine göre Adsense'teki tık başına ödemeler (Paid Clicks) %15 artarken, tıklama maliyetlerinin de (Cost-per-click) %7 yükseldiğine raporda yer verilmiş.

Rapordaki ilginç noktalardan biri ise Google'ın toplam gelirlerinin %53'ünü yani $3.58 milyarını, ABD dışındaki ülkelerden kazanıyor olması. Sadece İngiltere'den $842 milyon yani toplam gelirinin %13'ünü kazanıması ise dikkat çekici.

Net karı bu çeyrekte $1.96 milyara ulaşan Google, geçtiğimiz yılın aynı döneminde $1.46 milyar net gelir elde etmişti. Google'ın kasasında 31 Mart 2010 itibariyle $26.5 milyar bulunuyor. Aynı dönem sonuna göre ise Google'da 20621 personel çalışıyor.

İnternet devi Google için yılın ilk çeyreği, özellikle Nexus One'ın çıkışıyla önemli gelişmelere sahne oldu. Nexus One pek çoklarının beğenisini kazansa da satışlarının beklenildiği gibi iyi gitmediği biliniyor. Şirket bir taraftan mobil dünyada kendine yer edinmeye çalışırken, diğer taraftan da Aardvark, reMail, Picnik ve DocVerse gibi önemli servisleri satın alarak gücüne güç katmaya devam ediyor.

Yorumlar (9)
 1. Yunus Yalçınkaya Yunus Yalçınkaya

  Google; parayı Amerika ve İngiltere'den kazanıyor.Google'nin gelirlerinin yüzde 60'ını oluşturuyor, bu iki ülke:)

 2. Fırat Fırat

  Abicim esas merak edileni yazmamışlar Türiyeden kazandıkları nerde bu adamların:)

 3. Ali Özen Ali Özen

  Google'ın maliyetlerindeki artışın beklenenden çok fazla olması Google konusunda yatırımcıları rahatsız etti. Bugün şirket hisseleri %7 değer kaybetti. Bir google hisse sahibi olarak ben de zarar gördüm. Uzmanlar, konferans görüşmesinde google yetkililerinin tam 16 kere yatırım kelimesini kullanmasına dikkat çekiyorlar. Yani Google büyümek için yeni alanlar arıyor.

 4. Google'u google yapan adwordstur.

 5. Google; parayı Amerika ve İngiltere'den kazanıyor.Google'nin gelirlerinin yüzde 60'ını oluşturuyor, bu iki ülke:)

 6. Ilyas Teker Ilyas Teker

  Adwords, Google'ın ürettiği en zeki reklam teknolojisi. Halen nimetlerini yiyor, yiyecekte..

 7. Yaşar Yaşar

  3 ayda 2 milyar dolar net kar eden başka bir şirket varmı acaba aklınıza gelen?

 8. Michelle Michelle

  3 ayda 2 milyar dolar net kar eden başka bir şirket varmı acaba aklınıza gelen?

 9. Tesettür Giyim Tesettür Giyim

  Gerçekten çok büyük çok ciddi rakamlar helal olsun