Google Birinci Çeyrekte Gelirlerini %23 Artırdı

Google Birinci Çeyrekte Gelirlerini %23 Artırdı

Google, 2010'un ilk çeyreğine dair finansal durum raporunu yayınladı. Rapora göre Google, 1 Ocak 2010 - 31 Mart 2010 tarihleri arasındaki dönemde $6.77  milyar gelir elde etmiş. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre gelirini %23 artıran Google, analistlerin tahminlerinin üzerinde bir yükseliş yakalamış.

Google kendisinin sahip olduğu sitelerden $4.44 milyar gelir elde ederek toplam gelirinin %66'sını buradan sağlıyor. Geri kalan %30'luk bölümünü ise Google Adsense kullanan reklam ağındaki sitelerden elde etmiş. Geçen yılın aynı dönemine göre Adsense'teki tık başına ödemeler (Paid Clicks) %15 artarken, tıklama maliyetlerinin de (Cost-per-click) %7 yükseldiğine raporda yer verilmiş.

Rapordaki ilginç noktalardan biri ise Google'ın toplam gelirlerinin %53'ünü yani $3.58 milyarını, ABD dışındaki ülkelerden kazanıyor olması. Sadece İngiltere'den $842 milyon yani toplam gelirinin %13'ünü kazanıması ise dikkat çekici.

Net karı bu çeyrekte $1.96 milyara ulaşan Google, geçtiğimiz yılın aynı döneminde $1.46 milyar net gelir elde etmişti. Google'ın kasasında 31 Mart 2010 itibariyle $26.5 milyar bulunuyor. Aynı dönem sonuna göre ise Google'da 20621 personel çalışıyor.

İnternet devi Google için yılın ilk çeyreği, özellikle Nexus One'ın çıkışıyla önemli gelişmelere sahne oldu. Nexus One pek çoklarının beğenisini kazansa da satışlarının beklenildiği gibi iyi gitmediği biliniyor. Şirket bir taraftan mobil dünyada kendine yer edinmeye çalışırken, diğer taraftan da Aardvark, reMail, Picnik ve DocVerse gibi önemli servisleri satın alarak gücüne güç katmaya devam ediyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.