Fotoğraf Servisleri Revaçta: Facebook Divvyshot'i Google Plink'i Satın Aldı
Yatırım

Fotoğraf Servisleri Revaçta: Facebook Divvyshot'i Google Plink'i Satın Aldı

Facebook Divvyshot'i Google Plink'i Satın AldıNisan ayı büyük dijital markaların satın almalarıyla oldukça heyecanlı geçiyor.  Facebook, tarihinin 4. satın almasına,  Google ise sadece bu yılın 6. (toplamda 65.) satın almasına  geçtiğimiz günlerde imza attı. Yapılan son satın almalardaki ortak nokta ise satın alınan servislerin fotoğraf odaklı olması.

Daha önce Friendfeed satın alması ile güncel bildirimleri daha canlı hale getiren Facebook, Şubat ayında da kullanıcılarının arkadaşlarıyla olan iletişimini güçlendirmek amacıyla Malezyalı Octazen'i satın almıştı. Son satın alınan Divvyshot ise tam Facebook'un işine yarayacak cinsten.

Divvyshot, gruplar için fotoğraf paylaşımını esas alan bir servis(ti). Oluşturulan bir grupta üyeler kendi çektiği fotoğrafları aynı albüme yükleyerek herkesin birbirine fotoğraf gönderme derdini bitiriyordu, ta ki Facebook tarafından satın alınıncaya kadar. Yeni üye alımına kapatılan serviste grup fotoğraflarını toplu halde bilgisayara indirmek de özellikler arasındaydı. iPhone uygulaması ile de erişilen servisin yaratıcıları, muhtemelen Facebook'u fotoğraf depolamak için daha verimli hale getirecek.

Son satın almasında bir video servisini içine çeken Google ise yeni bir satın alma daha yaparak görsel arama motoru Plink'i bünyesine kattı. Sanat eserleri üzerine eğilen mobil uygulama Plinkart, fotoğrafını çektiğiniz bir eseri tanıyarak bilgilerini size sunuyor. Google Goggles ile entegre çalışacak servis, Google için kesinlikle önemli bir veri kaynağı olacaktır.

Özellikle bu yıl yapılan satın almalara bakılırsa dijital dünyada görsel etkinin değeri giderek artıyor. Mobil teknolojilerle gelişen dijital fotoğraf ve video paylaşımları artık evrimini tamamlama sürecinde diyebiliriz. Bu sayede gerçek ve dijital dünyanın aynı potada eritildiği bir zaman diliminin yolu açılıyor ve bence Web 3.0'da anlamlandırılan bilgi bütününe bunu da eklemek gerekiyor.

Google bu yılın 6. (toplamda 65.),
Yorumlar (5)
 1. Resat Muslu Resat Muslu

  Plink fotograf servisi degil. Visaul search teknolojisi ile resimler'i identify eden bir alt yapiya sahip!

  1. Evet, Plink'in yaptığı işi ve altyapıyı biliyoruz. Yazının başlığı zaten başta "Görsel Servisler Revaçta" şeklindeydi, biraz daha açıklayıcı olsun diye ben "Fotoğraf Servisleri Revaçta" şekline çevirdim.

   1. Ali Kadir Ali Kadir

    Resat Muslu,

    hem gereksiz bir düzeltme yapmışsın hem de kullandığın Türkçe ile beni benden almışsın. :)

    Madem o kadar biliyorsun satın almalar hakkında bir yorum yap da aydınlat bizi(ünlem)

    --

    Konuya gelecek olursak, şahsen fotoğraf albümü mü Facebook'a yüklemek istemem.

    Google'a da, yeter artık diyorum.

   2. Arda Kural Arda Kural

    Resat senin işi ve altyapıyı bilip bilmediğini sorgulamamış ki. Sitede yanlış bilgi vermemeniz için bir uyarı yapmış. Bence Reşat'a verdigin cevap çok itici olmuş.

 2. facebook un bu gidişle web dünyasında neler yapacağını az çok tahmin etmek mümkün...oldukça başarılı bir yol çizen facebook artık reklam,iletişim alanında 1 numara..geçenlerde best buy alışveriş izdihamı olsun,oyun siteleri olsun hepsi facebook üzerinden uygulamaya başlamış durumda...

  bu olanlar facebookun açılmasında dediğiniz gibi satın almalarında önünü açacak...daha çok erken açıkcası facebook için..önünde uzun bir yol var ve daha bunun gibi nice haberler alacağız...yakında program indirme linklerini bile facebookta göreceğiz kimbilir..:)