Fotoğraf Servisleri Revaçta: Facebook Divvyshot'i Google Plink'i Satın Aldı

Fotoğraf Servisleri Revaçta: Facebook Divvyshot'i Google Plink'i Satın Aldı

Facebook Divvyshot'i Google Plink'i Satın AldıNisan ayı büyük dijital markaların satın almalarıyla oldukça heyecanlı geçiyor.  Facebook, tarihinin 4. satın almasına,  Google ise sadece bu yılın 6. (toplamda 65.) satın almasına  geçtiğimiz günlerde imza attı. Yapılan son satın almalardaki ortak nokta ise satın alınan servislerin fotoğraf odaklı olması.

Daha önce Friendfeed satın alması ile güncel bildirimleri daha canlı hale getiren Facebook, Şubat ayında da kullanıcılarının arkadaşlarıyla olan iletişimini güçlendirmek amacıyla Malezyalı Octazen'i satın almıştı. Son satın alınan Divvyshot ise tam Facebook'un işine yarayacak cinsten.

Divvyshot, gruplar için fotoğraf paylaşımını esas alan bir servis(ti). Oluşturulan bir grupta üyeler kendi çektiği fotoğrafları aynı albüme yükleyerek herkesin birbirine fotoğraf gönderme derdini bitiriyordu, ta ki Facebook tarafından satın alınıncaya kadar. Yeni üye alımına kapatılan serviste grup fotoğraflarını toplu halde bilgisayara indirmek de özellikler arasındaydı. iPhone uygulaması ile de erişilen servisin yaratıcıları, muhtemelen Facebook'u fotoğraf depolamak için daha verimli hale getirecek.

Son satın almasında bir video servisini içine çeken Google ise yeni bir satın alma daha yaparak görsel arama motoru Plink'i bünyesine kattı. Sanat eserleri üzerine eğilen mobil uygulama Plinkart, fotoğrafını çektiğiniz bir eseri tanıyarak bilgilerini size sunuyor. Google Goggles ile entegre çalışacak servis, Google için kesinlikle önemli bir veri kaynağı olacaktır.

Özellikle bu yıl yapılan satın almalara bakılırsa dijital dünyada görsel etkinin değeri giderek artıyor. Mobil teknolojilerle gelişen dijital fotoğraf ve video paylaşımları artık evrimini tamamlama sürecinde diyebiliriz. Bu sayede gerçek ve dijital dünyanın aynı potada eritildiği bir zaman diliminin yolu açılıyor ve bence Web 3.0'da anlamlandırılan bilgi bütününe bunu da eklemek gerekiyor.

Google bu yılın 6. (toplamda 65.),
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.