Mikro Ödeme 1 Yaşında!
Genel

Mikro Ödeme 1 Yaşında!

1 yıl önce Turkcell'in mobil ödemeyi devreye almasıyla birlikte kurulan Mikro Ödeme, bugün birinci yaşını doldurdu. 1 yıl içinde 500'den fazla web sitesinde kullanılmaya başlanan Mikro Ödeme, mobil ödemenin yaygınlaşmasında önemli rol oynadı diyebiliriz.

Turkcell Mobil Ödeme servisinin ardından Avea Mobil Ödemeyi de müşterilerinin hizmetine sunan şirket, 60 ülkede hizmet veren mobil ödeme şirketi PayMo ile de iş ortaklığına gitti. Yapılan bu ortaklık ile PayMo'nun hizmet verdiği 1000'den fazla oyun servisinin Türkiye'den gelen ödemeleri, Mikro Ödeme üzerinden gerçekleştiriliyor. Aynı şekilde yurt dışında büyümeyi amaçlayan Türk oyun firmaları da yurt dışından gelen ödemeleri Mikro Ödeme ile gerçekleştirmeye başlamış.

PayMo'nun hizmet verdiği oyun yapımcıları arasında ülkemizde de oyunları çok rağbet gören K2 Network, Zynga ve Gameforge gibi büyük oyuncular bulunuyor.

Mikro Ödeme'nin hizmet verdiği Türk şirketlerine baktığımızda ise Botego, Gamyun, HayHuy, Pasaj, Sanalika, Takas Merkezi, Tasdix gibi bizimde zaman zaman yer verdiğimiz önemli servisleri görüyoruz. Yukarıda saydığım şirketlerin dışında Ceidot Oyun Stüdyosu, cikcik.com, gamesultan.com, madeniyet.com, TTnet oyun gibi oyun şirketleriyle birlikte arkadas.com, istanbulevlilik.com, nasipse.com, petarkadas.com, randevum.com, sadeceask.com gibi arkadaşlık sitelerinin de ağırlıkta olduğu dikkat çekiyor.

Türk interneti için önemli bir ödeme kanalı olan mobil ödeme, pratik bir ödeme yolu olması sebebiyle kısa sürede Türk internet kullanıcıları tarafından benimsendi.

Yorumlar (6)
 1. FF yorumunu kopyalayım en iyisi;

  Komisyon oranları fazlasıyla acımasız, fiziksel ürünlerde bile %5 komisyon kesiliyor. Oyun ve arkadaşlık ürünlerinde zaten içler acısı. Genele yayılması için komisyonların gözden geçirilmesi gerekiyor. Vodafone hatları için bir kaç ay beklemek gerektiğini söylediler.

  Neticede yeni bir ödeme modeli, sektöre daha faydalı olması dileğiyle...

 2. Alper'e ve ekibine tebrikler, daha nice yıllara...

 3. Hüseyin Uysal Hüseyin Uysal

  Gerçekten iyi çalışan firma bizde onlarla çalışmaktan çok memnunuz fakat oldukça yüksek komisyonları bizde bunu kullanıcılara yansıtsakta müşterilerimizde bir memnuniyetsizlik hissediyoruz. İnşallah Alper bey insafa gelir :)

  1. Ali Ihsan Ali Ihsan

   %40 komisyon mikro ödeme gibi aracıların değil, turkcell gibi şirketlerin kar politikasının sonucudur. Turkcell micro transaction hizmetinden %40 civarı bir komisyon zaten alıyor, büyük ihtimal ile mikro ödeme gibi aracılar ile çalışırken bu komisyonu birazcık indiriyor ve aracıya da ufak bir pay bırakıyor.

 4. Telefon gibi bir platformdan ödeme sistemlerinin geliştirilmesi, mikro ödeme gelir modeliyle çalışan siteler için kesinlikle çok önemli. Umarım bu sitenin yanında PayPal da bize daha iyi davranır, tabii ki Yoğurtistan'ın gaymesi de işimize yarayabilir.

 5. Necdet Terkes Necdet Terkes

  Mikro ödemeyi Türkiye'de ilk kullanan Mynet'i de unutmamak gerekir. Hatta ilk pilot 2008 yılında çalışma Mynet Oyun servisi ile yapılmıştır.