Google Durmuyor, Şimdi de Video Servisi Episodic'i Satın Aldı
Yatırım

Google Durmuyor, Şimdi de Video Servisi Episodic'i Satın Aldı

Google, şimdi de bir video servisi olan Episodic'i satın alarak Youtube'un katma değerini arttırmak için işe koyuldu. Reuters röportajında 2010'da her ay bir küçük satın alma gerçekleştirmek istediklerini söyleyen Eric Schmidt, yılın 4. ayına adım atarken 5. satın alma* ile sözüne fazlasıyla sadık kalıyor.2006 yılı sonunda Youtube'u 1.65 Milyar dolara bünyesine katan Google, şimdi de video yayınlarını kazanca çeviren Episodic'i satın alarak bu alandaki gücünü gelirlerine yansıtmak niyetinde. Yenilikçi bir servis olan Episodic on-demand ve canlı video yayınlarını web ve mobil cihazlarda ulaşılabilir kılmasının yanında yayıncıların para kazanabilmesini de sağlıyor. Video üzerinden reklam yayını ve içerik ücretlendirmesi yaptıran Episodic sunduğu bu profesyonel hizmet ile Google'ın gözüne girmiş görünüyor. Satın alma sonrası Episodic ekibini, Youtube altına kaydıracağı konuşulan Google kısa süre önce Youtube'un tasarımını değiştirerek içeride bir hareketlilik olduğunun sinyalleri vermeye başlamıştı. Bu değişikliği Episodic'i düşünerek mi yaptı bilinmez ama görünen o ki Google yayıncılara açık bir gelir modeli üzerinde çalışacak. Bildiğiniz üzere, YouTube yasaklı olmasına rağmen ülkemizde hala en çok ziyaret edilen web sayfaları arasında üst sıralarda yer alıyor. Son yeniliklerle uzun bir süre daha gücünü koruması malum olan video servisi, muhtemelen önümüzdeki dönemde periyodik canlı video yayınlarına (Örnek: U2 Konseri) başlayacaktır.Geçen Kasım ayında mobil reklam servisi AdMob'u bünyesine katarak tarihinin en büyük 3. satın almasını yapan Google'ın artık nerede duracağını kestirmek zor. Apple ve Microsoft Google'ın doyumsuz büyümesine karşı savaşacağı kesin ama sanırım girişimciler açısından bu yılın modası Google'ın gözüne girmek olacaktır. :)* Google'in 2010 yılı satın almaları

 1. Dosya düzenleme servisi, DocVerse
 2. Fotoğraf düzenleme servisi Picnik
 3. E-posta uygulama servisi reMail
 4. Sosyal arama servisi Aardvark
 5. Video servisi Episodic
Yorumlar (3)
 1. satın almak uygulamaktan daha mı kolay ?

  youtube a istenirse bir haftada ekleyebilecek ekip vardır bence ama rakip olarak mı görüyor anlamıyorum.

  sonuçta youtube da gelir paylaşsa en çok kullanıldığı için bu kişilerin en rağbet ettiği yer olacak satın alınan siteden hatırı sayılır kullanıcı çalacaktır.

  google paran bu kadar çoksa beni de satın al yahu :) milyon dolar da istemem

 2. Cemil Günel Cemil Günel

  Google Tv'ye iyice hazırlanmak lazım artık. Youtube yıldızlarının geleneksel medyaya transferi bu içerikleri ücretlendirme işi ile daha zor olacak gibi. Youtube üzerinde daha kaliteli içeriklere yer vermeyi amaçlıyorlar belli ki.

  Saygılar.

 3. Youtube'a rakip olabilecek tek isim Google'dı zaten.