Google, AdMob'u 750 Milyon Dolara Satın Aldı!
Mobil

Google, AdMob'u 750 Milyon Dolara Satın Aldı!

google-admobGoogle, mobil reklam şirketi AdMob'u 750 milyon dolara satın aldı. Böylece Google, Mart 2008'de 3.1 milyar dolara aldığı DoubleClick ve 2006'da 1.65 milyar dolara aldığı YouTube'dan sonraki üçüncü en büyük satın almasını AdMob ile yapmış oldu. Mobil uygulamalara ve mobil sitelere reklam görüntülenmesi üzerine çalışan bir reklam ağı olan AdMob, sektörün parlayan yıldızlarından biriydi.

Biraz AdMob'u tanıyacak olursak; Admob 2006'nın sonunda kurulmuş, 3 senedir hizmet veren ve görüntülettiği reklam sayısı sürekli artan önemli bir şirket. Yatırımcıları arasında  YouTube'un da yatırımcısı olan Sequoia Capital ve sektörün büyük oyuncularından Accel Partners olan şirket, şimdiye kadar toplam 50 milyon dolar kadar yatırım almış. Şirketin üçüncü turda aldığı 15 milyon dolarlık yatırımla değerinin 300 milyon dolara ulaştığı söyleniyor.

mobileads

Geçtiğimiz Eylül ayında AdMob, 15.000 mobil internet sitesi ve uygulaması üzerinden toplam 10.2 milyar reklam gösterimi yaparak hem şirketin hem de mobil reklam sektörünün ne kadar değerli olduğunu bir anlamda ispat etmişti. AdMob'un görüntülediği reklamların %48'i Apple (iPhone ve iPod Touch) ürünlerinden, %17'sinin ise Android tabanlı cihazlardan geliyor olması da bir başka önemli detay.

Google'ın şimdiye kadarki mobil reklam anlayışı arama motorunda gösterilen text reklamla sınırlı kalmıştı. AdMob satın almasıyla birlikte Google reklam ağını mobil siteler ve daha önemlisi mobil uygulamalara doğru genişletmiş oldu. AdMob akıllı telefonlarda gösterilen banner reklamlar anlamında önemli bir köşe taşıydı ve birçoklarının beklediği gibi internet reklamcılığının tepesindeki şirketlerden biri tarafından satın alındı. 2009'un mobilin yılı olacağını önceden tahmin etmiştik ve bu yörüngede bir yıl geçirdiğimizi söyleyebiliriz. 2010 yılında yine mobil dünyanın genişlediği ve internet ile tamamen iç içe girdiği bir yıl olacağı tahminini yapmak hiç de zor değil.

Yorumlar (9)
 1. Doymak bilmeyen Google.

 2. Ben text reklamlarını daha çok seviyorum. Banner reklamlardan son bir kaç yıldır sürekli artan msn li, kontörlü reklamlardan dolayı neredeyse işime yarayacak çok önemli birşey bile olsa kaçar oldum. Esasen text reklamlarda ondan aşağı kalır değil ama. Neyse google geleceğin en önemli işine el atarak bu alandaki yerini şimdiden sağladı. Yarın öbürgün birçok firma ah vah ederken google keyfini sürecek.

 3. Erhan Kocabaş Erhan Kocabaş

  yakın gelecekte mobil dünyanın yıldızının giderek parlayacağını gören google'ın böyle bir yatırım yapması biz developerların yazılım geliştirme eğilimlerini değiştireceğini ve mobil uygulamaların altın çağına doğru gittiğini düşünüyorum

 4. Gelecekte de şimdiki gibi mobil uygulamaları kullanacağımı sanmıyorum. Hal böyleyken uygulamalar ilgimi çekmezken reklamlar nasıl ilgimi çeker bilemiyorum.

  Bir bilişim çalışanı olarak teknoloji geliştikçe ben ondan soğuyorum. Aklıma güneyde domates, salatalık yetiştirme fikirleri gelmiyor değil. Hoş, artık bitkilerin içine kadar girdiği için teknolojiden yine kurtulamıyorum sanırım.

 5. Kelopatra Kelopatra

  hayır o diil de şu gelecek bir türlü gelemedi beyler, bir 10 senedir felan devamlı olarak gelecekte mobil şöyle olcak- bilmemne bööle olacak denildi ama bi türlü mobil uygulama kullanımı o -istenilen- şişkinliğe erişemedi. yeter artık, gelmesin gelecek, biz böyle iyiyiz.

  1. Mustafa Mustafa

   Anlıyorum ben seni kel opatra. :)

 6. Gökhan Gökhan

  (: neden gelecekte bir tanede google benzer bir şirket kurup doymak bilmeyen bir şekilde satın almalar yapsak fena olmazdı dime ;)

  http://www.gologlama.blogspot.com

 7. Ali Muhtaki Ali Muhtaki

  Turkcell ne yapiyor?

 8. Metehan Karaca Metehan Karaca

  Mobil reklam mı? Bence gün gelecek insanlar bu elektronik eşyları kırıp atarak gerçek hayata dönecekler..Şahsen internette bile reklama tahammülüm yok ve inadına tıklamıyorum.Cep telefonuma reklam mesajı yüzünden Turkcell ile davalık oldum. Bari cepte insanları rahat bıraksınlar..Bu arada Google'un aşırı büyümesi kaygı verici. Monopolleşmeden nefret ediyorum