Google, AdMob'u 750 Milyon Dolara Satın Aldı!

Google, AdMob'u 750 Milyon Dolara Satın Aldı!

google-admobGoogle, mobil reklam şirketi AdMob'u 750 milyon dolara satın aldı. Böylece Google, Mart 2008'de 3.1 milyar dolara aldığı DoubleClick ve 2006'da 1.65 milyar dolara aldığı YouTube'dan sonraki üçüncü en büyük satın almasını AdMob ile yapmış oldu. Mobil uygulamalara ve mobil sitelere reklam görüntülenmesi üzerine çalışan bir reklam ağı olan AdMob, sektörün parlayan yıldızlarından biriydi.

Biraz AdMob'u tanıyacak olursak; Admob 2006'nın sonunda kurulmuş, 3 senedir hizmet veren ve görüntülettiği reklam sayısı sürekli artan önemli bir şirket. Yatırımcıları arasında  YouTube'un da yatırımcısı olan Sequoia Capital ve sektörün büyük oyuncularından Accel Partners olan şirket, şimdiye kadar toplam 50 milyon dolar kadar yatırım almış. Şirketin üçüncü turda aldığı 15 milyon dolarlık yatırımla değerinin 300 milyon dolara ulaştığı söyleniyor.

mobileads

Geçtiğimiz Eylül ayında AdMob, 15.000 mobil internet sitesi ve uygulaması üzerinden toplam 10.2 milyar reklam gösterimi yaparak hem şirketin hem de mobil reklam sektörünün ne kadar değerli olduğunu bir anlamda ispat etmişti. AdMob'un görüntülediği reklamların %48'i Apple (iPhone ve iPod Touch) ürünlerinden, %17'sinin ise Android tabanlı cihazlardan geliyor olması da bir başka önemli detay.

Google'ın şimdiye kadarki mobil reklam anlayışı arama motorunda gösterilen text reklamla sınırlı kalmıştı. AdMob satın almasıyla birlikte Google reklam ağını mobil siteler ve daha önemlisi mobil uygulamalara doğru genişletmiş oldu. AdMob akıllı telefonlarda gösterilen banner reklamlar anlamında önemli bir köşe taşıydı ve birçoklarının beklediği gibi internet reklamcılığının tepesindeki şirketlerden biri tarafından satın alındı. 2009'un mobilin yılı olacağını önceden tahmin etmiştik ve bu yörüngede bir yıl geçirdiğimizi söyleyebiliriz. 2010 yılında yine mobil dünyanın genişlediği ve internet ile tamamen iç içe girdiği bir yıl olacağı tahminini yapmak hiç de zor değil.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.