Idefix Türkiye'de E-Kitap Devrini Başlatıyor, Hazır Mıyız?

Amazon hala Kindle'ı Türkiye'ye göndermezken Idefix yayınevlerini arkasına alarak Türkiye'de e-kitap devrimini başlatıyor.

Idefix üzerinden yapılan açıklamada yaklaşık 1 yıldır devam eden çalışmaların sonuna gelindiği ve 15 Nisanda dijital kitap satışına başlanacağı paylaşılmış. Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı, Tübitak Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı'nın desteğini alan Idefix dijital kütüphanesi için şu anda 21 yayınevi ile anlaşmış durumda.

Devrim niteliğindeki bu gelişme ile e-kitap meraklılarına 2 dijital kitap okuyucu sunuluyor. Cybook Opus ve Reeder adlı cihazlar 220 Euro + KDV (yaklaşık 535 TL) ve 649 TL (KDV dahil) fiyatlarıyla sipariş edilebiliyor. EBİ A.Ş. Genel Müdürü Mehmet İnhan'ın paylaştığı duyuruda 11 yıldır kitap sektöründe olan Idefix'in yıl içinde başka yeniliklere de adım atacağına değiniliyor.

Cihazlardan Cybook Opus, 5 inç boyutunda ve tek şarj ile 8000 sayfa değiştirmeye imkan veriyor. Samsung ARM 400 MHz işlemcili cihaz, 32 MB Ram,1 GB depolama (NAND) ve  Micro SD hafıza kartı desteğine sahip. 600 x 800 - 200 dpi çözünürlüklü ekran 4 kademeli gri tonlama ile yatay ve dikey olarak (G sensörü var) kullanılabiliyor. Cihaz, Linux işletim sistemi kullanıyor ve Adobe ePUB/PDF, HTML, TXT, JPG, GIF, PNG formatlarını destekleyen cihaz usb ile hızlı bağlantı imkanı da sunuyor.

Cybook Opus'tan biraz pahalı olan Reeder ise Wireless kablosuz bağlantı desteğine sahip. Reeder yine Cybook Opus'tan farklı olarak kapasitif dokunmatik ve 16 level gri skalalı yüksek derinlikli e-ink ekrana sahip. 240 gr ağırlığındaki Reeder'in sahip olduğu e-ink teknolojisi standart monitörlerin aksine gözü yormayan bir görünüş sunuyor. Not alma ve sayfaları işaretlemenin yanında Reeder ile aynı anda müzik  dinleyebiliyor ve internet tarayıcısı ile webde gezinti yapabiliyorsunuz. İnternet deneyimini bir laptop deneyimiyle karşılaştıramayız ancak e-postaları kontrol etmek adına kullanılabilmesi mümkün.

Cihaz fiyatlarının biraz pahalı olduğunu düşünsekte iyi bir kitap okuyucu için gözden çıkarılabilir gibi görünüyor. Tercih edilmesi daha mantıklı olan Reeder bir süredir Türkiye satışını internet üzerinden yapıyordu. Ancak Türkçe içerik eksikliği göze batıyordu. Artık bu sorun kalmadığına göre dijital kitap kurtları ReederBr.com üzerinden ürün hakkında daha detaylı bilgi alabilirler. ;)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.