YollaYolla.com: İstediğin Ürünü Al Dene Sonra Geri Gönder
E-Ticaret

YollaYolla.com: İstediğin Ürünü Al Dene Sonra Geri Gönder

Bu senenin etohum girişimlerinden olan ve üyelerinin istedikleri ürünleri sipariş ederek deneyebildikleri alışveriş sitesi YollaYolla.com beta olarak yayına başladı. Servisi aslında alternatif bir online alışveriş sitesi olarak değerlendirmek mümkün. Ücretli olarak üye olunan YollaYolla.com üyelik paketine göre üyelerine belirli sayıda ürün sipariş etme hakkı veriyor. Üyeler istedikleri ürünleri istedikleri süre boyunca denedikten sonra geri gönderip yenisini alabiliyorlar.

Bugün itibariyle ilk kez görücüye çıkan servis beta davetiyesi isteyen kullanıcıların üye olmasına imkan tanıyor. 20 Mart'tan sonra ise herkesin kullanımına açılıyor olacak.

70 TL, 150 TL ve 250 TL aylık üyelik seçenekleri sunan YollaYolla.com paket içeriklerine göre kullanıcılara 1,2 ya da 3 ürünü aynı anda deneme imkanı sunuyor. Pakete göre üyelere öncelikli imkanlar da sunuluyor.

Şu an için sistemde "bilgisayar"," elektronik", "hobi & oyun", "outdoor" ve "anne, bebek ve çocuk" kategorileri bulunuyor. Kategorilerdeki ürünler de üyelik paketine göre alınabiliyor ya da alınamıyor. Mesela Apple TV'yi alıp denemek istiyorsanız en az 150 TL aylık üyelik bedeli olan pakete ihtiyacınız bulunuyor.

Fikir olarak fazlasıyla zekice olan servis ilk izlenim olarak sizi şaşırtıyor olabilir. Hatta girişimcileri nasıl para kazanacaklar gibi bir düşünceye bile girebilirsiniz. Ancak konuyu taksitli ürün almak gibi düşünecek olursanız durum değişiyor. Örnek olarak, 40 GB'lık Apple TV'yi ele alacak olursak aylık 150 TL verdiğiniz paketle 600-700 TL civarında olan bu ürünün deneme süresince taksitini ödüyor gibi oluyorsunuz. Sonra geri gönderip bir başka ürün aldığınızda bu sefer taksitiniz o ürün için sürüyor. Sistemdeki en pahalı ürünün ortalama 800 TL olduğunu göz önüne alacak olursanız ve bu ürünleri en az 150 TL'lik pakete sahip üyelerin kullanabildiğini düşünürseniz iş modelinin ne kadar problemsiz olduğunu anlayabilirsiniz.

YollaYolla.com'u ilk kez inceleme fırsatı buldum ve iş modeli olarak başarılı olan bu servisin, kullanılabilirlik ve arayüzleri için de daha etkili bir çıkış yapmasını beklerdim. Mutlaka beta süreci boyunca bu tür geri dönüşler yapılacaktır ve düzenlemeye gidilecektir ancak fazla gecikilmemesini tavsiye ederim.

Özellikle bir ürünü almadan önce denemek ya da kısa süreli kullanmak isteyen kişiler için YollaYolla.com'un bir nimet olduğunu söyleyebilirim. Ürüne sahip olmayı sevenler için ise doğru bir seçenek olmayacaktır. Hedef kitlesini göz önüne aldığımızda servisin kısa süre içinde üyelik paketleri ve ürün çeşitliliği açısından gelişmesi durumunda girişimcileri için değer yaratması mümkündür. Ancak paketler ve ürünler arasındaki fırsat dengesi bu noktada çok önemli bir kriter olacaktır. Eğer doğru olarak kurulursa YollaYolla.com'un hedeflenen popülaritesinin yakalanması sağlanabilir.

Yorumlar (9)
 1. Demir Demir

  Farklı bir e-ticaret girişimi. Ama şu an gözler Sahibinden.com'un sözünü ettiği yeni projesinde:)

 2. Umut Akyol Umut Akyol

  Fikir çok hoşuma gitti. Özellikle henüz ülkemizde satılmayan elektronik ürünleri satın almadan deneyebilmek benim ilgimi çekiyor.

 3. Melih Melih

  aslında ilk okuduğumda satım yapıyorlar sandım, meğerse kiralama şirketiymiş.

  Sözleşmelerindede belirtiyorlar zaten.

  Dvd kiralama duymuştum ama elektronik ürün kiralama hizmeti ilginç gerçekten.

  Ürüne hasar gelirse acısını çıkartıyorlar bunu sözleşmelerinde belirtmişler. :)

  Ama Üründe ne gibi hasarlar sizden talep ediliyor bu biraz muamma.

  Mesala ps3 alsak kapağında (kırılma değil) ufak bir çizilme olsa geri verirken öde parasını derlermi? Bunun kapısı açık, sanırım diyebilirler.

  Merak etmekteyim.

  Hasarı neye göre tespit ediyorlar.

  Veya neyi hasarlı ürün kapsamına alıyorlar.

  Bu biraz düşündürdü beni.

  Ürünleri sigortalayarak müşteriyi basit hasarlardan sorumlu tutmaktan kaçırmak daha mantıklı bence. Tabiki yapılabilirliği tartışılır.

 4. Froudo Froudo

  Fikir güzel ama bakalım tutacak mı?Zor gibi gözüküyor ama.

  Madem kiralama yapılıyor sigorta mutlaka şart.

 5. Cem Vatandaş Cem Vatandaş

  Bu sistemin Türkiyede tutması neredeyse imkansıza yakın , denesin görsünler.

 6. Kaan Çalışkan Kaan Çalışkan

  Açılmasını büyük bir heyecanla bekliyorum.

  20 Mart'tan sonra genel kullanıma açılacak demişsiniz yazınızda ama maalesef hala davetiye istiyor sistem.

  Varsa 1 davetiye rica edebilir miyim ? :)

 7. Aslında tutmaz diye düşünmemek gerekiyor.farzedin sezonluk bir ürün lazım kalkıpta bol sıfırlı harcama yapmaktansa kiralamak daha mantıklı sigorta konusu ne kadar etkili olur bilmiyorum ama ya ürün kargoda iken hasar görürse veya kendileri yollayacak bunun için bir haylı lojistik destekli bir proje olması gerekiyor. Sadece sahibinden.com a bağlı kalmaktansa alternatifleri değerlendirmenin bir zararı olmaz

 8. Utku Çakır Utku Çakır

  Bugün haberim oldu. Ürün ve davetiye olmaması sebebiyle inceleyemedim. Fakat mantık olarak bence çok güzel. Bireysel değil ama kurumsal olarak işe yarar bir durum. İçeriğini bilmiyor olsam da bazen fuarlara katıldığımızda plazmaya ihtiyaç oluyor. Sağdan soldan aramak yerine yollayolla.com 'u deneriz.

 9. Bence gayet başarılı bir proje. Ama sigorta olayını çok iyi yapmaları gerekiyor. Eğer bir problem olduğunda sigortanın karşılaması lazım herşeyi.