YollaYolla.com: İstediğin Ürünü Al Dene Sonra Geri Gönder

YollaYolla.com: İstediğin Ürünü Al Dene Sonra Geri Gönder

Bu senenin etohum girişimlerinden olan ve üyelerinin istedikleri ürünleri sipariş ederek deneyebildikleri alışveriş sitesi YollaYolla.com beta olarak yayına başladı. Servisi aslında alternatif bir online alışveriş sitesi olarak değerlendirmek mümkün. Ücretli olarak üye olunan YollaYolla.com üyelik paketine göre üyelerine belirli sayıda ürün sipariş etme hakkı veriyor. Üyeler istedikleri ürünleri istedikleri süre boyunca denedikten sonra geri gönderip yenisini alabiliyorlar.

Bugün itibariyle ilk kez görücüye çıkan servis beta davetiyesi isteyen kullanıcıların üye olmasına imkan tanıyor. 20 Mart'tan sonra ise herkesin kullanımına açılıyor olacak.

70 TL, 150 TL ve 250 TL aylık üyelik seçenekleri sunan YollaYolla.com paket içeriklerine göre kullanıcılara 1,2 ya da 3 ürünü aynı anda deneme imkanı sunuyor. Pakete göre üyelere öncelikli imkanlar da sunuluyor.

Şu an için sistemde "bilgisayar"," elektronik", "hobi & oyun", "outdoor" ve "anne, bebek ve çocuk" kategorileri bulunuyor. Kategorilerdeki ürünler de üyelik paketine göre alınabiliyor ya da alınamıyor. Mesela Apple TV'yi alıp denemek istiyorsanız en az 150 TL aylık üyelik bedeli olan pakete ihtiyacınız bulunuyor.

Fikir olarak fazlasıyla zekice olan servis ilk izlenim olarak sizi şaşırtıyor olabilir. Hatta girişimcileri nasıl para kazanacaklar gibi bir düşünceye bile girebilirsiniz. Ancak konuyu taksitli ürün almak gibi düşünecek olursanız durum değişiyor. Örnek olarak, 40 GB'lık Apple TV'yi ele alacak olursak aylık 150 TL verdiğiniz paketle 600-700 TL civarında olan bu ürünün deneme süresince taksitini ödüyor gibi oluyorsunuz. Sonra geri gönderip bir başka ürün aldığınızda bu sefer taksitiniz o ürün için sürüyor. Sistemdeki en pahalı ürünün ortalama 800 TL olduğunu göz önüne alacak olursanız ve bu ürünleri en az 150 TL'lik pakete sahip üyelerin kullanabildiğini düşünürseniz iş modelinin ne kadar problemsiz olduğunu anlayabilirsiniz.

YollaYolla.com'u ilk kez inceleme fırsatı buldum ve iş modeli olarak başarılı olan bu servisin, kullanılabilirlik ve arayüzleri için de daha etkili bir çıkış yapmasını beklerdim. Mutlaka beta süreci boyunca bu tür geri dönüşler yapılacaktır ve düzenlemeye gidilecektir ancak fazla gecikilmemesini tavsiye ederim.

Özellikle bir ürünü almadan önce denemek ya da kısa süreli kullanmak isteyen kişiler için YollaYolla.com'un bir nimet olduğunu söyleyebilirim. Ürüne sahip olmayı sevenler için ise doğru bir seçenek olmayacaktır. Hedef kitlesini göz önüne aldığımızda servisin kısa süre içinde üyelik paketleri ve ürün çeşitliliği açısından gelişmesi durumunda girişimcileri için değer yaratması mümkündür. Ancak paketler ve ürünler arasındaki fırsat dengesi bu noktada çok önemli bir kriter olacaktır. Eğer doğru olarak kurulursa YollaYolla.com'un hedeflenen popülaritesinin yakalanması sağlanabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.