EfsaneOl.com: Yeni Futbol Menajerlik Oyunu

EfsaneOl.com: Yeni Futbol Menajerlik Oyunu

Bir süredir Twitter ve Friendfeed üzerinde Sinan Ata tarafından tease edilen Efsane Ol! sonunda açıldı. Şimdilik Beta sürecinde olan projeyi, sanırım en iyi online futbol menejerlik oyunu olarak tanımlayabiliriz. Oyun Sinan Ata'nın kurduğu Ata Games'in ilk oyunu olma özelliğini taşıyor ve aldığımız bilgiye göre Ata Games yıl sonuna kadar toplam 3 oyun çıkartmayı planlıyor.

Efsane Ol'da kendi takımınızı oluşturduktan sonra takımınızın taktik dizilimini düzenleyebiliyor, antrenman programını planlayabiliyor, finansal durumunuzu yönetebiliyor ve tesislerinizin geliştirilmesi üzerine çalışabiliyorsunuz. Oyunda o anlık aktivite yaratmak için diğer takımlara meydan okuyarak dostluk maçları yapmak mümkün. Bu şekilde oyuncularınıza deneyim kazandırarak takımınızı lig maçlarına daha iyi hazırlayabiliyorsunuz. Haftanın üç günü lig maçlarına çıktığınız Efsane Ol'da gerçek zamanlı bir lig kurgusu  bulunuyor. 5 adet ligin bulunduğu oyunda, takımınız lig maçlarını kazandıkça bir üst lige çıkıyor.

Efsane Ol, TRT ile ortak bir çalışmaya giderek televizyonda reklam almayı başarmış. Yarından itibaren TRT'de Efsane Ol'un reklamlarının döneceği bilgisini aldık. Sanırım Türkiye'de televizyon reklamlarıyla açılışını yapan ilk internet girişimi Efsane Ol olacak.

Efsane Ol'un ileri dönem hedefleri arasında yabancı dillere çevrilerek farklı ülkelere (tabi ki öncelikli olarak futbol meraklısı ülkeler tercih edilecektir) göre modellenmek var. Yazılım hazırlanırken bu amaçla çoklu dil altyapısı oluşturulabilecek şekilde geliştirilmiş. Ancak şu anda öncelikli hedef Türkiye pazarında sağlam bir yer kazanmak olacaktır.

Projenin gelir modeline bakacak olursak, reklam ve premium üyelik üzerinden kazanç sağlamak planlanıyor. Reklam ayağından nasıl bir gelir yaratılabilir şimdilik tahmin etmek zor ancak premium üyelik ve ileriki dönemlerde hayata geçirilebilecek olan "sanal ürün" (virtual goods) tarafından gelirleri artırmak mümkün görünüyor. Şu anda reklamsız oynama hakkı, gözlemci işe al, özel tedavi hakkı ve kredi bul gibi premium seçenekler bulunuyor. Ödemeler ise Turkcell ve Avea'nın mobil ödeme servisleri üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu seçeneklere bakarak oyun oturduğunda belki de hakem satın almaya kadar çok çeşitli premium seçenekleri görebiliriz :) (şaka şaka)

Türk internetinde en çok talep edilen ürünlerin başında oyun gelirken bu alandaki girişimlerin azlığından ve fırsatlardan daha önce defalarca söz etmiştik. Son dönemde Efsane Ol gibi online oyunların hayata geçirilmesi haberlerini aldıkça bu alandaki umudumuz artıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.