Blogunuza Google Buzz Düğmesi Ekleyin
Blog

Blogunuza Google Buzz Düğmesi Ekleyin

Google'ın sosyal medyaya yönelik ürünü Google Buzz, blog dünyasında son günlerde en çok konuşulan konulardan biri oldu. Buzz'ın FriendFeed'e oldukça benzer olması ve Yahoo'nun da aynı isimli bir ürününün olması Google Buzz'a yapılan iki büyük eleştiriydi. Yayına girişi sadece 3 gün olmasına rağmen buzz kullananların sayısı artıyor. Hali hazırda Friendfeed kullanıcılarının birçoğu buzz hesaplarını kullanmaya, tabir-i caizse "Friendfeed'i Buzz ile aldatmaya" başladı :)

Durum böyle olunca bize de diğer servisler için yaptığımız gibi buzz için de paylaşım düğmesi ekleme rehberi hazırlamak düştü. Aslına bakarsanız diğer rehberden hiçbir farklı yok. Sadece birkaç satır kod ile blogunuza buzz düğmesini kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Wordpress Blogunuza Google Buzz Ekleyin

İki farklı Google Buzz görseli hazırladık. Birincisi kare şeklinde ikincisi ise daha dar ve küçük. Kare görseli yazılarınızın hemen altında, küçük görseli ise blogunuzun dizin alanlarında yorum sayısının yanında kullanabilirsiniz.

Başlamadan önce hazırladığımız görselleri indirerek temanızın "images" klasörüne kopyalamalısınız. Temanızın resim klasörü başka bir isimde olabilir veya hiç olmayabilir. Böyle bir durumda yazının ileriki bölümlerinde yer alan kodlardaki "img src=" bölümünü temanıza uygun şekilde düzenlemelisiniz.

İkinci olarak blog yazılarınızın giriş kısmını resimleriyle birlikte paylaşılabilmeniz için temanızın functions.php dosyasına aşağıdaki kısa kod parçasını eklemeniz gerekiyor. Temanızda functions.php dosyası bulunmuyorsa hemen bir dosya oluşturarak içine aşağıdaki kodu yazabilirsiniz.

GÜNCELLEME: Google, Buzz servisini kapattığı için ilgili kodlar kaldırılmıştır.

Başlıkların yanına küçük  Google buzz görseli eklemek

GÜNCELLEME: Google, Buzz servisini kapattığı için ilgili kodlar kaldırılmıştır.

Yukarıdaki kodu blogunuzda index.php, archieve.php eğer varsa category.php sayfalarında yorum saysını gösteren kodun hemen yanına koyduğunuzda ve kodun içinde geçen "SizinSiteniz" kısımlarını kendi blogunuzun adı ve adresiyle değiştirdiğinizde Google buzz düğmesi yazı başlıklarının yanında görüntülenecektir. Tabi ki hazırladığımız Google Buzz görsellerini kullandığınız Wordpress temasının images klasörünün altına kopyalamalısınız.

Yazının altına kare Google buzz görseli eklemek

Yazının başında da bahsettiğim gibi  Google buzz düğmelerinin en uygun kullanım alanlarından bir diğeri tekil yazı sayfalarında yazının hemen altında kullanmak olacaktır. Bunun içinde aşağıdaki kodu temanızın single.php sayfasında yazının hemen altına yerleştirmeniz ve kodun içinde geçen "SizinSiteniz" kısımlarını kendi blogunuzun adresiyle değiştirmeniz yeterli olacaktır.

GÜNCELLEME: Google, Buzz servisini kapattığı için ilgili kodlar kaldırılmıştır.

İhityacınız olan görselleri ve kodların tümünü buradan indirebilirsiniz.

Aslına bakarsanız Google Buzz'ın çok fazla yenilikçi bir tarafı yok, hayatımıza katacağı tek yenilik e-posta hesabımızla sosyal profilimizi aynı adresten kullanabiliyor olmamız olacak. Yine de Friendfeed ve diğer sosyal mecralara göre Gmail'in kullanıcı kitlesi düşünüldüğünde Buzz'ın çok daha geniş bir kitleye ulaşabileceğini söyleyebiliriz. Bu yüzden blogunuzda buzz düğmesi eklemeniz ziyaretçilerinizin artmasında yardımcı olabilir. ;)

Yorumlar (16)
 1. İbrahim İbrahim

  Şu an için erken diye düşünüyorum, ileride yapılabilir.

 2. Kamil Mehmet öz Kamil Mehmet öz

  Google Buzz sadece google olduğu için bu kadar ilgi görüyor. Google'ın bunu iyi kullanıp eksiklerini çok hızlı zamanda kapatmalı. yoksa kaçışlar başlayacaktır.

 3. Sanırım wordpress sosyal medya eklentilerinin yeni sürümlerinde Buzz da olacaktır. en azından ozamana kadar bunu kullanmakta fayda var.

 4. Can Mugan Can Mugan

  Google Buzz'un ileride pek fazla tutulacağını düşünmüyorum.

 5. birde webrazzi google buzz'a nedne bu kadar torpil geçiyor her yazının başlığında çıkartıyor. orada ne facebook var ne twitter ne ff ama buzzla var. analamdım? türkiyede web sektöründe söz sahibi olan bir site neden buzz için böyle bir ayrıcalık yapıyor?

 6. Yaprakela Yaprakela

  bende pek tutulmayacagı konusunda kararlıyım..

 7. Son_Silahsor Son_Silahsor

  Sonu büyük ihtimalle Google Wawe gibi olacak...

 8. Bora Akson Bora Akson

  Sosyal medya sitelerinde çok fazla sayıda alternatif var ve Google'ın bu hamleyi yapmakta biraz geç kaldığını düşünüyorum. Google Chrome'da ki gibi işlerin iyi gitme ihtimalide epey düşük gibi. Şimdilik bekle ver gör taktiğini uygulamak en iyisi gibime geliyor.

 9. Ismail Ismail

  bu piyasanın devi belli ne yazıkkı facebook yani bu saatten sonr ao tahtı kaptırmaz

 10. Demir Demir

  Buzz malesef ilk günlerindeki etkisini ve heyecanını kaybetti.

 11. Yazar Yazar

  Güzel bir eklentiymiş.Fakat kullanıcı sayısı arttığı zamanlarda daha işe yarayabilir.

 12. Bat Guano Bat Guano

  Peki Google Buzz icin mutlaka PHP tabanli site mi olmali? ASP tabanli sitede bunu eklemek icin kod nedir?

 13. Seoptik Seoptik

  Teşekkürler makaleniz için,birde buzz'u bilen biraz fazla kişi olsa...

 14. Ahmet D. Ahmet D.

  Evet ama gerçekten buzz'u bilen fazla kulanıcı yok benim dileğim fazlalasması yanında

 15. Göögle Göögle

  bence googleye biraz haksızlık yapılıyor meyve veren ağaç taşlanırmış etrafımızda o kadar büyük internet şirketler var bunların başında facebook deniliyor aslında facebook çalıntı bir sitedir googlenin orkut.com adlı sitesini ilhamn alınarak yaılmıştır google facebook benim sitemden ilham alıp fikrimi çaldı diye ortalıga atladımı hayır şu ana kadar google den daha büyük internet şirketi yok ve onun kadarda iyi bir şirket yok bence diger şirketlerin hepsi özenti olarak kurulmuştur heğp fikir hırsızlıgından yararlanılmışlardır ama google öle degil bence kesinlikle haksızlık yapılıyor

 16. Mario Oyunları Mario Oyunları

  bazen hata veriyor bu kodlar sebebi ne olabilir?