Wordpress Blogunuzu Sosyal Medyayla Tanıştırın!

social-media-add-this

Blogunuza yazdığınız yazıların çeşitli sosyal ağlarda ve imleme sitelerinde görünmesi ve yer alması ziyaretçi kazanmanız açısından önemlidir. İlk başta birkaç kişinin eklediği veya paylaştığı içerikler bir süre sonra sizi sürekli takip eden ziyaretçiler olarak geri dönecektir. Blograzzi'nin bu ilk yazısına bundan sonra benzerlerini de göreceğinizi belirterek, Wordpress blogunuza "paylaş" bağlantılarını nasıl ekleyeceğinizi anlatarak başlayalım.

Eklenti kullanabilirsiniz!

Paylaş butonları için çok çeşitli eklentiler mevcut. Bu konudaki popüler eklentiler olarak Add This, Share This, Tweet This sayabiliriz. Türkçe olarak da Ekle Bunu aynı işi Türk sosyal imleme sitelerini öne çıkartarak yapıyor. Ne yazık ki kayıtlı olan yerli imleme sitelerinin bir bölümü kapatılmış veya köşeye atılmış durumda. Neyse, bu konuyu sonra Ekle Bunu özelinde bir yazı ile irdeleriz, biz eklentilerimize geçelim.

Add This - Sanırım en eski bu işi yapan site, eklentisi de mevcut. Eklentinin kurulumu standart Wordpress eklenti kurulumu aslında. Dosyayı atıp etkinleştirdikten sonra yazılarınızın altına AddThis tuşu ekleniyor. Eklenti aynı zamanda arkada kullanıcıların paylaştıkları içeriklerin istatistiğini de tutuyor.

Share This - Share This eklentisi Add This'e göre daha fazla siteyi destekliyor ve sitesine üye olunduğunda eklenecek siteler listesinde sıralamalar yapmanıza izin veriyor. Kurulumunda ise herhangi bir farklılık bulunmuyor.

Tweet This - İsminden de anlaşılabildiği gibi özellikle Twitter için geliştirilmiş olan bir eklenti. Twitter dışında da pek çok siteye destek sunuyor. Eklentinin en iyi taraflarından biri Twitter'a gönderilen yazı bağlantısının URL kısaltma servisleri kullanılarak kısaltılması. Eklentinin Wordpress için geliştirdiği iç fonksiyonları isterseniz tema içinde herhangi bir yerde de kullanabilirsiniz.

Yukarıda ki kodu kullanarak Twitter'a gönderilecek notu hazırlayabilirsiniz.

Kendi işinizi kendiniz görürsünüz.

Sosyal ağlara veya imleme sitelerine paylaş düğmeleri yapmak için mutlaka eklenti kullanacaksınız diye birşey yok. Zaten bu sitelerin hemen hepsi paylaş düğmeleri ya da araçları yayınlıyorlar. Ben burada birkaç farklı bağlantıyı paylaşacağım. Aşağıdaki kodları blogunuzda istediğiniz yere yerleştirerek paylaş düğmelerini elde edebilirsiniz.

Facebook

Facebook’ta Paylaş

Friendfeed

FriendFeed’de Paylaş

Delicious

Delicious’ta paylaş

Digg

Digg’de paylaş

Eğer programlama konusunda hiç bilginiz yoksa eklenti kullanımı en iyisi ancak her eklenti blogunuza ek bir yüklenme zamanı getirecektir. Eklentilerin performansı konusunda önümüzdeki günlerde başka yazılar yayınlayacağız.

Yazıda bahsettiğimiz eklentileri ya da kodları kullanmakta zorlu çekerseniz, bunlara ek olarak önerdiğiniz servisler ya da eklentiler varsa, lütfen yorumlarda soru ve görüşlerinizi paylaşın. Yorumlarınızın bu yazıyı bugün ya da gelecek günlerde okuyacak herkes için çok faydalı olacağına inanıyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.