Google Buzz'ın Şanslı Günü - FriendFeed'e Erişilemiyor!
Genel

Google Buzz'ın Şanslı Günü - FriendFeed'e Erişilemiyor!

Bugün akşam saatlerine doğru popüler sosyal paylaşım platformu FriendFeed'e Türkiye'den erişim sağlanamaz oldu. Halen de erişim sağlamak mümkün olmuyor. (Cuma günü öğle saatlerinde erişim sağlanabilir oldu) Durum böyle olunca da akla ilk olarak "FriendFeed'e erişim mi engellendi?" sorusu geldi. Ancak servise yurtdışından da bazen erişim sağlanabiliyor, bazen ise sağlanamıyor. En azından bu işlem için kullandığımız servis değişken sonuçlar veriyor. Siz de bu linke tıklayarak Türkiye dışından FriendFeed'e erişim olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Yurtdışından da erişilemiyor fikri ortaya çıkınca bu sefer de FriendFeed'in sunucu sorunları olduğu düşüncesi oluştu. Ama bu fikri de TTNET dışında, mesela 3G bağlantısı üzerinden denediğinizde FriendFeed'e bağlanabiliyor olmanız çürütüyor.

Kısacası şu an için kesin birşey söylemek mümkün değil. Çünkü açıkcası konuyla ilgili sağlıklı bilgiye sahip değiliz. Ancak FriendFeed'in birebir benzeri diyebileceğimiz Google Buzz'ın sosyal medyaya sunulduğu ve aktif kullanılacağı ilk gün böyle bir durumun oluşması da haliyle sivri soruları beraberinde getiriyor. Tabi bu tür garip komplo teorilerine girmenin gereği yok ama bir taraf için büyük şans, bir taraf için ise büyük şansızlık demekten de kendimi alamıyorum.

Hatırlatmakta fayda var. Dünyada bu tür platformların en yoğun kullanıcı grupları arasında Türk internet kullanıcıları yer alıyor. Facebook'un 3. en büyük popülasyonu, FriendFeed'in ise 2. en çok kullanıldığı ülkenin Türkiye olduğunu biliyorsunuzdur. Yine de kafayı bu tür komplo teorileri yormamızın gereği yok...

Sorun FriendFeed sunucuları mıdır, TTNET sorunu mudur, erişim engelleme midir yakında öğreniriz. Şu an için tek bildiğimiz var ki, bugün Google Buzz'ın şanslı günü...!

Yorumlar (23)
 1. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  Açıldı zaten yazı yayınlanana kadar galiba :)

 2. Torbam.com Torbam.com

  Sorun devam ediyor. Açılmıyor.

 3. Cem Argun Cem Argun

  Friendfeed'de Türkiye resmen ABD'yi de geçmiş durumda. Kaynak bizzat Bret Taylor. http://ff.im/eJc84

 4. Aykut Duman Aykut Duman

  Yok, hala tık yok.

 5. Koç Blog Koç Blog

  Çatır çatır girdim ben bugün. Pek bir sıkıntı yaşamadım. Çöktü demek için bu kadar aceleci olmayın.

 6. Dogan Tuncer Dogan Tuncer

  Kapalı hala.

  Ayrıca Türkiye FriendFeed'in ikinci değil en çok kullanıldığı ülke olması lazım.

 7. 3g üzerinden de bağlanamadım

 8. site kapalı bende,ayrıca amerikadaki sunucumla olan baglantım gitti ancak proksi ile açılabiliyor.>Ttnet nedeyim sana

 9. bence çok karmaşık ve bu da groups gibi emailimde gibi hissettiriyor. umarım başarısız olur. google da kopya projelere başladı çok yenilik getirecek birşey yapmadıktan sonra ff yada twitter'ın aynısı yapmanın anlamı ne?

 10. Dmoz_Zede Dmoz_Zede

  DDOS mu acaba :)

 11. Merhaba Merhaba

  Bu saat itibariyle açıldı. Hayırlı uğurlu olsun. Yazıya güncelleme eklenirse güzel olur. :D

 12. an itibariyle ulaşılabiliyor

 13. Bende hiç kapanmadı :)

 14. Dün ve bugün Twitter'a kaymalar görüyorum. Fazla uzun sürmez, göç dalgalarına da şahitlik ederiz.

 15. Koç Blog Koç Blog

  Ya aslında hem friendfeed hemde twitter kullanıyorum. Şunu gördümki eğer sitenizde hem twitter'da paylaş butonu hemde friendfeed'de paylaş butonu var diyelim. Gönderdiğiniz bir makale her iki sitedede toplam 100 kişi tarafından paylaşıldı. friendfeed'de resim müzik vs eklenebildiği için sadece link içeren bildiriler kişi aboneleri tarafından ilgi görmüyor. Ama twitterda sadece yazı ve link paylaşıldığından ilgi oranı daha yüksek.

  Yani bu yüz kişinin paylaşımı sitenize ziyaretçi açısından twitterde %30 ise friendfeed'de %5-10 arası değişiyor. Buda gösteriyorki friendfeed kendi içinde dönen bir platform. Twitter ise hem kendi içinde hemde sitelerde dönen bir platform.

  O yüzden site sahipleri twitter'a daha fazla önem veriyorlar.

 16. Ömer Kayapınar Ömer Kayapınar

  İlk gördüğümde bende "ne şans arkadaş" demiştim. Güzel giriş yaptı bakalım devamı nasıl olacak...

 17. twitter hala dil desteği nasıl vermez bu kadar rakip varken. oldukça iddialı duruyorlar ama işler zor google lokalizasyon işini iyi çözüyor. ff'de türke destek var. twitter bunlardan hasar görecek gibi.

 18. Istanbul Istanbul

  google buzz bir türlü alışamadım :) friendfeed'in bir gün kapalı kalması bence goole buzz servisine hiç bir şey katamaz. friendfeed ile devam. :)

 19. Google Buzz, ilk bir kaç gün ben dahil bir çok kişide heyecan yaratsa da kalıcı bir etki yaratmadı sanki. 2 gün yazdık sonra bıraktık Buzz'ı.

 20. bence çok karmaşık ve bu da groups gibi emailimde gibi hissettiriyor. umarım başarısız olur. google da kopya projelere başladı çok yenilik getirecek birşey yapmadıktan sonra ff yada twitter’ın aynısı yapmanın anlamı ne?

  Tamamen katılıyorum

 21. an itibariyle frienfeed.com sitesi 500 Internal Server Error hatası veriyor

 22. Nevzat Kockirli Nevzat Kockirli

  Olur öyle şeyler sonuçta buda bi insan yapımı :) önemli olan sürekli bir kapanma olmaması.

  1. Nevzat Kockirli Nevzat Kockirli

   Bu yazı ta şubarta yazılkmış baya zaman geçmiş üzerinden :)