Google Gerçekten Twitter'a Rakip Mi Getiriyor?
Genel

Google Gerçekten Twitter'a Rakip Mi Getiriyor?

Bugün The Wall Street Journal'ın haberi ile bütün dünya "Google Twitter'a rakip getiriyor" şeklinde bir moda girdi. Aslına bakarsanız WSJ'ın haberinde tek söylenen şuydu: "Google Gmail'e ekleyeceği ek özellik ile kullanıcıların arkadaşları tarafından paylaşılmış fotoğraf, video ve durum güncellemelerini kolaylıkla takip edebilmesini sağlayacak."

Haberin içinde genel olarak bundan başka bir açıklama yok. Ancak söz konusu sosyal paylaşım olunca elbette tüm sosyal medya mecralarından aynı ses yükseldi ve Twitter'ın beklenen rakibinin Google'dan geleceği üzerine haberler yapıldı.

İşin aslı ve boyutu henüz belli olmadı ancak Google bu haberler ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra basını bugün Türkiye saatiyle akşam 20:00'de (10:00 PST) Googleplex'e davet etti ve şirketin en popüler iki ürünündeki yenilikleri göstereceğini bildirdi.

Yapılacak açıklama ve söz konusu yeniliklerin sosyal paylaşım üzerine olacağı kuşkusuz. Ancak Twitter'a rakip mi olur, bu konuda birşey söylemek için fazla erken. Kaldı ki, bu fikir biraz fazla iddialı.

Google zaten sosyal paylaşım konusunda Gmail üzerinde geçmişte bazı adımlar atmıştı. Yani, olası bir durum güncelleme ya da resim/video içeriği paylaşma imkanı sunulması şirket için yeni birşey değil.

Farketmemiş okuyucularımız varsa hatırlatmış olayım. Hali hazırda Gmail üzerindeki sohbet özelliğini kullanarak zaten durum güncellemesi yapabiliyorsunuz. Ancak yapılan güncellemelerin bir geçmişi tutulmuyor. Şirketin bu özelliğin üzerinde oynayarak geçmişi tutan bir yapı yarattığını düşünmek yanlış olmaz. Ama hepsi bu kadar mıdır derseniz, sanmıyorum...

Çünkü Google bu şekilde tüm basını kolay kolay Googleplex'e toplamaz, toplamıyor. Bugüne kadar bu kadar büyük heyecanla yapılan davetler çoğunlukla Nexus One lansmanı gibi önemli değişimleri beraberinde getirdi.

Kısacası, Google Twitter'a mı rakip olur, yoksa bir ara deli divana olunan ama sonra etkisi geçen yeni bir Google Wave türü furya mı başlatır akşama doğru öğreneceğiz. Şu aşamada tek bildiğimiz dünyadaki tüm internet kullanıcılarının en çok kullandığı araç olan e-posta yakında Gmail ile çok daha paylaşım barındıran bir hal alacak...

Yorumlar (8)
 1. Sosyal Medya Sosyal Medya

  Ben Google'ın son 5-6 yıldaki başarısız tecrübelerinden bir şeyler öğrenmiş olabilmesini umuyorum. Daha çok Twitter'ı da içine alan bir uygulamadır eğer mevzu durum güncellemeyse. Yoksa Google'ın bu "rakip" durumlarından çok ağzı yandı daha önce.

 2. Google böyle birşey yapacak olursa şaşırmam :)

 3. Twitter değilde Facebook'un e-mail hizmetine başlamasından önce, kendi e-mail yapısını daha da bağımlı hale getirecek bir yapı olabilir mi?

 4. Cemil Günel Cemil Günel

  Aslında öyle çok büyük bir şey bekleyip gaza gelmeye gerek yok gibi geldi bana.

  Benim tahminim durum güncellemeleri ve diğer paylaşımları gösterecek yeni bir google bölümü olacak yani ayarlara girdiğimizde blogger gmail gibi bu yeni bölümün ayarlarını göreceğiz ve blogger profili gibi herkes görsün , sadece izin verdiklerim görsün şeklinde bir seçeneklendirme yapacaklar.

  Saygılar.

 5. Hüseyin Erkmen Hüseyin Erkmen

  Bu konuda bir yorum yapılırken ya da işleriniz için bu türden gelişmeleri katarken sadece Türkiye gibi bilişimde ve özellikle webte çok küçük bir pazarı dikkate almamanızı tavsiye ederim. Örnek olarak, ABD'de özellikle portallar, dergi ve magazinler google wave'i bir araç olarak düzenli kullanmaya çoktan başladılar. Bunun yanı sıra Orta Asya'da da başarılı örnekler var. Bu bağlamda Google bir rakip yaratma derdin de değil de Türkiye'de Doğan grubunda gördüğümüz bir grup yaratma derdinde diye düşünüyorum.

 6. Koç Blog Koç Blog

  Eğer google bu twitter işini ciddiye alsaydı friendfeed'i facebook'a satmazdı.

  Demekki önemsemiyor. Zaten mikro günlük kurmak isteyenler bloggerda da kuruyorlar.

 7. google buzzzzzzzzzz

  ekran görüntüsü: http://cld.ly/ec1byk eren emre'nin paylaşımından ;)

 8. Twitter ne yaptı ? Nereden para kazandı ? Belki de Twitter'ın yapamadığını yapacak. Mesela ben neden twitter'a girmeliyim hergün. Halbuki mail adresime bakarken aynı işi görebilirim. En azından hergün mail adreslerime bakmak zorundayım.

  Twitter'a elveda. Google hoşgeldin (tekrar)