Luxinabox.com: Marka Ürünleri Satın Alma, Kirala!

Luxinabox.com: Marka Ürünleri Satın Alma, Kirala!

luxinabox-logoBir süredir adından oldukça fazla söz ettiğimizi farkettiğim Luxinabox.com'u artık yazmak lazım diye düşünüyorum. İlk olarak 13 Ocak'ta gerçekleştirdiğimiz Webrazzi Gündem E-Ticaret toplantısında isim verilmeden örnek gösterilen girişim, o günden sonra katıldığım ethoum toplantısında iş modeli ile uzun uzun konuşuldu.

Bu kadar konuşup hala Webrazzi'de yer vermediğimizi farkedince de utandım ve DLD Konferansı için geldiğim Münih'ten Luxinabox.com'u sizler için özetlemeye karar verdim.

Girişim son dönemlerde oldukça popüler olan bir iş modeline sahip. Özellikle yılbaşı döneminde Amerika ve Avrupa'daki alışveriş çılgınlığı sürerken, bu iş modeline sahip girişimler bol miktarda incelendiler, paylaşıldılar ve önerildiler.

Model ana hatlarıyla şöyle. Üst düzey ve pahalı markaların ürünleri site üzerinden satılmıyor, kiralanıyor. Yani, eğer özel bir davet varsa, ya da kısa süreliğine arkadaşlarınızı kıskandırmak istiyorsanız, pahalı bir ürünü satın almak yerine kiralayarak birkaç gün kullanıyorsunuz.

Mesela binlerce euro değerindeki Hermes marka bir çantayı Luxinabox üzerinden 2 günlüğüne 475 TL'ye kiralayabiliyorsunuz. Aynı şekilde daha uygun bir örnek vermek gerekirse Chanel marka bir başka çantayı da günlük 90 TL'ye kiralamak mümkün. Dünyada aynı modeli uygulayan girişimlerden Bag Borrow or Steal, yeni adıyla Avelle'yi inceleyebilirsiniz.

luxinabox1

Böyle bir girişimi hayata geçirirken ilk akla gelen eminim ki ürünlerin çalınma riski olacaktır, ancak sigortalama bu konuda girişimciyi koruyan bir seçenek sunuyor. Sadece ilk yatırım maliyeti yüksek olacak olan bu iş modelinin, operasyon tarafında başınızı çok ağrıtacağını düşünmüyorum.

Türkiye'de Luxinabox'tan başka bu modeli uygulayan bir girişim görmedim, eğer biliyorsanız lütfen yorumlarda paylaşın. Dünyada oldukça popüler durumda olan benzer girişimlerin Türkiye'de de fırsat alanı yarattığına inanıyorum. Pazarın şu günlerdeki tanınan ismi olan Luxinabox'ın da bu fırsatı değerlendirerek ismini kısa süre içinde daha fazla duyurması gerektiğini düşünüyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.