Luxinabox.com: Marka Ürünleri Satın Alma, Kirala!
E-Ticaret

Luxinabox.com: Marka Ürünleri Satın Alma, Kirala!

luxinabox-logoBir süredir adından oldukça fazla söz ettiğimizi farkettiğim Luxinabox.com'u artık yazmak lazım diye düşünüyorum. İlk olarak 13 Ocak'ta gerçekleştirdiğimiz Webrazzi Gündem E-Ticaret toplantısında isim verilmeden örnek gösterilen girişim, o günden sonra katıldığım ethoum toplantısında iş modeli ile uzun uzun konuşuldu.

Bu kadar konuşup hala Webrazzi'de yer vermediğimizi farkedince de utandım ve DLD Konferansı için geldiğim Münih'ten Luxinabox.com'u sizler için özetlemeye karar verdim.

Girişim son dönemlerde oldukça popüler olan bir iş modeline sahip. Özellikle yılbaşı döneminde Amerika ve Avrupa'daki alışveriş çılgınlığı sürerken, bu iş modeline sahip girişimler bol miktarda incelendiler, paylaşıldılar ve önerildiler.

Model ana hatlarıyla şöyle. Üst düzey ve pahalı markaların ürünleri site üzerinden satılmıyor, kiralanıyor. Yani, eğer özel bir davet varsa, ya da kısa süreliğine arkadaşlarınızı kıskandırmak istiyorsanız, pahalı bir ürünü satın almak yerine kiralayarak birkaç gün kullanıyorsunuz.

Mesela binlerce euro değerindeki Hermes marka bir çantayı Luxinabox üzerinden 2 günlüğüne 475 TL'ye kiralayabiliyorsunuz. Aynı şekilde daha uygun bir örnek vermek gerekirse Chanel marka bir başka çantayı da günlük 90 TL'ye kiralamak mümkün. Dünyada aynı modeli uygulayan girişimlerden Bag Borrow or Steal, yeni adıyla Avelle'yi inceleyebilirsiniz.

luxinabox1

Böyle bir girişimi hayata geçirirken ilk akla gelen eminim ki ürünlerin çalınma riski olacaktır, ancak sigortalama bu konuda girişimciyi koruyan bir seçenek sunuyor. Sadece ilk yatırım maliyeti yüksek olacak olan bu iş modelinin, operasyon tarafında başınızı çok ağrıtacağını düşünmüyorum.

Türkiye'de Luxinabox'tan başka bu modeli uygulayan bir girişim görmedim, eğer biliyorsanız lütfen yorumlarda paylaşın. Dünyada oldukça popüler durumda olan benzer girişimlerin Türkiye'de de fırsat alanı yarattığına inanıyorum. Pazarın şu günlerdeki tanınan ismi olan Luxinabox'ın da bu fırsatı değerlendirerek ismini kısa süre içinde daha fazla duyurması gerektiğini düşünüyorum.

Yorumlar (14)
 1. Çetin Çetin

  adrese bırakıp tekrar adresden alması güzel, şimdilik sadece çanta var sanırım, bayanlara daha fazla hitap ediyor

 2. Yaşar Acar Yaşar Acar

  Gerçekten güzel bir fikir ancak dediğiniz gibi sermayesi oldukça yüksek bir iş. Türkiyede benzeri olduğunu zannetmiyorum. İlk olduğu için bir avantajı var ancak Türk halkına gider mi bilemiyorum açıkçası.

  Kiralama sayesinde insan 1 gün richie rich gibi yaşayabilir =) bu imkanı vermeleri güzel. Ben kiralama ile ilgili bi rent a car sitelerinde gördüm, bir de domain kiralama olayını duymuştum şu sitede ( www.domainler.im ) onun dışında bildiğim ilginç kiralama siteleri duymadım.

  1. Mustafa Sezer Mustafa Sezer

   Domain kiralama olayını duyduğun site, senin değil mi? Ne adamsın, 3 kuruşluk reklam yapacaksın biraz zeka kırıntın olsun :))

  2. Cevap Cevap

   http://whois.domaintools.com/www.domainler.im

   tatilde ders falan çalışın yahu yaşar acar

  3. Eylos Eylos

   Hakikatten wois sorgusuna baktığımda yaşar yazıyor. :) Webrazzide gizli reklam kokan hareketler :)

 3. Torbam.com Torbam.com

  Hımm, talep edenler var ki böylesine bir işe girişmişler. Başarılar diliyoruz.

  Günlüğü 90 liraya kaç kişi çanta kiralayabilir ki... Diğer girişimcilerin orta sınıfı hesaba katmalarını tavsiye ediyoruz naçizane. Mesela oradaki markaların çakmalarının satıldığı bi sanal dükkan tutacaktır.

 4. Vedatkrc Vedatkrc

  birde istanbulda bir kaç ayda bir faydalandığım www.istanbulflat.net diye bir sitede kısa donemli daire kiralama olayı var, her turlu satın almaktan karlı bir durum soz konusu:). luxinabox da ise sadece çanta gibi urunleri kıralayarak, kullanıcıların arkadaş yada yakınlarının yanında kendilerini tatmın etmsi dışında kısa vadede de olsa herhangi bir ihtiyacı giderecek ürünlerin yer alması gerek.Tıpkı yukarda bahsettiğim site benzeri, gerçi evi kısa donemli kiralayı benim evim diye kendini tatmın etmekte söz konusu olabilr:)ama en azından bir ihtiyaca karşılık oluşturulmuş.

 5. Guru Fasulye Guru Fasulye

  ah kapitalist dunya ahh.. bir tane cantayi 2 gunlugune sadece "450"ytl ye kiralayan bir toplum :D girdim baktim, derisi ne bilinmez ama dunyadaki hangi deri bu kadar ediyor ? balina pipisi derisi mi yoksa bu ? :D cehaletimi bagislayin..

  konu disi, ama bu cantalarin tanesinin en fazla 10-20 dolara mal oldugunu biliyor muydunuz, bu cantalari yapan iscilerin calisma ucretleri "saniye" ile hesaplandigini, bilmem kac saniyede bir isi yapamazsa yerine baskasini aldiklarini biliyor muydunuz. zavalli dunya..

  1. Bekir Bekir

   Söylediklerini alkışlıyorum arkadaşım.

   Ne insancıklar var şu dünyada ya... O çantaları almak da, kiralamak da günah be...

  2. Eylos Eylos

   Sayın guru fasulye bizim köyde buna "MARKA" diyorlar :)

   1. Torbam.com Torbam.com

    Bizim köyde görmedik derler, müsrif derler.

 6. "Ye kürküm ye " gibi atasözleri tüm dünyada geçerli olduğu için Amerika da zıpır " yuppie'ler için "Rolex" saat ve benzeri pahalı kuşamları kiralayan dükkanlar var (marka düşkünlüğünün salaklık düzeyine geldiği ülkemizde bu iş kolunun uyanık girişimcilerce değerlendirilebileceği kanısındayım)

  Ahmet Şerif İZGÖREN

  Ekim 1998

 7. boş boş yorumlar yapmış çoğu arkadaş yok müsriflikmiş yok görmemişlikmiş vb. kendiniz gibi olmayanlara saygı göstermeyi öğrenin girşimcilere her zaman destek verilmeli. çakma çanta satılan bir site olsunmuş madem markalaşmanın saçma birşey olduğunu düşünüyorsunuz neden o ürünlerin benzerini(sahtesini) kullanarak statü göstergesi elde etmeye çalışıyorsunuz. bırakın ye,iç,s.ç felsefesini kim bilir sizde de ne fikirler vardır ama kafayı çalıştırana

  1. Ekmek kaç para senin haberin var mı?