Yonja Yeni Stratejileri İle Türkiye Pazarına İyice Sarıldı

Yonja Yeni Stratejileri İle Türkiye Pazarına İyice Sarıldı

yonja-logo12003 yılında hayata geçirilen ve bugün 5.7 milyon üyesi ile Türkiye'nin en popüler sosyal ağ ve arkadaşık servislerinden olan Yonja, son dönemlerdeki değişimi ile dikkatimizi çekti. Facebook'un tüm dünyada sosyal ağ alanındaki taşları yerinden oynatması ile Yonja da bu durumdan etkilenmiş ve kan kaybetmişti. Haziran 2009'da geçmişte Yahoo!'da yönetici olarak çalışmış Dilawar Syed'ın CEO olarak göreve gelmesi ile Yonja'daki hareketlilik tekrar arttı ve değişim kendini göstermeye başladı.

Geçtiğimiz günlerde Dilawar Syed ile yaptığım bir görüşme ile öğrendiğim gelişmeler Yonja'nın aslında stratejisinde küçük gibi gözükse de önemli değişimlere gittiğini gösteriyor.

Öncelikle, geçmişte vasrayılan dili İngilizce olan servis bir süredir Türkçe olarak yayın yapıyor ve sitenin tasarımı da dahil olmak üzere genel olarak daha lokal bir tat sunuyor.

Bunun öncelikli sebebi aslında şirketin değişen stratejisinin altında yatıyor. Lokal bir ağ olmanın avantajlarının farkına varan girişim, Türkçe içerik ve Türk kulllanıcılara yönelik özelliklere odaklanma kararı almış. Sitenin değişen tasarımındaki hatların da sebebi buymuş.

yonja-ana1

Halen ayda yaklaşık 35 bin yeni üye kazanan servis, trafiğinin yaklaşık %25'ini Facebook üzerinden, %40'ını ise aramalardan yakalıyor. Dilawar Syed'in belirttiği bu noktayı Alexa verilerinden de kolaylıkla görebilirsiniz.

Facebook ile böylesine ilişkili bir yapı ortaya çıkınca, Yonja yönetimi bu konuda bir adım atarak Facebook Connect'i devreye almış ve Facebook üyelerinin ek bir üyelik işlemi yapmadan Yonja'ya giriş yapabilmesinin önünü açmış. Bu entegrasyon işe yaramış olacak ki, bugün Yonja'ya yeni giriş yapan üyelerin yaklaşık %8-%10 kadarı Facebook Connect kullanıyormuş.

Facebook ve MySpace gibi global rakiplerinin, üyelerine "tanıdıkları kişiler" ile iletişim kanalı açtığını, ancak Yonja kullanıcılarının "yeni arkadaşlar" bulmak istediklerini belirten Dilawar Syed, stratejilerini de buna göre şekillendirdiklerini söylüyor.

Son dönemlerde oyunlar, lokasyon bazlı servisler, kullanılabilirlik gibi konularda da çalışmaları olduğunu öğrendiğim Yonja'nın, mobil internet konusuna da odaklandığı yakında piyasaya sürecekleri Yonja Light ve iPhone uygulaması ile anlaşılabiliyor.

Yonja'nın mobil versiyonu olacak Yonja Light'ın önümüzdeki aylarda açılacağını ancak lokasyon bazlı özellikleri de bünyesinde barındıran iPhone uygulamasının kısa süre içinde kullanıcılarla bulaşacağını öğrendim.

Son olarak Dilawar Syed ile görüşürken laf arasında yakaladığım bir noktayı daha paylaşmak isterim. Yonja Media Group, eğitim alanına ilgi duyuyormuş ve bu konuda bir girişim fikri varmış. Farklı bir marka ve Yonja'dan bağımsız olarak kurgulanacak model, online eğitime sosyal bir katman katacakmış. Henüz sadece fikir aşamasında olan bu proje hakkında detaylı bilgi aldığımızda paylaşıyor olacağız.

Özetle, Yonja'nın gerçekleştirdiği bu atılıma memnun olduğumu söylemeliyim. Hem Türkiye'nin en eski ve popülaritesini hala koruyabilen internet girişimlerinden olduğu, hem de pazardaki başarısı ile global gözleri buraya yönlendirme olasılığından dolayı Yonja'nın sektördeki dinamizmini tekrar görmeyi isterim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.