Yonja Yeni Stratejileri İle Türkiye Pazarına İyice Sarıldı
Genel

Yonja Yeni Stratejileri İle Türkiye Pazarına İyice Sarıldı

yonja-logo12003 yılında hayata geçirilen ve bugün 5.7 milyon üyesi ile Türkiye'nin en popüler sosyal ağ ve arkadaşık servislerinden olan Yonja, son dönemlerdeki değişimi ile dikkatimizi çekti. Facebook'un tüm dünyada sosyal ağ alanındaki taşları yerinden oynatması ile Yonja da bu durumdan etkilenmiş ve kan kaybetmişti. Haziran 2009'da geçmişte Yahoo!'da yönetici olarak çalışmış Dilawar Syed'ın CEO olarak göreve gelmesi ile Yonja'daki hareketlilik tekrar arttı ve değişim kendini göstermeye başladı.

Geçtiğimiz günlerde Dilawar Syed ile yaptığım bir görüşme ile öğrendiğim gelişmeler Yonja'nın aslında stratejisinde küçük gibi gözükse de önemli değişimlere gittiğini gösteriyor.

Öncelikle, geçmişte vasrayılan dili İngilizce olan servis bir süredir Türkçe olarak yayın yapıyor ve sitenin tasarımı da dahil olmak üzere genel olarak daha lokal bir tat sunuyor.

Bunun öncelikli sebebi aslında şirketin değişen stratejisinin altında yatıyor. Lokal bir ağ olmanın avantajlarının farkına varan girişim, Türkçe içerik ve Türk kulllanıcılara yönelik özelliklere odaklanma kararı almış. Sitenin değişen tasarımındaki hatların da sebebi buymuş.

yonja-ana1

Halen ayda yaklaşık 35 bin yeni üye kazanan servis, trafiğinin yaklaşık %25'ini Facebook üzerinden, %40'ını ise aramalardan yakalıyor. Dilawar Syed'in belirttiği bu noktayı Alexa verilerinden de kolaylıkla görebilirsiniz.

Facebook ile böylesine ilişkili bir yapı ortaya çıkınca, Yonja yönetimi bu konuda bir adım atarak Facebook Connect'i devreye almış ve Facebook üyelerinin ek bir üyelik işlemi yapmadan Yonja'ya giriş yapabilmesinin önünü açmış. Bu entegrasyon işe yaramış olacak ki, bugün Yonja'ya yeni giriş yapan üyelerin yaklaşık %8-%10 kadarı Facebook Connect kullanıyormuş.

Facebook ve MySpace gibi global rakiplerinin, üyelerine "tanıdıkları kişiler" ile iletişim kanalı açtığını, ancak Yonja kullanıcılarının "yeni arkadaşlar" bulmak istediklerini belirten Dilawar Syed, stratejilerini de buna göre şekillendirdiklerini söylüyor.

Son dönemlerde oyunlar, lokasyon bazlı servisler, kullanılabilirlik gibi konularda da çalışmaları olduğunu öğrendiğim Yonja'nın, mobil internet konusuna da odaklandığı yakında piyasaya sürecekleri Yonja Light ve iPhone uygulaması ile anlaşılabiliyor.

Yonja'nın mobil versiyonu olacak Yonja Light'ın önümüzdeki aylarda açılacağını ancak lokasyon bazlı özellikleri de bünyesinde barındıran iPhone uygulamasının kısa süre içinde kullanıcılarla bulaşacağını öğrendim.

Son olarak Dilawar Syed ile görüşürken laf arasında yakaladığım bir noktayı daha paylaşmak isterim. Yonja Media Group, eğitim alanına ilgi duyuyormuş ve bu konuda bir girişim fikri varmış. Farklı bir marka ve Yonja'dan bağımsız olarak kurgulanacak model, online eğitime sosyal bir katman katacakmış. Henüz sadece fikir aşamasında olan bu proje hakkında detaylı bilgi aldığımızda paylaşıyor olacağız.

Özetle, Yonja'nın gerçekleştirdiği bu atılıma memnun olduğumu söylemeliyim. Hem Türkiye'nin en eski ve popülaritesini hala koruyabilen internet girişimlerinden olduğu, hem de pazardaki başarısı ile global gözleri buraya yönlendirme olasılığından dolayı Yonja'nın sektördeki dinamizmini tekrar görmeyi isterim.

Yorumlar (15)
 1. Mete Eruygun Mete Eruygun

  Yonja, "çöpçatan site" olmaktan vazgeçmediği sürece popülerliğini yeniden kazanması imkansız, öyle ki yeni stratejide halen çöpçatanlığı koruma gayretinde.

  1. Ali Ertan Ali Ertan

   niye ki? sex sells söylemi değişti mi?

 2. yeni üyeler kaydoluyor ama şu istatistiğe de bakmak gerek, gelenlerin ve varolanların yonja üzerindeki aktifliği nedir. yonja da geriye gidiş olduğunu düşünüyorum. facebook varken yonja nın yükselmesi imkansız. mete'nin de dediği gibi çöpçatan site olarak kalacak yonja. hal böyle olunca sitenin değeri ve kalitesi düşüşe geçmiştir ki değişiklik yapmak istemelerinin sebebi de budur. açıkcası yonjada köklü değişiklikler olmadığı sürece değer kaybetmeye devam edecektir.

 3. Ömer Kayapınar Ömer Kayapınar

  Cacık olmaz.

 4. Cemil Günel Cemil Günel

  Bence yapacakları ilk şey insanların yonja deyince aklına gelen "tikky dergahı" algısını kırmaları. Bu şekilde herkesin sosyal ağı olduktan sonra yonjada vakit geçirme süreleri ve üyelikleri artacağını öngörebiliriz.

  Tabi bu algıyı nasıl kıracaklar , o asıl zor iş bence.

  Yonja hakkında daha çok haber yapılması lazım belki de insanlar sadece tikkylerin uğrak yeri olan algısını kırmakta yardımcı olabilir bu durum kendilerini daha çok anlatmalılar.

  Saygılar.

 5. İbrahim Yazıcı İbrahim Yazıcı

  Yonja, Tikky'lerin ortamı. Arkadaş arama özelliği facebook'dan farkı doğru fakat doğru arkadaş yonja'da aranmıyor artık, haddinden fazla züppe dolu.

 6. Yonja sosyal ağ görüntüsünden daha çok çöpçatanlık sitesi görünümü çiziyor.Fb connect oldukça iyi bi uygulama olmuş.

  1. Ilkin Ilkin

   Bencede katılıyorum.Çöp çatanların sosyal ağı

 7. Szrcan Szrcan

  Yonja ne kadar kampanya yaparsa yapsın türkiyedeki liderliği Facebook'tan alamaz.Baştaki yorumları okudumda çok haklılar çöpçatan site istanbul.net,gayet.net gibi. Sosyal ağ olarak kabul etmiyorum yani.

 8. Berk Heptenberk Berk Heptenberk

  Facebook zaten yonjanın çakmasıydı!. Facebook yazdım diyen zevat bence o tarihlerde farklı ülkelerde en fazla hit alan siteleri inceliyordu ve yonjayı taklit etti. Yonjanın ilk zamanları davetiye usulü ve üniversiteliler arasında gizlice yayılmıştı. Facebook ilk çıktığında tema bile yonjayı andırıyordu ve piyasay çıkma stratejiside yonjanın aynısıydı. Birde yok ben yazdım o yazdı muhabeti var..yok yazmışta arkadaşı yurt odasından çalmışta vs vs..pis kokular pis kokular..

  1. Yok zaten Yonca'nın klonu Facebook. Hatta Yonja'nın scriptini bulmuşlar warez sitelerinden kurmuşlar öyle başlamışlar. Sen iyimisin?

 9. Berk Heptenberk Berk Heptenberk

  Hadi diyelim ben 1999 daki yonjanın halini hatırlıyorum ona göre konuşuyorum. Bu facebook yazan zevat o tarihlerde kaç yaşındaydı..o tariflerde değil facebook yonja gibi çalışan dünyada başkabir uygulama yoktu..

  Örnekler çoğaltılabilir..microsoft mac takliti gb vs.

  1. Pelin Akhortum Pelin Akhortum

   yonja 2003 aralıkta kuruldu :)

 10. burda sözkonusu olan değişen gereksinimlere karşı yapılmaya çalışılan yeni düzenlemeler.önemli olan daha iyiye odaklanmış olmaları.ayrıca facebook tan farklı özeliiği, http://www.yonja.com, http://www.e-socials.com http://www.siberalem.com vb. sitelerde kişilerin rumuzlarıyla hareket edebilme ve daha rahat hareket edebilme özellikleri.zira facebook birkaç ekleme talebi geri dönmüşse hesabınızı askıya alabiliyor.ama yukarıda saydığım sitelerde durum böyle değil.daha rahat oluyor insanlar bence.

  1. aslına bakılırsa arkadaşlık sitelerinin hitleri gün geçtikçe düşmeye başladı.www.netkili.com isimli blog sitemde google arama trendlerinde yükselişteki konu ve kelimelerle ilgili bilgiler veriyorum.arkadaşlık sitelerinin hitleri google trends ölçümlerine göre bir hayli düşüşte ve eskisi kadar da populerliği kalmamış gibi gözüküyor.