İnternet mi Google mı?
İşletim Sistemi

İnternet mi Google mı?

Google'ın interneti yutabileceğini sorguladığım yazıdan bu yana Google'ın atılımları beni bu konuda daha derin düşünmeye itiyor. Bu fikri tekrar alevlendiren son haber Gmail'in geçtiğimiz günlerdeki yeniliği oldu.

Bilindiği üzere Google Gmail'de daha önce sunduğu offline (çevrimdışı) özelliği ile internet erişimi olmayan mekanlarda da e-posta bağımlılığımızı sürdürebilmemizi sağlıyordu. Şimdi ise Gmail'in offline dosya yükleme eklentisininin duyurulması sanki Google'ın kullanıcılarını bir an olsun yalnız bırakmak istemediğini gösteriyor.

Labs'dan etkinleştirebileceğiniz Gmail Offline ile artık dosyalarınızı internetin olmadığı ortamlarda da e-postalarınıza ekleyebileceksiniz. Böylece herhangi bir kesintide dosya yüklemeleriniz de aksamayacak.

Ofis servislerini online ortama taşıyan ve artık çoklu kullanımı mümkün kılan Google, Cloud Computing ile herşeyi sadece internet bağlantısı altına almaya çalışsa da Gmail'deki çıkış ile bu ağdan kopulabileceğini unutmadığını da gösteriyor.

google services

Google'in tüm sosyalleşme ataklarının üstüne gelen bu yenilik, ansızın duyurulan Chrome OS ile iyice bütünleşiyor.  Çünkü Eric Schmidt'in yanaşmadığı işletim sistemi konusunda üretim kararı alan Google yönetiminin tek başına bir internet kapsülü yaratmak istediği görülüyor ve internetin dışına taşıldığında da kapsülün işe yaraması gerekiyor. Şu sıralarda usb bellek üzerinden çalıştırılan Chrome OS hakkında bazı kaynaklar yeni işletim sisteminin netbooklar ile dağıtabileceğini iddia ediyor ki, bu da erişilmek istenen noktayı bize daha rahat gösteriyor.

Diğer yandan Android ile mobil cihazlara giren ve yeni yıla yetişeceği dedidokuları dolanan Google Phone, Google Voice için önemli bir yenilik olacak ve Google hem web hem de mobilde senkronize bir ağ oluşturacak. Google mobil ayağını tamamladığında Latitude ile de bu konuda gücünü gösterecek.

google-products-Apple ile yaşanan anlaşmazlıklar ve Microsoft ile yaşanan büyük rekabet Google'ın herşeyi kendi kendine çözmek istemesini mi tetikliyor  bilinmez ama bu vizyonla gelecekte internetin Google diye adlandırılmasını mümkün görüyorum. Bu deyişi ciddiyetsiz bulmuyorum, çünkü açık kaynak programların yaygın olduğu Güney Amerika'da internette sörf yapmanın çocuklar arasında 'Mozilla  Yapmak' gibi adlandırıldığını hatırlıyorum. :)

Tabi bu tekele karşı Microsoft Bing'i ve Windows 7'yi ısrarla güçlendiriyor ve Apple gibi diğer büyük üretici ve yazılım şirketlerinin de farklı atakları konuşuluyor. Ama ne olursa olsun, gelecekte en azından bir  kısmımız internete Google ile bağlanacak. Bugün bile internete Google ile açılan sayısız insan olduğunu düşünürsek bu bakış da çok uzak sayılmaz.

Bakalım dijital dünyanın yeni adı gelecekte "İnternet mi olacak Google mı?"!

Yorumlar (15)
 1. Hasan Basusta Hasan Basusta

  Fırat, bu tarz yazılarını çok severek okuyorum. Tebrikler :)

 2. Özgün Özgün

  "opera yapalım" terimi olsa daha keyifli olurdu,hakkaten internete giriyorum artık tarihe kalksın ismiyle bile marka oldular adamlar :)

 3. Eser Sevinç Eser Sevinç

  Doğru bir tespit olmuş. Çevremde bilgisayar bilgisi ve kullanımı sınırlı olan kişiler internete nazaran google kelimesini daha çok kullanıyor.

  Dünya geneli dışında, Türkiye`yi düşünecek olursak Facebook`u da unutmamak lazım. Kullanıcıların ilk açtığı siteler önce google sonra facebook.

 4. android i nokia gibi telefonlarada yükleme hizmeti verirse google önünü kimse kesemez(zaten kesemiyorda) google şuanda sunduğu servislerle birçok internet kulla ıcısını n gönlünü fet etmiş durum da ve gelecekte çok büyük bir tekel olacağı kaçınılmaz son

 5. Bende size katılıyorum. Google kendi teknolojilerini hızla geliştiriyor. Microsoft 'un gelişmesindense Google 'un gelişmesini tercih ederim.

 6. Mustafa Mustafa

  İnternette nerdeyse tüm servislerin google tabanlı olması ve google ında giderek sosyalleşmesi, reklam gelirlerininden aldığı büyük pay ve doymak bilmeyen google açgözlülüğü ile zannederim ki;google internetin diğer adı olacaktır.

 7. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Fırat ben de bu tür yazılarını beğenerek okuyorum. Ellerine sağlık....

 8. Seyfullah Seyfullah

  İnternetin Google hakimiyeti altına girmesi, sanırım Microsoft'un ücretli servislerinin hakimiyeti altına girmesinden daha iyidir. Tabii Google'un da tekel olmaması için, rekabet edilebilir bir ortamda kalması gerekecek.

 9. Gökhan Gökhan

  Bunun omaması için hiç bir karşıt neden yok , var gözükmesine ragmen yok .. İşte biz googlenin her yerde olmasından hoşlanacakmıyız buda var..

 10. İnternet Abi :) googleyi yükselten bizleriz indirecek olanlarda bizleriz bizsiz internet olmaz bir anlamı olmaz : ) onun için diyorum internet :)

 11. Ersin Han Ersin Han

  Bu konu beni de ne zamandır düşündürüyordu. Özellikle şu anda ilköğretim çağında olan çocuklarda internet Google'dan ibaret sayılıyor ve bu çocuklar büyüdüklerinde internete dair yaklaşımlarını az çok kestirebiliyoruz. Bunun aksini anlatmak bizlere mi düşer yoksa rakip arama motorlarına düşer bilemiyorum.

 12. Erdem Maraloğlu Erdem Maraloğlu

  bu düşünce, sadece bir meraktan sorulmuş olsa dahi, vaktiyle abd patent enstitüsünden bir yetkilinin yaptığı "icat edilecek bir şey kalmadı" açıklamasını hatırlattı bana.

  önünde onlarca yılı olan bir teknolojinin geleceğini, 10 yılını henüz doldurmuş bir şirketin himayesine sokmak ne kadar vizyon sahibi bir düşünce?

 13. Serdar Ozyasar Serdar Ozyasar

  Çin'de google un silindiğini de sen bildirmistin. İzlemeye devam ediyoruz yazılarını.

 14. Şöyle bir şey var insanlar günlük hayatta konuşurken şöyle der.Örneğin "internette webrazzi yaz çıkar işte o"Burda internete derken kastettikleri googledır.

 15. Hakan Erdem Malsaymaz Hakan Erdem Malsaymaz

  Çok güzel bir yazı diyebilirim. Sizleri yeni tanıdım. Tebrikler.