BigiBid.com Yeni Nesil Açık Artırma Modeli İle Isınma Turlarında

BigiBid.com Yeni Nesil Açık Artırma Modeli İle Isınma Turlarında

bigibid-logoYeni nesil açık artırma servisi olarak yakın zamanda sektöre giriş yapan BigiBid.com farklı bir iş modeli ile kullanıcılarının satıştaki ürünlere en düşük rakamla sahip olmasını sağlamayı hedefliyor. Sıfır "0" TL'den başlayan açık artırmalarda, kullanıcıların teklif vermesi ile fiyat yukarıya çekiliyor. Bu sırada geri sayım sürüyor ve her teklif verildiğinde süreye "30" saniye ekleniyor. Açık artırmanın sonunda, yani süre dolduğunda, son teklifi kim versiyde ürün o fiyattan o kullanıcıda kalıyor.

Dünyada bu modeli uygulayan ve oldukça popüler olan Swoopo gibi Türkiye'de de BenKazanicam.com bir süre önce dikkatimizi çekmişti. Zaten, Google üzerinde "Swoopo Clone Script" gibi bir arama yaparsanız, modelin popülaritesi hakkında da bir fikir sahibi olabilirsiniz.

İş modeli olarak ciddi bir zeka ürünü olmasının yanında, elbette güvenilirlik anlamında da soru işaretlerini beraberinde getiren bir kurgudan bahsediyoruz. Hazır scriptlerle kurulması oldukça kolay olan modelin, şeffaf olmaması durumunda grişim sahibinin kaybetme ihtimalini ortadan kaldırıyor olması da ayrı bir konu. Bu sebeple BigiBid.com kurumsal yapısı ve Yönetim Kurulu Başkanı koltuğundaki isim Tanju Erkoç ile dikkatimizi çekti ve sizlerle paylaşmaya değer gördük.

Tanju Erkoç'u Webrazzi okuyucuları arasında tanıyanlar ve ismine aşina olanlar olacaktır. Kendisi sektörün önemli şirketlerinde üst düzey pozisyonlarda bulunmuştu. eKolay'ın CEO'su ve Ultra Kablolu TV ve Telekomünikasyon'un Genel Müdürü olduğu dönemleri hatırlayanlar vardır.

bigibid-ana1

Tekrar BigiBid.com'un iş modeline dönecek olursam, servis bünyesinde teklif veren kullanıcılar açık artırmayı kazanamasa bile, hesaplarında biriken teklif rakamlarını 24 saat içinde "hemen al" türündeki satış işlemlerinde indirim olarak kullanabiliyorlar. Ancak bu sunulmuş olan çok da önemli bir imkan mıdır bilemiyorum... Çünkü güven unsurunun belki de en hassas konu olduğu bu modelde, bir süre sonra kullanıcılar arasından çıkacak tepki sesleri olacağını tahmin ediyorum.

Diğer taraftan piyasada bulabileceğiniz Swoopo hazır scriptlerindeki "never lose" (hiç kaybetme) seçeneği ile bu modelin teknik olarak ne kadar kolay manipüle edilebileceğini de göz önüne almak gerekiyor. Uzun lafın kısası, "şeffaflık" ve "güven" konularında son derece hassas olacaklarını ifade eden BigiBid yönetiminin bu konudaki tutumu sektörde ne kadar uzun soluklu olabileceklerini ortaya koyuyor olacaktır diye düşünüyorum.

Doğru uygulanırsa iş modeli olarak kullanıcılarına ciddi değer yaratabilecek olan BigiBid'in, yönetim ekibini göz önüne alarak güven temelindeki prensiplerinin arkasında duracaklarını umuyorum.

Son olarak, eğer bugüne kadar BigiBid'i kullanan, inceleyen ya da benzer girişimleri daha önce denemiş okuyucularımız varsa yorumlarını ve tecrübelerini paylaşırlarsa memnun oluruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.