BigiBid.com Yeni Nesil Açık Artırma Modeli İle Isınma Turlarında
E-Ticaret

BigiBid.com Yeni Nesil Açık Artırma Modeli İle Isınma Turlarında

bigibid-logoYeni nesil açık artırma servisi olarak yakın zamanda sektöre giriş yapan BigiBid.com farklı bir iş modeli ile kullanıcılarının satıştaki ürünlere en düşük rakamla sahip olmasını sağlamayı hedefliyor. Sıfır "0" TL'den başlayan açık artırmalarda, kullanıcıların teklif vermesi ile fiyat yukarıya çekiliyor. Bu sırada geri sayım sürüyor ve her teklif verildiğinde süreye "30" saniye ekleniyor. Açık artırmanın sonunda, yani süre dolduğunda, son teklifi kim versiyde ürün o fiyattan o kullanıcıda kalıyor.

Dünyada bu modeli uygulayan ve oldukça popüler olan Swoopo gibi Türkiye'de de BenKazanicam.com bir süre önce dikkatimizi çekmişti. Zaten, Google üzerinde "Swoopo Clone Script" gibi bir arama yaparsanız, modelin popülaritesi hakkında da bir fikir sahibi olabilirsiniz.

İş modeli olarak ciddi bir zeka ürünü olmasının yanında, elbette güvenilirlik anlamında da soru işaretlerini beraberinde getiren bir kurgudan bahsediyoruz. Hazır scriptlerle kurulması oldukça kolay olan modelin, şeffaf olmaması durumunda grişim sahibinin kaybetme ihtimalini ortadan kaldırıyor olması da ayrı bir konu. Bu sebeple BigiBid.com kurumsal yapısı ve Yönetim Kurulu Başkanı koltuğundaki isim Tanju Erkoç ile dikkatimizi çekti ve sizlerle paylaşmaya değer gördük.

Tanju Erkoç'u Webrazzi okuyucuları arasında tanıyanlar ve ismine aşina olanlar olacaktır. Kendisi sektörün önemli şirketlerinde üst düzey pozisyonlarda bulunmuştu. eKolay'ın CEO'su ve Ultra Kablolu TV ve Telekomünikasyon'un Genel Müdürü olduğu dönemleri hatırlayanlar vardır.

bigibid-ana1

Tekrar BigiBid.com'un iş modeline dönecek olursam, servis bünyesinde teklif veren kullanıcılar açık artırmayı kazanamasa bile, hesaplarında biriken teklif rakamlarını 24 saat içinde "hemen al" türündeki satış işlemlerinde indirim olarak kullanabiliyorlar. Ancak bu sunulmuş olan çok da önemli bir imkan mıdır bilemiyorum... Çünkü güven unsurunun belki de en hassas konu olduğu bu modelde, bir süre sonra kullanıcılar arasından çıkacak tepki sesleri olacağını tahmin ediyorum.

Diğer taraftan piyasada bulabileceğiniz Swoopo hazır scriptlerindeki "never lose" (hiç kaybetme) seçeneği ile bu modelin teknik olarak ne kadar kolay manipüle edilebileceğini de göz önüne almak gerekiyor. Uzun lafın kısası, "şeffaflık" ve "güven" konularında son derece hassas olacaklarını ifade eden BigiBid yönetiminin bu konudaki tutumu sektörde ne kadar uzun soluklu olabileceklerini ortaya koyuyor olacaktır diye düşünüyorum.

Doğru uygulanırsa iş modeli olarak kullanıcılarına ciddi değer yaratabilecek olan BigiBid'in, yönetim ekibini göz önüne alarak güven temelindeki prensiplerinin arkasında duracaklarını umuyorum.

Son olarak, eğer bugüne kadar BigiBid'i kullanan, inceleyen ya da benzer girişimleri daha önce denemiş okuyucularımız varsa yorumlarını ve tecrübelerini paylaşırlarsa memnun oluruz.

Yorumlar (83)
 1. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  Sistem münüpülasyona inanılmaz derecede açık evet. Ama bu sistem bir açık arttırma sistemi altında aslında alışveriş sistemi olarak kullanılabilir. Bununda bir denge formülü var. Şu şekilde tanımlayabilirim bunu.

  Diyelim A ürünü çeşitli teklifler geldi ve benzersiz teklif adeti gereği bu A ürünü gerçek fiyatının altında sahibini buldu. Ama herkes biliyor ki teklif miktarlarının toplamı aslında zaten ürün fiyatından fazla. Buraya kadar sistemin bunları yapmış olmasına herkes razı olarak işe giriyor. Peki sistem farklı şekilde dengeleneceğine söz verilirse ne olabilir ? Güzel bir alışveriş sistemi olabilir. A ürününün gerçek piyasa fiyatı tüm teklif verenlerden ortak oranda tamamlanarak satıcı tarafından alınır. Kalan ürünlerden hemen al şeklinde ya da yine teklif ile katılım şeklinde değerlendirilmek şartıyla kullanıcı hesaplarına dağıtılır. Bu sayede 100 kullanıcının teklif verdiği bir müzayedede kaybetmek kullanıcıya maliyet olarak çok az yansır. Söz gelimi 0.5 tl kadar. Kalan 0.95 TL ise kasadadır ve satılmış ürün bedelidir artık satıcı için. Bu şekilde hem satıcı kazanmış, hem insanlar şansını minimum masraf ile denemiş hemde paraları biriktiğinde gerçekten gerçek fiyatından birşeyler alarak paralarını değerlendirmiş olur.

  Bu da webrazzi okuyucularına hediye fikrim olsun. İmkanlarınız varsa uygulayın ilk müdaviminiz ben olacağım söz size :)

 2. Ürünler çok fazla ucuza gidiyor.Şaşırtıcı

 3. Bu türden sitelerin daha önceden faaliyet gösteren, şimdilerde mahkeme tarafından kapatılmış olan dolancırıcı site altivi'den farkını biri bana anlatabilir mi? Benzeri bir site, sonakal var. Hakkında iyi şeyler okumaım hiç.

  1. Muhasebeci Muhasebeci

   Birçok sektörde maalesef kötü niyetli kişiler var. Örneğin 2001 den önce onlarca bankanın içi boşaltılmıştı türkiyede. Siz bundan dolayı şimdi bankalardan hizmet almıyormusunuz? Bundan önce bu işi kötü niyetli yaptılar diye, tüm bu işi iyi yapanlarımı kötülüyorsunuz? Bu kadar dar görüşlü olmamak lazım. Tabii tüm işlerde insanların, başka insanları kandırmayacak şekilde kontrol mekanızmaları konulmalı, ama bu işleri iyi yapanlara leke atmadan ...

  2. Ben sonakal.com da 3 müzayedeye katıldım ilk 2 sinde bişey kazanamadım ama 3.de Sony ses sistemi kazandım 3 gün içinde de gönderdiler. Muhasebeci nick li arkadaşın da dediği gibi kurunun yanında yaşı da yakmayalım.

 4. ee yoksa bu sitelerde mi Swoopo Clone Script ile hazırlanmış? hepsi de aynı: http://www.swoopo.com/ http://www.bigibid.com/ http://www.benkazanicam.com/

 5. Sayın Cello,

  Yazdığınız sitelere çok örnekler verilebilir. Bir çoğu bugünleri bile göremeden kapandı veya kapatıldı. Sistem istediğiniz kadar güvenilir olsa bile bunu insanlara aşılamak Türkiye oldukça zor. Zaten farklı bir model olan altivi'den canı yanan çok oldu. Gerçi onun benzeri sistem ucuzacik.com halen yayında.

  Bu sistemin Türkiye'de henüz bir yasası yok. Yani kullanıcdan aldığınız tutarı istediğiniz gibi gösterebilirsiniz. Bu ve benzeri sitelerde teklifleri kontrol etmek zor. Türkiye'de herşeyi noter doğruluyor ancak burada her teklifi noterin doğrulaması zor :) Tekliflerin arasında robot (otomatik teklif) tekliflerin olmama durumu nedir? Zor bir sistem deneme yanılma yoluyla test etmekte zor maalesef...

 6. Arda Kural Arda Kural

  İnternette aynı amaca yönelik bir sürü site var bunun farkındayım fakat birebir tasarımı dahi swoopo'dan kopya olan bigibid'i nasıl oluyorda iyi birşeymiş gibi tanıtabiliyorsunuz. Tasarım birebir aynı. Site sahibi E-Kolay'ın sahibiymiş fakat bigibid'i hazırlarken açmışlar swoopo'yu birebir kopyalamışlar. Benkazanicam'da aynı işi yapıyor fakat swoopo'yla az da olsa farkları var. Ama bigibid kadar kopya değil. Bigibid'i ve bigibid gibi herşeyiyle kopya olan siteleri sevmiyorum.

  1. Arda Kural Arda Kural

   E-Kolay'ın CEO'suymuş pardon.

  2. Sanırım bu sefer yazıyı tam okumadın Arda, yazıda site öyle çok çok iyi dahiyane bişey bulmuş gibi anlatılmıyor. Aynı modelle çalışan pek çok sitenin varlığından da bahsediliyor zaten.

   Aynı işi yapan sitelerin son dönemde çok arttığının bizde farkındayız. Girişimin sahibinin bir geçmişi olması burada bigibid'i öne çıkartıyor. Şahsen ben altividen sonra bu sistemle çalışan hiçbir siteye güvenip alışveriş yapmam ama biraz niyeti olan biri için tercih sebebi olacaktır girişimin arkasındakilerin kimliği. Bu açıdan bakarsan bu girişimin anlatılması bir bilinmeyen bir bilgiyi açıklıyor. kimseyi övme veya yerme derdimiz yok.

   Tasarımı çok benzer olabilir ama bir girişim sadece tasarımdan ibaret değildir. Özellikle bu iş modelinde en önemli konu güvenilirlik. Ne kadar güvenilir olduğunu da önümüzdeki zaman gösterecek.

   1. Arda Kural Arda Kural

    Benim bir sitede ilk baktığım şey sitenin birebir kopya olup olmaması oluyo bu yüzden eleştiriyorum bu tarz siteleri. Cevabınız için teşekkürler.

 7. Hazır scripti geçtim ben. Biz bunların orjinallerinide gördük milyon dolarlık adamlar vatandaşın paralarını çalıp çırptılar, sonunda çökertildi şebekeleri.

  Hazır script ile böyle bir yatırım yapmak ve bu kadar güven kaybetmiş bir pazarlama yöntemi ile piyasaya girmek. Bu kadar iyi pozisyonlarda yer almış, aktif rol üstlenmiş birine yakıştıramadım. Daha yaratıcı şeyler düşünün bu ne yahu.

  Bende kurayım bu sistemi ismi digidig diye hemde diggten çağrıştırdım tamam global olarak açılırımda artık. maliyeti bana 2-3bin.

  Arda bey benim içinde bir makale yazarsınız artık.

 8. www.sonakal.com da var, merkezi Türkiye değil sanırım.

  www.bundanistiyorum.com da yakında geliyormuş.

  1. Osman Yalcin Osman Yalcin

   Sonakal.com'un yerinde yeller esiyor. Google'de arayınca ilk sırada şikayetvar.com çıkıyor. Bu herşeyi açıklıyor.

 9. Yaşar Acar Yaşar Acar

  Bence bu tarz siteler için güven olayı en önemlisi ki altivi Türkiye'de bu güveni tuz buz etti. Umarım başarılı olurlar, klon kötü bir şey değildir bence, site çok hareketli ve enerjik geldi gözüme :D

 10. Arda abi iyi bi webrazzi takipçisi olarak yazılan bu yazının tamamen reklam amaçlı olduğunu düşünüyorum webrazzi gibi bilinçli kullanıcılıların yoğun olarak ziyaret ettiği sitede böle bi sitenin tanıtılması doğal olarak baya bi ses getirecektir ama hiç samimi gelmedi bana bu yazı...

  1. Bunu da anlamış değilim. Reklam amaçlı ya da değil burada bir girişimden bahsediliyor ki bu da site formatına uygun bir haber. Kosla Oxi Action gibi ürünleri tanıtmıyorlar ya.

   Girişime gelince. Ben bu tarz sitelere güvenemem. Gelip bana sistemi gösterseler bile güvenemem. İnternet girişimlerinde her bilgi değiştirilebilir nitelikte çünkü. Sadece başarılar demek düşer bana.

 11. Bu konseptteki siteleri 5-6 aydır takip edip, bayağı ürün kazananlardan biriyim... Özellikle hizliolkazan.com sitesinden birçok ürün kazandım. Bu sistemin en güzel yanı heyecanı ve çok düşük rakamlara ürün kazanabilmek... Umarım bu tarz siteler uzun yıllar ayakta kalır ve bizlerde ucuz ürün kazanma zevkini yakalarız...

  1. Son 1 yıl içerisinde bu tarzda bir çok firma gündeme geldi ve internetten alışveriş yapmak daha zevkli bir hale geldi sanki...ilk başta böyle bir yapının ne kadar sağlıklı ve güvenilir olduğu hakkında şüphelerim vardı fakat bu işi ilk piyasaya çıkaranlardan biri olan hizliolkazan.com'dan çok düşük ve şaka gibi bir fiyata ürün kazanınca,kazandığım ürün aynı gün içerisinde elime ulaşınca şok oldum. Bu yapıda siteler umarım daha uzun süre bize alışveriş yapmanın zevkini ve kolaylığını devam ettirir...

   1. Selam arkadaşlar ..Bende yukardaki arkadaşlara aynen katılıyorum..bende http://www.hizliolkazan.com/ üzerinden oynuyorum ve ne ürün gönderimlerinde problem yaşadım nede hizmet kalitelerinde.Zaten kopyalanmalarından belli.Türkiye de bir sistem iyiyse herkes tarafından kopyalanır.

    Ayrıca Mustafa olgun beyin yazısıda çok doğru yazılmış..Reklam kokan hareketler bunlar :)

  2. Alperian Alperian

   ben de altivi den aynı şekilde bir şeyler kapmıştım. sistemi ve kullanıcıları iyi analiz ederseniz, kendinize birşeyler çıkartabilirsiniz.

   1. Emre K. Emre K.

    bende 3-4 aydır http://www.hizliolkazan.com/ 'dan alış veriş yapanlardanım... sistemleri harika işliyor gerçekten.. bugüne kadar nolursa olsun açık arttırmayı iptal etmediler, en düşük fiyattada kalsa en pahalı ürünü yolladılar.. ben bizzat yetkililerlede konuştum çok güvenilir bir site.. bu siteyede bir bakmanızı tavsiye ederim...

 12. Uğur Çelenk Uğur Çelenk

  Swoopo.com PHP ile kodlanmış, Bigibid ise ASP.NET ile kodlanmış, hazır script kullanmadıklarını düşünüyorum.

  Swoopo.com türevi yerli/yabancı siteleri uzun süredir takip ediyorum ama swoopo.com haricinde pek başarılı olan bir site daha henüz göremedik(özellikle altivi furyasından sonra).

  Bigibid.com güvenirliliği sağlayabilirse iyi bir gelir elde edebilir diye düşünüyorum...

 13. Anlatınca.com Anlatınca.com

  Tema çok tatlı Erbay telekoma başarılar..

 14. Tanju Erkoc Tanju Erkoc

  Herkese merhaba,

  Öncelikle herkesin yorumlarından dolayı teşekkür ederim. Birkaç konuyu bilgilerinize sunmak istemekteyim.

  Açık arttırma faaliyetlerine yeni bir heyecan ve keyif getirmeyi hedefleyen bigibid iş modeli ile ilgili olarak üç önemli noktaya dikkatlerinizi çekmek istemekteyim.

  - Bu tip iş modellerinde “Güven” konusunun en önemli unsur olduğunu hepiniz gibi aynı şekilde düşünmekteyiz. Zira geçmişte internet mecrasını maalesef kötü yönde kullanmış projeleri hep beraber izledik. İş modellerinin başarılı olmasının uzun vadeli düşünmek ve kullanıcı güvenini yapılan icraatlarla sağlamak ile mümkün olduğunu düşünmekteyiz. Bu itibarla bigibid’in kısa vadeli bir çalışma olmadığını, dünyada başarı ile uygulanan bir iş modelinin Türkiye şartların ve kullanıcı davranışlarına uygun olmasına yönelik bir çalışma olduğunu ifade etmek isterim.

  - bigibid iş modeli, geçmişte kötü tecrübeler yaşanan “benzersiz teklif” ve buna bağlı olarak ortaya çıkan şans faktörü ile çalışmamaktadır. Kullanıcılar açık arttırmaya girmekte, kazanamadıkları açık arttırmada harcadıkları teklif haklarını, dilerlerse açık arttırmaya konu ürünü satın aldıkları takdirde, indirim olarak geri alabilmektedirler. Dolayısıyla kullanıcının açık arttırmaya konu ürünü satın alması durumunda kaybı olmamaktadır. Özetle birçok yorumda bahsedilen “benzersiz teklif” iş modeli burada geçerli değildir. Bu yanılgıya düşülmemelidir.

  - bigibid iş modeli gibi yüzlerce kişinin online olarak açık arttırmalara katıldığı bir modelde, operasyonun hazır bir script ile yürütülemeyeceğini ve böyle bir operasyonun ciddi bir teknolojik yazılım ve donanım altyapısı yatırımı ile mümkün olabileceğini ifade etmek isterim.

  Öte yandan birkaç değişik bilgi vermek gerekirse ;

  - Site .Net teknolojisi ile kodlanmış ve tamamen kendi yazılım ekibimizle geliştirilmiştir.

  - Sistem güçlü donanım ile desteklenmiş, teknolojinin elverdiği ölçüde imkanlar seferber edilmiştir.

  - Açık arttırmalara konu olan ürünlerin olası satın almalara yönelik olarak belirlenmiş satış fiyatları, piyasa fiyat araştırması sonucu belirlenmektedir.

  Yapılan bütün yorumların bizim için değerli olduğunu bilmenizi isterim. Bunun için sitemiz ile ilgilenen ve yorum yazan herkese teşekkür ederim. Olumlu veya olumsuz öneri ve düşüncelerinizi terkoc[at]bigibid.com adresinden bizzat iletmeniz beni mutlu edecektir.

  Tanju Erkoç

  bigibid.com Yönetim Kurulu Başkanı

  1. Umut Yurtseven Umut Yurtseven

   Hadi diyelim bu sistemden dünyada çok var. Ülkemizde de var. Fakat bunlara benzer birşeyler yapamayacaksınız anlamına gelmez.

   Yani 1 tane eticaret sitesi var diye başka bir tane açılamaz diye birşey yok. Bu rekabet ortamı yaratır kullanıcıların yararına birşeydir.

   Fakat bunu yaparken ne kadar güvenilir olduğunuzu insanlara gösterebilmelisiniz. Oysa siz ne yapıyorsunuz?

   "biz çok para harcadık teknolojinin tüm imkanlarını kullandık .net ile kodladık..." gibi şeyler söyleyip, http://en.bigbid.com/ ismi, logosu, alt yapı benzerliği gibi kriterlere bakılacak olursa, zaten pamuk ipliğine bağlı "güven" meselesine ciddi bir darbe geliyor.

   Bana, niçin sitenizi kullanmam gerektiğini, niçin size güvenebileceğimi açıklayın. Emminim bu cevap sadece bana gelmeyecektir.

   1. Tanju Erkoç Tanju Erkoç

    Sayın Yurtseven,

    İletişim imkanlarının nerede ise sınırsız olduğu Internet ortamında birçok iş modelinin birbirine benzeyebilmesini makul karşılamamız gerekmekte. Ancak şunu belirtmek isteriz ki sitemizin ismi herhangi bir siteden esinlenmek suretiyle ortaya çıkmamıştır. Sözkonusu ismin yaratılması esnasında birçok alternatif değerlendirilmiştir. İsim alternatifleri arasında kısa alan adlarına önem verilmiştir. 6-7 harfli alan adları kombinasyonlarının nerede ise tükenmiş olması gerçeğinden dolayı bu kısalıktaki hangi alan adını belirlemiş olsaydık bir başka alan adı ile benzerlik olacaktı. Bu konuyu bu yönü ile değerlendirmenize sunmaktayım.

    Güven unsuruna gelince "güven" verilecek hizmet kalitesi ve kullanıcı memnuniyeti ile zaman içinde elde edilecek bir olgudur. Dolayısıyla size sözel olarak açıklama getirmem büyük bir ihtimal ile sizi tatmin etmeyecektir. Zira "güven" ile ortaya atılmış ancak maalesef bunun içini boşaltmış birçok proje gördük.

    İyi dileklerimle

    Tanju Erkoç

    bigibid.com Yönetim Kurulu Başkanı

  2. Sinan Özdemir Sinan Özdemir

   anlayamadığım konu neden insanlar açık arttırmadaki ürünün fiyatından daha çok teklif için para veriyorlar? bunun nedeninin sizden kaynaklı olabileceğini düsünüyorum çünkü iki gündür takip ediyorum bazı ürünlere teklif gelmeyince ürün ucuza, sanırım sizin adamlarınızda kalıyor ama sizin dışınızdaki biri arttırmaya girince adamlarınız devreye girip arttırmayı kızıştırıyor bunun açıklamasını sizden tabiki beklemiyorum ancak böyle bir durumun sizin açınızdan nasıl hukuki bir sonuç doğurabileceğini düşündünüz umarım eğer bu insanlar sizin adamınız değilse nasıl 50 tl lik ürüne 120 tl lik teklif parası harcayabiliyor?

 15. Maşallah bakıyorum da yorumlar hizliolkazan reklamına dönüşmüş. Herkes kazanmış, kaybedenler nerede acaba?

  Bir de açık arttırma, ihale demeyin şuna Allah aşkına. Kumardan ne farkı var? Kumarda bir kural vardır, kahveci her zaman kazanır. 30 liraya LCD televizyon alacağını sanan tamahkarların paraları tırtıklanıyor işte.

  Kredi adı altına milletten topladıkları paralar için fatura kesiyorlar mı acaba?

  Bu türden sitelerin tamamını ihbarweb üzerinden şikayet ediyorum.

  1. Muhasebeci Muhasebeci

   Bir muhasebeci olarak, "fatura" konusu geçince bir bilgilendirme yapmak istedim. Türkiyedeki herhangi bir bankanın sanalpos'u kullanan bir site tüm işlemleri için fatura kesmek zorundadır ve tüm işlemler otomatikmen faturalantırılmaktadır. Bu siteleri uzun süredir muhasebesel açıdan takip ediyorum. Sistemlerinde vergilendirme açısında hiç bir sıkıntı gözükmüyor... Yurtdışında çok popüler olan ve çok başarılı bir iş modelini yapmaya çalışan bu tarz siteleri ihbarweb'e, hiç araştırmadan şikayet etmek, kıskançlıktan öte birşey değildir bence. Yani ben bir blogta yorumdan öte birşey yazamıyorum, başkalarıda internette birşeyler yapmasın gibi birşey. Merak ediyorum, "selami" bey acaba bu siteleri inceledi mi, bunları kuranlarla irtibata geçti mi, neye istinaden şikayet etti...

   1. Vergi kaçırdıkları, fatura kesmedikleri için şikayet etmedim sayın muhasebeci. Siz bu türden siteleri incelemiş görünüyorsunuz, bu sitelerin altivi'den farkını açıklar mısınız?

   2. altivi ile zamanında yazmıştım.

    http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?id=10924235

    Şimdi bu açık arttırma sitelerinde açık artırmaya katılan herkese fatura kesmek zorunda.

    Bir mali müşavir olarak olayları şu şekilde anlatayım.

    Bir iphone satıyorlar 100 TL'den başlıyorlar.

    100 TL'den başlayıp 500 TL'ye kadar gidiyor ve 500 TL'^den satılıyor diyelim. 500 TL alan kişiye 500 TL'lik fatura kesmesi lazım. Ayrıca her açık arttırmaya katılan kişiden 3 TL kazanmış olsa dahi bu 100 TL ile 500 TL arasında 300 Kişi katılmış ve toplamda 3 * 300 = 900 TL ayrıca 500 TL'ye satın alan kişi olmak üzere toplam bu iphone satışı için 900+500 =1.400 TL fatura kesmek zorunda.

    Firma içinde iphone alımı 1000 TL olsa bu iphone'nin maliyeti 1.000 TL, satış geliri toplam 1.400 TL sırf bu iphone satışından 400 TL gelir elde edip ayrıca bu gelir üzerinden %20 vergi ödemek zorunda. Ayrıca bu kesmiş olduğu 1400 TL'nin içerisinde KDV olacağı için kdv beyannamesinde ayrıca kdv ödemek zorundalar.

    Bu şekilde bir kimseye fatura kesmedikleri zaman bütün e ticaret sitelerinin vergi mevzuatı açısından sakıncası vardır. Ben bu firmayı bilmiyorum ama altivi.com kimseye fatura kesmiyordu. Bu firmanın işleyişi nasıl bilmediğimi tekrar ediyorum fakat olması gereken budur.

 16. Türkiye'de bu işi ilk yapan site www.benkazanicam.com'dur. İlk zamanlar swoopo'ya çok benziyordu. Sonradan baya bir değişti. Sonra zaten Türk klonları türedi. Bu sitelerin kodlarına da bakacak olursak çoğunun aynı hemen hemen aynı kodlara sahip olduğu görünüyor. Ya benkazanicam'dan kopyalandılar ya da hazır script kullandılar. Bilemiyorum. Fakat bu yazı sanki bigibid.com'dan para alınarak reklam tarzında hazırlanmış bir yazı gibi duruyor. Yorumlarla da diğer açık artırma siteleri kendi reklamlarını yapıyorlar, çok bariz belli oluyor :) Yorumlara dikkat.

 17. sanirim fikir ve isim olarak burdan esinlenmişler :)

  http://www.bigbid.it

 18. Eğitişim Kariyer Enstitüsü Eğitişim Kariyer Enstitüsü

  Bu kadar yorumu sanırım gözardı etmez ürünlerini mükemmelleştirme adına adım atarlar.

 19. Hasan Keskin Hasan Keskin

  Pelin

  Serkan

  Metin

  Emre K.

  isimli yorumcuların reklam botu gibi yorum yazdıklarını ve bu yorumların bir elden çıktığını düşünüyorum. Hepsi de aynı tarzda yazmış ve aynı siteyi övmüş.

  1. Arda bu tür "aynı IP'ye ve/veya cookie'ye" sahip yorumları açıklayacak olsa epey eğlenceli sonuçlar ortaya çıkardı :)

 20. Onder Eren Onder Eren

  Bu modeli daha Türkiye'de uygulanmadigi dönemlerden beri yakından takip etmiş, fizibilite yapmış ve son anda vazgeçmiş biri olarak bir kaç şey söyleyebilirim site veya girişimleri hedeflemeden, is modelinden hareket ederek:

  - öncelikle teklif vermek para. Siz 1 TL ile bir teklif verdiğinizde fiyat ya 10-15 kuruş ya da 1 kuruş (arttırma tipine göre artar) artıyor. Radikal fiyat farkları bundan dolayı oluşur. Sistem, toplam teklif ürün bedelinin genelde %10unu bile bulduğunda kar eder. Üstelik surenin sabit olmaması (verilen her teklif süreye duruma göre 10-20 saniye ekler) dollar auction diye gecen kisir donguye sokar katılımcıları ve zarar artar. Bir kisi kazanır onlarcasi, yüzlercesi kaybeder.

  - buraya kadar etik bir problem yok, sonuçta alan memnun veren memnun der geceriz.

  Fakat burda söyle bir gercek var. Bu sitelerde eğer yeterli trafik elde edilemezse her üründe zarar edilecektir.

  Peki bu durumda işletme, bu büyümeye varana kadar ne yapabilir?

  A) zararı göze alacak ve büyüyene kadar bunu bir pazarlama gideri olarak görecek

  B) Bot tekliflerle ürünlerin kendisinde kalmasını sağlayacak. Forumlarda vb yerlerde kendileri ile ilgili her şikayette, sahte kullanicilarla "ooo olur mü öyle şey ben LCD tv aldım , yok sunu aldım " diye savunmaya geçecek.

  Peki güvenilirlik nasıl sağlanacak?

  Yani sitenin B seçeneğini kullanmadığını kim, nasıl garanti edecek?

  Burda malesef kesin bir belirsizlik var. Şahsen uzak durmamız da bundan oldu. Fikri durustce hayata geçirsek bile hiçbir suretle bu tip eleştirileri savusturamazdik.

  Bu isi Turkiyede ilk defa yeniteklif.com diye bir site yapti ve aynen dediğim gibi de ikinci yöntemle iyi bir para çarptı her tarafı patlak hindu scriptleri ile.

  Altividen güven noktasında bu modelin hiç bir farkı yoktur tersini sistemin yaratıcıları bile iddia edemez.

  Biz yapmıyoruz demekle olmaz çünkü. " ya botlarla kendiniz teklif verirseniz, kim anlayacak?" diye sorduğumuzda rasyonel bir yanıt ancak bağımsız bir kontrol mekanizması ile olurdu. Kumarda bunun cevabı lisanstir ve bu iste de bu olmalıdır. Bunu swoopo'ya karsı globalde herkes bas bas bağırıyor. Hoş bana göre swoopo bu cin fikrin yaratıcısı olarak, daha güzel bir cinlik bulmuş ve aynı ürünü birden çok ülkede satışa çıkararak uyelerini globalde de rakiplerle yarışa sokmuş ve bu eşiği cozmustur (ki etik değil bence bu çünkü net bilgi yok bu sekilde olduguna dair)

  bu is modeli eğlenceli kesinlikle ama onlarca hırsızı çekecektir bu alana göreceksiniz. Bu noktada yeni altivi bombaları patlayacak ve güven kaybı ile bu model ya evrim geçirecek ya kontrole razı olacaktır ama arada kaybeden yine Turk eticareti olacaktır.

  Umarım bu on görümde yanılırım.

 21. Sitenin işleyişi ve hukuki yapısından tamamen bağımsız olarak, Tele.com.tr Dergisi Yayın Yönetmeni sıfatımla, Doğan Online, Ultra Kablo ve Telkoder yöneticisi olarak tanıdığım Tanju Erkoç'un iş adamı ve yönetici vasıflarına kefil olabileceğimi belirtmek isterim.

 22. Şimdi burada güvenden şeffaflıktan bahsedilmişken bir örnek vereyim.

  http://www.bigibid.com/AuctionDetail.Aspx?aid=340

  Bu ihalenin teklif detaylarına bakınız. 3. ve 8. sıradaki IP adreslerini tamamen açınız ya da bunların local IP adresleri olmadığını açıklayınız. Screenshot aldım ben, eğer değiştirirseniz yayınlarım ayrıca. Binlerce teklif verilmiş ama passport442 kullanıcısı sadece 10-15 teklifle kazanmış ihaleyi. Biraz düşündürücü.

  Ekim Bey, siz kimsiniz ki bu beylere kefil oluyorsunuz? Tele.com.tr'in geçmişi nedir ki bu camiyada? Ayrıca bu yazdığınızı tekrar düşünün, yarın bir altivi vakası daha yaşandığında kardeşim hani kefildin sen demezler mi?

  Umarım bu yorumum yayınlanır ve bizde Arda beyin ne kadar şeffaf olduğunu görürüz.

  1. Ahmet Alsan Ahmet Alsan

   iyi tespit etmişiniz.

   bende burdan yakaladım hemstremX 'in ipsine bakın.

   http://www.bigibid.com/BidHistory.aspx?AuctionId=452&t=5864327744

   ayıp valla

   1. Ali Akdeniz Ali Akdeniz

    Ahmet bey merhaba,

    Bahsi geçen açık arttırmada, hemstremx adlı üyemizin IP'si sistemlerimizde "78.176.0.192" olarak görünmektedir.

    Bu ip adresinde 0 olması mı ayıp, tam anlayamadık doğrusu?

    Aşağıda Hakkı Bey'e yazmış olduğumuz yorumu okumanızı rica ediyorum, proxy ve içerik yönetim uygulamaları ile ilgili yorumumuz dikkatinizi çekebilir.

    Yorumunuz için teşekkür ederiz.

    İyi günler dilerim

    Ali Akdeniz

    bigibid.com

  2. Güzel tespit etmişsiniz.

   Bende yakaladım,ihaleyi uzaltmak için

   112. 1,58 TL mevlana Tekil proxy IP 03.12.2009 15:00:18.5273 IP yok :) SKANDAL...

   http://www.bigibid.com/BidHistory.aspx?AuctionId=409&t=1458919362

  3. Hakkı Bey, mesajım beni ya da dergiyi tanıyanlara mutlaka bir şey ifade etmiştir.

   Neye kefil olduğumu bir daha, daha dikkatlice okuyun lütfen.

  4. Ali Akdeniz Ali Akdeniz

   Hakkı bey merhaba,

   Öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkür ediyoruz.

   Yorumunuzda bahsettiğiniz 340 numaralı açık arttırma teklif geçmişinde, 3 ve 8 numaradaki kullanıcıların IP leri sırasıyla "213.243.0.2" ve "212.156.0.206" dır.

   Yapmış olduğumuz incelemede, bu kullanıcılardan birisinin Ankara İl Telekom Müdürlüğünden, diğerinin ise İstanbul'da bulunan bir holding binasından teklif verdikleri görülmüştür. Bildiğiniz gibi sitemizde, teklif geçmişlerini açık arttırma devam ederken gerçek zamanlı olarak anında yayınlıyoruz.

   Ancak, bazı kamu kuruluşları yada holdingler, internete çıkış noktalarında çeşitli proxy yada içerik kontrol sistemleri(örneğin websense) kullandıklarından ve bu sistemlerde clientların ip lerinin gizlemne opsiyonu bulunduğundan çok ender de olsa, bazı kullanıcıların ip lerini %100 doğrulukla yakalayamıyoruz. Bu sürekli değişen proxy teknoloji ve versiyonlarından kaynaklanmaktadır. Bu durum binde bir'e yakın bir oranda gerçekleşmektedir ve açık arttırma teklif geçmişlerinde "Proxy IP" olarak gösterilmektedir.

   Ayrıca, 340 numaralı açık arttırma, 32 TL olan fiyat barajını aşmış ve bu fiyattan sonra açık arttırma süresi tekrar artmayacak şekilde son kez 30 saniyeye girmiştir. Bu şekilde sonuçlanan açık arttırmaları, son saniyede en son teklif veren üyemiz kazanmaktadır.

   Bahsi geçen açık arttırmada passport442 adlı üyemiz son saniyede teklif vermiş ve açık arttırmayı kazanmıştır. Üyenin açık arttırmada verdiği toplam teklif sayısı 88 adettir.

   Üyenin kazandığı cep telefonu, Yurtiçi Kargo aracılığıyla 104265950296 numaralı gönderi numarası ile kendisine ulaştırılmıştır.

   Sitemizi daha şeffaf hale getirmek için sürekli çalışmaktayız. Daha iyisini yapma yolunda sizin gibi internet kullanıcılarının yorumları bizim için çok önemli bir değere sahip.

   Yorumlarınızın devamını umuyoruz.

   İyi günler dilerim.

   Ali Akdeniz

   CTO

   bigibid.com

 23. Emir Turacık Emir Turacık

  İlk başlarda benimde bir çok çekintim oldu ilk kredimi yükleyip oynamaya başladığımda acaba kendileride oynuyor mu botları var mı diye düşünmüştüm. Fakat 3 adet çok uygun fiyatlara açık artırma kazandım ve sorunsuz bir şekilde ürünler ve faturaları elime ulaştı. Gerçekten güzel bir sistem olmuş tanju beyi tebrik ediyorum. Dün şahit oldum 3 tl gibi bir rakama laptop satıldı sistemden ve kazanan kişi takiplediğim kadarıyla bir çok sitede farklı açık artırmalardada kazanmış birisi. Clone bir proje bile olsa layıkıyla türkiyede hizmet veriyor ve gerçekten başarılılar. Kendilerini bir kez daha tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.

 24. Ben bir yazıda soyadsız, linksiz yorumlar görünce, yazıda bahsedilen sitenin rakibinin "serbest pazar koşullarında rekabet etme olgunluğuna sahip olmayan gençler" olduğu kanaatine varıyorum. Gerçekten farklı kişiler olsalar yorumlarını sahiplenmesinler? Ve aynı şeyi söyleyen sahte isimler artınca sizce kullanıcıların görüşü mü değişiyor? Bu işe ayıracağınız vakti projenize ayırsanız belki daha başarılı olursunuz.

  (Bakın ben de sahte isimle yazdım, ciddiye aldınız mı? Almayın :)

 25. ben bu siteden birçok ürün alan biriyim ürünler açık arttırmayı kazandığım tarihten itibereb en geç 2 gün içerisinde elime geçti ve her ürünün faturası fişi elime düzenli olarak geldi kredi, kartımı bu sitede güvenle kullanabiliyorum herkese tavsiye ederim bence çok güvenli bi site

  iyi günler dilerim

 26. bu işin içinde biri olarak ip adresleri ile ilgili sorun yok,yoksa ben girmezdim.site yönetileri işini çok iyi yapıyor.tek sorun bağımlılık yapması tüm zamanımı ve paramı alıp götürüyor karşılığında bi oda dolusu ürün. çok zevkli ama kurtulmaya çalışıyorum :))

 27. Üyelik Sözleşmesi madde 11:

  "FİRMA, WEB SİTESİ ARACILIĞIYLA ERİŞİLEBİLİR OLAN BİLGİLERİN DOĞRU, TAM VEYA GÜNCEL OLDUĞUNU BEYAN VEYA GARANTİ ETMEZ"

  1. Mehmet Özen Mehmet Özen

   Hamdi bey, yaklaşık 1 aydır bu sitede açık arttırmalara katılıyorum, kazandığım her ürün sorunsuz bir şekilde elime ulaştı.

   Kazanamadığım açık arttırmalarda ise herhangi bir soru işareti yada sıkıntı yaşamadım.

   Bütün internet sitelerinde sözleşmelerin genelinde bu tarz maddeler bulunmakta.

   Buradaki yorumlardaki karalamaları ve diğer siteleri övenlerin yorumlarını gerçekçi bulmuyorum.

 28. Emrah Bozdemir Emrah Bozdemir

  Merhaba,

  Yaptığım araştırmalar sonucunda bu sitenin güvenilir bir site olduğu kanaatine vardım ve üye oldum. Bu siteden yaptığım açık arttırmalar ile bir çeyrek altın kazanmış bulunmaktayım şimdilik. Kazandığım ürünü 475'nolu ilandan görebilirsiniz.

  Ayrıca herhangi bir problem veya kafanıza takılan bir soru olduğunda Müşteri Temsilcisi aynı gün dönüş yapıyor. Bıraktığım mesaj sonrasında teknik bilgiler hakkında geri dönüş yapan Ali Akdeniz'e teşekkürler. Hakkımda detaylı bilgi için "girişimcifikirler" kullanıcı adını google'da search edebilirsiniz.

 29. Serdar Erman Serdar Erman

  Yahu işte bunu anlamıyorum. İnsanlar birşeye bakarken önce hesap yapıyorlar. Ama bu oyle bır hesap değil. Örneğin bir konsere gidiyorsunuz başlıyorsunuz hesap yapmaya ulan 5000 kişi varsa 10 tl den vallaha iyi para haaa. Yahu sanane git konserini izle kop eğlen. Yorumlar üzücü şahsen gördüğüm kadarıyla. Özellikle belli kişiler gereksiz olarak suçlamalarda bulunmuş. Bu şekilde iyiye gidip sermayesini büyülten ayrıca kendini daha güçlü hale getiren bir firma sahiplerine saçma sapan yorumlar yapıldığı halde burada tek tek cevap vermişler. Kendilerini tebrik ediyorum. Bu arada son olarak belirtmek istediğim kayıt olduğumda 3 tane mı 5 tane mı ne teklıf verılıyor ucretsız. O tekliflerle 100 luk teklıf paketi kazandım şaka gibi. 2 saat içinde yüklediler sağolsunlar. Ancak 100 teklıfle hiç bir şey kazanamadım ona biraz üzüldüm :)

 30. Siteden teklif hakkı satın alıp kullandım, herhangi birşey kazanamadım ancak hemen al seçeneği ile harcadığım teklif hakkını indirim olarak kullandım ve ürünü normal fiyatından almış oldum. Yani bir ürünü alırken önce biraz heyecan yaşadım sonra da ürünü satın aldım. Olay bu, teklif hakkı satın alırken de ürünü alırken de faturası elime ulaştı. Fatura kesiliyor, vergisi veriliyor ve harcadığınız teklif hakları indirim olarak kullandırılıyor. Sahtekarlık bunun neresinde anlamış değilim. O halde hepsiburada.com vb e-ticaret sitelerinin hepsi sahtekar.

  1. Gökhan Gökhan

   slm beyler bu siteye güvene bilirmiyim yanı mantıklı düsünün ce 35 tl ye notebok u nasıl verıolar bn bısey anlamadım !bana biri mantıklı acıklama yaparsa sevinirim :)ona göre üye olcm saygılar

 31. Selami Ersoy Selami Ersoy

  Yaklaşık 5 tane ürün kazandığım bu sitede açıkçası çekindiğim bi çok konuda benden tam not aldı. Özellikle sitenin işleyişindeki açıklık ( teklif verenlerin tüm listesi ip ile beraber gösterimi ve kazanılan ürünlerin kargo gönderim belgeleri ) güvenilir olduğunun bir kanıtı oldu. ayrıca hemen satın al ve min. teklif oranına kadar teklif vermemiş kullanıcıların ihaleye girememesi sadece para kazanmaktan ziyade aktif kullanıcıyıda koruyan bi yapı çizmiş. yani şahsım adına,bir kullanıcı olarak memnuniyetimi zedeleyici hiç bir şeyle karşılaştığım söylenemez.

 32. Kubos07 Kubos07

  arkadaşlar ben bigibid e inanmıyorumm eğer düzgün bir site olsa idi arkadaşlarını üye yap teklif hakkı kazan dioo üye yaptın maillerine gönderdim ordan açıp üye yaptım ama teklif hakkı gelmedi ve bidee müşteri hizmetlerine mesaj atmama rağmen bana geri dönüp bilgilendirme yapmadılar!!!!!!!!!!!!!!! eğer gerçekten ii bir site olsaydıı dönüş yapıp bilgilendirme olurdu bence güvenli gelmedii

 33. Zafer Zafer

  Bu gibi siteler arasında en özgün olanı ve en güzel tasarımı olan eksiltmece.com bence. Aynı şeyi kopyalamak yerine daha çok kafa yormuşlar gibi duruyor.

 34. site temiz duruyor güvenlik sertifikaları mevcut tasarım kopya olsada amerika keşfedilmişse yeniden keşfetmeye gerek yok bence tasarım kopya olabilir içerik kopya olmadığı .net php farkından belli zaten şimdi üye olacam ve sistemi çözmeye çalışcam evet bir altivi gerçeği vardı ülkemizde ama bu işi her yapan dolandırıcı olacağı anlamına gelmez sözde bilinçli kullanıcı sananlar kendilerini aslında hiçbirşey bilmiyorlar örümcekleşmiş beyinlere bu ülkede bir şey anlatmak zor kıl tüy adam çok ülkemizde şansımı deneyeceğim umarım kazanırım ve hakkınızda olumlu yorum yapanlardan olurum

 35. Arkadaslar burdaki bir cok arkadas site ile ilgili yorum yapmis. Be siteye yaklasik iki haftadir uyeyim dun itibariyle 5 tane ihale kazandim ve hicbir sorunla karsilasmadim. Tamam sistemi begenmeyebilirsiniz ancak cogu arkadas uye bile olmadan siteyi karalamislar. Insanlarin alinlarinin teriyle giristikleri bir isi bu sekilde elestirmek kimseye yakismaz.

 36. Mono Tone Mono Tone

  Artık eleştiri yapılamıyor mu merak ettim :)

 37. merhaba arkadaşlar ben bigibid üyesiyim

  şimdiye kadar bigibid hakkında yapılan tüm yorumları okudum. olumlu veya olumsuz bir sürü yorum yazılmış. türkiyedeki gelmiş geçmiş en güzel, en şeffaf ve en dürüst açık arttırma sitesidir. bu kelimeyi kullanırken birden çok deme yaptım . şu an türkiyedi bütün açık artırma sitesine üye olup bütün açık arttırmalarına katıldım . hele biri site var adımı vermek yakışık almaz ürünü kazandıktan sonra 2 ay içinde teslim alabildim. demem odurki eğer bu tür sitele merakınız varsa bigibidden başkasına üye olmayın. diğer siteler hepsi düşürücü ama bigibidi 50 kez denedim ama hiç bir yamuk işlerini görmedim. yorum benden taksir sizden herkese teşekürler

 38. Hasan Aydın Hasan Aydın

  merhaba arkadaşlar

  niye hep fırsatlardan faydalanan veya faydalanmak isteyen insanlar oluyoruz bu memlekette ?

  yaşam şartlarımı bizi zorluyor

  hep kazanma dürtüsümü bizi zarara sürüklüyor

  100 tl ürünü 10 tl almak için çaba sarfediyoruz. aslında lazım olan şeyi piyasa şartların uygun fiyatını bulmak zor değil ama insan oğlu dogasında var en tabanı en tavanı az emek vermek çok kazanmak

  örnek borsa veya arbitraj şirketleri az koyarak çok kazanma hayalleri ile yıllarca sömürdüler milleti sadece bizde değil tüm dünyada ama en çok gelişmekte olan ülkelerde insanlar üzerinden kazandılar neyse konuyu dağıtmayalım

  kısacası bir şeyler alacaksan internetten bildiğiniz veya güvendiğiniz bir yerde beleşe değil piyasa fiyatlarındaki rekabetten faydalanarak az da olsa ucuzunu bulabilirsiniz kesenize göre aklımda bir kaç firma var her türlü ürünü satan www.hepsiburada.com www.hizlial.com www.kapiteslim.com www.ceppaket.com gibi şansınızı zorlamaya gerek yok .

 39. Cem Özer Cem Özer

  neden turkiye'de para kazananmak suctur ki. insanlar size bir imkan sunuyorlar. yuksek fiyatlı urunleri ucuza alabilme imkanı. 100 kişi katılmış olsa 1 kişi alabiliyor bunu. kalan 99 kişi ise kendileri alamadıkları için para tuzagı kumardan farkı yok gibi yorumlar yapıyorlar. incelemeden bilmeden boyle yorum yapıcagınıza girin biraz inceleyin. teklif sayısını indirim olarak kullanabilme ozelligi gayet guzel bir ozellik eger o urunu almayı dusunuyorsanız acık arttırmaya katılın kazanamazsanız hemen al ozelligi sayesinde zararınız olmadan alın. ama yok siz gider lcd tv ye 50 60 kez teklif verip alamayınca hemen al kısmında elde ettiginiz indirim pek işinize yaramayınca, para tuzagı deyin, guvenilmez deyin. size birşeyler sunan insanların para kazanmasını cok gormeyin. evet cok buyuk miktarlar kazanabilirler. siz de kazanabilirsiniz sizi tutan mı var. kendinize guveniyorsanız siz de boyle bir şeye baslayabilirsiniz.

 40. Zafer Kaya Zafer Kaya

  Açık artırma uygulamasında kaybedilen teklif haklarını hemen al seçeneği ile tekrar geri almak güzel ancak ürünün piyasa fiyatı gerçek fiyat değil mesela samsung video kamera bigibid'de piyasa fiyatı 499 tl iken teknosa'da aynı ürün 300 tl idi. Bu ürün gibi diğer ürünlerde de bigibid piyasa fiyatını yüksek gösteriyor ancak bizi psikolojik olarak kaybetmiyor hissettiriyor. Sizce bu kandırmaca değil midir?

 41. mrb arkadaslar ben bigibid adlı siteye yaklasık 6 aydir üyeyim ve memnun olduğum konularda var memnun olmagıgım konularda var.Bende ilk siteye baktigimda dedimki ohaaa bu fiyata nasıl satilir bunlar gercekten satiliyor hemde ürüm en geç 1 hafta içinde elinizde oluyor bu olumlu yanlari.. olumsuz yani onceden hemen al uygulamasını kullanirkende piyasa fiyati normal piyasadan daha pahalıdi dogru ama size verdikleri hediye tekliflar o açigi kapatiyodu sadece cebinizden kargo parası cikiyodu bu ürünü kazanamadıgınız sansınız yaninizda olmazsa sadece alicagınız risk bu kadardi degermi bence deger.. fakat 1 yadir piyasa fiyati gene yüksek bunun yaninda hem hediye tekliflarin sayısını düşürdüler (ör:onceden 100 teklife 12 hediye veriyolardi simdi 5 hediye)hemde onceden 1 teklif fiyati:0.71 di simdi 0.64 e düşürdüler.. daha net anlamanız için su anda sistemde bunulan ceyrek altın+150 teklif hakkıni irdeliyelim ve ne kadar zarar oldugunu hesapliyalım bunun piyasa fiyati 219 tl yaziyor gercekte bunun piyasa fiyati 150 teklif:106 ceyrek altını fiyati:95 toplamda 201 tl yapiyor bunu kazanamadız... hemöen al yaptınız gercek zarar burda :))) 219 tlye gelmeniz için toplamda 342 teklif verirseniz 342*0.64=219 tl yapiyor fakat siz bu 342 teklife 242 tl veriyosunuz 342 teklife 20 tane hediye veriyolar 20 tanede hediye teklifi düselim 20*0.64:12 tl bu size 242-12:230 a patlamis oluyo bunun gercek piysa fiyati 201 tl di yani sizin kargo dahıl ürünü kazanamazsan 35 tl zarar ediyosunuz bence deger mi bu risk ben almam eger alicaksanız fazla sermayeniz varsa her ürüne giriceksınız açikarttirmaya katilan kişiler sizin isminizden korkması lazım kısacası sizin isminizi gorunce yok ben buna girmem bu adam var demesi lazım zamanala bu zarari kapatirsiniz... cok uzun bi yazi oldu ama acik söyliyeyim benim 180 teklif kaldı bunlarida verip cekilcem

  herkeze kolay gelsın...

  1. Harun Sarcan Harun Sarcan

   selam arkadaşlar işin aslı millet olarak bazı şeyleri çekinsekte deniyoruz, ama dogru ama yanlış. bazen bir şeyler kazanıp,bazende kaybedip veriyoruz. kazandığımız için veya kaybedip haklı çıktığımız için sonuçta memnun oluyoruz.Bir arkadaşımızın dediği gibi 100 kişinin katılacağı ama bir kişini kazancağı bir ortam. bildiğimiz halde içimizdeki kazanma duygusu bizi bir yere sürüklüyor 1 kişi kazanıyor 99 kişi kazanamıyor ama buna zaten baştan biliyoruz.

   Elbette dogru bir sistem bence ,1 tl verip her kez 400 500 tl ürün kazansaydı herhalde firma ilk günden kontağı kapatırdı.

   Bunu hepimizde biliyoruz ve kabulleniyoruz o halde fazla söze gerek yok sanırım.

   maden bir şeyleri bedava öldüm fiyatına değil ama daha ucuza almak istiyoruz farklı sektörlerde farklı siteler mevcut daha çok inceleme yapmanızı tavsiye ederim. örnek olarak elektronik dalında farklı bir satış tekniği ile çalışan http://www.100adet.com veya http://www.gundebirurun.com incelemenizi öneririm tabiki ihtiyaçlar dogrultusunda

 42. Harun Sarcan Harun Sarcan

  Selamlar affınıza sıgınarak tekrarlamak istedim sadece .arkadaşlar işin aslı millet olarak bazı şeyleri çekinsekte deniyoruz, ama dogru ama yanlış. bazen bir şeyler kazanıp,bazende kaybedip veriyoruz. kazandığımız için veya kaybedip haklı çıktığımız için sonuçta memnun oluyoruz.Bir arkadaşımızın dediği gibi 100 kişinin katılacağı ama bir kişini kazancağı bir ortam. bildiğimiz halde içimizdeki kazanma duygusu bizi bir yere sürüklüyor 1 kişi kazanıyor 99 kişi kazanamıyor ama buna zaten baştan biliyoruz.

  Elbette dogru bir sistem bence ,1 tl verip her kez 400 500 tl ürün kazansaydı herhalde firma ilk günden kontağı kapatırdı.

  Bunu hepimizde biliyoruz ve kabulleniyoruz o halde fazla söze gerek yok sanırım.

  maden bir şeyleri bedava öldüm fiyatına değil ama daha ucuza almak istiyoruz farklı sektörlerde farklı siteler mevcut daha çok inceleme yapmanızı tavsiye ederim. örnek olarak elektronik dalında farklı bir satış tekniği ile çalışan ---, --- veya --- gibi siteleri incelemenizi öneririm tabiki ihtiyaçlar dogrultusunda

  Editor Notu: Reklam linkleri silinmiştir. Zaten isminizin üzerinde internet sitelerinizden birinin adresi bulunuyor.

 43. Ilhan Ilhan

  tek teklifle cruzer 4 gb flash disc aldım, hizliolkazan sitesi de buna benzer bir siteydi fakat onlar iyice işi bozdular, bu site çok sağlam arkadaşlar ayrıca ürünün yanında size bir zarf gönderiyorlar içinde fatura ile. Kargo zaten çok hızlı, kesinlikle öneriyorum!

 44. Cagri_X Cagri_X

  ne derseniz deyin ama keskin bir zeka işi.inceleme fırsatı buldum.ilk bakışta nasıl bu kadar ucuza gidiyor diye düşünebilirsiniz ama işin sırrı şartlı satılan ürünlerde.örneğin piyasa değeri 1500 tl olan bir ürün için şartlı açık artırma yapılıyor.her teklifte ürünün fiyatı 0,02 tl artıyor. 33 tl şartlı bir ürün için 1500 üzerinde teklif olması gerekiyor.1500 teklif de 900 tl eder.600 tl zarar etmiş görünüyorlar.ama işin aslı bu değil.ürün fiyatı 33 tl ye ulaşmazsa kazanan kişinin harcadığı teklifleri geri iade ediyorlar,kazanamayanların teklifleri ise yanıyor.yani ürünü göndermedikleri halde para kazanıyorlar.diyelim ki 33 tl şartlı bir ürün 22 tl de bitti.kazanan kişinin teklifleri geri iade edilip kazanamayanların teklifleri yanıyor.yani 22 tl ye gelene kadar yapılan 1000 teklif ve dolayısıyla teklif başına alınan 0,60 tl yani 600 tl onlara kalmış oluyor.işin aslı budur.

 45. Merhaba arkadaşlar bu siteye ara sıra katılıyorum ve çok avantajlı ürünler kazandım gerçekten güvenli ve iyi hizmet veren bir site. Ayrıca yeni iş ortaklığı sistemi ile ayrıca kazanmaya başladım :) bunları reklam olsun diye yazmıyorum gerçekten böyle incelerseniz zaten görürsünüz. Yukarda yapılan birçok yorum siteyi iyi incelemeden yapılmış.

 46. SELAM ARKADAŞLAR

  YAZILAN BİRÇOK YAZIYI OKUDUM BEN AÇILDIĞI GÜNDEN BERİ BU SİTEYE ÜYEYİM BU GÜNE KADAR 150 Yİ AŞKIN ÜRÜN KAZANDIM VE BİRÇOK AÇIKARTIRMA SİTESİNE ÜYE OLDUM YURTDIŞINDAKİLER DAHİL. GERÇEKTEN EN İYİ ÇALIŞAN EN DÜRÜST ÇALIŞAN SİTEYİ BİGİBİD OLARAK GÖRDÜM VE DİĞER SİTELERİN HEPSİNİ BIRAKTIM. 3 - 5 TEKLİFE TELEFON ALTIN ALDIĞIMDA OLDU SONUNA KADAR GİDEREK HEMEN AL YAPTIĞIM ÜRÜNLERDE OLDU KAZANDIĞIM VE HEMENAL YAPTIĞIM ÜRÜNLERİN HEPSİ GELDİ FATURALARIYLA BİRLİKTE

  10 KURUŞLUK FATURA MI OLUR ONU DAHİ GÖNDERİYORLAR VE BUGÜNE KADAR HİÇBİR YANLIŞINI GÖRMEDİM BU SİTEYE KARDEŞİM DE ÜYEYDİ VE AYNI AÇIKARTIRMAYA KATILMAMIZ YASAKTI DİKKATSİZLİK SONUCU (SADECE KARDEŞİM 3 TEKLİF VERİP BIRAKTI) AYNI AÇIKARTTIRMAYA KATILDIK DİYE KARDEŞİMİN ÜYELİĞİNİ HEMEN İPTAL EDİLDİ. KISACASI 2 SENE ZARFINDA HİÇBİR YANLIŞ DURUM GÖRMEDİM BİGİBİD ÇALIŞANLARI GERÇEKTEN DÜRÜST VE İŞİNİ İYİ YAPAN KİŞİLER MÜŞTERİ TEMSİLCİSİNİ NE ZAMAN ARARSANIZ SİZE CEVAP VERMEK İÇİN KARŞINIZDA BULUYORSUNUZ. ÜYE OLUP BİRKAÇ AY SİTEYİ TAKİP EDİP İYİ STRATEJİ BELİRLERSENİZ KAZANMAK ÇOK KOLAY.

 47. bugün reklamını görüp araştırdım. açıkçası mantığı ve işleyişi çok hoşuma gitti. amaaaaa.. tabi ki güven meselesi. henüz güvenemiyorum

 48. bigibid.com farklı satış yöntemleri deniyor.Değişik boyutlarda affiliate yapıyorlar,kısa sürede istedikleri düzeye geleceklerine eminim.

 49. Fıratabi Fıratabi

  bu sitenin videosunu yapan kim acaba?

 50. Fatih Fatih

  Altivi'den bu yana bu iş modelini takip ediyorum ve farklı sitelerden bir çok ürün kazandım. Şunu söyleyebilirim bigibid.com bu işi dürüst bir şekilde yapmak için elinden geleni yapıyor ve bu iş modelini sürekli geliştiriyor. Bunu yaparken hem işletmenin sürekliliğini hem de müşteri sadakatini arttırmayı planladıklarını düşünüyorum. İhale kazanım limitleri ve hediye teklif hakları bunun güzel örnekleri olarak görüyorum. Ayrıca üye olup sistemi incelemeden daha önce hizmet veren şirketlerle karıştırarak olumsuz yorumlar yapmak bence kolay yol, lütfen bunu yapmayın. Çünkü; Türkiye'de bu tarz projelerin ayakta kalması ve büyümesi lazım. Aksi durumda yurt dışı merkezli http://www.ziinga.com/tr gibi şirketler pazara giriş yapar ve kan emici iş modelleri ile sizi gerçekten mağdur edebilirler. Mağdur etmek, büyülemek ve süslü grafikler kullanmak konusunda iyiler. ;)

  Ön yargılarınızı bir köşeye bırakın ve bigibid’i öyle inceleyin.

  Bigibid konusunda tek şikayetim var Tanju beyin dikkatine; ürün teslimat süreleri 14 iş gününden uzun sürüyor lütfen buna bir çözüm bulun.

 51. tekliflerde şöyle şartlarda var şu kadar tl ye kadar en az şukadar teklif vermeniz lazım diye bu bana göre kulllanıcıların çoğunun gözünden kaçabilen ve sorun teşkil eden bir özellik gibi geliyor....

 52. Zeki Aydin Zeki Aydin

  Sistemini cok beğeniyorum gercekten acık arttrma konusunda ileriye dönük olarak çalışmaları var kendilerini dahada geliştireblrler. www.kapiteslim.com sitemizede yorumda bulunursanz sevinirim arkdaslar

  1. Panter00 Panter00

   http://www.kapiteslim.com

   sistemleri hoşuma ğitti. Güvenilir bir çalışma prensipleri var ileriye dönük düşünmüşler. başarılar diliyorum. Fiyat konusunda gerçekten şahane diyebilirim. başarılar.

 53. kapıda ödeme sistemi olursa daha güvenilir olur tabi

 54. Panter00 Panter00

  www.ucuzfiyatim.com

  fiyat karşılastırma olarak ğüzel bir site

 55. www.kapiteslim.comda ürün olarak cep telefonu fiyatları ciddi anlamda uygun önerrim.

  1. kapiteslim.com dan iyidir Hoştur alışverişi yaptık bekliyoruz inş. Sğalam mal gelir D: