Dopdolu.com.tr'nin E-Ticaret Kurgusu Derde Derman Olacak Mı?
E-Ticaret

Dopdolu.com.tr'nin E-Ticaret Kurgusu Derde Derman Olacak Mı?

Daha önce sırasıyla Gold Bilgisayar (b2c), Metro Elektronik (b2b), Hızlıal (b2c), Sanalpazar (c2c) hayata geçiren Gold Grup, bu girişimlerine 2009 Nisan ayında Dopdolu (b2c) ile bir yenisini ekledi. Burada aklımıza gelen soru şuydu: Neden aynı gruba ait aynı modelde birden fazla internet sitesi kurulmuştu? Konu ile ilgili sorularımızı Dopdolu İş Geliştirme ve Operasyon Müdürü Umut Ünlü'ye yönelttik.

Kendisinin cevabı şu şekilde oldu: Gold.com.tr, Gold zincir mağazalarının internet yüzüdür. Yani Gold Zincir Mağazaları'nda satılan IT ağırlıklı bütün ürünler aynı zamanda Gold.com.tr'de de satılır. Satılan ürünler Gold Merkez'den sevk edilir. Hızlıal ise, bebek arabasından, olta iğnesine, cep telefonundan LCD TV'ye kadar bütün tüketici ürünlerinin satıldığı bir online alışveriş sitesidir.

dopdolu

Peki Dopdolu'nun farkı ne? E-ticarette en büyük sorunlardan bir tanesi sipariş edilen ürünlerin geç gelmesi. Dopdolu'nun dikkatimizi çeken ve fark yarattığı nokta burada ortaya çıkıyor. Gold Grup ülke çapında 150'den fazla üyesi bulunan bir franchise ağına sahip. Bu şubeler kullanılarak ürünler merkezden değil hangi ildeyseniz o mağazadan aynı gün içinde ve bedava kargo ile gönderiliyor. Sebebi ise dopdolu.com.tr'nin Gold şubelerinde satılan fırsat ürünlerinden oluşması. Böylelikle online ile offline ticaret başarılı bir şekilde entegre edilmiş oluyor. Yani, dopdolu.com.tr bu kurgu ile lokal bir fırsat mağazasının e-ticaret sitesiymiş gibi hareket ediyor.

Türkiye'de e-ticaretteki bir diğer sorun ise Türk kullanıcıların genel olarak ürünleri karşılaştırmak, özelliklerine, fiyatına bakmak için interneti kullanmaları ama online alışveriş yapmak istememeleridir. Anladığım kadarıyla, Gold Grup bu tehdidi, sahip olduğu franchise yapısı sayesinde fırsata çevirmeyi amaçlamış. Eğer klasik bir tüketici gibi ürünü dokunarak almak isterseniz kendi ilinizdeki Gold bayisine gidiyor ve ürüne Dopdolu.com.tr'deki fiyattan sahip olabiliyorsunuz.

Şu aşamada konuyla ilgili olarak merak ettiğimiz bir soruyu da sorup, hep birlikte cevabını bulmak istiyoruz. Zaman ayırır aşağıdaki anketimize katılırsanız seviniriz.

Yorumlar (5)
 1. R. Tamer Şengöz R. Tamer Şengöz

  Ben dopdolu.com.tr'nin yazıda belirtilen "online ve offline alışverişi kaynaştırma" mantığıyla açıldığını düşünmüyorum. Tek sebebi buymuş gibi belirtilmiş fakat pek de inandırıcı gelmedi açıkcası. Online ve offline pazarı birleştirme işlemini gold.com.tr üzerinde de kurgulayabilirlerdi. O halde niye yeni bir sistemin oluşturulduğu sorusu kafayı kurcalıyor tabii ki.

  1. Ben de hiç tatmin olmadım verilen cevaplardan, advertorial dedikleri şey bu olsa gerek :) Ayrıca site http://dopdolu.com.tr yazınca açılmıyor, illa ki "www"yi ekleyecen bilader diyor adresin başına.

   Ayrıca site 1024*768 çönüzürlükte enine boyuna çok fena taşıyor...

   Kendime not: Bir ara "webrazzi advertorial blocker" eklentisi yaz Firefox için.

 2. Birde yurtdışından en ucuz ithal ürünleri talep edebildiğiniz www.tedarikler.com var.

 3. 1- Alacağım ürün bulunmaz hint kumaşı değil ya, gider şehrimdeki başka bir firmada da ürünü görebilirim.

  2- Gold'un şehrimde firması olmasının avantajı Gold'dan ürün alacaksam olabilir. Eğer fiyat bakımından uygunsa Gold'un şehrimde olmasına gerek bile yok.

  3- İnternetten alışveriş yapanlar interneti bilen kişiler. Ve bir e-ticaret sitesinin bu kadar tasarım bağnazlığı yapmamalı.

  4- "Server Error in '/' Application." hatası da verirmiş..

 4. Aykut İbrişim Aykut İbrişim

  Umut Ünlğ bey'e aynı soruyu yönelttiğime benzer bir cevabı iletmişti kendisi. Ancak yine de bir fiziki mağazanın benzer ürünleri satmak için birden fazla site kurmasının mantıklı olduğuna inanmıyorum. Her bir sitenin niş ürünlere odaklanması gibi bir durum olsa idi söylenecek bir söz olmayacaktı ancak birbirlerinin işini kesen bir yapı söz konusu. Neden gold.com.tr yerine hizlial.com'u ya da hizlial.com yerine dopdolu.com.tr'yi seçmem gerektiğine dair en ufak bir fikir edinemiyourm ve siteler de bu hissiyatı vermeye yönelik tasarlanmamış. Doğrusu yola çıkış noktalarını ve yapım aşamasını merak ediyorum. Kendisine de yazışmamda bu sistemi Türk Telekom'a benzettiğimi belirtmiştim. Hem Türkiye2nin internet servis sağlayıcısı hem ana dağıtıcısı olup, firmalara da hizmeti verip hem de onlara rakip olarak son kullanıcıya internet hizmeti vermek gibi bir şey yaptıkları. Hem bayilere ürün verip hem de birbirlerine rakip siteler yaratılmış. Oysa bu kadar kuvvetli olduğunu söyledikleri mağaza yapısını bir siteye odaklayarak Türkiye'de pek de yapılmayan bir model yaratabilirlerdi internet üzerinde. Bakalım ve görelim neler olacak.